Si të shikoni rezultatet e ndeshjeve të futbollit nga tastiera

Sporti më i bukur në botë padyshim që magjeps miliona njerëz, dashamirët e softuerit të lirë nuk bëjnë përjashtim, ne duam të informohemi çdo minutë për rezultatet e Ndeshjeve të Futbollit të ekipit ose ligës sonë të preferuar. Për të gjithë adhuruesit e sporteve Rey dhe Softuerit të Lirë po ju paraqes futboll-klikë një skenar i zhvilluar në Python dhe që na lejon të shohim rezultatet e Ndeshjeve të Futbollit nga terminali ynë me ndonjë nga komandat që ofron. futboll-klikë

Futboll-Kli

Na ofron mundësinë për të parë rezultatet e një ekipi specifik deri në rezultatet e ligave të plota, krijuesit e tij kanë përfituar nga përfitimet e Python dhe Free Api të football-data.org, kështu që për përdorimin e këtij skenari të shkëlqyeshëm na duhet një Çelës API në të cilin kemi qasje falas nëse regjistrohemi në faqen e internetit të Api.

Instaloni Soccer-Cli

Për të qenë në gjendje të përdorin Futboll-Kli Ne duhet të kemi të instaluar python që mund ta bëjmë si më poshtë:

 • archlinux dhe derivatet e tij:

$ sudo yaourt -S python-pip

 • Debian / ubuntu dhe derivatet e tij:

$ sudo apt-get install python-pip python-dev build-essential
$ sudo pip install --upgrade pip
$ sudo pip install --upgrade virtualenv

Pasi të kemi Python pi të instaluar dhe konfiguruar siç duhet, përveç që kemi çelësin tonë të të dhënave të futbollit API, ne vazhdojmë të instalojmë skenarin tonë.

$ sudo pip install soccer-cli

Ne vendosim çelësin tonë API në ndryshoren e mjedisit SOCCER_CLI_API_TOKEN

export SOCCER_CLI_API_TOKEN="TU API KEY"

Në këtë mënyrë të thjeshtë ne tashmë kemi ekzekutuar shkrimin tonë python që do të na lejojë të shohim rezultatet e ndeshjeve të futbollit nga tastiera jonë. Krijuesit e këtij skenari të shkëlqyeshëm kanë krijuar një sërë komandash në mënyrë që të mund të përdorim të gjitha funksionet e tij, të cilat i ndajmë më poshtë.

Përdorimi i Soccer-Cli

Merrni renditjen e kampionatit

$ futboll - qëndrimet - liga = EPL # EPL është kodi anglez i Premier League

Merrni rezultatet e një ekipi specifik

$ futboll - skuadra = MUFC # MUFC është kodi i Manchester United
$ futboll - skuadra = PSG -kohë= 10 # Ju mund të shihni rezultatet e 10 ndeshjeve të fundit të Paris Saint-Germain

Merrni ndeshjet e radhës

$ futboll -kohë 5 - i ardhshëm # Shikoni për ndeshjet e 5 ditëve të ardhshme
$ futboll -kohë 5 --pritja --përdor 12 orë # Ndeshjet e 5 ditëve të ardhshme me format 12 orë

Rezultatet e ndeshjeve që po luhen

$ futboll --live

Rezultatet e ndeshjeve të një Ligë specifike

$ futboll --ligë = BL # BL është kodi i Bundesliga
$ futboll --ligë = FL -kohë= 15 # Rezultatet e ndeshjeve të Ligës Franceze në 15 ditët e fundit

Merrni informacionin e lojtarëve të një Skuadre

$ futboll --eam = JUVE - lojtarë

Merrni rezultatet e të gjitha Ligave

$ futboll -kohë= 10 # Rezultatet e Ligave në 10 ditët e fundit

Eksportoni rezultatet në formatin CSV ose JSON

$ soccer --liga EPL - pozitat - CSV # dalje në formatin CSV
$ soccer --liga EPL - qëndrimet --json # dalje në formatin JSON

Eksportoni rezultatet në një skedar

$ soccer --liga EPL - qëndrimet - csv -o 'renditjet.csv' # ruan rezultatet në formatin csv në skedarin `standings.csv`

Ndihmoni komandat

$ futboll - ndihmë

Lista e ligave të mbështetura me kodet e tyre përkatëse

 • Europa:
  • CL: Liga e Kampionëve
 • Anglia:
  • EPL: Premier League
  • EL1: Liga Një
 • France:
  • FL: Lidhja 1
  • FL2: Lidhja 2
 • Germany:
  • BL: Bundesliga
  • BL2:2.Bundesliga
  • BL3: 3. Liga
 • Itali:
  • SA: Seria A
 • Hollanda:
  • DED: Eredivisie
 • Portugalia:
  • LPP: Primeira Liga
 • Spanjë:
  • MB ARNI: La Liga
  • SD: Divizioni i Dytë

Shpresoj se kjo ka funksionuar për ju dhe ju filloni të shihni rezultatet e futbollit nga tastiera juaj, në një mënyrë të shpejtë, të lehtë dhe argëtuese. Nga rruga, unë ju lë skuadrën e Ekipit me më shumë Champions League në Histori

madridPantilla


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   EVER dijo

  SSHT SHUM E MIR!
  Madhe Sa keq që mungon e gjithë Amerika e Jugut, nga ajo që po shihja, vetë football-data.org nuk i mbledh ato.

 2.   dekstre dijo

  Më dhemb që Kupa Amerikë mungon

 3.   plas dijo

  Komento ... yaourt nuk përdoret me sudo
  ju lutem rregulloni atë
  të fala