Zëvendësoni aplikacionet e paracaktuara Android dhe instaloni alternativat e tyre falas

Edhe pse mund të thuhet se Android është më i lirë se iOS, e vërteta është se nuk është 100% falas pasi që përbëhet nga komponentë të pronarit. Po kështu, shumë prej aplikacioneve që ekzekutohen në Android nuk janë falas, madje edhe ato që përfshihen si parazgjedhje, siç janë vet Treg Në këtë artikull, ne diskutojmë shkurtimisht disa nga opsionet në dispozicion të përdoruesve që duan të përdorin vetëm aplikacione falas en android.


Në mënyrë që të zëvendësoni aplikacionet që vijnë me parazgjedhje në Android (të njohura edhe si "aplikacione të aksioneve"), është e nevojshme që së pari t'i çinstaloni ato. Kjo nuk është një detyrë e vështirë, por nuk është e lehtë për të gjithë dhe kërkon privilegje të administratorit. Ka disa mënyra për të fshirë aplikacionet e aksioneve që ne nuk do t'i mbulojmë në këtë artikull, por që mund t'i gjeni në lidhjen e mëparshme.

Pasi të çinstalohen, ne mund të instalojmë alternativat e tyre falas. Për të filluar, unë rekomandoj të vizitoni listën e aplikacioneve të ofruara nga Projekti Guardian, veçanërisht i drejtuar ndaj "konspiranoideve" të fiksuara nga privatësia (si unë):

Sidomos DroidWall është shumë interesant pasi ju lejon të bllokoni lidhjet e Internetit. Në atë mënyrë, ju mund të vendosni në listën e bardhë vetëm aplikacione të "besuara" dhe të bllokoni pjesën tjetër. E lehtë dhe e shkujdesur.

Përveç Projektit Guardian, ka edhe faqe të tjera që mund të jenë me interes për ata që shqetësohen për privatësinë e tyre dhe duan të përdorin vetëm aplikacione falas. Kështu, për shembull, në një artikulli i mëparshëm ne kishim komentuar F-Droid (Depo Android FOSS). Shtë një depo shumë e plotë e aplikacioneve falas. Gjithashtu, mos ndaloni së lexuari Burim i Hapur Android y wikipedia për të gjetur alternativa të tjera interesante.

Lista e aplikacioneve miqësore me privatësinë në Projekti Guardian, dhe listat e aplikacioneve me burim të hapur Android në wikipedia, F-Droid (Android FOSS Repository) dhe Burim i Hapur Android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Grace dijo

  A mund të flasim për faqen tuaj http://usemoslinux.blogspot.com?

  Përshëndetje emri im është María Grazia Unë jam
  administrator i blogut descargarconvertidor.blogspot.com (blog
  shkarkim zyrtar falas.com).

  Sapo vizitova faqen tuaj "http://usemoslinux.blogspot.com/", dhe të vërtetën që do të doja të shkëmbeja lidhje me ju; dhe nëse dëshironi
  Unë mund të shtoj faqen tuaj në direktoritë e mëposhtme:

  directoryplus.com (PR 5)

  directoryhis.com (PR 4)

  directorywordpress.com (PR 3)

  directoryenlace.com (PR 3)

  googledirectory.com (PR 3)

  Shpresoj të finalizoj shkëmbimin
  me ju, duke pritur përgjigjen tuaj.

  të fala
  Maria Grazia
  iglesias.mariag në gmail.com

 2.   Diego Silverberg dijo

  Cilat faqe ofrojnë aplikacione falas dhe cilat aplikacione të hapura?

 3.   gjeovanje dijo

  android është 100% falas. se shoferët e tyre nuk janë është një gjë tjetër, pasi është e njëjta gjë që ndodh me kartat nvidia ose ati në një shpërndarje linux. google play, gmail, hartat nuk duhet të jenë falas, pasi nuk janë android. për të cilën jeni në një gabim serioz. duhet ta korrigjoni artikullin.

 4.   Ictineu dijo

  Unë ndoqa këshillën dhe instalova F-Droid, para se të instaloja edhe shërbimet e Google, të cilat nuk do t'i bëj më. Për çfarë dua më shumë? përndryshe unë e përfundoj atë. Për mua ka gjithçka dhe më shumë dhe vazhdon të rritet. Dhe duke i dhënë kontroll përdoruesit. Tani që jam mësuar të jem shefi i pajisjes, nuk mendoj se mund ta duroj përsëri marrëzinë e telemarketerëve dhe të më duhet të analizoj çdo aplikacion "falas", për të parë se ku do të përpiqen ta fshehin atë une
  Projekti kujdestar, nuk e dinte, do të hetojë. Faleminderit.

 5.   Jose Ibrahim Falconi Manssur dijo

  Përshëndetje natën e mirë

  Duke parë artikullin e lartpërmendur, më shkon mendja të pyes nëse ka ndonjë mënyrë për të bërë të njëjtën gjë me aplikacione të tjera të tilla si galeria dhe kamera. Unë kam një celular që mundësohet nga një çip Mediatek dhe drejton një version gati të pastër të Lollipop. Galeria dhe kamera janë disi të vështira për tu trajtuar dhe unë do të doja t'i zëvendësoja ato përgjithmonë. A ka ndonjë mënyrë? Faleminderit paraprakisht