Ubuntu 14.10 (dhe familja) i disponueshëm për azhurnim të shkarkimit apo jo?

Kompania Yoyo Fernández nuk ka nevojë për një prezantim, dhe përmes rrjetit Google ai po hidhte një pyetje interesante: A ia vlen të shkarkoni dhe instaloni Ubuntu 14.10 pasi keni instaluar dhe azhurnuar Ubuntu LTS 14.04?

Për t'iu përgjigjur pyetjes (nga këndvështrimi im) së pari duhet të dimë se cilat janë lajmet që na sjell ky botim Ubuntu 14.10 dhe FAMILJA.

Çfarë ka të re në Ubuntu 14.10

Në rastin specifik të Ubuntu 14.10 mund të gjejmë disa ndryshime të vogla (mjaft të vogla) në punën artistike, në këtë rast që lidhen me ikonën Home dhe Videos në Nautilus, gjithashtu nëse shikoni kapjen, butoni Maximize tani ka sheshi më i vogël.

Ikona Ubuntu 14.10

Ky ka qenë një lëshim disi i mërzitshëm kur mendoni se ndryshimet kryesore nuk janë lëshimi i raketave. Shtohen vetëm versionet e reja të aplikacioneve më të njohura, të tilla si:

 • LibreOffice 4.3.2.2
 • Firefox 33
 • Thunderbird 33
 • Nautilus 3.10
 • Dëshmia 3.14
 • Kutia e ritmit 3.0.3
 • Unity 7.3.1

E gjithë kjo e shoqëruar me Linux Kernel 3.16 (kur versioni 3.17 është tashmë i disponueshëm), i cili ka paraqitur probleme për disa përdorues (në të cilin unë përfshihem vetë me ArchLinux) me periferikë të caktuar.

Kernel 3.16 sjell një numër të konsiderueshëm të rregullimeve dhe mbështetjes së re të pajisjeve, duke përfshirë mbështetjen për platformat Power 8 dhe arm64. Ai gjithashtu përfshin mbështetje për sistemet Intel Cherryview, Haswell, Broadwell dhe Merrifield, dhe mbështetjen fillestare për Nvidia GK20A dhe GK110B GPU. Ka performancë grafike të përmirësuar në shumë pajisje nga Intel, Nvidia dhe ATI Radeon dhe gjithashtu pajisje audio që mbështesin koduesin e videos Radeon.264. Me pak fjalë, mbështetje më e mirë për grafikë hibride.

GTK është azhurnuar në versionin 3.12, dhe QT në versionin 5.3. Mbështetje e shtuar për printerët IPP, Xorg 1.16 ka mbështetje më të mirë për pajisjet jo-PCI. Xephyr tani kompatibil me DRI3. Azhurnimi në Tabelën 10.3 ka mbështetje për AMD Hawaii GPU, përmirëson mbështetjen për shkarkimin dri3 dhe mbështetjen paraprake për përdorimin e nouveau në pajisjet maxwell.

Çfarë ka të re në Kubuntu 14.10

Nga ana e tij, Kubuntu 14.10 vjen me Plasma 4.14 edhe pse kësaj here, ata na ofrojnë mundësinë e shkarkimit të një imazhi me Plasma 5, i cili natyrisht nuk duhet të përdoret në mjediset e prodhimit, por ta provosh dhe të luash me të është mirë.

Çfarë ka të re në Xubuntu 14.10

Që nga Xubuntu 14.10, përdoret pkexec në vend të gksudo për të ekzekutuar aplikacione grafike me qasje rrënjë nga terminali, për të përmirësuar sigurinë.

Për të festuar emrin e kodit "Njëbrirësh Utopian" dhe për të demonstruar sa e lehtë është të personalizohet Xubuntu, ngjyrat kryesore janë rozë në këtë version, por mos u shqetësoni, mund të çaktivizohet përmes gtk-tema-konfigurimi, në menaxherin e konfigurimit. Thjesht duhet të çaktivizojmë opsionin Custom Highlight Colors, dhe kaq.

