Befasi: Ne tashmë kemi IRC-në tonë ... bashkohuni me ne !!

Përshëndetje

Në moshën 4 muajshe, doli një shërbim i ri ... yni forum, dhe sot ... që jemi 9 muajsh, ne shpallim një tjetër shërbim të ri: IRC FromLinux

Pse një IRC? ...

Kemi shumë për të folur për njerëz, shumë Linux... SWL, Hark, Debian, KDE, Xfce, etj ... dyshime, pyetje, ne duam të kemi një përgjigje të pyetjeve tona shpejt, e dyta, dhe pastaj menjëherë për të bërë një pyetje tjetër, etj. Ne nuk duam të presim për minuta të tëra për të sqaruar një pyetje në forum ose këtu në blog, kështu që ... këtu hyn ajo IRC tonë, ndihmon më dinamikisht, shpejt.

Por support mbështetja e IRC ka disa, «Unë nuk kontribuoj asgjë të re"jo? 😀

Këtu në këtë blog pothuajse kemi krijuar një komunitet, ndajmë mendime, qeshim, bëjmë shaka mes veti dhe gjithashtu kemi mësuar shumë nga njëri-tjetri.

Po, ka disa IRC ... por në sa prej tyre mund t'i gjejmë të gjithë përdoruesit këtu? ... atyre përdoruesve me të cilët ndajmë shaka dhe këshilla çdo ditë?

Unë mendoj se kjo është pika e fortë e IRC tonë, është si «dhoma e ndenjes» e shtëpisë sonë, ku miqtë mblidhen së bashku dhe ne flasim për atë që na pëlqen më shumë, qeshim, argëtohemi, dhe gjithmonë ... gjithmonë 😀

Kjo IRC nuk do të ishte e mundur pa ndihmën e [| HuGO |] i cili kaloi disa orë duke na ndihmuar në konfigurimin e IRC, me të vërtetë një mijë faleminderit për të gjithë ndihmën që na ka dhënë.

Këtu informacioni për t'u lidhur:

Serveri: irc.fromlinux.net

Porti: 6667

Porta SSL: 6697

Ne kemi bërë disa udhëzime për t'u lidhur nga android ose nga e njëjta Firefox (përmes një shtojce):

Padyshim, çdo dyshim ose pyetje do të përgjigjet

Përshëndetje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

49 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Algave dijo

  Unë i bashkohem kauzës

 2.   Manuali i Burimit dijo

  Kam një pyetje: pse është përvjetori i blogut sot nëse artikulli i mirëseardhjes është nga 9 korriku?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Sepse 4 korriku (rastësi e pastër…) është kur regjistrojmë domenin si të tillë. Dhe FromLinux nuk është vetëm blog, është edhe më shumë ... kjo është arsyeja pse unë marr llogarinë për 4 korrik 😀

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Rastësia? Nah, ju nuk po më mashtroni, e gjitha ishte një strategji për të larguar vëmendjen nga festimet e atij vendi që i do kaq shumë Kubanët.

  2.    elav <° Linux dijo

   Saktë Blog-u u lëshua zyrtarisht më 9 korrik, por projekti në fakt doli në internet në 4 korrik

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Mmm, dhe një gjë tjetër: pse http://www.desdelinux.net nuk shpie askund? : S

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     A është ai WWW që kemi menduar për Portalin, megjithatë ... po e vërtetë, kjo është një gabim, e rregulloj së shpejti dhe e vendos për ta ridrejtuar te https://blog.desdelinux.net 🙂

   2.    pl dijo

    Data e shkëlqyeshme, 9 korriku është dita e pavarësisë së Argjentinës xD

    1.    elav <° Linux dijo

     Mire shikoni ju Nga Linux lindi projekti 4 për muajin korrik (Dita e Pavarësisë e SHBA) dhe blog 9 për muajin korrik (Dita e Pavarësisë së Argjentinës).. Ne jemi të lirë, liiibreeessss .. hahaha

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      PO !!!! hahaha sa kurioz, kurre nuk e mendova se ishte keshtu ... LOL!

 3.   Guxim dijo

  Ju nuk jeni shoku im, ju jeni vetëm shefi im

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   O_O… për çfarë dreqin po flet?

   1.    Guxim dijo

    Ju nuk jeni shoku im, vetëm më keni punësuar

    1.    Manuali i Burimit dijo

     Por nuk ju paguan, HAHAHAHA.

     1.    targoni dijo

      xD deri më tani KZKG ^ Gaara merr vesh për marrëdhënien e tij me Guximin. Gëzuar!

 4.   diazepani dijo

  E provova në XChat dhe thotë 'Kompjuter i panjohur. Mos ndoshta kishte gabuar? "

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   E çuditshme e çuditshme, shikoni këtu nëse po bëni diçka gabim ose diçka:
   http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?id=379

   Thjesht vendosni regjistrin e gabimeve dhe të dhënat që po vendosni atje, ne do t'ju ndihmojmë së bashku të futni

 5.   faustod dijo

  Do të provoj ... Për herë të parë në një irc.

