Zgjidhni T ALL GJITHA problemet tuaja me Touchpad

Pershendetje, si jeni miq

Përdorim ArchLinux (që shumë e dinë hehe), ndodh që touchpad i laptopit tim (touchpad Synaptics) funksionon normal, domethënë kaloj gishtin mbi zonë dhe treguesi lëviz, por nuk lëviz vertikalisht, madje as kur shtyp me një gisht në zonë mund të klikohet ose ndonjë gjë e ngjashme.

Fakti është që unë duhej të konfiguroja manualisht touchpad-in, dhe këtu janë hapat

1. Hapni një terminal.

2. Në të shkruani sa vijon:

sudo kate /etc/X11/xorg.conf.d/10-synaptics.conf

Do t'ju kërkojë fjalëkalimin, ata e shkruajnë atë dhe shtypin [Hyni]

3. Në dokumentin ose skedarin e tekstit që do të hapet, ata duhet ta ngjisin këtë që u kam lënë KETU.

4. Pasi të mbetet aty, ata e ruajnë dhe e mbyllin.

5. Gati, rindizni dhe duhet që touchpad të funksionojë plotësisht

Nëse doni të bëhet një ndryshim, dyshoni, pyetni ose çfarëdo tjetër, më tregoni.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Holmes dijo

  dica e mire, do te shkruaj ne fletoren time!
  vlw fwi, Holmes

 2.   Carlos dijo

  Veryshtë shumë mirë, do ta provoj. Faleminderit.

 3.   Maxi dijo

  Kjo është për të aktivizuar shumë prekjen e jastëkut? Unë kam aktivizuar multitouch për të lëvizur, por jo për të zmadhuar. Unë jam gjithashtu një përdorues i ArchLinux, unë jam shumë i kënaqur me këtë shpërndarje pasi theu 2 ubuntus dhe 1 debian haha
  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Prekja ime nuk ka mbështetje për multitouch, domethënë, ky konfigurim që vendos mundëson lëvizjen në dy mënyra:
   - Rrëshqitja e gishtit tuaj mbi pjesën ose zonën e panelit të prekjes të destinuara për lëvizje (pjesa e djathtë që ka pak vija ...)
   - Nëse vendosni në vend të 1 gishtit, vendosni 2 gishta kudo në touchpad dhe i rrëshqisni poshtë e lart, do të shihni se si lëviz.

   A e keni fjalën për këtë?

   Pershendetje

   1.    Maxi dijo

    Pikërisht, lëvizja me 2 gishta më duket se është shumë prekëse. Unë e kam aktivizuar lëvizjen me 2 gishta dhe atë në të djathtë të touchpad-it, por gjithashtu kam mundësinë e zmadhimit me 2 gishta në stilin iphone (testuar në win7), por në linux nuk mund ta bëja akoma të funksionojë. Tani unë jam në një kompjuter për të riparuar, por pastaj ju jap 10-synaptics.conf, i cili është pak më i shkurtër se i juaji.
    Gëzuar! 😉

    1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

     Unë ju kuptoj, rrotulla që përmendni është rrotulla rrethore, apo jo? Në konfuzionin që vendosa ka linjat për këtë lëvizje, thjesht duhet t'i heqësh ato nga komenti, të rinisësh dhe të më thuash nëse punon për ty.
     HAHAHA po ... e imja është mjaft e gjerë HAHAHA ... Unë u përpoqa t'i mbuloj të gjitha HAHAHA

     1.    Maxi dijo

      E shkëlqyeshme, nuk dija për lëvizjen rrethore, tani e aktivizoj dhe do t'ju tregoj
      10-synaptics.conf im ka vetëm sa vijon:
      Section "InputClass"
      Identifier "touchpad catchall"
      Driver "synaptics"
      MatchIsTouchpad "on"
      MatchDevicePath "/dev/input/event*"
      Option "VertEdgeScroll" "True"
      Option "TabButton" "0"
      Option "TapButton1" "1"
      Option "TapButton2" "2"
      Option "TapButton3" "3"
      EndSection

      Dhe me këtë kam lëviz në anën e djathtë dhe përgjimin (mendoj se quhet kështu) për të klikuar.
      Lëvizja me 2 gishta e kam të aktivizuar nga konfigurimi xfce.
      Gëzuar! 🙂

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       😀
       Fat të mirë, unë nuk jam një ekspert larg tij, por çdo dyshim këtu jam ...