Përndryshe, një shtesë e re Xfce Power Manager shtohet në panel dhe Artikujt e temës së re për Ctrl + Tab mund të zgjidhen në majë të maus.

A azhurnojmë apo jo?

Duke parë disa lajme, atëherë është koha t'i përgjigjemi pyetjes: A ia vlen të azhurnohet? Përgjigja mund të ndryshojë në përputhje me shijet dhe nevojat e secilit person. Njerëzit me probleme të versionitit nuk do të hezitojnë ta bëjnë këtë upgrade më shpejt, megjithatë, mendimi im personal është se nuk ia vlen të bësh.

Ky version i Ubuntu 14.10 dhe familjes nuk do të kenë mbështetje të zgjeruar dhe ka shumë të ngjarë që kur të dalë versioni 15.04 (nëse del) do të duhet të rinstalojmë përsëri nëse duam të marrim mbështetje më të mirë.

Unë do t'ju këshilloja që nëse dëshironi të provoni, shkarkoni ISOS dhe provojeni atë në mënyrën LiveCD së pari, duke u siguruar që të gjithë përbërësit e kompjuterit tuaj të punojnë si duhet, por ndryshimet e shtuara nuk janë aq të rëndësishme sa të instalohen përsëri ose të bëni një Azhurnim. Por e përsëris, ky është vendimi i të gjithëve.

Nëse dëshironi të azhurnoni nga data 14.04, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet më poshtë:

 • Ne shtypim Alt + F2 dhe shkruajmë "update-manager" (pa kuotat).
 • Menaxheri i azhurnimit duhet të hapet dhe të na tregojë: Ekziston një lëshim i ri në dispozicion.
 • Ne klikojmë në Update dhe ndjekim udhëzimet.

Paç fat me atë!! 😉

Imazhi është marrë nga OMGUbuntu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   targoni dijo

  Duhet të jesh shumë vëzhgues për të kuptuar se vetëm 2 ikona ndryshuan në panelin e nautilus ... çfarë barbari!

  1.    elav dijo

   Shih .. XD

  2.    meh dijo

   Unë isha duke pritur për 14.10 për të filluar instalimin e tij * ose *
   P.S. Gjithashtu pikat e ikonës së shkarkimit janë më të vogla: v

 2.   Paul Ivan Correa dijo

  A e konsideroni të domosdoshme azhurnimin e Ubuntu Studio?

  1.    elav dijo

   Nëse për punën tuaj të përditshme ju nevojiten "lajmet" që përfshin Ubuntu Studio, ose softuer më të përparuar, atëherë ndoshta po.

 3.   geek dijo

  Për ndonjë vend të largët në internet kam lexuar që mbase nuk ka Ubuntu 15.04 ose që pas kësaj do të bëhet lëshim i lëvizshëm!, Të jesh apo të mos jesh

  1.    elav dijo

   Kjo është arsyeja pse unë thashë "nëse ka 15.04" ..

   1.    lol dijo

    E vërteta është se azhurnimet e Ubuntu janë një dhimbje e vërtetë, pothuajse gjithmonë më është dashur të instaloj përsëri kompjuterin nga e para pasi u përpoqa të bëja një azhurnim të plotë.

    Dhe sasia e depove "ekstra" që duhet të instalohen në mënyrë që të kemi këtë apo atë program ...

    Kanë kaluar më shumë se dy vjet që kur kam lëvizur në Arch dhe jam shumë e lumtur. Më vjen keq nëse ofendoj dikë, por nuk do të kthehem në Ubuntu ose nuk jam çmendur.

   2.    Jukiteru dijo
  2.    demo dijo

   Nuk ka shumë tifozë në ubunto, kur do të sjellin ata një celular me sistemin ubuntu?

