Ubuntu 15.04 Vivid Vermet, çfarë të presësh?

ubuntu-i gjallë-vermet-2

Lëshimi i një versioni të ri të Ubuntu po afron, pasi jemi në Prill 2015, kështu që siç e dinë shumë, numërimi do të jetë: 15.04, Emri Vermet i gjallë.

Vetëm dje ai hyri në fazën e tij të fundit të ngrirjes, që do të thotë se duhet të jetë gati gati ... nuk do të ketë ndonjë veçori të re ose diçka të ngjashme, thjesht do të punojë për mete të mëdha ose diçka tjetër. Dua të them, periudha e ngrirjes së fundit është ajo që Debian kërkon me muaj, por Ubuntu e bën atë për disa javë LOL!

Sidoqoftë, ky version i Ubuntu vjen me disa ndryshime domethënëse, ndryshimi nga init në systemd ... kernel i ri ... përmirësime të Unitetit, etj, ne do të detajojmë disa nga këto pak më shumë.

Unity 7

Menutë e integruara në vend të Ubuntu-Unity-7

Unitet, diçka që ka gjeneruar (dhe vazhdon të gjenerojë, edhe pse në një masë më të vogël) shumë polemika, kryesisht për shkak të imponimit të Canonical, tani sjell një ndryshim në menunë e aplikacionit. Deri tani kemi parë vetëm këtë menu (ju e dini, File, Redakto, etj) kur vozitëm kursorin e miut mbi vendin ku supozohej të ishte, në panel, mirë ... tani menuja nuk do të gjendet në panelin e desktopit si të tillë, por më shumë 'lokalisht', në shiritin e sipërm të secilit aplikacion.

Uniteti 7.3 gjithashtu sjell Dash, HUD, disa animacione të reja ... etj.

Siç është parë, ata kanë zgjidhur disa gabime që e bënë Compiz me drejtuesit e pronarit Nvidia të kishin gabime. Gjithashtu, ata thonë se Compiz 0.9.12 tani ka mbështetje të plotë për integrim MATE.

Kernel dhe INIT … Uh, dua të them, i sistemuar

Unë nuk do të ndalem për të folur për të mirat dhe të këqijat e systemdNe kemi biseduar tashmë për këtë (dhe shumë më tepër) këtu në DesdeLinux ... çështja është që ky version i ri i Ubuntu do të përdorë systemd dhe jo init.

A do ta vërejnë përdoruesit jo të përparuar këtë ndryshim? ... guxoj të them jo. Kushdo që përdor kompjuterin për multimedia, shkollë ose punë në zyrë, domethënë jo administrim të përparuar të sistemit ... nuk ka vërtet nevojë ta vërejë këtë ndryshim, por hej, le të shohim sa mirë e zbaton Ubuntu unt

Gjithashtu, Ubuntu 15.04 do të vijë me versionin e kernelit Linux 3.19.3 Aplikacione të azhurnuara, si zakonisht

softuer falas

Si zakonisht, secili version i Ubuntu vjen me softuer të azhurnuar, LibreOffice, Firefox, Chromium, etj etj. Atëherë nëse ata dëshirojnë të përdorin mirë APP-të ... ata mund të kenë një softuer më të azhurnuar, megjithëse niveli i stabilitetit të sistemit mund të ndikohet ...

Ubuntu 15.04 Përfundime

Ata që janë të interesuar të testojnë këtë version të Ubuntu mund të shkarkojnë beta, pavarësisht nga nisja zyrtare i versionit përfundimtar dhe të qëndrueshëm është 23 Prill të këtij viti 2015, kështu që as pritja nuk do të jetë e gjatë.

Nga ana e stabilitetit, është Ubuntu ... ne do të shohim se si sillet.

