VzLinux, një distro tjetër që premton të jetë zëvendësimi ideal për CentOS

Kompania Virtuozzo (ish-një ndarje e Paraleleve), e cila zhvillon softuer virtualizimi të serverit bazuar në projekte me burim të hapur, njoftoi disa ditë më parë fillimin e një shpërndarjeje të re nga Linux, i quajtur "VzLinux", i cili më parë ishte përdorur si një sistem operativ bazë i zhvilluar nga platforma e virtualizimit dhe një larmi produktesh tregtare.

Tani e tutje, VzLinux është në dispozicion për të gjithë dhe është pozicionuar si një zëvendësim për CentOS 8, i gatshëm për vendosjet e prodhimit.

Virtuozzo ka një histori të gjatë sponsorizuese dhe kontribuese në projekte me burim të hapur njihet si OpenVZ, KVM, Docker, OpenStack, CRIU. Mbështetja e kompanisë në shpërndarjen e saj VzLinux ka çuar në një shndërrim të brendshëm të më shumë se 200 serverave CentOS, duke siguruar që infrastruktura e Virtuozzo të jetë e mbrojtur nga e ardhmja përtej Dhjetorit 2021, kur CentOS është planifikuar të përfundojë.

Shtë një pionier në sektor, i cili zhvilloi teknologjinë e parë të kontejnerëve në dispozicion në treg për 21 vjet. Kompania ofron zgjidhje dhe shërbime softuerësh për më shumë se 450 ofrues të shërbimeve, FLI-ve dhe ndërmarrjeve në të gjithë botën për të krijuar më shumë se 500.000 mjedise virtuale, duke ekzekutuar ngarkesa të rëndësishme në re.

Rreth VzLinux

Theksohet se VzLinux është në dispozicion pa kufizime, është falas dhe tani e tutje do të zhvillohet si një projekt me burim të hapur, zhvilluar me pjesëmarrjen e komunitetit. Shpërndarja do të ketë një cikël të gjatë mirëmbajtjeje, që korrespondon me ciklin e lëshimit të azhurnimit për RHEL 8.

Imazhi i propozuar i instalimit është dizajnuar të instalohet në pajisje konvencionale, por në të ardhmen përmendet që Janë planifikuar të lëshohen dy botime shtesë të optimizuara për përdorim në kontejnerë dhe makina virtuale.

Në të njëjtën kohë, ndërtimi aktual tashmë përfshin shtojca për punë efikase nën kontrollin e hipervizorëve Virtuozzo, OpenVZ dhe KVM, si dhe shabllone për vendosjen në sistemet e reve AWS, Azure dhe GCP.

"Tregu i shpërndarjes së ndërmarrjeve Linux po largohet nga serverat Linux të mbizotëruar nga CentOS duke pasur parasysh perëndimin e planifikuar të shpërndarjes më vonë këtë vit," tha Maik Broemme, Virtuozzo Menaxher i Lartë i Produkteve. “Hendeku që rezulton në treg kërkon një zgjidhje të besueshme me jetëgjatësinë, e cila është arsyeja pse ne vendosëm që VzLinux-in tonë ta bëjmë publikisht të disponueshëm. Qëllimi ynë është thjesht të sigurojmë industrinë me një alternativë të lirë, të zbatueshme dhe me aftësi tranzicioni pa ndërprerje. "

Për një transferim të shpejtë te VzLinux të zgjidhjeve ekzistuese duke përdorur CentOS 8, ofrohet një vegël e veçantë që mbështet migrimin e makinave dhe sistemeve virtuale të instaluara në pajisjen themelore. Virtuozzo gjithashtu ofron një funksionalitet shtesë për të siguruar pamje të shpejta për të kthyer ndryshimet në rast të problemeve të migrimit dhe automatizimin e transferimeve të grupeve të serverëve.

Në të ardhmen, është planifikuar të sigurohet një shërbim për të migruar nga CentOS 7, shtoni një agjent për sistemet rezervë të Acronis dhe filloni të dërgoni një ndërtim Virtuozzo Linux Enterprise Edition me mbështetje komerciale dhe rregullime të drejtpërdrejta që ju lejojnë të azhurnoni kernelin pa rindezur. Vitin e ardhshëm është planifikuar që të lançojë edhe edicionin tregtar të Hoster Edition për përdorim në sistemet e pritjes.

Shkarkoni dhe merrni VzLinux

Për ata që janë të interesuar të marrin VzLinux, ata duhet të dinë se versioni i ri 8.3-7 ofrohet për shkarkim dhe gjithashtu kodi burimor për të rindërtuar shpërndarjen së bashku me paketat Red Hat Enterprise Linux 8.3.

Ndërtimet e ofruara janë përgatitur për arkitekturën x86_64 dhe vijnë në dy versione: të plota (4.2G) dhe kompakte (1.5G). Imazhet e sistemit për OpenStack dhe Docker janë përgatitur veçmas. VzLinux është plotësisht binar në përputhje me RHEL dhe mund të përdoret për të zëvendësuar në mënyrë të përsosur zgjidhjet e bazuara në RHEL 8 dhe CentOS 8.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë shpërndarje të re Linux, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.