Si të rregulloni problemet e Touchpad në LMDE

Kohët e fundit një shok më solli një Laptop Acer Aspire për të instaluar LMDE. Sapo filloi nga LiveCD E kuptova se me të Touchpad mund të lëvizte kursorin e miut, por nuk mund të ekzekutonte asgjë duke klikuar në Touchpad.

Në mes çështje të njohura de LMDE ky është një nga ata që mund të gjejmë, veçanërisht në variantin me Xfce dhe për fat të mirë, ata na ofrojnë zgjidhjen për të. Për të aktivizuar «Kliko në tap»Touchpad ne ekzekutojmë në tastierë:

sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

dhe ne e zëvendësojmë përmbajtjen e asaj skedari, por këtë tjetër:

Seksioni "InputClass" Identifier "touchpad catchall" Driver "synaptics" MatchIsTouchpad "në" Option "TapButton1" "1" Option "VertEdgeScroll" "1" EndSection

Ne rifillojmë ndërfaqen grafike (duhet të funksionojë duke dalë nga sesioni dhe të futemi përsëri) dhe Kliko mbi të duhet të funksionojë. Touchpad.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lojra dijo

  Ai sqaron se nuk është e nevojshme të rindizni sistemin, por vetëm ndërfaqen grafike.

  1.    elav <° Linux dijo

   E vërtetë Mauricio .. Më ka ndodhur, faleminderit për sqarimin dhe kënaqësinë që të kam këtu

   Redakto: Nga rruga .. Sa mënyra mund të më sugjeroni të rindez ndërfaqen grafike?

 2.   Perseu dijo

  Po në lidhje me elav, kontributi juaj ka punuar në gjysmë të rrugës për mua, mund të thuhet, pasi që kur të shfaqet gdm funksionon në mënyrë të përsosur, por kur të futem dhe të filloj të punoj, lamtumirë konfigurimit. : S

  1.    elav <° Linux dijo

   Me fjalë të tjera, kur hyni në sesionin tuaj, Touchpad ndalon punën. A është kjo? Provoni të krijoni një përdorues të ri për të parë se çfarë ndodh.

   1.    Perseu dijo

    Na vjen keq për vonesën, touchpad nuk ndalet së funksionuari saktësisht, ajo që ndalon së funksionuari është «klikoni në trokitje e lehtë». Na vjen keq nëse nuk dija si ta shpjegoja

    1.    elav <° Linux dijo

     Kjo është e çuditshme. Ka punuar në mënyrë perfekte për mikun tim .. Ne do të duhet të hetojmë

 3.   Perseu dijo

  Ok, e zgjidha atë, unë hyra në vetitë e miut dhe në skedën e prekjes, aktivizoj opsionin: aktivizoni klikimet e miut me prekje. : S

  Faleminderit për kontributin 😉

 4.   Jezus Ballesteros dijo

  Unë mendoj se kjo mund të bëhet pa redaktuar skedarët e konfigurimit Xorg. Thjesht duhet të futni vetitë e miut dhe të aktivizoni klikimin

 5.   Nolzifezzi dijo

  Falënderim

  *** Komanda: çaktivizo klikimet e miut me touchpad, MATE ***

  Paaftësia e klikimeve të miut (trokitje, trokitje e lehtë, trokitje e lehtë) me prekje realizohet lehtësisht në mënyrë grafike. Për shembull, në Linux Mint 17 MATE, thjesht shkoni në menunë kryesore> Qendra e Kontrollit> Pajisje fizike kompjuterash> Miu> Touchpad, hiqni shenjën e kontrollit nga "Aktivizoni klikimet e miut me prekje" dhe mbyllni këtë dritare. Kjo është e dobishme për ata prej nesh që zakonisht përdorin touchpad por, ndoshta sepse e prekim pak fort, ne klikojmë aksidentalisht, gjë që mund të na bëjë të humbasim kohë, problem, ... Ne preferojmë të përdorim butonat e jashtëm (zakonisht "poshtë") për të klikuar.

  Për të arritur të njëjtën gjë, komanda e mëposhtme mund të përdoret (në një tastierë ose terminal ose nga dialogu "Drejto një aplikacion", i cili shfaqet kur shtypni tastet Alt dhe F2 në të njëjtën kohë):
  vendosur gsettings org.mate.peripherals-touchpad trokitje-për-klikim false

  Për të riaktivizuar tasteve:
  caktimet e vendosura org.mate.peripherals-touchpad trokit-për-klikim e vërtetë

  Për, në një terminal, të shohësh nëse janë aktivë ose të çaktivizuar:
  gsettings marrin org.mate.peripherals-touchpad trokitni-klikoni

  Mund të jetë e dobishme që këto komanda të jenë në një skenar, p.sh. në një që mund të ekzekutojmë pasi të fillojmë Live USB i cili, përveç çaktivizimit të tasteve të prekjes, mund të aktivizojë paraqitjen e tastierës Spanjolle, të vendosë motorët tanë të preferuar të kërkimit Firefox, ...