Nuk është se unë jam gjithmonë duke kritikuar Ubuntu, është një nga distrot që sjell më shumë përdorues në universin tonë Linux ... por gjithashtu, është një nga ata që humbet më shumë (nëse jo më shumë) përdorues, domethënë përdoruesit që ndalojnë përdorimin e këtij distro për të përdorur një tjetër, ose Linux Mint, Fedora, Arch ose Debian, është për diçka apo jo? ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul P. dijo

  Shpresoj që Ubuntu të përmirësojë konsumin e energjisë në të ardhmen, bateria ime zgjat vetëm 30 minuta, me Windows zgjat 2 orë.

  Meqenëse ata janë duke zhvilluar një sistem për celularët, aplikacionet e tyre duhet të jenë të përputhshme me një kompjuter desktop, ata duhet të marrin shembullin e Microsoft, aplikacionet që unë përdor në telefonin tim të dritares, unë mund t'i përdor ato me Windows 8.1.

  1.    Julito-kun dijo

   »Merrni shembullin e Microsoft»? Në të vërtetë Microsoft e ka marrë idenë nga Canonical, ndryshimi është se Microsoft ka mjetet për ta realizuar atë në 1 vit dhe nevojat Canonical 3 ose 4.

   Por po, ajo që Ubuntu po kërkon me sistemin e saj celular është konvergjenca me desktopin, i cili do të vijë me Unity 8, teorikisht për 2016 ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Mozilla po bën të njëjtën gjë me Firefox OS dhe tregun e saj të mbushur me aplikacione të përputhshme me Firefox (ato tashmë janë përmirësuar në idenë e Mozilla Prism).

  2.    josecomeb dijo

   Në të vërtetë, në rastin tim është shumë ndryshe me Linux kam 1/2 orë më shumë autonomi (dhe temperaturë më të ulët) me Linux sesa në Windows 7, në rastin tim kam instaluar drejtuesit falas. Gjeni rrugën për veten tuaj! Isshtë mënyra e vetme

  3.    Manu dijo

   Përshëndetje

   Me këtë udhëzues http://www.taringa.net/posts/linux/18073964/Optimizacion-de-energia-Dell-Inspirion-5521.html, Kam marrë baterinë time Dell të zgjasë rreth 6 orë duke pasur 10 skeda në firefoz dhe duke parë video në youtube.
   Shpresoj te te ndihmoje,

 2.   Ivan Barra dijo

  Ndoshta diçka që do të doja shumë për Ubuntu (gjithsesi Canonical), është se çështja e lëshimit të një versioni të ri çdo 6 muaj mbaron, mua më duket një përpjekje ekipi krejtësisht e panevojshme nga çdo pikëpamje. Ndoshta duhet thjesht të shkoni nga LTS në LTS dhe të jepni azhurnime të sigurisë sa më të përshtatshme dhe të shtoni aplikacione ndërsa shfaqen versionet më "të qëndrueshme".

  Njerëzit e Canonical kanë bërë shumë mirë për të ecur përpara dhe për ta sjellë Linux më afër dhe më afër njerëzve të zakonshëm, pasi që sa herë që dikush dëshiron të shkojë në këtë anë, ata e bëjnë atë nga Ubuntu ose derivatet, nuk ka kaq shumë forca të kjo distro.

  Kjo do të ishte dëshira ime, mbase po e marr problemin, por "Distros që godet ashpër almost" pothuajse gjithmonë ka shumë probleme dhe ka tendencë të irritojë përdoruesin më pak me përvojë ose fillestar.

  Përshëndetje.

  1.    elav dijo

   Një hap logjik do të ishte që Canonical të përqendrohet në një distro super të qëndrueshme për të përzier biznesin e tyre të serverave, por nëse e bëjnë këtë, ata lënë shumë njerëz jashtë. Prandaj, qëndrimi nga LTS në LTS nuk mendoj se është një mundësi e mirë nëse nuk bëjnë të njëjtën gjë si Debian.