     2.    Maxi dijo

      Rrotulla rrethore nuk funksionon për mua, unë duhej të heq komente nga rreshti që thotë Option "CircularPad" "0"
      Dhe thjesht shoh që e keni çaktivizuar lëvizjen horizontale me 2 gishta, a funksionon një nga një ose mund të aktivizohen të dyja së bashku?
      Gëzuar! 😉

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       Ah, mirë po hehe = 0 = çaktivizuar
       Lëvizja horizontale me dy gishta nuk funksionon për mua, por mund të jetë për shkak se touchpad nuk e lejon atë ... asnjë ide, i vë ato rreshta duke parashikuar që do të funksionojë për dikë


 4.   Sëpatë dijo

  Gjynah! Në rastin tim asgjë nuk ndryshoi ...: S
  Ne do të vazhdojmë të provojmë xD

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   WTF… e mahnitshme, unë e kam testuar atë në më shumë se një kompjuter portativ dhe ka punuar
   Falje shoku im ..

 5.   Gkahn dijo

  Hache, po filloj me Arch, dhe ne fillim me ndodhi e njejta gje, shkova ne wiki dhe me tha qe duhet te instaloja xf86-input-synaptics, pas kesaj vendosa ate qe shfaqet ne paste e ndare nga @ KZKG ^ Gaara <"Linux dhe gjithçka perfekte.

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   Një kënaqësi të di se ajo ka punuar për ju

   Përshëndetje dhe mirëseardhje në blog

 6.   Carlos dijo

  Një pyetje që dua të di nëse mund ta aktivizoni zmadhimin në ndonjë mënyrë kur bëni pilista në touchpad?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   piliska? Më falni, nuk ju kuptova

 7.   Horacio dijo

  një pyetje konfigurimi funksionoi mirë për mua në debian tim deri në një pikë pasi që unë nuk mund ta bëj lëvizjen në disa shfletues të rritet e të zbresë nuk e di se si quhet teknikisht. do të kishit ndonjë ide se si ta zgjidhni atë?
  pershendetje dhe blog shume i mire

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo sepse konfigurimi nëse më kujtohet saktë e vendosa në mënyrë që lëvizja lëvizëse ose vertikale (nga lart poshtë dhe e kundërta) të ishte me 2 gishta. Vendosni 2 gishta në panelin e prekjes dhe lëvizni të dy lart e poshtë në të njëjtën kohë, më thoni nëse funksionon për ju.

   Pershendetje

   1.    Horacio dijo

    jeni korrekt funksionon me 2 gishta, ju kujtohet si ta modifikoni që të jetë me një gisht?
    faleminderit dhe te fala

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Në rreshtin 57 ku thuhet: Opsioni «VertTwoFingerScroll» «1»
     Ndryshoni atë 1 në 0 dhe tashmë duhet të çaktivizoni 2 gishtat.

     1.    Horacio dijo

      E modifikova siç më thatë por nuk funksionon

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       A e rifilluat kompjuterin?


      2.    elav dijo

       xDDDD


      3.    Horacio dijo

       nëse e rindiz kompjuterin qartë


     2.    Horacio dijo

      është e çuditshme sepse në të njëjtën kompjuter kam edhe një manjaro dhe me të njëjtin konfigurim dhe touchpad funksionon më së miri

 8.   Ky0l34 dijo

  Excellentshtë e shkëlqyeshme!
  Ka punuar perfekt për mua në një Debian Wheezy, shumë faleminderit.

  Përshëndetje!

 9.   JuanMa dijo

  Përshëndetje, si jeni, mik, a mund ta ngarkoni përsëri kodin nëse nuk ka shumë telashe. faleminderit për të gjithë kontributin që jepni

 10.   Juan Manuel dijo

  Përshëndetje, a mund dikush të më japë konfigurimin që lidhja nuk është më e pranishme, ju lutem faleminderit.

