Si të ndryshoni adresën MAC në Linux ose Android

Le të themi që për arsye rekreative dhe akademike - të cilat nuk kanë asnjë lidhje me kufizimet që disa hotele, servera, përfaqësues, etj. mund t'ju imponojë - duhet të ndryshoni Adresa MAC prej jush Linux ose pajisje android.

Të bësh kështu është budallallëk. Por, si të gjitha vezët e skuqura, ju duhet të dini se si ta bëni atë.


Si në Linux ashtu edhe në Android, pyetja është shumë e thjeshtë. Sidoqoftë, duhet të theksohet se në të dy rastet do të kërkohen privilegje administratori, që do të thotë se në rastin e Android duhet të jetë një pajisje "e rrënjosur".

hapat

1. - Aktivizo Wi-Fi.

2. - Shkëputuni nga çdo rrjet në të cilin është lidhur pajisja.

3. - Hapni një terminal dhe ekzekutoni skenarin e mëposhtëm:

su
ifconfig wlan0 hw eter 00: 22: d2: 34: ac: 78
netcfg

Padyshim, do të duhet të zëvendësoni 00: 22: d2: 34: ac: 78 me çfarëdo adrese MAC të dëshironi. Në rast se keni ndërmend të pretendoni se po përdorni një pajisje tjetër të veçantë, mund të gjeni adresën e saj MAC duke shtypur sa më poshtë në atë pajisje:

ifconfig

Në fund, sqaroni se komanda netcfg që shfaqet në skript është përfshirë thjesht për të parë që ndryshimet janë bërë me sukses.

Në Android, mund të duhet të zëvendësoni rreshtin e dytë me kutia e zënë nëse konfiguron wlan0 orë eter 00: 22: d2: 34: ac: 78.

4. - Në rast se doni ta ruani skriptin në një skedar dhe duke supozuar se e quani macchanger, mos harroni t'i jepni leje ekzekutimi duke përdorur komandën e mëposhtme:

chmod + x macchanger

5. - Mbetet vetëm të ekzekutoni skenarin me Wi-Fi të aktivizuar, por pa u lidhur me ndonjë rrjet.

sh këmbyes

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bautista Palazesi dijo

  pershendetje si jeni .. une kam nje pyetje .. si eshte tema e skenarit .. ?? do te ishte si automatizimi i procesit te ndryshimit te adreses mac .. ??? dhe si ta krijoj .. ?? Faleminderit

 2.   gonzalocampero1982 dijo

  Përshëndetje, më lejoni t'ju them se kam një problem serioz me celularin tim Sony Acro S (LT26w), ajo që ndodh është se kur aktivizohet Wi-Fi, telefoni celular shkon në modalitetin e sigurt dhe nuk mund të përdoret përsëri dhe duhet të ngarkohet romi zyrtar i JB me flashtool.
  Kam lëshuar bootloader, kam ngarkuar ROM cyanogenmod 10.1, por kur kam aktivizuar përsëri wifi, më ndodh ajo që përmenda dhe ngarkoj ROM përsëri ...
  cili mendon se eshte problemi !!!!!
  Por favor A mund te me ndihmosh

  1.    Lucas dijo

   A e ndryshove adresën e makit të telefonit celular? Duhet të jeni të kujdesshëm, sepse në rastin e celularëve ka shumë adresa që nuk janë të vlefshme, dhe shumë celularë përdorin adresën e tyre për të identifikuar pajisjen e tyre, rastësisht kam përdorur një ipod, kam ndryshuar makinën dhe prej andej rivendoseni sikur të ishte nga fabrika (por me gjithë hapësirën e aplikacioneve të mia të zëna!) kur rivendosa përsëri makinën origjinale, cilësimet u vendosën përsëri si zakonisht ...

   1.    le të përdorim linux dijo

    Përshëndetje Lucas! që në linux / android nuk ndodh, të paktën jo se di. Duket se është një problem specifik për mac / apple, jo telefonat celularë në përgjithësi. 🙁
    Perqafo! Paul.

 3.   jos1727 dijo

  Një pyetje, a është ndryshimi i përhershëm apo skenari duhet të ekzekutohet në momentin që duam të ndryshojmë adresën? Brohoritje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nëse kujtesa nuk më dështon, duhet ta bëni sa herë që filloni Android (në rast se keni nevojë ta përdorni atë gjithmonë). Me fjalë të tjera, është "i përhershëm" për sa kohë që nuk e rindizni telefonin. Rinisja e humbet ndryshimin.
   Gëzuar! Paul.

 4.   SantiHoyos dijo

  Përshëndetje, unë kam krijuar një program Java për të zgjidhur këtë problem grafikisht. Testedshtë testuar në Ubuntu.

  Unë ju lë Linkun e gitHub. Në rast se doni të hidhni një vështrim në kod dhe dikush inkurajohet ta përmirësojë atë. Dhe për ta shkarkuar sigurisht

  https://github.com/santiihoyos/Linux-Mac-Changer/releases

 5.   Alan dijo

  pershendetje nuk funksionon per mua me tregon ifconfig: siocsifhwaddr: operacioni nuk mbeshtetet