XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim

XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim

XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim

Softueri që nga krijimi i tij është ndarë natyrshëm në 3 kategori të cilat janë: Sistemet, Programimi dhe Aplikimet. Dhe kjo e fundit, nga ana tjetër, ka evoluar gradualisht nga Aplikimet: Native, Web, Hybrid, në Progresive dhe të Shpërndara.

Së bashku me Aplikacionet kanë migruar në Re (Internet) Goneshtë zhdukur duke u konsoliduar një koncept ose një model pune dhe biznesi i njohur si "Gjithçka si Shërbim", kryesisht i njohur me emrin dhe shkurtesën e tij në anglisht si: Çdo gjë si Shërbim ose Çdo gjë si Shërbim (XaaS).

Pikëpamja aktuale

XaaS

XaaS aktualisht është paradigma e re për tregun e cloud computing dhe tendenca e rritjes së të cilave për vitet e ardhshme do të ketë një ndikim të madh në segmentet e Telekomunikacionit, Big Data dhe Internet of Things (IoT).

si XaaS është një koncept teknologjik që përfshin disa koncepte në lidhje me inovacionin teknologjik në re, e cila gjeneron mënyra të reja për gjenerimin dhe shtimin e vlerës për organizatat, si publike ashtu edhe private.

Konvergjenca dhe Hiperkonvergjenca

Në vetvete, XaaS tregon Shërbimet e shumta dhe në rritje të TI-së, në të cilat Organizatat aktualisht kanë qasje falë Internetit dhe transformimet e mëdha që kjo u sjell atyre, modelet e biznesit dhe zhvendosja drejt hiperkonvergjencës.

Të kuptuarit si Konvergjenca e IT bashkimi ose shkrirja e disa koncepteve ose teknologjive të IT, kryesisht të Infrastrukturave të Qendrës së Informatikës (Qendrat e të Dhënave), të tilla si: Përpunimi, Ruajtja, Rrjetet, Telekomunikacioni, në një platformë të vetme fizike (Shasi, Makinë) ose Hardware.

Dhe si Hiperkonvergjenca e IT në një infrastrukturë të përcaktuar nga softueri që ndan operacionet e infrastrukturës HW nga sistemi dhe i bashkon ato në nivelin e një Hypervisor në një bllok të vetëm.

përfitimet

Kjo paradigmë e re e «si-si-shërbim» (si-si-shërbim) është një model biznesi, në të cilën struktura e Organizatave dhe operacionet e tyre mendohet si një platformë shërbimi. Sa më kritik të jetë një proces brenda një strukture, migrimi, aq më shumë vështirësi has ai. Dhe këtu shquhet modeli XaaS.

Përdorimi i modelit XaaS në Organizata ka përfitimin e lehtësimit të zgjidhjes së vështirësive në fushën e IT, ndërsa përparojnë në situata në të cilat ata kanë mundësinë e rritjes dhe zgjerimit, duke ju lejuar të lëvizni shpejt nga një treg (vend) në një tjetër dhe nga një model biznesi në tjetrin.

Nga ana tjetër, modeli XaaS lejon shkallëzim të shpejtë përballë një kërkese të papritur të kërkesës, duke liruar burimet e menaxhimit, për t'i lejuar Organizatat t'i përkushtohen plotësisht biznesit dhe rritjes së tij, në vend të infrastrukturës.

XaaS është një model biznesi kudo, duke siguruar një prani të globalizuar duke përdorur cloud. E fortë në pikat kritike të infrastrukturës IT duke e bërë atë jo një pengesë për rritjen dhe transformimin e biznesit.

Konceptet e lidhura

Ekziston një numër i madh i koncepteve, modeleve ose teknologjive në lidhje me paradigmën 'si-si-një shërbim'. Kjo është, megjithëse XaaS më të njohur zakonisht janë: Softueri si Shërbim (SaaS, Softueri si Shërbim), Platforma si Shërbim (PaaS, Platforma si Shërbim) dhe Infrastruktura si Shërbim (IaaS, Infrastruktura si Shërbim), çdo herë shfaqen më shumë lloje, ndër të cilat mund të gjejmë sa vijon:

lloj

 • Hardware si shërbim (HaaS, Hardware si shërbim)
 • Magazinimi si shërbim (SaaS)
 • Baza e të dhënave si shërbim (DBaaS, DataBase si Shërbim)
 • Rimëkëmbja e Katastrofës si Shërbim (DRaaS)
 • Komunikimet si Shërbim (CaaS)
 • Rrjeti si shërbim (NaaS)
 • Monitorimi si Shërbim (MaaS)
 • Kontejnerët si shërbim (CaaS, Kontejnerët si Shërbim)
 • Funksionet si një Shërbim (FaaS, Funksionet si Shërbim)
 • Siguria si shërbim (SECaaS, Security si Shërbim)

Të tjerët më pak të njohur ose të zbatuar zakonisht janë:

 • Menaxhimi si Shërbim (MaaS)
 • Biznesi si Shërbim (BaaS, Biznesi si Shërbim)

Dhe në formë përmbledhëse, 3 konceptet ose modelet kryesore XaaS mund të përshkruhen si:

Softueri si Shërbim (SaaS, Softueri si Shërbim)

Kur ofruesi ofron aplikacione që funksionojnë në re dhe që mund të arrihet nga klienti përmes pajisjeve të ndryshme, me ndërfaqe të lehta (të tilla si një shfletues uebi) ose përmes ndërfaqeve (API). Kjo është, ai menaxhon aplikacionet dhe burimet e tjera themelore (Rrjeti, serverat, sistemet operative, hapësira ruajtëse, ndër të tjera).

Platforma si një Shërbim (PaaS, Platforma si Shërbim)

Kur ofruesi ofron mundësinë e vendosjes së aplikacioneve të tij ose të klientit në infrastrukturën e tij të reve, ndërsa klienti mban kontrollin mbi to. Ofruesi kujdeset për menaxhimin e të gjitha burimeve të tjera themelore.

Infrastruktura si shërbim (IaaS)

Kur shitësi siguron përpunim, ruajtje, rrjetëzim dhe burime të tjera kritike të llogaritjes në të cilën klienti mund të implementojë dhe ekzekutojë sisteme operative, hapësira ruajtëse dhe aplikacione.

Informatikë në re: Përfundim

Përfundim

Nga e gjithë kjo, për ne është e qartë se «Gjithçka si Shërbim» po gjeneron një ndryshim (migrim) të operacioneve IT të Organizatave në cloud (Internet) përmes platformave bashkëpunuese, të arritshme nga kudo, me pasojë uljen e kostove të operimit dhe riorganizimin e proceseve.

Dhe që përveç kësaj, modeli XaaS i bazuar kryesisht në IaaS, PaaS dhe SaaS po zgjerohet, duke u zgjeruar drejt të gjitha llojeve të përbërësve që mund të ofrohen si një shërbim. XaaS po i shtri përparësitë e Cloud Computing në çdo fushë ose proces të Organizatave, duke mbështetur objektiva të ndryshëm biznesi, nga Burimet Njerëzore, te Siguria Tradicionale ose e Informacionit.

Me pak fjalë, XaaS e bën të pashmangshme që çdo shërbim në sferën e teknologjisë së informacionit të përfundojë duke u ofruar në re, e cila do të përfundojë duke e forcuar atë edhe më shumë me kalimin e kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.