SilentEye: Fshih një skedar brenda një tjetri

SilentEye është një aplikacion i shkruar në Qt që do të na ndihmojë për të bërë përdorimin e Steganografia dhe fshehni imazhet dhe audion brenda një skedari tjetër.

Nga wikipedia:

La steganografia Theshtë disiplina në të cilën studiohen dhe zbatohen teknikat që lejojnë fshehjen e mesazheve ose objekteve, brenda të tjerëve, të quajtur bartës, në mënyrë që ekzistenca e tyre të mos perceptohet. Shtë një përzierje e arteve dhe teknikave që kombinohen për të formuar praktikën e fshehjes dhe dërgimit të informacionit të ndjeshëm në një transportues që mund të mbetet pa u vërejtur ...

… Origjina e kësaj fjale rrjedh nga përbërja e fjalëve greke na stegan, që do të thotë i mbuluar ose i fshehur, dhe grafikë, që do të thotë shkrim.

Bëni kujdes me këtë mjet, sepse në shumë vende përdorimi i kësaj teknike është NDALOHET. Përdorimi i tij është shumë i thjeshtë.

1- Zbritemi .deb nga këtë url. Ka edhe për mushama y Dritaret.

2- Ne instalojmë varësitë e mëposhtme:

$ sudo aptitude install libqca2 libqt4-opengl libqtmultimediakit1

3- Ne instalojmë paketën që kemi shkarkuar:

$ sudo dpkg -i Downloads/silenteye-0.4.0-i386.deb

4- Le të shkojmë Menyja »Aplikime» Aksesorë »SilentEye dhe ne duhet të marrim diçka si kjo:

5- Ne tërheqim një imazh.

6- Shtypim butonin shifroj.

Aty mund të zgjedhim disa opsione. Ne mund të fshehim një mesazh ose një skedar dhe madje edhe nëse duam ta kriptojmë atë. Siç mundemi fsheh një skedar ose mesazh në një imazh, ne mund të bëjmë procesin e kundërt.

E vetmja gjë e keqe që shoh me aplikacionin është që imazhet të ruhen me një shtesë .BMP dhe skedarët audio si wav.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   taregon dijo

  Oh !! waaoo !! Personalisht, kjo duket si një mënyrë e mirë për të fshehur gjërat.

 2.   Hetare dijo

  A mund të tregoni në cilat vende është e ndaluar dhe për cilat arsye?

 3.   Mario dijo

  Përshëndetje, nuk është e mundur ta fshehni atë në lloje të tjerë skedarësh si mp3 ose avi dhe që ata të vazhdojnë të punojnë. Unë e kuptoj që me mace e njëjta gjë arrihet në një imazh, por jo në një skedar audio ose video.