Si ta bëjmë historinë tonë të komandave të mos kujtojë komanda të caktuara

Ne të gjithë e dimë se çfarë Historia Bash. Shumë herë na duhet për ndonjë arsye (siguri, paranojë, etj.) Që një komandë e caktuar NUK ruhet në histori, domethënë, dhe për shembull, ne duam që të gjitha komandat të ruhen përveç atyre që lidhen me ssh, në këtë mënyrë nëse dikush arrin të hyjë kompjuteri ynë nuk do të jetë në gjendje të dijë se në cilin kompjuter bëjmë SSH.

Për të përjashtuar gjithçka që lidhet me komandën ssh ne shkruajmë rreshtin e mëposhtëm në .bashrc :

HISTIGNORE='ere*:ssh*'

Në këtë mënyrë nëse për shembull bëjmë diçka si:

ssh root@virtue

… Nuk do të jetë ruajtur në histori

Nëse duam që të përjashtojë gjithçka që lidhet me komandën ls ne shkruajmë sa vijon:

HISTIGNORE='ere*:ls*'

Mos harroni se skedari .bashrc ka një periudhë në fillim të emrit, që do të thotë se është një skedar i fshehur që është në shtëpinë tonë. Nëse dëshironi, duke përdorur komandën echo mund të shkruani direkt në .bashrc pa pasur nevojë ta hapni, për shembull le të përjashtojmë gjithçka që lidhet me ssh nga historia:

echo "HISTIGNORE='ere*:ssh*'" >> $HOME/.bashrc

Epo mendoj se nuk ka asgjë më shumë për të shtuar.

Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   q0 dijo

  Kjo pothuajse më inspiron për të hapur një faqe në burra dhe për të postuar në këtë faqe, duke shkruar se si të renditni skedarët e fshehur duhet të jetë një kontribut i madh.

 2.   Jose Torres dijo

  Mjet interesant. Para se përfaqëson?

 3.   truko22 dijo

  Interesante 😀 për faqeshënuesit pa në të ardhmen kam nevojë për të, faleminderit shumë.

 4.   Himekisan dijo

  Vërtetë interesante dhe e dobishme, veçanërisht për ata prej nesh në botën e administrimit të rrjetit (paranoja nuk dhemb kurrë).

 5.   dhunter dijo

  Dhe ekziston mënyra pragmatike, thjesht shtypni një hapësirë ​​para komandës dhe kaq, nuk do të mbahet mend.

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Epo, unë gjithmonë përdor historinë -c, por nuk ka mbetur asgjë xD, ai opsion është shumë i thjeshtë dhe selektiv.

  2.    biskotë dijo

   Gjëja hapësinore nuk funksionoi për mua.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    As unë, prandaj nuk e vendosa në postim që nga fillimi

    1.    XPT dijo

     duke shtuar:
     HISTCONTROL = e shpërfill hapësirën
     hapësira funksionon

    2.    rainerhg dijo

     Gjëja hapësinore ka punuar për mua për muaj, duke u konfiguruar në këtë mënyrë:
     HISTIGNORE = '(hapësira) + (*)' => si kjo: HISTIGNORE = '*'
     😉

 6.   biskotë dijo

  Interesante Gaara. Megjithëse nuk më duhet për momentin, më pëlqen të di se kam një depo të tërë këshillash këtu në FromLinux.

 7.   Lenin Ali dijo

  E shkurtër, koncize dhe e dobishme! kontribut i shkëlqyeshëm.