 11.   Marck dijo

  Nëse më zbulon. Por unë kam një problem të vogël. Çelësi ENTER nuk funksionon për mua. si mund te bej
  Përdorni:
  Linux Mint Olivia (15) ngarkuar nga usb.
  Laptop HP nx6110.

 12.   Ivan Molina dijo

  Unë e përdor këtë komandë:
  dhe ai më shërbeu jastëkun tim të prekjes
  sudo modprobe -r psmouse && sudo modprobe psmouse proto = imps

  E provova në një Acer Aspire One D257

 13.   guillermoz0009 dijo

  Skedari nuk është më i disponueshëm.

 14.   Fitimtar dijo

  Mirë! Funksionon shumë mirë. Faleminderit per informacionin =)

 15.   Të ndryshme dijo

  Nuk ka funksionuar për mua. Ende nuk mund të lëviz në Kubuntu 14.04 (ku nga rruga, skedari në fjalë është /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf, ose të paktën nuk kam gjetur një tjetër) .
  Gjithashtu, kur hap Sistemet e vendosjes së sistemit KDE> Pajisjet e hyrjes> Touchpad, marr një mesazh që thotë "Drejtuesi Synaptics nuk është i instaluar (ose nuk përdoret)", edhe pse kam "xserver-xorg-input-synaptics". Unë nuk e di se çfarë të bëj tani, e vërteta është, touchpad punon për mua, por lëviz nuk (në Windows është bërë me dy gishta në këtë kompjuter), dhe se moduli i konfigurimit të touchpad KDE më kalon me atë mesazhi më bën të dyshoj se ka të bëjë me të, por nuk kam ide se si ta rregulloj atë. Ndonjë ide këtu?

 16.   Jezus Guillermo Rivera dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në linux, e shoh shumë të komplikuar, megjithatë dua të mësoj.
  më ndihmoni ju lutem, unë kam një prehër HP folio 13, ka një prekje synaptics, por funksionon pak si budalla », domethënë nuk është shumë e saktë kur bëhet fjalë për të futur gishtin nëpër të, gjë që nuk ndodh në dritare , Unë do të doja të di nëse kjo është për shkak të shoferëve, dhe nëse po, si mund të instaloj drejtuesit për këtë mi në kanellë nenexhik linux, faleminderit

 17.   Jose Francisco dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija si të aktivizoja lëvizjen vertikale për Ubuntu 12.04 lts «ndodh që touchpad-i i laptopit tim (touchpad Synaptics) të funksionojë normalisht, domethënë, unë lëviz gishtin mbi zonë dhe treguesi lëviz, por ajo nuk lëviz vertikalisht, jo kur shtyp një gisht në zonë klikon apo diçka të ngjashme »saktësisht e njëjta gjë më ndodh. Unë do të doja të di nëse mund të më ndihmoni, faleminderit.

 18.   Enrique Delgado dijo

  Në një kompjuter laptop laptop Pavilion 250 - G4 TPN-C125 - Debian 8 64bits përdorin ato që tregoi Ivan Molina.
  sudo modprobe -r psmouse && sudo modprobe psmouse proto = imps
  Faleminderit shumë për të gjithë kontributin !!!!
  PS: Lidhja e hyrjes në kod nuk funksionon më, do të ishte ideale që ta ngarkoni përsëri

 19.   Luis dijo

  Përshëndetje, mund ta ngarkoni skedarin përsëri sepse nuk funksionon dhe unë kam probleme me prekjen time falënderoj

 20.   Yuri Lazo dijo

  lidhja juaj qe thote "ketu" eshte e demtuar, me duhen keto informacione, nese mund ta azhurnoni do ta vleresoja shume, shume faleminderit paraprakisht

 21.   Kakashi dijo

  Përshëndetje, kam një problem me miun tim në prekje; kur e lëviz duke shtypur një çelës, nuk lëviz dhe kjo është shumë e komplikuar për disa lojëra që jam nga Lubuntu

 22.   Angel Rodriguez dijo

  Mirë mirë. Na vjen keq, unë do të doja të rregulloj këtë gabim. Unë klikoj në lidhjen e asaj që unë duhet të ngjis dhe nuk ka asgjë.

 23.   Delorian dijo

  HDP nuk funksionon dhe ato janë vetëm reklama.