CCOSS: Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur 2021

CCOSS: Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur 2021

CCOSS: Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur 2021

Brenda një muaji, veçanërisht nga 4-9 tetor 2021 ngjarja e njohur si Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur (CCOSS).

La Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur (CCOSS) është një iniciativë e Meksikë me burim të hapur (OSOM). ZËRI është një grup entuziastësh të Burim i Hapur nga Meksika të cilët punojnë në kompani dhe universitete të ndryshme në favor të përdorimit të softuerit Open Source.

Kodi i Mirësjelljes për Projektet me Burim të Hapur

Kodi i Mirësjelljes për Projektet me Burim të Hapur

Dhe meqenëse, në këtë postim ne do të komentojmë pak për Kodi i Sjelljes të ngjarjes në fjalë, ne lëmë menjëherë lidhjen për temën e përmendur të trajtuar në një nga botimet tona të mëparshme, për të interesuarit pasi të përfundojnë këtë botim:

"Një Kod Sjelljeje për projektet me Burim të Hapur mund të jetë një mënyrë e qartë dhe e saktë për të shprehur dhe integruar normat dhe / ose vlerat e përditësuara shoqërore dhe morale brenda bashkësive tona të gjera dhe të globalizuara të Softuerit të Lirë dhe Zhvillimit të Burimit të Hapur. Përfshirja e një Kodi të Sjelljes shërben për shumë gjëra, për shembull, zgjidhjen e mungesës së mundshme të diversitetit që mund të lindë, për shkak të një përfaqësimi ose pjesëmarrjeje të pavlefshme ose të ulët të grave, njerëzve me ngjyrë dhe popullatave të tjera të margjinalizuara." Kodi i Mirësjelljes për Projektet me Burim të Hapur

Artikulli i lidhur:
Kodi i Mirësjelljes për projektet me Burim të Hapur

CCOSS 2021: 4-9 tetor 2021

CCOSS 2021: 4-9 tetor 2021

Çfarë është CCOSS (Samiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur)?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, duke thënë ngjarje online:

"Qëllimi i tij kryesor është të rrisë numrin e njerëzve dhe organizatave në Amerikën Latine që kontribuojnë në projekte me burim të hapur. Dhe pjesëmarrja në të është e hapur për këdo që është i interesuar të kontribuojë në projekte me burim të hapur. Përveç kësaj, ajo lejon mënyra të ndryshme për të kontribuar në një projekt që nuk përfshin programim. Për shembull, ndihmoni në faza të ndryshme të projektimit, dokumentacionit, rishikimit, koordinimit, shpërndarjes."

Përveç kësaj, e tyre organizatorët nënvizoni sa vijon:

"Usshtë shumë e rëndësishme për ne që të gjithë pjesëmarrësit të ndihen rehat dhe të sigurt. E Kodi i Sjelljes është në dispozicion këtuMe dhe të gjithë pjesëmarrësit, folësit dhe sponsorët e CCOSS duhet të ndjekin. Nëse para ose pas ngjarjes ju konsideroni se dikush po e shkel atë ose thjesht ju shqetëson, ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni këdo nga ekipi organizues.

Guru i Softuerit SG akuzohet për ofrimin e një përvoje pa ngacmime për të gjithë, pavarësisht nga gjinia, orientimi seksual, paaftësia, mosha, pamja fizike, madhësia e trupit, raca ose feja. Ne nuk tolerojmë ngacmime të çdo lloji ndaj asistentëve tanë. Gjuha ose imazhet seksuale nuk janë të përshtatshme për çdo mjedis, përfshirë bisedën. Pjesëmarrësit që shkelin rregullat mund të penalizohen ose përjashtohen nga ngjarja pa rimbursim sipas gjykimit të organizatorëve."

Çfarë na sjell ngjarja e këtij viti 2021?

Deri më tani, ngjarja ka planifikuar sa vijon:

 • Më shumë se 1500 pjesëmarrës.
 • 6 ditë aktivitet.
 • Më shumë se 30 biseda dhe punëtori.
 • 49 orë kontribut sprint.

Përveç kësaj, kjo edicioni i dyteSamiti i Kontribuesve të Softuerëve me Burim të Hapur vazhdon me objektivin e udhëzimit se si dhe pse të kontribuoni në projektet me burim të hapur. Dhe për ta bisedat dhe punëtoritë e tyre janë si më poshtë:

 • Biseda (25 minuta): Bisedimet u përqëndruan në ndarjen e përvojave dhe rekomandimeve për të krijuar ose kontribuar në projekte me burim të hapur. Shembuj të temave për t'u trajtuar: si ta bëni atë ekonomikisht të qëndrueshëm, si të zgjidhni licencën e duhur, ndërveprimin me komunitetin, rekomandime të përgjithshme për të kontribuar.
 • Punëtori kontributi (3 orë): Qëllimi i punëtorive është të inicojë pjesëmarrësit në mënyrë që ata të mund të kontribuojnë në një projekt specifik. Ai do të tregojë mënyrën e qasjes në depot e kodit dhe dokumentacionit, procedurën për të bërë ndryshime, procedurën e rishikimit, ndër të tjera.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Shkurt, the "CCOSS 2021" ky vit na sjell një të madhe edicioni i dyte, e cila me siguri do të japë shumë fruta në favor të Global Software i Lirë dhe Komunitet me Burim të HapurMe Kështu që ju ftojmë të vizitoni uebfaqen, për të qenë të azhurnuar me lajmet e saj. Dhe nëse doni të merrni pjesë, mund ta bëni përmes sa vijon lidhje.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.