   1.    Sergio S dijo

    Unë jam një përdorues relativisht i ri i Linux, provova një distro por përfundoi duke më bindur me Ubuntu me Unitetin e tij dhe të gjithë. Unë fillova me Linux në gusht të vitit të kaluar dhe shkova direkt në 14.04 LTS.
    Dhe këtu shkon pyetja ime: ky version i ri 15.04 nuk është LTS? Unë e di që secili LTS mbështetet për 5 vjet, por unë e di që 12.04 është gjithashtu LTS. Pra, sa vjet del ky lloj versioni?

   2.    kik1n dijo

    Huy, një test Ubuntu si Debian, unë kurrë nuk do të dilja nga kjo 😀 Por me Xfce

   3.    joako dijo

    Sergo S, në faqen Ubuntu janë të gjitha informacionet. LTS-të dalin çdo 2 vjet dhe që nga data 14.04 ata kanë 5 vjet mbështetje. LTS-ja tjetër do të dalë vitin e ardhshëm

  2.    eliotime3000 dijo

   Versionet që dalin midis LTS janë "testimi", prandaj zgjasin shumë pak. LTS janë ato që vërtet ia vlen të shijohen (këto botime janë derivatet e vërtetë të Debian, dhe që nga azhurnimet e para, ata fillojnë të kenë pajtueshmëri më të madhe me versionet përfundimtare të Debian).

   Lëshimet e rrokullisura si Arch ose Antergos janë ato Distros in Trouble. Kjo është arsyeja pse unë refuzoj t'i përdor ato.

   1.    drilo dijo

    E keni provuar Manjaro? Lëshimi i Rolling, por pa "nxitim", azhurnimet kërkojnë disa javë për të mbërritur nga Arch, në të cilat janë rregulluar problemet dhe papajtueshmëritë. Të gjitha përfitimet e të dy botëve. (Mund të thuash që më pëlqen, apo jo? Që kur e përdor nuk kam dashur të di asgjë për Ubuntu, dhe se jam mjaft tifoz i Unitetit)

  3.    mace dijo

   Jam plotësisht dakord me ju, Canonical nuk duhet të harxhojë para në versione jo-LTS që askush nuk i përdor.

  4.    XoceroX dijo

   Por nëse ata do të bënin atë që thoni ju, a nuk do të vjetërohej softueri jo "prioritar" në repo?

   Për shembull, tani në Ubuntu 14.10 shkova për të instaluar lojën 0ad dhe zbulova se është 1 version prapa. Nëse do të ishte 14.04, mund të jetë 2 ose 3.

   E vërteta është se sistemi i çdo 6 muajve më duket i mirë për njerëzit me më shumë nevojë ose dëshirë të azhurnohen dhe LTS për ata që nuk duan të hanë kokën dhe të lënë një sistem të instaluar dhe të harrojnë pjesën tjetër (si kur vendos Linux-in gjyshi im, Linux mint 17 (LTS) dhe në 2019 shihemi

 3.   cr0t0 dijo

  Përtej disa ndryshimeve të Unitetit që nuk më pëlqejnë, systemd dhe bërthama e re, le të themi që vijnë me dekantim për Debian, nuk e di se sa zhvillim / optimizëm ka dhënë Canonical për stabilitetin, etj. në këtë version të ri.
  Edhe pse nuk është një LTS, e vërteta është se lëshimet e fundit të Ubuntu janë të mërzitshme, unë nuk shoh përparime të mëdha, softuer të ri origjinal, nëse stabiliteti por që vjen nga filtri Debian nuk duket si diçka e madhe ...
  Unë do të vazhdoj të përdor ubuntu për softuerin e tij më të azhurnuar dhe lehtësinë e përdorimit të ppa, por si distro referimi gnu / linux (ju pëlqen apo jo) po mbetet. Dhe nëse ata shkojnë mirë me smartphone, shpresoj që desktopi të mos zbritet

  1.    elav dijo

   Eshte e vertete. Ata shqetësohen shumë për Ubuntu Phone dhe gjëra të tjera dhe po harrojnë për shpërndarjen e tij në desktop. Tashmë kështu që Canonical kishte mbushur Ubuntu me aplikacione të mira (ndoshta të tyret, ndoshta të përmirësuara nga të tjerët), por ata vazhdojnë të marrin aplikacione nga projekte të tjera dhe nuk bëjnë shumë ndryshime. Rezultati? Katran i mërzitshëm pas katran i mërzitshëm.

