Montoni automatikisht ndarjet me fstab

Ndonjëherë kemi nevojë për një ndarje se montoni automatikisht kur sistemi është duke u ngritur. Mënyra e saktë për të zgjidhur këtë problem është përdorimi i skedarit fstab e vendosur në / etj / fstab.

Luis López është një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Luis!

Necessaryshtë e nevojshme të keni një përkufizim të vogël të disa koncepteve para se të filloni:

Sistemi i skedarëve: Të gjitha mediat fizike që mund të ruajnë skedarët duhet të kenë një sistem skedari për të qenë në gjendje të përmbushin këtë funksion (shembull: një ndarje e një disku të fortë). Një skedar është një sistem që përdoret për të organizuar skedarët në ruajtjen e përmendur, por ne mund ta shohim atë si vetë ruajtjen (në nivelin e përdoruesit). Necessaryshtë e nevojshme të sqarohet se ky nuk është një përkufizim zyrtar, por ai do të na sjellë më pranë konceptit ...

Lloji i sistemit të skedarit: Siç e kemi parë tashmë, një skedar është një sistem organizimi dhe është e arsyeshme që ka disa sisteme të ndryshme për të organizuar skedarët, secili me të mirat dhe të këqijat e tij. Për shembull: FAT, NTFS, EXT2, EXT3, EXT4, etj.

Pika e montimit: Pika e montimit është një dosje ose direktori. Pas montimit të sistemit të skedarëve në direktorinë e përmendur do të kemi mundësi të hyjmë në skedarë përmes tij (direktoria).

Opsionet e montimit: Ato ju lejojnë të specifikoni disa parametra në mënyrë që kur sistemi i skedarëve të montohet të bëhet në një mënyrë të veçantë, për shembull: ro (vetëm për lexim) kjo do të thotë që skedarët nuk mund të krijohen, modifikohen ose fshihen në atë sistem skedari. Një shembull tjetër: gabime = remount-ro (rivendos si vetëm për lexim) në rast të ndonjë gabimi serioz, sistemi i skedarëve është montuar në modalitetin vetëm për lexim.

Hale: Hedhja është një mjet rezervë dhe unë thjesht do ta përmend atë sepse ende nuk e kuptoj plotësisht, dhe gjithashtu nuk dua që ju të kaloni tërë ditën duke menduar se çfarë do të jetë kjo. Kur numri në këtë kolonë është 0 (zero), deponia do të injorojë atë skedar.

Kaloj: Ne do të fillojmë duke shpjeguar se çfarë është fschk. fschk është një mjet për të kontrolluar sistemet e skedarëve për gabime, etj. Kjo është një kolonë tjetër që thjesht dua ta përmend për të njëjtën arsye si ajo më lart. Kur numri në këtë kolonë është 0 (zero), fschk do të injorojë atë skedar.

Në rast se doni të vazhdoni të thelloni njohuritë tuaja për fstab, mund të jeni të interesuar t'i lexoni këto sende të vjetra nga blogu.

Duke punuar me skedarin fstab

Së pari do të shohim strukturën e kësaj skedari:

Në këtë skedar, çdo rresht i referohet një sistemi skedari (sistemi i skedarëve) dhe secila linjë respekton strukturën e mëposhtme:


Le të shohim një shembull:

UUID = gabime d4f1ec7e-f3d3-4bd4-becf-4f6da208237f / ext3 = rivendosje-ro 0 1 / dev / sda5 / parazgjedhje ext3 në shtëpi 0 2
Ju tashmë keni vërejtur që në rreshtin e parë UUID (Identifikuesi Unik Universal, për shkurtesën e tij në anglisht) të sistemit të skedarëve dhe në të dytin rruga e të njëjtit (nuk dua të them pikën e montimit). Nëse përdorim UUID, metoda jonë do të jetë shumë më e fortë.

Si të merrni UUID të saktë për secilën ndarje?

Për këtë ata duhet të ekzekutojnë si rrënjë (ose duke përdorur sudo si në shembull) rreshtin vijues:

sudo blkid

Dhe do të shohim diçka si kjo:

/dev/sda1: UUID="B6F0C97EF0C94579" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="d4f1ec7e-f3d3-4bd4-becf-4f6da208237f" TYPE="ext3"
/dev/sda6: UUID="b8146e8f-77aa-44b8-9b37-5a2a90706eea" TYPE="ext3"
/dev/sda7: UUID="57cfda85-b5ce-4288-b42e-c19dc57a65d9" TYPE="swap"/dev/sdb1: LABEL="Backup" UUID="5D9A907246C7446B" TYPE="ntfs"
Faleminderit Luis López!
A doni të merrni pjesë në konkursin tonë mujor dhe japin një kontribut për komunitetin?
Thjesht duhet të na dërgoni një Mail përfshirë mashtrimin ose mini-tutorialin tuaj.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anonim dijo

  Njerëzit flasin vetë duke mos ushtruar kaq lehtë, dhe e kundërta mund të jetë kaq e lehtë.
  'Foto është po aq shqetësuese për të rinjtë - deri në vitin 2010, parashikohet 22 përqind e vajzave
  dhe 19 përqind e djemve midis moshës dy dhe 15 do
  të jenë mbipeshe, me vajza nën 11 vjeç në rrezik të veçantë.
  'Të qenit aktiv fizikisht mund të promovojë shëndet të mirë mendor dhe t'ju ndihmojë të menaxhoni stresin, ankthin dhe depresionin.

  Vizitoni faqen time në internet: thjesht klikoni në faqen e mëposhtme të internetit

 2.   PacheKo Morrison dijo

  informacion i mire faleminderit, ne fillim ishte e veshtire per mua te kuptoja disa procedura, tani eshte e lehte, por shpjegohet mire ketu .. shkelqyeshem

 3.   cfaredolloj dijo

  për informata më të hollësishme konsultohuni: https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Espa%C3%B1ol)

 4.   Leonskb4 dijo

  Faleminderit, nuk e mbaja mend se si u bë

  dhe më duhet për telefonin tim ... që të mos përdor aplikacione

 5.   Schluckauf dijo

  Artikulli është i paplotë ... shkon vetëm deri në marrjen e UUID

 6.   xapayito dijo

  Dhe ... si i montoni ndarjet?