Si të vendosni gërma në skedarët LibreOffice

Një nga problemet më të zakonshme gjatë ndarjes së skedarëve të pasur me tekst (qofshin Word apo OpenOffice / LibreOffice) ka të bëjë me disponueshmërinë e shkronjave të përdorura në secilën nga makineritë në të cilat dëshironi të shihni ose modifikoni këto skedarë. .

Kështu, për shembull, ditën tjetër ndava një skedar të LibreOffice me një kolege dhe kur ajo e hapi, ajo e pa ndryshe. Problemi, padyshim, ishte se ajo nuk kishte fontin që unë kisha përdorur në atë dokument të instaluar në makinerinë e saj.

Si ta zgjidhim atë? Përgjigja më e qartë do të ishte: instaloni fontin në makinerinë e partnerit tim. Kjo zgjidhje nuk është më e mira jo vetëm sepse është e domosdoshme të keni privilegje administratori në atë makinë por edhe sepse përfundimisht mund ta ndani atë skedar me shumë njerëz të tjerë dhe nuk do të ishte praktike të duhet të bashkangjitni fontin për ta shkarkuar dhe instaluar atë për ta. vetveten. Përveç kësaj, ka zgjidhje të tjera më praktike.

E para është të ruhet skedari si një PDF hibrid, i cili do të lejojë që marrësit e skedarit të jenë në gjendje ta hapin atë me LibreOffice dhe bëni redaktimet që dëshironi.

Përkundër asaj që shumë njerëz priren të mendojnë, PDF-të nuk janë domosdoshmërisht "vetëm për të lexuar", por synojnë të jenë portative, siç tregohet nga shkurtesa e tyre në anglisht (Portable Dokupimi Format).

Kjo nënkupton që theksi është në transportueshmëri dhe se skedari "duket i njëjtë në çdo makinë" dhe jo në shmangien e mundësisë për ta redaktuar atë. Në fakt, LibreOffice mund të hapë dhe modifikojë skedarë PDF, për sa kohë që ata kanë të ngulitur një skedar OpenDocument. Për të parë më në detaje se si ta merrni, sugjeroj ta lexoni këtë një artikull tjetër.

 

Vendosni shkronja në skedarët LibreOffice

Zgjidhja e dytë është e mundur falë karakteristika të reja inkorporuar në versionin 4.1 të LibreOffice. Tani është e mundur të vendosni shkronjat e përdorura në dokumentet LibreOffice Writer, Calc, ose Impress, duke siguruar që dokumenti të duket saktësisht i njëjtë në çdo makinë me LibreOffice 4.1 ose më të lartë.

Kjo alternativë ka avantazhin që përdoruesit janë më shumë të përdorur për të modifikuar skedarët LibreOffice sesa për të redaktuar PDF-të hibride (megjithëse kjo është ende një mënyrë plotësisht e vlefshme për të zgjidhur problemin).

Thjesht duhet të shkosh Skedari> Karakteristikat> Font dhe zgjidhni opsionin Vendosni shkronja në dokumentin tuaj.

Vendosni shkronja në LibreOffice 4.1 dhe dokumente më të larta

Aq e thjeshtë sa ajo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   aeneas_e dijo

  Përshëndetje! Sa mund të ndryshojë madhësia ose pesha e skedarit duke përfshirë shkronjat?
  Përshëndetje!

  1.    adeplus dijo

   Pershendetje Unë e kam bërë provën me një dokument odt dhe nga 28 kB shkon në 2,2 MB duke përdorur llojin Liberation (sans dhe serif).

   1.    le të përdorim linux dijo

    Rightshtë e drejtë ... është logjike që rritet në madhësi papritmas sepse duhet të vendosë skedarët e shkronjave të përdorura ...
    Faleminderit që bëtë testin dhe komentuat.
    Perqafo! Paul.

