Nëntor 2019: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Nëntor 2019: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Nëntor 2019: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Çdo periudha kohore (javë, muaj, vit) që fillon dhe mbaron, na lë në shumë fusha të jetës sonë, gjëra të rëndësishme ose goditëse, të mira dhe të këqija, që janë të denja për mbaj mend ose nxjerr në pah, për të përfituar maksimumin prej tij ose për të shmangur dhe / ose zbutur problemet ose vështirësitë e ardhshme. Dhe në një ditë si sot, në nëntor 2019, është mirë të rishikoni disa gjëra.

Prandaj, shpresojmë që ky botim i vogël për të mirën, të keqen dhe interesantin, brenda dhe jashtë Blogut «DesdeLinux» jini shumë të dobishëm për t'i parandaluar ata që të humbasin përmbajtje, lajme dhe fakte të shkëlqyera nga bota e «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».

Nëntor 2019: Hyrje

Përmbledhje e nëntorit 2019

brenda DesdeLinux

E mira

 • usbrip: Mjet forenzik me burim të hapur me ndërfaqen CLI që na lejon të gjurmojmë pajisjet USB të përdorura në kompjuterë me Sistemet Operative të GNU / Linux, duke lexuar historinë e ngjarjeve USB.
 • GitHub: Ju keni vendosur kodin burimor të Linux, Android dhe 6000 projekte të tjera me burim të hapur të rëndësishme për njerëzimin. Vendndodhja e zgjedhur është një shpellë në Arktik që do të mbijetojë edhe në rast të një apokalipsi botëror.
 • Free Software: Një përmbledhje e dobishme e programeve më të mira të Programit të Lirë për GNU / Linux Distros tonë të vitit 2020. Top Ten e të cilëve përfshin aplikacionet e mëposhtme falas dhe të hapura: Evince, Firefox, Gimp, Kodi, LibreOffice, Qbittorrent, Thunderbird, Shutter, Stacer dhe VLC

E keqja

 • Facebook: Kërkon zbatimin e një ndërfaqeje të re të hyrjes që kërkon që përdoruesi të bëjë një selfie video, një mënyrë e re për të verifikuar identitetin e përdoruesve që regjistrohen në rrjetin social.
 • GNOME: Ai vazhdon ciklin e tij të gjatë të zhvillimit për mjedisin e tij të fuqishëm dhe të rëndë Desktop. Tani për tani, ai i ofron Komunitetit, disponueshmërinë e përgjithshme të pamjes së dytë të ciklit tjetër të zhvillimit GNOME 3.36, me një datë zyrtare të lëshimit në pranverë 2019.
 • microsoft: Windows është në një garë të hapur për të asimiluar më të mirën e Sistemeve të tjera Operative dhe për të eksportuar produktet e saj tek ata. Arritja, ndër të tjera, mbajtja e Windows si mbajtësi i pjesës më të madhe të tregut të Sistemeve Operative të Kompjuterëve Personal në të gjithë botën.

Interesante

 • OpenTitan: Një projekt me burim të hapur nga Google dhe kompani të tjera të teknologjisë për të zhvilluar patate të skuqura të fuqishme dhe të sigurta me burim të hapur për përdorim në qendrat e të dhënave, serverat dhe pajisjet periferike të instaluara në vende kritike.
 • Bill Gates: Ju keni komentuar se “Nuk ka dyshim që padia antitrust ishte e keqe për Microsoft dhe se ne do të ishim përqendruar shumë më tepër në krijimin e sistemit operativ celular. Në vend që të përdorni Android, ju do të drejtonit Windows Mobile nëse nuk do të ishte për "çështjen e antitrustit".
 • Interneti i Njerëzve: Një koncept që përfshin teknologjitë e reja në internet që ndërthurin konceptin e Internet of Things (Internet of Things - IoT) dhe Pagesën Dixhitale. Të ofrojë një teknologji që lejon pajisjet të kryejnë pagesa vetë, pa ndërhyrjen njerëzore.