  1.    targoni dijo

   Njësoj këtu 😉 shikoni gjërat që bëni për të qenë në këtë komunitet, anëtarët e "desdelinux" vlerësohen vërtet.

   1.    elav <° Linux dijo

    Goodshtë mirë ta njohësh atë taregon ... faleminderit shumë.

 6.   pandev92 dijo

  Epo, unë jam duke përgatitur akuamakët e mi për të lidhur XD.

 7.   ren434 dijo

  Ok, unë tashmë e kam vendosur quassel tim. Për të provuar një irc për herë të parë.

  1.    Marco dijo

   A mund të më thuash si dreqin e bëre ???? Kam vetëm gabime.

   1.    Marco dijo

    E bëra, hehe !!!!

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Tutorialit për Bisedë po i mungon hahaha, do ta bëj nesër

 8.   Ozzar dijo

  Një tjetër që ka vizituar ndonjëherë një IRC, pas pak do të shoh se si mund të futem.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahaha është se irc Moreshtë më shumë për zhvilluesit e Geek .. xD

  2.    Mariano dijo

   Në kohën e tij e kam përdorur për të shkarkuar të gjitha llojet e gjërave, filma, muzikë dhe më shumë muzikë, libra, lojëra, imazhe nga psx cd. Kjo është më shumë se 5 vjet më parë. Sa kohë të mira, ah.

 9.   anubis_linux dijo

  uff Unë nuk mund të hyni nga IPS shit Unë mut në çdo gjë që lëviz !!!!!

 10.   Juan Pablo dijo

  Sa mirë do të lexojmë atje!

 11.   KZKG ^ Gaara dijo

  Falënderoj të gjithë ata që kanë hyrë dhe kanë kontribuar në jetë, me të vërtetë

 12.   caldass1 dijo

  Dikush ju lutem bëni udhëzimet për IRC Quassel, unë jam injorant për këtë temë

 13.   pl dijo

  Urime për vibrat e mira që ekzistojnë në irc dhe krejtësisht të ndryshme nga shumica e kanaleve

  1.    elav <° Linux dijo

   Falënderim plNe jemi të kënaqur që e dimë këtë sepse pikërisht ky është qëllimi ynë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ato urime janë për veten tuaj, ne vetëm krijuam IRC ... por vetëm ne nuk i japim jetë, ne të gjithë kujdesemi për këto dridhje të mira (ne + ju)

 14.   KZKG ^ Gaara dijo

  Bërë, udhëzues për Biseda Ajo është bërë:
  http://foro.desdelinux.net/post.php?action=post&fid=32

  1.    Guxim dijo

   Vendoseni në vendin e vet

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Ne cilin vend … A e vendosa diku gabim?

    1.    Guxim dijo

     Dua të them që ju nuk e vendosni atë në një koment, në mënyrë që të jetë me të tjerët

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Addedshtë shtuar në listë, e lashë në një koment dhe e postova në Twitter, ndonjë sugjerim? 🙂

      1.    Guxim dijo

       Po ju përgjigjem nga paneli dhe nuk e kam parë postimin ...


 15.   Raerpo dijo

  Video-udhëzues për të lidhur Pidgin me IRC nga FromLinux

  http://www.youtube.com/watch?v=Vl4fCg7tnuY

  të fala

 16.   azavenom dijo

  A di dikush se si të lidhet me ndjeshmërinë në irc të desdelinux?

 17.   Hyuuga_Neji dijo

  Unë tashmë u përpoqa nga pidgin por nuk lidhet me irc kështu që unë provoj me Xchat.

 18.   Jukiteru dijo

  Një sugjerim, vendos një lidhje për të shkarkuar certifikatën SSL dhe të jesh në gjendje të përdorësh klientë të hollë si Weechat ose Irssi, është e pamundur për mua të lidhem pa u futur në skedarin e konfigurimit, kështu që ai opsion do të ishte i mirëpritur. Nga rruga, faqja e shkëlqyer elav dhe KZKG.

 19.   Obuksi dijo

  Më në fund isha në gjendje të lidhesha.

  pershendetje nga Kili ..

 20.   jos1727 dijo

  A është ende në dispozicion sot? Nga tre klientë, irc më thotë se nuk u gjet.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ka kohë që është jashtë linje, kemi lëvizur servera dhe nuk kam pasur kohë për ta instaluar përsëri shërbimin, ju kërkoj falje për vonesën.

 21.   David dijo

  Nëse keni një rrjet të ri ose tashmë e keni, ju mund të bashkoheni në rrjetin tonë, ne jemi duke kërkuar për rrjete të reja për t'u lidhur me rrjetin tonë, shërbimet tona janë gnuworld webcity ircu bot X zyrtare