 4.   Giskard dijo

  DHE LUBUNTU ???? Epo, faleminderit, përshëndetjet e dërguara? Njeri, nëse do të përmendësh degët zyrtare, përmendi të gjitha. Nuk e di, them.

  1.    Franz dijo

   Personalisht, Lubuntu është shumë jo origjinal, një klonim i ekzagjeruar i LXDE, sjell tinguj me prekje ubuntu, pozitivja është versioni i fundit i xorg, mbështetje për bibliotekat QT5.
   Por nëse ju pëlqen Lubuntu, mund të zgjidhni të zvogëloni aplikacionet Trisquel 0 në 7.0, duke lënë vetëm xorg, lxterminal, pcmanfm, lxsession dhe lxde-core.
   Pastaj ju konfiguroni burimet.list:
   sudo nano /etc/apt/sources.list [Unë kam që ju prezantoni:]
   debutuese http://mirror.cedia.org.ec/ubuntu/ multiversi kryesor i kufizuar utopik
   debutuese http://mirror.cedia.org.ec/ubuntu/ multiversi kryesor i kufizuar i sigurisë kryesore utopike
   debutuese http://mirror.cedia.org.ec/ubuntu/ përditësime utopike shumëfishtë kryesore universale e kufizuar
   debutuese http://mirror.cedia.org.ec/ubuntu/ shumëfishues kryesor i universit të kufizuar i propozuar utopik
   debutuese http://mirror.cedia.org.ec/ubuntu/ utopik-backport shumëfishtë kryesore universale e kufizuar
   azhurnimi i sudo apt-get && sudo apt-get dist-upgrade
   Pastaj mund të instaloni paketa të nivelit të ulët, si grub-coreboot.
   Kështu që ju do të keni më të mirën e softuerit të lirë dhe më të mirën e burimit të hapur

  2.    eliotime3000 dijo

   Lubuntu 14.10 është në dispozicion, dhe kjo thotë kështu e njëjta wiki nga Ubuntu, por gjithsesi akoma në degën beta.

   1.    Giskard dijo

    Pastaj tërheq atë që u tha dhe me siguri elav do të bëjë një artikull të veçantë vetëm për Lubuntu kur të jetë në dispozicion.
    Hej Prisni! Tashmë është! Në fakt, është që kur të gjithë dolën. Unë e shkarkova atë të njëjtën ditë dhe nuk është aspak beta. Mjaftoi një pjesë e veçantë ku ata e emëruan atë dhe thanë (nëse doni) "nuk sjell shumë." Por të paktën ata e përfshinin atë.
    Sa keq. Para se autori të pëlqente Openbox (mendoj)

   2.    eliotime3000 dijo

    Epo, për ata që kanë të instaluar Lubuntu, mjaftonte një azhurnim i dist. Në rastin tim, unë vazhdoj me Openbox në të dy PC-të e mi në mënyrë që XFCE të qëndrojë në të dy versionet e Debian (Wheezy dhe Jessie). Edhe pse Debian Jessie tashmë është gati të hyjë në fazën e ngrirjes, përmirësimet vijnë sa herë që bëj një azhurnim (imagjinoj që Ubuntu 14.04 duhet të jetë tashmë me komponentët përkatës më të azhurnuar sesa Debian).

 5.   Spiun i zi dijo

  Një pyetje, a funksionon ky version me SystemD?
  të fala

  1.    hej dijo

   Padyshim që po, nëse nuk doni ta përdorni, ju keni mundësinë e përdorimit të software ose gentoo.

   1.    anonim dijo

    Na vjen keq që ju zhgënjej, por unë kam një PC me këtë Ubuntu 14.10 dhe nuk e shoh systemD askund, ndjek Upstart (si më mirë, nuk më pëlqen systemD). Ajo që kam qenë në gjendje të vërej është se tani ju mund të instaloni systemD nga depot zyrtare dhe tani mund ta përdorni për të filluar me po dhe heqjen e të gjitha gjurmëve të Upstart nëse dëshironi, e cila deri në 14.04 ishte e pamundur.