Jashtë DesdeLinux

 • Kali Linux: Lëshon versionin e fundit të Shpërndarjes së tij nën numrin e versionit 2019.4. Version që përfshin mbështetjen e Btrfs gjatë instalimit, një temë të re dhe një mënyrë "Kali Undercover" që e bën desktopin e shpërndarjes të duket si desktopi i Windows, midis shumë veçorish dhe korrigjimesh të tjera.
 • ELEC FALAS: Lëshon versionin më të fundit të Shpërndarjes së tij nën numrin e versionit 9.2.0 (Leia). Version i bazuar në Kodi v18.5, dhe përmban shumë ndryshime dhe përmirësime në përvojën e përdoruesit dhe një rishikim të plotë të bërthamës themelore të sistemit operativ për të përmirësuar stabilitetin dhe për të zgjeruar mbështetjen e pajisjeve, midis shumë veçorive dhe rregullimeve të tjera.
 • devuan: Lëshon versionin e fundit të Shpërndarjes së tij nën numrin e versionit 2.1. Version që e bën të lehtë zgjedhjen midis SysV init dhe OpenRC në kohën e instalimit. Shpërndarja nuk ofron më ARM ose imazhe të makinës virtuale dhe opsioni për të përjashtuar firmuerin pa pagesë tani është i disponueshëm në instaluesin Expert, midis shumë veçorive dhe rregullimeve të tjera të reja.
 • Lirime të tjera: Proxmox Mail Gateway 6.1, Knoppix 8.6.1, Zorin OS 15, Pardus 19.1, NomadBSD 1.3 RC1, Rescatux 0.72 beta 4, Oracle Linux 8.1, PCLinuxOS 2019.11, IPFire 2.23 Core Azhurnimi 137, Hapni Mandriva Lx 4.1 Alpha 1, XigmaNAS 12.1.0.4, Project Trident Void Alpha, OpenIndiana 2019.10, NethServer 7.7, Red Hat Enterprise Linux 8.1, FreeBSD 12.1 dhe MidnightBSD 1.2.

Nëntor 2019: Përfundim

Përfundim

Shpresojmë që kjo të ju pëlqeu përmbledhje e dobishme e vogël me pikat kryesore brenda dhe jashtë Blogut «DesdeLinux» për muajin e Nëntor 2019.

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i lindur dijo

  GNOME-ja e keqe? Nga?
  Një mjedis 100% falas dhe i përhapur në tryezë. Ju mund ta pëlqeni ose jo, por sigurisht që është në përputhje me parimet e tij (thjeshtësia dhe produktiviteti), dhe shumë përdorues janë të kënaqur me të. Përveç kësaj, secili version përmirëson më shumë performancën e tij dhe ekosistemi i aplikacionit GTK është i shkëlqyeshëm.

  Sipas mendimit tim, ai është një nga projektet më të mira të softuerit të lirë aktualisht në treg dhe mendoj se meriton respekt, ju pëlqen apo jo.

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Përshëndetje Nacjo. Duke përfshirë lajmin "GNOME" në kategorinë "E keqe", unë nuk po i referohesha "GNOME", por në fund të përmbajtjes së lajmeve, domethënë negativit të pritjes së gjatë për publikimin tjetër të "GNOME 3.36". ", Për shkak të" ciklit të gjatë të zhvillimit për mjedisin e fuqishëm dhe të rëndë Desktop "që është" GNOME "sot. Me "Robust" unë njoh që ka karakteristika të: 100% falas, shumë të përhapur, thjeshtësi, produktivitet dhe ekosistem të shkëlqyeshëm të aplikimit GTK që e shoqëron atë, por që është i rëndë është i rëndë (konsumi i RAM) në krahasim me çdo mjedis tjetër desktop. Sidoqoftë, ju falënderoj shumë për mendimin tuaj dhe këndvështrimin dhe vëzhgimet tuaja në këtë drejtim.

 3.   Abd hessuk dijo

  E keqja?

  Çfarë ka të bëjë Facebook me Softuerin e Lirë? Ajo kompani është një kancer mendor për shoqërinë