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  E shkëlqyeshme, e thjeshtë, e dobishme

  1.    le të përdorim linux dijo

   Skuqem ... 😛

 3.   Cristian Moreno dijo

  një ndihmë, sepse zyra ime falas 4.1 në manjaro, vetëm kapitalizon paragrafin e parë dhe nga atje poshtë nuk shkron më me shkronjë të parë. Kështu që:

  Pershendetje si jeni.
  Pershendetje si jeni.
  Pershendetje si jeni.

  në opsionet e konfigurimit të vetë-korrigjimit, zgjidhet ajo e "vendosni gjithmonë të parën me shkronjë të madhe në secilin paragraf"

 4.   kennatj dijo

  Unë do të përfitoj nga kjo.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Më vjen mirë ... ishte ideja ...

 5.   Sudaca Renegau dijo

  A e dini se çfarë ndodh nëse dokumenti që ruani në LibreOffice, me letra të ngulitura, hapet më vonë në Zyrën e Micro $ shpesh? ...

  1.    adeplus dijo

   Hey.

   Unë e kam bërë testin me word 2007 në xp që nga LibO 4.1 në debian. Përveç që thotë se dosja është e korruptuar, ajo e lexon atë edhe pse nuk duket shumë mirë. Njeh shkronjat e ngulitura por nuk respekton madhësinë. Edhe pse gjithmonë kam menduar se është diçka e qëllimshme.

   1.    Sudaca Renegau dijo

    faleminderit edeplus! 🙂
    Unë e kam ruajtur veten duke përdorur Windows për ta kontrolluar atë.

   2.    le të përdorim linux dijo

    Po nëse e ruani duke përdorur formatin e zgjeruar 1.2?
    Ver https://blog.desdelinux.net/optimiza-libreoffice-para-que-tenga-mejor-compatibilidad-con-microsoft-office/
    A shfaqet i njëjti gabim?

    1.    Sudaca Renegau dijo

     Thjesht do të duhet të hap Windows-in e mallkuar.
     Unë pashë lidhjen për formatin e zgjeruar 1,2 dhe 1.2 të usemoslinux. Tani do të shoh se çfarë ndodh kur kurseni odt me formatin e zgjeruar 1.2
     Çështja është që në punën time, askush nuk përdor linux ose LibreOffice. Dhe në PC institucionalë është instaluar Win XP me Office 2003.
     Kështu që kur i ruaj dokumentet dhe i dërgoj nga kompjuteri im, nuk mund të përdor formatin origjinal .odt, por ta ruaj si .doc

     1.    Sudaca Renegau dijo

      Pershendetje Unë e ruaja dokumentin .odt me një font të veçantë (font anarrosa ttf)
      Para: Skedari> Karakteristikat> Font / ngulitni shkronjat në dokument.
      Dhe së pari, Vegla »Opsione» Ngarko / Ruaj - Të përgjithshme. versioni i formatit odf 1.2
      🙁 nuk punoi kur u përpoq ta hapja atë në Win 7 me Microsoft Word Started. Paralajmërim i gabimit dhe më në fund hapeni me shkronjën Times New Roman, jo me një të ngulitur

     2.    le të përdorim linux dijo

      Ok ... gjithashtu, ideja e kësaj ishte që gjithmonë të hapet me LibreOffice në formatin ODT (si në Windows ashtu edhe në Linux).
      Ruajtja e tij në DOC ishte një provë që po dilte nga komentet, thjesht.
      Për këtë, alternativa është PDF hibride, nuk ka dyshim.
      Perqafo! Paul.

 6.   elav dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm .. 😀

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit elav! Goodshtë mirë të kthehesh 🙂

 7.   adeplus dijo

  Lehtë dhe e thjeshtë. Unë kurrë nuk e kisha vërejtur atë skedinë.
  Ju faleminderit.

 8.   Seba dijo

  Faleminderit shumë, shumë e dobishme.

 9.   biskotë dijo

  Shumë mirë, do të më ndihmojë. Faleminderit!

 10.   Joana dijo

  Super e dobishme! Faleminderit!

 11.   halo dijo

  Kontribut i madh !!