Tuxeando Ubuntu me tux4ubuntu

Kam lexuar tutje omnibuntu një artikull ku ata na tregojnë në lidhje me një skenar të quajtur Tux4Ubuntu që lejon Tuks «nuskë zyrtare Linux"A është i pranishëm pak më shumë në Ubuntu tonë, për të thënë të vërtetën, një qëllim i mirë për të përfshirë personalizimin e këtij imazhi që në nivelin e" markës "ka bërë një punë të jashtëzakonshme rreth Linux.

Nuk kam ide nëse termi «smoking»Adequateshtë adekuate për t'iu referuar faktit të shtimit të Tux nga fillimi i distroit tonë, deri te personalizimi i pamjes së tij, përmes shtimit të lojërave alegorike.

Çfarë është Tux4Ubuntu?

Parafrazimi i autorëve të tij:

Ne duam që Tux, pinguini zyrtar i Linux, të luajë një rol më të madh në të gjitha shpërndarjet e Linux dhe ne do të fillojmë me Ubuntu 16.04!

Tux4Ubuntu është një koleksion i temave Tux për bootloaders, boot dhe dritaren e hyrjes, si dhe sfonde dhe një sërë personalizimesh desktop. Në mënyrë të ngjashme, ajo ka një seri lojërash, e gjithë kjo është instaluar me një rresht të vetëm komandash bash dhe kjo do të ndryshojë pamjen e instalimit tuaj Ubuntu. Tux4Ubuntu

Karakteristikat Tux4Ubuntu

Kjo lejon ndryshimin e një sërë karakteristikash, ndër të cilat theksojmë:

 • GRUB2, BURG & rEFI-ngarkuesi i nisjes.
 • Tema Plymouth.
 • Ekrani i hyrjes LightDM / Unity Greeter.
 • Koleksion i më shumë se 100 sfondeve.
 • Tema Arc GTK, Ikonat e Letrës, Shkronjat Roboto.
 • Instaloni një numër lojërash të bazuara në Tux.
 • Ju lejon të blini mallra në lidhje me Tux.

Si të instaloni Tux4Ubuntu

Për të shkarkuar dhe ngarkuar instaluesin Tux4Ubuntu duhet të ekzekutoni komandën e mëposhtme në një dritare të re të terminalit:

bash <(curl -s https://raw.githubusercontent.com/tuxedojoe/tux4ubuntu/master/download-tux4ubuntu-installer.sh) Nga atje gjërat janë mjaft të drejtpërdrejta:

Lexoni me kujdes të gjitha opsionet në meny dhe më pas vendosni numrin e opsionit që dëshironi të aplikoni të ndjekur duke futur.

Kjo do t'ju çojë në një ekran përmbledhës ku mund të shihni se çfarë po bën mjeti.

Ata rekomandojnë të jeni shumë të kujdesshëm kur përdorni opsionin 1 ose 2, pasi ndryshimet në ngarkuesin e nisjes mund të shkaktojnë një problem dhe t'ju parandalojnë të hyni në Ubuntu tuaj. Para se të kryeni procesin, këshillohet të bëni kopje rezervë të të gjitha të dhënave tuaja para se të zgjidhni ndonjë nga ato mundësi dhe sigurohuni që të keni një DVD ose USB të Ubuntu Live në rast se duhet të riparoni manualisht.

Për të zhbërë ndryshimet e bëra me mjetin, duhet thjesht të ekzekutoni përsëri komandën, por kësaj here zgjidhni opsionin «Çinstalo Tux».

Ju mund të mësoni më shumë rreth tux4ubuntu në https://tux4ubuntu.blogspot.com/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   idhull kinez dijo

  Unë e di se artikulli thotë për Ubunto, por a do të jetë në përputhje me Linux Mint 18.1? ose ndonjë aplikacion tjetër që lejon ndryshimin e pamjes së bootloader-it që grub ta feito

  1.    hardhucë dijo

   Nëse do ta provoja në LinuxMint 18.1 dhe do të funksiononte mirë, tani luaj me Tux

   1.    idhull kinez dijo

    Faleminderit mësues, do të provoj

   2.    idhull kinez dijo

    Ndoshta të tjerët kanë më shumë fat, por unë theva grub bootloader, kur instalova një temë: (tani për të riparuar

 2.   Omar dijo

  Compatibleshtë i pajtueshëm me LinuxMint 18.1 Kanella 64 bit (dua të them, pasi që kjo është e bazuar në Ubuntu) ...
  Opsion i bukur 8… XD

  1.    hardhucë dijo

   Nëse do ta provoja në LinuxMint 18.1 dhe do të funksiononte mirë, tani luaj me Tux

   1.    Omar dijo

    Do të përpiqem të shoh, faleminderit për informacionin ...