 6.   John dijo

  Unë personalisht kam azhurnime të prishura, nuk i bëj bankare, ato janë një shqetësim, duke bërë kopje rezervë për të riformatuar, çdo përdorues i zakonshëm (ka miliona) gjithçka që ata duan është që PC i tyre të funksionojë dhe të duket mirë estetikisht. Përditësimet e Mozilla-s për shembull, edhe nëse kontrolloj kutinë "mos përditëso", gjithsesi më azhurnon, vjen në kombinimin e Ubuntu ... për këtë detaj të vogël, është se shumë shtesa janë çaktivizuar dhe disa nuk janë azhurnuar për më shumë se një vit si ForeCastFox. Distro im është Voyager, bazuar në Xubuntu, por unë jam duke menduar për të shkuar në disa kodrina, unë nuk jam një teknik, unë nuk kam përvojë dhe unë përfundoj duke kërkuar ndihmë për të azhurnuar, megjithatë në boot tim të dyfishtë Windows nga 2005 vazhdon të punojë ... 3 vjet më parë kam shkuar në Linux, më pëlqen, por azhurnimet më tërheqin ...

  1.    johnfgs dijo

   Unë jam duke menduar për të shkuar në disa kodrina

   per cfare?

   shtoni repot e reja (ose thjesht tregoni në versionin e ri) dhe bëni apt-get dist-upgrade

   në fedora përdorni FedUp dhe voila.

  2.    Paul Honorato dijo

   > Jam i kalbur nga azhurnimet
   > Kam në plan të instaloj një kodrina

   Kontradikta?

   1.    elav dijo

    Dhe e mira

  3.    joako dijo

   Që ju të formatoni, thjesht duhet të azhurnoni dhe kaq, gjithçka është e njëjtë sikur të keni formatuar dhe instaluar nga e para, përvojë personale

  4.    eliotime3000 dijo

   Nëse filloni të rrokulliset, do të vuani, sepse nëse ajo që urreni më shumë është azhurnimi, përdorni më mirë Slackware (ato janë azhurnime vërtet të rralla, por vërtet të sakta). Në çdo rast tjetër, unë do të rekomandoja Debian Wheezy, pasi ajo është në versionin 7.7 dhe është gjithnjë e më e qëndrueshme që madje zgjidhi problemin GlibC në Chromium / Chrome.

   1.    joako dijo

    Ai është tre muajsh dhe a do ta rekomandonit Slackware? Më mirë të qëndrosh me Ubuntu për atë, ajo që nuk i pëlqen është të azhurnojë çdo 6 muaj, me Slackware ai gjithashtu do të duhet ta bëjë atë, përveçse duhet të zgjidhë varësitë dhe të përpilojë aplikacione, unë do të ta jap ty ta bësh atë, gjithashtu të kesh më pak softuer sepse përpilimi i tij vetë është një rrëmujë pa Slackbuilds.

   2.    joako dijo

    Ah tre vjet lexova gabim.

 7.   ssaneb dijo

  Nuk ia vlen të azhurnohet, më shumë me peshën e tij super prej 1 GB, bie shumë e rëndë për pak ndryshime.
  Sa keq që ata mbushën 10 vjeç dhe festa kaloi pa dhimbje dhe lavdi. As nuk kishte të tillë. 😐: - / 🙁 😡: ->

 8.   Këpurdhë dijo

  Mos azhurnoni, thjesht nuk ia vlen. Përdoruesit e shtëpisë, gjithmonë qëndroni në LTS Unë ende kam 12.04.4 thjesht për sa i përket stabilitetit, lëshimet e Ubuntu LTS janë më të mirat. Dhe duke pritur Trisquel 7 brenda pak ditësh! në frymën e njohjes nëse do ta njohë wifi-n tim.

 9.   pacoeloyo dijo

  Duhet të marrim parasysh që ky version ka vetëm 9 muaj mbështetje.