   Sidoqoftë, nëse doni të përdorni Softuer të Përditësuar + PPA (në këtë rast AUR), unë ju këshilloj të provoni Antergos 😉

   1.    Pllakë dijo

    Ose chakra, crunchbang (nëse ato shkruhen kështu). Nëse doni pak më shumë "eksitim", bëni që të instalojnë Arch në një LVM nga një instalim i mëparshëm XD
    It'sshtë të paktën 4-5 hapa të tjerë, por ia vlen të kesh një Hark në një LVM krejt të re.

   2.    eliotime3000 dijo

    Sa i përket Qendrës së Softuerit, për fat të keq nuk do të jetë e pranishme në Debian Jessie siç na kishin mësuar Squeeze dhe Wheezy (tashmë është përqendruar plotësisht në Ubuntu në publikimet e tij të fundit). Do të doja që ky komponent të ishte i pranishëm në Debian Jessie, por çfarë mund të bëhet nëse Ubuntu nuk zgjedh komponentët e tij më të mirë (Qendra e Programit, Uniteti) drejt Debian ose shpërndarjeve të tjera në mënyrë që të jetë në të njëjtin nivel me GNOME, KDE dhe ndërfaqet e tjera të desktopit megjithëse do ta kisha dashur nëse Qendra e Programeve ishte në Debian Jessie, dhe aplikacionet e konverguara ishin tashmë të disponueshme në pjesën tjetër të desktopëve.

 4.   Mariano Rajoy dijo

  ubuntu nuk përdor fillestar deri më tani? mendoj se jo

  1.    Pllakë dijo

   Në fakt, unë kisha dëgjuar diçka të tillë, por me vendim të Debian ata qëndruan me SysVInit derisa Debian për të shmangur problemet në të ardhmen, i dha kontroll SystemD. Ndërsa kujtoj, Ubuntu filloi të shikonte Upstart sa më shpejt që Debian po shikonte SystemD.

  2.    JBono dijo

   Më duket se përdor upstart, sepse herën tjetër isha duke bërë disa programe të vogla dhe pashë që nuk ishte procesi 1 (init) që miratoi proceset që ishin jetimë, por një fillestar i caktuar dhe duke kërkuar pak atje, arrita në atë ubuntu nuk përdorni init por upstart që është si një version i përmirësuar.

 5.   George bool dijo

  Shumë përdorim i fjalëve si diçka, disa dhe elipsa.
  Duket se personi që e shkroi artikullin nuk dinte me siguri shumë gjëra për të pritur nga Ubuntu 15.04.
  Ju duhet të hiqni disa vese në shkrim çdo ditë. Jo vetëm që kritikon për të kritikuar, por edhe duhet të kritikosh mirë.
  Suksese me atë.

 6.   Zgjohu dijo

  A zbritet shiriti i menusë së aplikacioneve?
  meh ...

  1.    joako dijo

   Unë mendoj se jo, sipas imazhit, të paktën. Më duket se kush e bëri artikullin nuk e pa që në Ubuntu tashmë ka menu në shiritin e titullit.

