Ubuntu Touch OTA-19 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Disa ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të Ubuntu Touch OTA-19 e cila vjen me disa ndryshime të reja dhe veçanërisht me rregullime të gabimeve të cilat disa prej tyre u shënuan si kritike.

Për ata që nuk janë ende në dijeni të Ubuntu Touch, duhet ta dini se kjo është një shpërndarje e platformës mobile e zhvilluar fillimisht nga Canonical i cili më vonë u tërhoq dhe kaloi në duart e projektit UBports.

Lajmet kryesore të Ubuntu Touch OTA 19

Ky version i ri i Ubuntu Touch OTA-19 është ende i bazuar në Ubuntu 16.04 Dhe përkundër premtimeve nga zhvilluesit për të qenë tani në gjendje të kalojnë në një version të ri, përpjekjet e zhvilluesve janë ende të përqendruar në përgatitjen për kalimin në Ubuntu 20.04.

Nga ndryshimet në OTA-19, vërehet se Pakot qml-module-qtwebview dhe libqt5webview5-dev janë shtuar në kornizën për zhvillimin e aplikacioneve, në të cilën komponentët janë të hartuar për të përdorur motorin QtWebEngine. Për pajisjet që mbështesin degët e ndërmjetme të Halium 5.1 dhe 7.1, të cilat ofrojnë një shtresë të nivelit të ulët për të thjeshtuar mbështetjen e harduerit, është shtuar aftësia për të hyrë në xhiroskop dhe sensorë të fushës magnetike.

Ndërsa për pajisjet me Halium 9 dhe 10, këto përdorin sensorfw në vend të api-platformës sonë të trashëguar dhe prandaj tashmë kanë mbështetje për të paktën xhiroskopin, megjithëse zhvilluesit komentojnë se për disa arsye, sensori i fushës magnetike aktualisht nuk është i ekspozuar si duhet, kështu që ata do të punojnë për ta rregulluar këtë.

Një ndryshim tjetër është në Messenger, në të cilën shfaqja automatike e tastierës në ekran është e çaktivizuar, e cila ndërhyri në leximin e mesazheve në hyrje, për të cilat tastiera u shfaq me shpresën se përdoruesi do të donte të shkruante një përgjigje.

Për më tepër, dalja e dialogëve të panevojshëm të futjes së fjalëkalimit gjatë krijimit të një lidhjeje pa tel është eliminuar.

edhe rregulloi një situatë që parandaloi ndalimin e muzikës kur u hoq kablloja e kufjeve dhe përkundrazi vazhdoi riprodhimin përmes altoparlantit kryesor të pajisjes, mjaft i bezdisshëm dhe gjithashtu fiksoi gabimin më kritik të media-qendrës deri më tani i cili e pengoi pajisjen të flinte kur 2 pjesë audio u luajtën njëra pas tjetrës, ndoshta edhe kur ndërthuren me muzika dhe tingujt e sistemit, ose çfarëdo kombinimi i shkaktarëve mund të ketë. Media-qendra nuk po pastronte të gjitha kyçet e aktivizimit të kërkuar në mënyrë korrekte, si rezultat i një pajisjeje që e mbaronte baterinë shumë shpejt.

Gjithashtu kamera dhe pamja e ekranit nuk mund të riprodhojnë efektin e dëshiruar të zërit, Ky efekt erdhi nga brenda enës Android dhe zhvilluesit u zëvendësuan me një tingull më të mirë që duket më shumë si tingulli i një aparati të vërtetë.

Një defekt tjetër që u rregullua ishte në Pixel 3a, meqenëse në këtë pajisje fikja nuk e var më pajisjen, duke rezultuar në një shkarkim të plotë të baterisë, dhe gjithashtu sensori i afërsisë tani punon saktë gjatë thirrjeve. Gjithashtu, regjistrimi i videos kishte probleme në kapjen e saktë të zërit në disa situata, duke rezultuar në një aplikacion të ngrirë të kamerës. Kjo gjithashtu mund të rregullojë pajisjet e tjera me të njëjtin problem.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë version të ri të lëshuar, mund të kontrolloni detajet lidhja e mëposhtme.

Merrni Ubuntu Touch OTA-19

Për ata që janë të interesuar në këtë azhurnim të ri Ubuntu Touch OTA-18, duhet ta dini se ai ka mbështetje për OnePlus One, Fairphone 2, Nexus 4, Nexus 5, Meizu MX4 / PRO 5, VollaPhone, Bq Aquaris E5 / E4.5 / M10, Sony Xperia X / XZ, OnePlus 3 / 3T, Xiaomi Redmi 4X, Huawei Nexus 6P, tabletë Sony Xperia Z4, Google Pixel 3a, OnePlus Two, F (x) tec Pro1 / Pro1 X, Xiaomi Redmi Note 7, Samsung Galaxy Note 4, Xiaomi Mi A2 dhe Samsung Galaxy S3 Neo + (GT-I9301I).

Për përdoruesit ekzistues të Ubuntu Touch në kanalin e qëndrueshëm ata do të marrin azhurnimin OTA përmes ekranit të azhurnimeve të konfigurimit të sistemit.

Derisa, në mënyrë që të merrni azhurnimin menjëherë, thjesht mundësoni hyrjen në ADB dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në 'shell ADB':

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Me këtë pajisja do të shkarkojë azhurnimin dhe do ta instalojë atë. Ky proces mund të zgjasë pak, varësisht nga shpejtësia e shkarkimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.