 10.   peterçeko dijo

  Unë qëndroj në fabrikën openSUSE ... Gnome-Shell 3.14 po del: D.

  1.    anonim dijo

   Epo, kam gjetur disa të meta të shëmtuara mesatare me openSUSE RC1 dhe Shell 3.14, me të vërtetë nuk e rekomandoj për ambiente prodhimi, është akoma shumë e gjelbër dhe tema dhe shtesa të ndara, ato më të njohurat ende nuk shkojnë dhe madje disa kanë probleme dhe pa këto, Gnome Shell është e papërdorshme për mendimin tim.

 11.   Yoyo dijo

  Pas konsultimit me jastëkun, mendoj, të paktën në rastin tim, se nuk ia vlen të azhurnohet.

  Kjo 14.10 sjell mbështetje vetëm për 9 muaj, siç është shtatzënia e një gruaje, dhe ato priren të jenë më të paqëndrueshme se LTS.

  Dhe në rastin tim, ekziston një pajisje e kombinuar me programe të caktuara që nuk punojnë për mua në kernel 3.16, por në 3.13 funksionon shumë mirë.

  Këto versione të ndërmjetme nuk kanë shumë kuptim, unë mendoj se ata duhet të përqendrohen më mirë në LTS dhe t'i azhurnojnë ato sesa të lindin 9 muaj.

  të fala

  1.    eliotime3000 dijo

   Në Debian Jessie tashmë ka migruar në 3.16, dhe gjithçka është në rregull. E keqja është që në azhurnimet e fundit, sikur ata të vendosnin një lloj interpretuesi VMWare OpenGL (i cili më shfaqet me magji) që i ka bërë edhe lojërat me avull të duken më të rënda sesa kur unë luaj në Windows. Por do ta shoh në forum dhe kur të jem në shtëpi.

   Tani për tani, unë do të pres derisa Ubuntu MATE Remix 14.04 të stabilizohet mirë që të jem në gjendje t'i jap një shije virtuale.

   1.    anonim dijo

    A ekziston Ubuntu Mate 14.04? Nuk do të jetë 14.10, sepse nuk shoh referenca për një Mate LTS, por papritmas jam gabim.

   2.    eliotime3000 dijo

    @anonim:

    Lapsus Calami nga ana ime, pasi që Ubuntu MATE lindi zyrtarisht nga versioni 14.10, edhe pse me një instalim minimal të Ubuntu mund të konfiguroni desktopin MATE në rast se urreni të vdisni në ndërfaqen e Unitetit.

  2.    joako dijo

   Ato që dalin në mes janë shumë të qëndrueshme, do t'ju tregoj. E azhurnova dhe gjithçka është në rregull. Hiri i LTS është mbështetja e gjatë dhe ajo është e hiperprovizuar, për serverat ose njerëzit që nuk duan të mendojnë shumë për sistemin dhe vetëm e përdorin atë funksionon.
   Tani, njerëzit që duan të kenë softuerin dhe veçoritë më të fundit, si unë, gjithmonë duhet të azhurnohen sa herë që del një version i ri i qëndrueshëm. E keqja për Ubuntu është se nuk po lëshon gjak, të paktën do të doja të kisha gjithmonë aplikacionet më të fundit si në Fedora, i cili gjithmonë azhurnohet, por pa humbur stabilitetin, në maksimum ndonjë defekt në ndërfaqe.