 7.   Pllakë dijo

  Unë kam për të përdorur Ubuntu të paktën 2-3 versione për shkak të çështjeve të drejtuesve dhe qendrës së softuerit. Kur bënë hapin te GnomeShell dhe Unity, unë preferova Gnome nga nostalgjia (fillova mandriva 2010 me Gnome) dhe megjithëse nuk është një nga desktopët më të mirë, më pëlqen shumë.
  Kur Ubuntu u stabilizua pak në daljen e dytë (ose rregullimin) të Unity, kjo më dha shumë probleme me Compiz Fusion, mbaj mend që sapo instalova konky dhe më dha një mesazh raporti të një problemi, atëherë kur i thashë lamtumirë Ubuntu.
  Përmbledhur historinë ...
  1) Uniteti më dha probleme të shumë llojeve.
  2) Në atë kohë të gjithë ankoheshin për Fedora që mbërrin gjithmonë më vonë sesa ishte planifikuar dhe për performancën e tmerrshme të aplikacioneve të saj, e cila në Ubuntu, megjithëse ishte më mirë, nuk ishte një arsye për admirim.
  3) Unë vij nga dritaret duke shpresuar të përdor diçka që NUK duket si ajo kur papritmas shfaqet një reklamë e egër e aksidentit.
  4) Sado absurde mund të tingëllojë, unë e urrej vjollcën.
  5) Në kompjuterin e motrës sime menaxheri i paketës kishte një problem që pasi hetova disa ditë nuk gjeta zgjidhje për shkak të mungesës së kohës, vendosa ta instaloj përsëri. Gjithashtu disa miq që iu afruan anës së errët kishin të njëjtin problem.
  Ka edhe disa të tjera. Mund të them gjithashtu se të gjitha sa më sipër ishin vetëm një pretekst dhe se unë thjesht doja të provoja një distro që do të më linte të mësoja më shumë rreth sistemit. Gjeta Arch.

 8.   gëlqere dijo

  Kjo nuk do të ishte një lëshim kodrina? apo ishin thjesht fruta ato thashetheme

 9.   Claudio dijo

  Po pyesja se si ta instaloja Open office, pasi që unë përdor OpenLP dhe ato vetëm duket se janë në përputhje me njëra-tjetrën.

 10.   mëkatar dijo

  Çfarë të presim?… ÇFAR TO P TOR T EX PRITUR ?????
  Pyetja është e çuditshme, them unë, nga Ubuntu nuk mund të shpresosh por më e mira !!!!
  Mbi të gjitha, Ubuntu është distro i vetmi me të ardhmen në Linux, pjesa tjetër, nëse nuk lëviz në re ose pajisje të lëvizshme, do të jetë, për të thënë, e zbritur.

  1.    joako dijo

   Në tryezën e punës atje. Megjithëse nuk kam nevojë për një llogari Ubuntu One të vërtetën, por pajisjet mobile mund të jenë të vërteta.

  2.    mashtrues dijo

   E vetmja distro me një të ardhme tregtare do të thuash, por për këtë duhet të presësh shumë vite.

  3.    Pllakë dijo

   GNU / Linux është një komunitet i madh. Debian me gamën e tij jashtëzakonisht të gjerë të arkitekturave të mbështetura dhe të gjitha distros që janë në të njëjtin stil me Gentoo kanë akoma një të ardhme të gjerë, nga atje do të ketë njerëz që do të "degëzojnë" ato distros në platformat e tjera duke u dhënë atyre prekjen e tyre. Fakti që Ubuntu po pushton me këmbëngulje fusha të tjera nuk do të thotë se ishte e para ose se është e vetmja që e bën këtë.
   Duke përfituar nga fakti që unë tashmë e hapa këtë koment (dhe nga përtacia për të bërë një tjetër).

   Ky fanboys i Ubuntu më kujton shumë përdorues të DW, ata që janë vendosur për një kohë të gjatë, ata janë të relaksuar, të ftohtë, të vetmuar. Ata mbajnë distancën e tyre nga të tjerët. Nga ana tjetër, përdoruesit e rinj janë aq të shqetësuar dhe energjikë sa bëjnë gjëra për të cilat më vonë pendohen. Me këtë nuk dua të them që ubunteri mesatar është i pamatur nga natyra, por përkundrazi që ata flasin me shumë krenari për flamurin që mbajnë, kur ka (rrezikoj t’i them) gjëra që mund t’i pëlqejnë më shumë, qofshin më të qëndrueshme, më të azhurnuara , më e bukur, shumë më miqësore. Dhe kjo nuk shkon nga një këndvështrim i vetëm, mund të jetë më mirë nga disa këndvështrime të tjera. Tani për tani unë jam duke e mbajtur Harkun tim dhe do të kthehem për më shumë kur të kem lexuar më shumë dokumente në lidhje me Gentoo.

