Si të instaloni Xfce në ArchLinux

Po mendoj seriozisht të provoj ArchLinux me Xfce (mos me tremb debianites) për të parë se si sillet. Nëse mund ta instaloj (sot) atëherë do të bëj një udhëzues se si ta konfiguroj hap pas hapi.

Por nëse tashmë jeni përdorues i Hark, Unë ju lë hapat për të instaluar Xfce pa vdekur në përpjekje:

1- Për të instaluar një Xfce bazë, ne thjesht duhet të vendosim në tastierë:
# pacman -S xfce4

Ose nëse doni një instalim në një mënyrë më specifike:
# pacman -S xfwm4 xfce4-panel xfdesktop thunar xfce4-session xfce4-settings xfce4-appfinder xfce-utils xfconf

2- Për të instaluar shtojcat (mirësi) de Xfce ne thjesht ekzekutojmë këtë komandë:
# pacman -S xfce4-goodies

3- Nëse duam mikser xfce4 punojnë me ALSA, ne duhet të instalojmë paketat e mëposhtme:

# pacman -S gstreamer0.10-base-plugins

4- Më në fund për çfarë Xfce të punojmë si duhet duhet të instalojmë DBus.

# pacman -S dbus

5- Për çfarë Xfce duket bukur duhet të instalojmë motorët Gtk:

# pacman -S gtk-engines gtk-engine-murrine gnome-themes-standard

Duke filluar Xfce.

Nëse nuk instalojmë ndonjë Menaxheri i seancës (Menaxheri i hyrjes) si LigthDM ose Slim, ne filluam Xfce me komandën:
# startxfce4

Ose nëse duam ne e shtojmë atë në skedar in / .xinitrc.
#!/bin/sh

if [ -d /etc/X11/xinit/xinitrc.d ]; then
for f in /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; do
[ -x "$f" ] && . "$f"
done
unset f
fi

exec ck-launch-session startxfce4

Dhe deri këtu gjithçka duhet të jetë "normale" .. Më shumë info ketu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

49 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ren dijo

  jjajajaa derisa kz gaara të bindi të kalosh distro. hahaha sapo tallesh me xD. E instalova disa ditë më parë, por nuk isha në gjendje të filloja kde sepse më humbi fillimi i demonit debutues, por e kuptova vetëm pasi mbarova së lexuari udhëzuesin e instalimit se jam budalla LOL. Ndoshta këtë fundjavë do të përpiqem të instaloj pak më i plotë dhe me më pak nxitim.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahaha nuk isha i bindur. Unë thjesht dua të bëj disa teste. Për rekord, nëse nuk e përdor Arch (dhe gjithmonë e kam thënë) kjo është për shkak të situatës së lidhjes etj.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Do ta kuptoj ... nëse vendos Arch repos në repot lokale dhe lehtësisht të arritshme për ne, do ta përdorësh Arch? hehe ...

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Ju është dashur të shtoni dbus në daemons në rc.conf
   Mos u shqetëso, nuk është se je budalla ... thjesht nuk ke lexuar mirë

   Asgjë, ju provoni përsëri dhe na tregoni.
   Dhe sinqerisht, unë jam po aq i mahnitur sa ju djema have Nuk kam ide pse ai dëshiron të instalojë Arch HAHAHAHA

   1.    ren dijo

    Nëse, siç ju thashë këtë fundjavë, do të provoj përsëri atje, do t'ju tregoj.

    1.    Guxim dijo

     Ju mund të na thoni gjithçka, megjithëse edhe unë besoj se nuk keni shtuar dbus

 2.   elbuengeorge dijo

  Sa ndryshim ka në performancë midis përdorimit të Arch dhe Debian Testing, kjo e fundit nga një instalim minimal. Padyshim duke supozuar që ju përdorni, pak a shumë, të njëjtën desktop dhe aplikacione?

  1.    Guxim dijo

   Për sa i përket menaxherëve, unë mendoj se Pacman është shumë më efikas se Apt, për shembull

   1.    Eduar2 dijo

    Vendi i errët i forcës është më i fortë!

  2.    elav <° Linux dijo

   Exactlyshtë pikërisht ajo që po përpiqem të zbuloj

   1.    Eduar2 dijo

    Elva, unë them Elav qëndro larg pacman ndërsa mundesh, pasi ta provosh nuk do të duash ta lësh

 3.   Guxim dijo

  Ose nëse duam ta shtojmë në skedarin ~ / .xinitrc.
  # / Bin / sh

  nëse [-d /etc/X11/xinit/xinitrc.d]; atëherë
  për f në /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; bëj
  [-x "$ f"] &&. "$ F"
  e bërë
  i pavendosur f
  fi

  ekzekutimi i sesionit të fillimit të ck-së startxfce4

  Elva, unë them elav, mund ta kapërcesh këtë hap, le të themi për shembull se do të përdorësh Gdm:

  pacman -S gdm

  Ne modifikojmë boot-in

  nano /etc/inittab

  Ne e lëmë vijën vijuese si kjo:

