Si të fjalëkaloni Grub2

Ka disa metoda për të mbrojtur argat në shpërndarjen tonë të preferuar. Veçanërisht u përpoqa me ky variant dhe Ky tjetri, por askush nuk punoi për mua. Ndoshta po më mungonte diçka dhe është turp, sepse kur gjeneroni fjalëkalimet me Hash, gjëja është më e sigurt.

Sidoqoftë, unë do t'ju tregoj një që bëri mrekulli për mua, dhe që më kërkon emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin kur përpiqem të redaktoj argat. Hapat janë të thjeshtë:

1- Ne editojmë skedarin /etc/grub.d/00_header:

$ sudo nano /etc/grub.d/00_header

2- Në finale shtojmë linjat vijuese:

cat << EOF
  set superusers="elav"
    password elav micontraseña
    EOF

Në rastin tim, unë zgjodha pseudonimin tim si superpërdorues, por ju mund të zgjidhni çfarë të doni. Nëse duam, mund të shtojmë më shumë përdorues dhe do të dukej kështu:

cat << EOF
  set superusers="elav"
    password elav micontraseña
    password kzkggaara sucontraseña
EOF

Ne e ruajmë dhe azhurnojmë argat.

sudo update-grub2

Ne rindezim dhe kur përpiqemi të redaktojmë argat me çelësin "dhe" Do të na kërkojë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mjeshtër i ndyrë dijo

  i ndyrë i çuditshëm

 2.   Hugo dijo

  Nuk e di nëse e dini se pak kohë më parë shtova saktësisht atë qasje në GUTL Wiki. Sipas mendimit tim, gjëja tjetër që do të ishte interesante të bëhej është një udhëzues se si të mbrosh me fjalëkalim një hyrje të veçantë në menunë GRUB. A je i emocionuar? 😉

  1.    elav <° Linux dijo

   Në fakt mund të bëhet. Do ta mbaj ne mendje ..

   Pershendetje

 3.   LZN dijo

  Përshëndetje, nëse funksionon, vendos opsionin hash.

  Kështu që është i zoti dhe funksionon.
  Mënyra për ta bërë është si kjo.
  Duhet të shtoni linjat vijuese në fund të skedarit /etc/grub.d/40_custom

  vendos superpërdoruesit = »përdorues»
  përdorues fjalëkalimi_pbkdf2 dhe këtu i gjithë hash që u krijua nga grub-mkpasswd-pbkdf2

  ruani dhe ekzekutoni update-grub
  dhe voila =)

  1.    elav <° Linux dijo

   Uau! Faleminderit për këshillën

 4.   Hugo dijo

  Faleminderit, më në fund gjeta atë që kërkoja.

 5.   fran dijo

  Ka punuar për mua. Faleminderit shumë

 6.   bapgnu dijo

  Thjesht për të pasuruar të ekspozuarit. Ndërsa metoda duket shumë e lehtë për tu zbatuar, mendoj se më korrigjoni nëse gaboj, është lehtësisht e prekshme.
  Test: Nëse do të ekzekutoja një live, mund të montoja diskun dhe të lexoja skedarin në fjalë, pasi ai është në tekst të thjeshtë. Me informacionin e marrë, ju mund të redaktoni grub për të marrë qasje në root.
  Unë pres komentet tuaja.