   1.    anonim dijo

    Thatshtë se versionet e ndërmjetme fituan një emër të keq për disa individë, përgjithësisht ata që shërbyen si një tranzicion në versione të mëvonshme të pjekura të mjediseve të ndryshme, të tilla si Kubuntu 9.xx dhe 10.xx (edhe Kubuntu 10.04 LTS nuk u ruajt) ose në Rasti Ubuntu, dega 8.xx nuk ishte shumë e mirë, e vërteta dhe të gjitha 11.xx dhe nga 12.10 në 13.04 e cila është vendi ku tashmë është arritur stabiliteti, për shkak të futjes dhe ndryshimeve të vazhdueshme në Unitet, rasti i Ubuntu 12.04 ishte i veçantë, pasi filloi me një seri gabimesh, por këto u rregulluan pas disa muajsh (për Ubuntu 12.04.2 tashmë mund të konsiderohet i qëndrueshëm).
    Por sot 14.10 duhet të jetë mjaft e qëndrueshme, pasi ndryshimet në Unitet janë të vogla dhe nga sa kam parë, systemD nuk është futur akoma, ose ndonjë gjë nga Xmir ose Mir si parazgjedhje, të cilat janë ato që mund të kishin dhënë shënim.

   2.    anonim dijo

    Kam harruar, në rastin e Kubuntu gjithsesi, Plasma 5 nuk është sa kaotike ishte kalimi nga KDE3.5x në KDE4 në atë kohë, ku KDE4 ishte një monstruozitet i papërdorshëm kur doli, asgjë në krahasim me mrekullinë që është sot.

 12.   Gabriel dijo

  TANI DUA ato ikona të reja!

  1.    anonim dijo

   Nëse përdorni paketën Numix, apo edhe Faenza, sinqerisht nuk humbni asgjë.

 13.   Llafe dijo

  Përshëndetje, e di që mund të mos jetë vendi më i mirë në internet nga Linux për të bërë propozimin e mëposhtëm, por duke përfituar nga tema dhe rrjedhshmëria e autorit në këtë temë do të rrezikoj:
  A do të ishte shumë të kërkosh një tutorial në mënyrën më të sigurt për të bërë një azhurnim dist në Ubuntu? Unë e propozoj atë si një manual të praktikave të mira para azhurnimit. Unë nuk e di, gjëra të tilla si nëse është më mirë të shkëputni zonën grafike nëse keni një GPU AMD ose NVIDIA, etj etj ... hajde, të gjitha ato detaje për të cilat dikush nuk mendon dhe që më vonë dëmtohen kur azhurnohen.

 14.   urrejtje dijo

  nëse keni më mirë të vazhdoni me të natyrisht, siç komentojnë atje, le të mos harrojmë për lubuntu

 15.   JOSE dijo

  Pershendetje te Premten kam shkarkuar Ubuntu 14.10 ne acer one netbook qe ka windows xp, pasi mbeshtetja eshte terhequr dua te provoj Linux, e shkarkova nga interneti ne zip dhe pastaj e instalova pa problem, ai njohu te gjithe PC dhe Gjëja më e mirë kur filloj kam mundësinë të shkoj në xp ose në Ubuntu 14.10. Kam vetëm një problem që nuk e di nëse do të jetë kështu apo nëse nevojitet një copë toke, ikonat dhe të tjerët janë në anglisht, a ka ndonjë mënyrë që të vendoset gjuha spanjolle .
  Faleminderit pershendetje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Jose!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 16.   chibeto dijo

  mirë, unë thjesht bëra azhurnimin, është praktikisht e njëjtë me 14.04, ndryshimi për mua është se tani po funksionon më mirë për mua, me sa duket, kur instaloni 14.04 disa gabime në instalim shkaktuan që kishte gabime sidomos në lidhje me internet ahira duket se ky gabim është korrigjuar, i cili për mua është një fitim, përshëndetje

 17.   Paul dijo

  Miq, çfarë thoni për këtë. A do të jetë e nevojshme të azhurnohet plotësisht? Ajo që ndodh është që unë gjithmonë azhurnoj versionin që kam, 14,04. Dhe unë kam azhurnuar unitetin, etj. Dhe unë isha në gjendje të aktivizoja për të azhurnuar në 14.10, por është shumë e rëndë. A është e nevojshme të azhurnoni gjithçka?

  Ju faleminderit!

bool (e vërtetë)