Vanilla OS, një shpërndarje e bazuar në Ubuntu me Gnome natyrale

OS vanilje

Vanilla OS 22.10 Kinetic, versioni i parë i qëndrueshëm i projektit, është i disponueshëm

Nisja e versioni i parë i qëndrueshëm i një shpërndarje e personalizuar Linux, ""Vanilla OS", bazuar në bazën e paketës së Ubuntu, por duke shkuar përtej një rindërtimi normal.

Gjëja interesante në lidhje me shpërndarjen është se përdoret mjedisi i desktopit GNOME si një mjedis përdoruesi (deri tani çdo gjë normale), por kjo ofrohet në mënyrën se si zhvilluesit e publikuan fillimisht, pa ndryshuar cilësimet.

Përveç dërgimit të GNOME-it të pandryshuar, shpërndarja e Vanilla OS dallohet edhe për veçoritë e mëposhtme.

Karakteristikat kryesore të Vanilla OS

Vanilla OS paraqitet si një shpërndarje e bazuar në Ubuntu 22.10 dhe GNOME 43, së bashku me të cilin konfiguruesit e grafikëve janë shkruar në GTK4 duke përdorur Libadwaita.

Një nga karakteristikat kryesore që mund të gjejmë në këtë shpërndarje është se mjedisi i sistemit është montuar në modalitetin vetëm për lexim dhe nuk mund të modifikohet, vetëm direktoria kryesore dhe drejtoritë me cilësime janë të hapura për shkrim.

Një tjetër veçori e rëndësishme e Vanilla OS që duhet marrë parasysh është se në vend të përditësimit në nivelin e paketës individual, përdoret mekanizmi i përditësimit atomik ABRoot, në të cilat në disk krijohen dy ndarje rrënjësore identike: aktive dhe pasive.

Vanilla OS nuk është një shpërndarje e zakonshme Linux, është një projekt që i vendos vetes shumë qëllime dhe nuk ka frikë të prezantohet, duke shfaqur me krenari teknologjitë e tij unike si nënsistemi Apx, sistemin e vet të përditësimit automatik dhe transaksionet ABRoot. 

Përditësimi i sistemit është shkarkuar në mënyrë të plotë dhe instalohet në ndarjen pasive pa ndikuar në funksionimin e asaj aktive. Pas rindezjes, ndarjet ndërrohen: ndarja me përditësimin e ri aktivizohet dhe ndarja e vjetër aktive kalon në modalitetin pasiv dhe pret që të instalohet përditësimi tjetër. Nëse diçka shkoi keq pas përditësimit, kryhet një rikthim në versionin e mëparshëm.

Krahas kësaj, theksohet gjithashtu se a sistemi i automatizuar i aplikimit të përditësimit, që ju lejon të konfiguroni intensitetin e kërkimit për përditësime dhe shkarkimin dhe instalimin e tyre në sfond në kohën e ngarkesës më të vogël të sistemit dhe me ngarkesën e nevojshme të baterisë. Përditësimi instalohet në një ndarje të veçantë dhe zbatohet në rindezjen tjetër.

Aplikacionet shtesë janë instaluar në kontejnerë të veçantë. Për menaxhimin e paketave, po zhvillohet menaxheri i paketave apx, i cili lejon instalimin e paketave nga shpërndarjet e tjera në mjedise me sandbox, pavarësisht nga menaxheri i paketave që përdoret në shpërndarje (për shembull, paketat Arch Linux dhe Fedora mund të instalohen).

Apx prezanton një paradigmë krejtësisht të re në menaxhimin e paketave. Ideja është të përdorni sistemin tuaj vetëm si një kuti për të ruajtur skedarët tuaj, duke e lënë atë të pastër nga paketat dhe duke kufizuar rrezikun e prishjes për shkak të paketave të papajtueshme, të ndërtuara keq ose konfliktuale.

Funksionaliteti zbatohet duke përdorur Distrobox, i cili i lejon përdoruesit të jetë në gjendje të instalojë dhe ekzekutojë shpejt çdo shpërndarje Linux në një kontejner dhe të sigurojë integrimin e tij me sistemin kryesor.

Në fillimin e parë, përdoruesit i kërkohet të zgjedhë një format pakete të bazuar në kontejnerë. Ekzistojnë formate Flatpak, Snap dhe Appimage për të zgjedhur. Në fillimin e parë, ai gjithashtu e kërkon përdoruesin të instalojë drejtuesit e NVIDIA dhe i jep përdoruesit opsioni për të aktivizuar modalitetin e errët.

Për të bërë punën e administratës, Ofrohet paketa e veglave VSO (Operatori i Sistemit Vanilla), i cili ju lejon të zgjidhni detyra të tilla si përditësimi i sistemit, ndryshimi i cilësimeve dhe krijimi i detyrave të lidhura për disa veprime (për shembull, mund të ekzekutoni një detyrë për të shfaqur një njoftim pasi bateria të mbarojë).

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.

Shkarkoni dhe merrni

Për ata që janë të interesuar të provojnë ose instalojnë këtë sistem në kompjuterin e tyre, ata mund të marrin imazhin e instalimit nga lidhja e mëposhtme. Madhësia e imazhit iso është 1,7 GB.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.