 11.   Vince dijo

  Nuk e kuptoj pse kaq i lodhur nga Ubuntu, përse të shkruash për të?
  Për çfarë e përdorim?
  Një artikull i shkruar me një apati të tillë nuk reflekton asgjë tjetër përveç mungesës së profesionalizmit dhe mungesës së respektit për lexuesit. Shkojme! Nuk dua të përfundoj duke e lënë këtë blog.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë nuk e kam lexuar në atë mënyrë. Në fakt, ndryshimet e bëra në këtë version janë mjaft të rëndësishme për të tërhequr vëmendjen e përdoruesve të GNU / Linux (veçanërisht ata që shpresonin më kot të përdornin Ubuntu si një "strehë të fundit" për të luftuar SystemD )

   Lidhur me shiritin e menusë të bashkuar me shiritin e titullit, më duket si një ide e mirë.

 12.   eliotime3000 dijo

  Për momentin, do të inkurajohem të përdor versionin 14.04 të Ubuntu (kam mjaft për të duruar systemd në Debian Jessie).

 13.   Viktor R. dijo

  Më mirë prisni dhe shkarkoni Debian 8 kur të dalë brenda disa ditësh.

  Unë mendoj se Ubuntu ka një rrugë të gjatë për të bërë në lidhje me këto përfshirje të reja (systemD, etj), ne do të duhet të presim për të parë se sa i mirë është ai implementim.

  Përshëndetje!

 14.   mace dijo

  Unë jam një nga ata që fillova me Ubuntu dhe së shpejti e braktisa atë për distro të tjera. Unë jam një fillestar dhe problemi im me 14.04 ishte se nuk mund të krijoja qasje në desktop.

 15.   Uroj dijo

  Personalisht unë isha duke pritur për sulmet e systemd në ubuntu dhe debian për homologimin e mashtrimeve dhe udhëzimeve midis të gjitha distros, ka më shumë bloge për të ndihmuar përdoruesit e këtyre, gjithashtu wikis do të duhet të azhurnohen. Me këtë azhurnim janë edhe shërbime më të reja të tilla si (për shembull) suita bluez 5. Shumë për të festuar, me të vërtetë.

 16.   igacio salgueiro dijo

  Pas analizimit të Ubuntu 15.04 dhe versionit 14.04 në të njëjtin kompjuter, ka një ndryshim të dukshëm në aspektin e konsumit të burimeve, Ubuntu 15 është më pak i rrjedhshëm se 14, ndoshta është çështje e drejtuesve grafikë, ose çështje e çfarë Ubuntu 15 është shumë i ngarkuar. Përdorni versionin 32-bit në të dy rastet ...

 17.   Martin Elias Lopez R dijo

  Kush Me Bashkepunon !! Me Aplikime Q Janë Homonime të Windows Me Ubuntu !!

 18.   raalso7 dijo

  Ashtë një **** im *** që e bëri të gjithë PC tim të dështojnë në tingull. Unë kisha për të fshirë të gjithë diskun me Ubuntu 12.04.

 19.   Paul dijo

  Njeriu çfarë merge për këtë gjë LTS Unë u azhurnova në ubuntu 14.10 dhe mbarova mbështetjen për azhurnim. Më kërkon të azhurnohem në 15.10 dhe gjoja do të ofrojë mbështetje për 9 muaj. Unë kam një lidhje interneti jo shumë të shpejtë dhe tani pas 9 muajsh do të duhet të azhurnoj përsëri. Më mirë të mendoj për uljen në 14.04.2 LTS! ose më mirë, kaloni në një shpërndarje tjetër GNU / Linux!

bool (e vërtetë)