Skanoni, menaxhoni dhe arkivoni dokumentet me Open-paperless

Në ditët tona miliona pemë vdesin nga konsumi i tepërt i letrës, kjo është diçka që duhet të ndryshojë menjëherë, për ta arritur këtë mund të fillojmë të bëjmë pak duke shmangur kopjimin dhe shtypjen e dokumenteve të panevojshme, përveç kësaj duke i dhënë përparësi dixhitalizimit të dokumenteve dhe përdorimit të mediave elektronike.

L sistemet e menaxhimit të dokumenteve Ato janë mjete të shkëlqyera që na ndihmojnë të menaxhojmë siç duhet dokumentet tona, duke siguruar platforma të fuqishme që lejojnë skanim më të shpejtë, më të mençur dhe me cilësi më të mirë, në të njëjtën mënyrë, ato ofrojnë mundësinë e skedimit, modifikimit dhe shikimit të dokumenteve në një mënyrë më miqësore., Me mundësia e ruajtjes së informacionit si në cloud ashtu edhe në kompjuterët lokalë.

Ekzistojnë sisteme të ndryshme të menaxhimit të dokumenteve me burim të hapur, një nga më të fuqishmit është EDMS i Majave një mjet me një numër të madh karakteristikash dhe aftësish që mund të jetë i dobishëm për shumë, veçanërisht për kompanitë, megjithatë, përdoruesi mesatar ndoshta nuk ka nevojë për shumë funksionalitete, por më tepër një që siguron në mënyrë adekuate aftësinë për të skanuar, menaxhuar dhe arkivuar dokumentet e tyre, kështu që është punuar për krijimin e një mjeti të quajtur Hapur pa letër që përqendrohet posaçërisht në nevojat kryesore të përdoruesit të zakonshëm.

Çfarë është Open-paperless?

Pa letër është një sistemi i menaxhimit të dokumenteve me burim të hapur Bazuar në Mayan EDMS, ai merr kodin burimor të Mayan EDMS që më pas merr modifikime në ndërfaqen dhe përvojën e përdoruesit në mënyrë që të zvogëlojë kompleksitetin dhe ta bëjë atë më të përshtatshëm për përdoruesit e shtëpisë. Kjo rezulton në një version të lehtë të EDMS Mayan që na lejon ju lejon të skanoni, krijoni, menaxhoni dhe arkivoni dokumente Në formate të ndryshme, dokumentet ruhen me atributet dhe meta të dhënat që ne zgjedhim, në të njëjtën mënyrë, ato mund të menaxhohen nga përdorues të ndryshëm, role dhe grupe që menaxhon Open-paperless.

Pa letër të hapur është shumë-gjuhëshe, me një larmi të madhe cilësish në të cilat spikat një ndërfaqe e përparuar në internet me përdorues dhe menaxhim të fjalëkalimit, aplikacione të shkëlqyera që lejojnë ruajtjen e duhur, një analizë inteligjente të dokumentit, një motor kërkimi efikas konvertoni dokumentet, rishikoni korrespondencën, nënshkruani dokumente, modifikoni dhe shtoni meta të dhëna, menaxhim të OCR, personalizim të dokumenteve dhe shumë më tepër.

Mjeti ka një API të avancuar REST të trashëguar nga Mayan EDMS që është dokumentuar shumë mirë dhe që lejon integrimin me shërbimet e palëve të treta, në të njëjtën mënyrë mban një regjistër të gabimeve dhe ndryshimeve të gjeneruara në dokumente, përveç një menaxheri të avancuar të detyrave Ato mund të ekzekutohen manualisht ose të planifikohen të ekzekutohen automatikisht.

Në përgjithësi, ky mjet shumë i thjeshtë për t’u përdorur do të na lejojë të dixhitalizojmë të gjitha dokumentet tona në një mënyrë të shpejtë, efikase dhe në mjedisin e ruajtjes që duam, qoftë në cloud apo lokal, politikat e tij të ruajtjes dhe përdorimi i etiketave do të na lejoni një segmentim adekuat që do ta bëjë menaxhimin shumë më të shpejtë dhe shikuesi i tij i integruar do të na lejojë të shikojmë paraprakisht çdo dokument pa shumë përpjekje.

Si të instaloni Open-paperless

Instalimi i Open-paperless është mjaft i thjeshtë në shpërndarjet e bazuara në Debian dhe Ubuntu, ku unë kam testuar mjetin, thjesht duhet të ekzekutojmë komandat e mëposhtme për të filluar të shijojmë një menaxhim të thjeshtë dhe efikas të dokumentit:

kloni i git https://github.com/zhoubear/open-paperless.git cd i hapur pa letra ./setup.sh ./run.sh

Atëherë ne duhet të fusim localhost-in tonë (ose ip-in e serverit tonë) me portin 8000, dhe të hyjmë me përdoruesin që krijohet automatikisht dhe që e kemi çelësin në indeks kur futemi.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   verë e ndershme dijo

  Proposalshtë një propozim i mirë, për mua që jam student, më përshtatet si një dorezë, gjithmonë humbas informacione të rëndësishme për shkak të gjendjes së saj fizike, tani do të jetë shumë më e lehtë ta mbash me vete, të kërkoj falje që të informova këto programe të dobishme, një investim i mirë i kohës

 2.   Jose Gonzalez dijo

  Duket si një alternativë e shkëlqyeshme edhe për bizneset e vogla. Do ta provoj ...

 3.   Eddie dijo

  Unë kam instaluar gjithçka, por nuk kuptoj se si të përdor ndonjë manual? .Faleminderit

  1.    Eddie dijo

   Unë kam instaluar gjithçka, por nuk kuptoj se si të përdor ndonjë manual? .Faleminderit
   PSE e kuptova! (Shpjegimi ishte në njërën nga fotot, [është linux!]. Faleminderit

 4.   Juanval dijo

  Hey.
  Unë kam ndjekur kërkesat për instalim, por nuk jam në gjendje ta filloj atë.
  Instaluar në Ubuntu 16.04 dhe me shfletuesin Mozilla që vendos http://localhost:8000 dhe asgjë!