Si të mbyllni një terminal pa mbyllur programin e drejtuar prej tij

Normalisht kur përdorni terminal para drejtuar një program, nëse dëshironi cerrar terminal, kjo gjithashtu do të mbyllë programin e ekzekutimit. Për të shmangur këtë sjellje, ekziston një e vogël mashtrim.


Supozoni se keni hapur nautilus nga një terminal duke ekzekutuar:

Nautilus 

Tani dëshironi të mbyllni terminalin pa mbyllur dritaren e Nautilus. Për ta bërë këtë, shtypni Ctrl + z në terminal dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme:

mohoj -h% 1  
bg 1 

Pasi të keni përfunduar, mund ta mbyllni terminalin pa ndikuar në programin që keni hapur nga terminali.

Siç sugjeron Rafa (një nga lexuesit tanë), një metodë tjetër e ngjashme, por që nuk ka saktësisht të njëjtat efekte është shtimi i parametrit & në fund të komandës që dëshironi të ekzekutoni. Për shembull, për të hapur nautilus do të ishte kështu:

nautilus &

Kjo do të thotë që ju mund të vazhdoni të përdorni terminalin pas ekzekutimit të programit, por, ndryshe nga metoda e mëparshme, mbyllja e terminalit do të mbyllë edhe programin e ekzekutuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Havier Garcia dijo

  xD tashmë më ka shpëtuar këto këshilla përsëri shumë faleminderit

 2.   Havier Garcia dijo

  E mrekullueshme, faleminderit shumë për këshillat ^ __ ^

 3.   Ivan Escobares dijo

  Ashtë një këshillë e mirë ..

 4.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Post te mbare

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Envi! Unë tashmë e azhurnova artikullin në mënyrë që të mos ketë dyshime dhe të jem më i qartë ...
  Perqafo! Paul.

 6.   mjedisi dijo

  Kjo nuk është kështu. Procesi funksionon në sfond duke e lënë terminalin të lirë, por në momentin që terminali mbyllet procesi mbaron.

 7.   Rafael dijo

  Nëse mund ta bëni si skenar le të themi se në bash si janë parametrat atëherë programoni. / Ekzekutoni nautilus
  pastaj brenda jush
  skenari #! / bin / bash
  $ 1 &

  atëherë $ 1 punon si një parametër dhe ia kalon emrin e programit që dëshironi të ekzekutoni, ose ju e modifikoni atë me linjat

  mohoj -h% 1
  bg 1 por ka shijen e të gjithëve Unë preferoj nautils & o conky & përshëndetje

 8.   zagurito dijo

  Unë e kam kërkuar këtë për një kohë të gjatë! Faleminderit shumë për ndarjen e saj!

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Keni të drejtë Rafa! Unë tashmë kam përfshirë kontributin tuaj në artikull.
  Perqafo! Paul.

 10.   Roland Alvarado dijo

  Sa më shumë që e provova, ai nuk e pranon këtë komandë, por funksionon shumë mirë për mua kur shtoj "&" pas komandës për të hapur programin "nautilus &"

 11.   Rafael dijo

  ose thjesht vendosni "nautilus &" dhe mund ta mbyllni terminalin xD sepse e lini atë të funksionojë në një proces të pavarur, për këtë është "&"

 12.   Le të përdorim Linux dijo

  Këshillë e mirë!

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Një këshillë tjetër e mirë

 14.   mysafir dijo

  Një alternativë është përdorimi i programeve si tmux ose screen.

 15.   John dijo

  Çfarë do të thotë saktësisht çdo komandë? Çfarë bëjnë ata? 'bg' Unë imagjinoj se do të ishte të vendosja në BackGround çfarëdo që të ishte tastiera.
  Dhe faleminderit shumë Pablo. Do të jetë e dobishme për shumë prej nesh, mendoj unë.

 16.   nario dijo

  ky hile është pak i fshehtë, më e mira është:
  nohup nautilus dhe mund ta mbyllni terminalin, mohimi është që të shkëputni punët nga terminali. Dhe nëse doni që ajo të funksionojë në sfond:
  nohup nautilus & dhe ju mund të vazhdoni të punoni në terminal ose ta mbyllni atë.

 17.   Fernando Quintero dijo

  A ka ndonjë mënyrë për ta bërë atë në një skenar?

bool (e vërtetë)