  # Boot to console
  #id:3:initdefault:
  # Boot to X11
  id:5:initdefault:

  Dhe kjo si kjo

  #x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
  x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
  #x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

  Ne shtuam daemonët gdm dhe dbus

  nano /etc/rc.conf

  DAEMONS=(... gdm dbus)

  Frika e Xinitrc mund të ngatërrojë çështjen many, shumë herë nuk del ose nëse del se skedari është bosh

  1.    elav <° Linux dijo

   Couñaje, dua të them, Guxim, faleminderit shumë për këshillën. Një pyetje Çka nëse përdorim LightDM?

   1.    Guxim dijo

    Unë nuk e di LightDM, por shikoni Wiki

    Bixhozi do të thosha është të shtoj një vijë në pjesën e

    #x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
    x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
    #x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

  2.    Eduar2 dijo

   Guximi nuk ka nevojë të vendosë gdm në daemon

   demonët e mi (syslog-ng dbus networkmanager netfs crond)

   1.    Guxim dijo

    Qij ata që janë përreth jush do të jenë në lartësinë e vezëve tuaja, gjithmonë duke kritikuar HAHAHAHA

    1.    Eduar2 dijo

     Ai nuk kritikoi, vetëm sqaroi se nuk është e nevojshme të vendosni gdm në daemons, mjafton vetëm redaktimi / etc / inittab. Ju nuk mund ta luftoni dhe unë nuk u ngatërrova me ju.

     1.    Guxim dijo

      Mos fol me mua keshtu qe ti lendon ndjenjat e mia te vogla buaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

      Doja të qij, asgjë më shumë

   2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Saktësisht, nuk ka nevojë për GDM / KDM në demonët ... thjesht konfiguroni mirë inittab, asgjë tjetër

 4.   alez dijo

  Dhe nuk është më e lehtë (të paktën për një fillestar) të përdorësh rc.conf, të vendosësh lightdm ose slim atje dhe të boot xfce4 në atë mënyrë? Nëse përdorni slim duhet të konfiguroni .xinitrc që është ajo që do të lexojë kur të boot. Sipas wiki (në ditët e mia të Arch-it e konfigurova kështu dhe funksionoi perfekt) për të shmangur gabimet mund të ndryshoni konfigurimin e hollë duke vendosur login_cmd exec ck-launch-session / bin / bash -login ~ / .xinitrc% seancë
  në të pakta.conf dhe mbajtjen e xinitrc sa më të thjeshtë të jetë e mundur. Nuk e di nëse lightdm është tashmë në repos, mendoj se është më e thjeshtë sepse nuk keni pse të përdorni xinitrc (nuk jam i sigurt për këtë)
  Në çdo rast, gjithçka është në wiki! Dhe të shijoj xfce në Arch, për shijen time një nga kombinimet më të mira që ekzistojnë. Pa harruar të përdorni xfwm-tiliing i cili funksionon shumë mirë!

  PS dbus duhet te shkoje para gdm ne rc.conf, mendoj.

  1.    Guxim dijo

   PS dbus duhet te shkoje para gdm ne rc.conf, mendoj.

   E kam ashtu siç e kam thënë dhe shkon mirë

   Dhe nuk është më e lehtë (të paktën për një fillestar) të përdorësh rc.conf, të vendosësh lightdm ose slim atje dhe të boot xfce4 në atë mënyrë?

   Nuk mjafton nëse dëshironi të ngarkohet automatikisht

 5.   <° Linux dijo

  Si mund të gjej një udhëzues grafik për instalimin e Archlinux? Dikush më jep një kabllo.

  1.    Guxim dijo

   http: /thearchlinux.wordpress.com

   1.    Eduar2 dijo

    Ky udhëzues është i vjetruar, me gnome 3 ka shumë daemons alsa hal fam gdm dhe dbus dhe moduli i siguresave mungojnë.

    Dhe kam guxim, ju duhet të merrni një udhëzues me fotografi dhe gjithçka që instalon kde, atë me rërë nga xfce ose elav dhe unë nga gnome

    1.    Guxim dijo

     Nuk është një ide e keqe, ne duhet të flasim për këtë me postë ose diçka me të dhe nëse më lejojnë ta botoj unë do ta botoja direkt

     1.    Eduar2 dijo

      pak kohë më parë kisha një udhëzues instalimi nga 0, por fotot e secilit hap. Ndodh si ajo me rërë, fillova të shpik me grub2 pa lexuar mirë dhe në makinerinë time, eh, më rekomandoni makinën më të mirë aktuale virtuale dhe filloj të bëj udhëzuesin këtë fundjavë.

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       Kuti Virtual, asgjë më mirë


     2.    Guxim dijo

      Unë kam përdorur vetëm Virtualbox.