  -------
  Në GNOME 2 komandat ekuivalente janë:
  gconftool-2 -s -t bool / desktop / gnome / periferikësh / touchpad / tap_to_click false
  gconftool-2 -s -t bool / desktop / gnome / periferikësh / touchpad / tap_to_click vërtetë
  gconftool-2 -g / desktop / gnome / periferikësh / touchpad / tap_to_click

  =============
  Fuente: http://www.elgrupoinformatico.com/comando-desactivar-pulsaciones-raton-con-touchpad-mate-t20619.html

 6.   Tarobi dijo

  Falënderim

  **** Çaktivizoni prekjen kur shtypni për të shmangur problemet, MATE ****

  Nëse keni një kompjuter portativ (laptop, netbook, ...) mund t'ju ketë ndodhur më shumë se një herë që po shkruani mjaft shpejt dhe papritmas kursori shkon në një vend tjetër, fjalët ose frazat fshihen, kopjohen ose priten (dhe ngjit) tekstin kudo, ... (gjëra të çuditshme, fenomene të çuditshme, a priori të pashpjegueshme ...)

  Për të zgjidhur këtë problem, mund të jetë e mjaftueshme të çaktivizoni prekjen (panelin e prekjes) ndërsa ne shkruajmë (ai vazhdon të funksionojë në mënyrë të përsosur dhe menjëherë kur ndaloni të shkruani, pa ndonjë problem). Në MATE (p.sh. me Linux Mint 17, qiana) arrihet duke ekzekutuar komandën e mëposhtme (në një tastierë ose terminal ose nga dialogu "Drejto një aplikacion", i cili shfaqet kur shtypni tastet Alt dhe F2 në të njëjtën kohë):
  [kodi] përcaktimet e vendosura org.mate.peripherals-touchpad çaktivizoni-ndërsa shkruani e vërtetë [/ kodi]
  Për t'u kthyer në gjendjen e mëparshme:
  [kodi] përcaktimet e vendosura org.mate.peripherals-touchpad çaktivizoni-ndërsa shkruani false [/ kodi]
  Për, në një terminal, shikoni gjendjen aktuale:
  [code] gsettings marrin org.mate.peripherals-touchpad çaktivizoni-ndërsa shkruani [/ kodi]
  Për të parë hyrjen në mënyrë grafike, thjesht ekzekuto ...
  [kodi] dconf-editor [/ kodi]
  … Dhe vazhdoni të hapni degët e pemës së të dhënave (skemat-skemat- dhe shënimet-çelësat) derisa të arrini hyrjen përkatëse: org, mate, desktop, pajisje shtesë, touchpad, disable-ndërsa-shtypni. Për ta ndryshuar, thjesht klikoni mbi vlerën e saj (Vlera), duke qenë e vërtetë (e vërtetë) kur aktivizoni kutinë përkatëse ose false (e gabuar) kur e çaktivizoni.

  Për të ekzekutuar dconf-editor, së pari duhet të instalohet në kompjuter. Mund të bëhet p.sh. nga Synaptic, Menaxheri i Paketave.

  Nëse përveç kësaj (ose në vend të tij) të dconf-editor instalojmë dconf-cli mund të shohim vlerën e hyrjes duke ekzekutuar në një terminal:
  [code] dconf read / org / mate / desktop / periferikësh / touchpad / disable-ndërsa-shtypni [/ code]
  Ne mund të çaktivizojmë touchpad kur shkruajmë duke ekzekutuar:
  [kodi] dconf shkruaj / org / mate / desktop / periferikësh / touchpad / çaktivizo-gjatë-shtypjes së vërtetë [/ kodi]
  Dhe kështu ne e riaktivizojmë atë:
  [kodi] dconf shkruaj / org / mate / desktop / periferikësh / touchpad / çaktivizo-gjatë-shtypjes së rremë [/ kodi]
  Shënim: Nëse instalojmë mjete dconf marrim edhe dconf-editor dhe dconf-cli.

  Fuente: http://www.elgrupoinformatico.com/desactivar-touchpad-escribir-para-evitar-problemas-mate-t26856.html

 7.   Bradelu dijo

  Ndonjëherë ju duhet të çaktivizoni touchpad. Për shembull, kur fillon të na prishë dhe ngjisë tekstin, të mbyllë skedat ose dritaret, etj. pa e dëshiruar apo porositur. Nëse menaxhojmë mirë me tastierën dhe shkurtesat e tij ose nëse kemi një mouse USB praktik dhe të lirë të lidhur, mund ta çaktivizojmë me siguri prekjen.

  Në mjedisin desktop MATE kjo arrihet lehtësisht me këtë komandë:
  vendosur gsettings org.mate.peripherals-touchpad touchpad i aktivizuar false
  Për të riaktivizuar panelin e prekjes:
  grupimet e vendosura org.mate.peripherals-touchpad të aktivizuara për prekje e vërtetë

  Mund të çaktivizohet gjithashtu me:
  sudo modprobe -r psmouse
  Për ta riaktivizuar atë:
  sudo modprobe -i psmouse
  o
  sudo modprobe psmouse

  Mund të çaktivizohet gjithashtu me:
  Lista e parë e xinput
  2-të xinput set-prop x "Pajisja e Aktivizuar" 0 (në vend të x vlera e ID-së së prekjes)
  Për të riaktivizuar: xinput set-prop x "Pajisja e mundësuar" 1