Si të krijoni një ISO nga terminali

lexim Linux hispanik Unë kujtova se sa e dobishme mund të jetë përdorimi skulpturë de CD o DVD pa pasur nevojë t’i digjni ato: ne e ruajmë diskun, ruajmë mjedisin në të njëjtën kohë dhe kemi një skedar që mund ta lëvizim siç të duam.

Krijoni imazh për një DVD

Ne direkt bëjmë:

dd nëse = / dev / dvd e = / home / user / Desktop / dvd.iso

Krijoni imazh për një CD

dd nëse = / dev / cdrom i = / home / user / Desktop / cd.iso

Krijoni imazh për një dosje

Nëse i kemi të dhënat në një dosje:

mkisofs -o /destination/cd.iso / folder_for_image

Mos harroni se nëse në dd është rryma e hyrjes, e cila në këtë rast do të jetë / dev / cd ose / dev / dvd, por në varësi të shpërndarjes dhe ekipit mund të ndryshojë në diçka si / dev / cdrom (me një ls në / dev do të gjeni të dhënat e sakta).

Fuente: Linux hispanik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jerome Navarro dijo

  Ju gjithashtu mund të përdorni komandën "cat" me ridrejtim si më poshtë:
  cat / dev / cdrom> / dosje/para/image.iso
  Dallimet midis maces dhe dd janë disa dhe ndonjëherë këshillohet që të mos përdoret macja, veçanërisht nëse është një disk i fortë dhe është i montuar (as mos e mendoni). Për pjesën tjetër ju rekomandoj ta provoni dhe të shihni. Avantazhi është se macja e bën atë shumë më shpejt.
  Përshëndetje!

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Mirë! Faleminderit për kontributin tuaj!
  Nje perqafim! Paul.

  Më 21 nëntor 2012 11:48, Disqus shkroi:

 3.   Miguel dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm. Faleminderit.!!

 4.   Manuel dijo

  Faleminderit shumë, ishte shumë e dobishme.