      Kur ta kesh, bëje të ditur një rërë dhe le të më tregojë

     3.    është dijo

      Përshëndetje, e di që çështja është e vjetër, por unë sapo instalova harkun dhe kur lidh disa usb e njeh atë por nuk më lejon ta shoh se thotë se nuk mund të montohej Nuk është i autorizuar për të kryer operacionin. E njëjta gjë vlen edhe për cdrom. Cfare mund te bej. Unë kam hapësirë ​​ruajtëse dhe timon në përdoruesin tim dhe gjithçka. Shihni nëse mund të më ndihmoni.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Provoni ta shtoni në grupin e adm dhe në disk për ta parë.
       të fala


    2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

     Jo unë nuk jam i mirë në bërjen e udhëzuesve të hollësishëm HAHAHAHAHA

     1.    Guxim dijo

      Ejani, nuk është një punë kaq e madhe, përdorni si një udhëzues për të bërë një udhëzues të detajuar timen për ArchBang nga uL

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   LOL !!!! HAHAHA !!!!

 6.   Oscar dijo

  Guxim, unë jam shumë, shumë i intriguar, më duhet, nëse është e mundur, të më sqarosh sepse KZKG ^ Gaara që ti e quan i guximshëm.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahahaha një tjetër që nuk e ka parë Naruton. Asgjë nuk ndodh, do ta shpjegoj. Ekziston një seri Manga e quajtur Naruto ku një nga personazhet është udhëheqësi i Fshati i rërës, dhe emri i tij është Kazekage Gaara. Miku ynë i dashur e ka atë nofkë: KZKGGaara, megjithëse në të vërtetë duhet të ishte KCKGGaara, por sidoqoftë.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Gabim ... nuk ka pse të jetë KCKG sepse NUK është për shqiptim, është për CONSONANTS, a shihni ndonjë C në KaZeKaGe? 😉

    1.    Oscar dijo

     Mos u mundo ta akomodosh, sapo e kërkove, vetëm duhet ta durosh, hahahahahaha.

     1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

      HAHAHAHAHA hej nga rruga, unë kam (ne kemi) një propozim, në rast se doni të na jepni pak dorë me faqen, më besoni, do të na ndihmonit shumë
      Më shkruani një email

  2.    Eduar2 dijo

   Eh e drejta e kopjimit të rërës ka emrin tim

   1.    Guxim dijo

    Po, duhet të të kisha pyetur ty, jo mua

 7.   kik1n dijo

  Mirë për instalimin e Arch.
  Mund të provoni edhe Lxde. Më e lehtë, e lezetshme.

  Sapo të hyni në botën Arch, nuk do të dilni kurrë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Tashmë jam brenda .. Le të shohim sa zgjat për mua

   1.    Oscar dijo

    Dhe se duke përdorur Chrome, a vjen në depot e Arch?

    1.    Eduar2 dijo

     Në Zyrtarët e këtij Chromium, në AUR keni një larmi të gjerë për të instaluar Chrome

     * google-chrome 15.0.874.121
     * google-chrome-beta 16.0.912.41
     * google-chrome-dev 17.0.942.0

 8.   Eduar2 dijo

  Epo, unë tashmë kam shumë fotografi të instalimit bazë të ios kurioz që ata thonë se është më e vështira, por unë tashmë e di përmendësh 😀 dhe pastaj instaloj gnome 3 dhe pastaj duhet të vendos tekstin 😀 dhe shpjegimin. Eh, si po ia dilni me pjesët tuaja?

  Guximi qëndroi në kde

  me rërë ose elva do të bëjë udhëzuesin xfce. (mirë kjo ishte ideja ime dhe ata nuk e kanë konfirmuar)

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, pasi të dini se si të punoni me instaluesin, gjithçka është më e lehtë, nuk është me të vërtetë aq e komplikuar .. Ahh dhe Elva thotë se ajo nuk ka ndonjë udhëzues Xfce për ju.

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Elav do (ose e bëri, nuk e kam të qartë), por… unë Xfce? HAHA pa shaka HAHA.

 9.   niko dijo

  pershendetje a mund te me dhuroje njeri, po mundohem te instaloj ne nje hark te makines virtuale + xfce me menaxherin e gdm kam instaluar tashme metapackage xorg, instaloj gdm, shtoj dbus daemon (ne fund te cdo gjeje ne liste) instaloj xfce dhe xfce-goodies por Kur filloj makineria gjithçka fillon shumë mirë por kur duhet të ekzekutoj menaxherin e fillimit të seksionit marr një ekran të zi dhe një tregues të çuditshëm të mesëm sikur të ishte top
  falënderim
  PS: Unë në fakt jam mjaft fillestar, por doja të provoja harkun për kuriozitet

 10.   HANI ME dijo

  Tutorial i mirë!
  Por rrota e butonit nuk funksionon për mua në XFCE ose LXDE ...