Si mundet që “Blockchain” të na bëjë më të lirë?

Që Interneti është një pjesë thelbësore në zhvillimin e civilizimit njerëzor është e qartë, megjithatë për njerëzit e zakonshëm nuk është aq e thjeshtë të kuptojnë ose të jenë të vetëdijshëm për atë që ky revolucion ka nënkuptuar në jetën tonë.

Në origjinën e tij "rrjeti" u zbulua si një mundësi për të decentralizuar informacioninMe fjalë të tjera, çdo person në planet me qasje në internet mund të arrijë informacione specifike me disa klikime të miut. Përveç kësaj, individi në fjalë mund të kopjonte atë informacion sa herë që dëshironte. Kjo quhej Interneti i informacionit.

Ky Internet i Informacionit dukej se jepte një shkallë më e madhe e lirisë për njerëzit rreth globit, a priori, një ide e shkëlqyer dhe e përsosur. Sidoqoftë, natyra e vet ishte përgjegjëse për zbehjen e atyre përfitimeve për të cilat u krijua. Në përkufizimin e tij, interneti është një rrjet global kompjuterik për transmetimin e informacionit. Fakti që bazohet në mbështetjen e kompjuterit na detyron të kemi një seri protokollesh të shkruara në kod që lejojnë funksionalitetin e tij. Po kështu, nëse qëllimi juaj është të transmetoni informacion, ne kemi nevojë për një seri ofruesish të këtij informacioni që të ekzistojnë, dhe është pikërisht këtu ku ideja e lirisë dhe decentralizimit zbriti.

Kodet me të cilat janë falsifikuar protokollet e lartpërmendura ato nuk ishin me burim të hapur, domethënë, një përdorues i rastësishëm nuk mund të ketë qasje në kodin në fjalë dhe ta manipulojë atë në mënyrë që të arrijë disa funksionalitete më të përshtatshme për nevojat e tyre, nëse jo ata i kanë pasur dhe i kanë akoma, përputhen me kodet që ju japin tre ose katër kompani të mëdha. Me fjalë të tjera, ai duhet të luajë lojën që ata e lënë të luajë, duke eleminuar kështu një pjesë të madhe të asaj lirie të shumëpritur.

Nga ana tjetër, krijuesit e përmbajtjes gjithashtu kapen nga nevoja për të përdorur platformat e këtyre shumëkombësheve për të ekspozuar punën e tyre, duke pranuar kushtet dhe kostot që ata imponojnë.

Prandaj, situata që është përjetuar në 25 vitet e fundit është ajo e një decentralizim i rremë, pasi që në realitet gjithçka lëviz rreth algoritmeve të krijuar nga disa. Nëse kësaj i shtojmë se anonimati, një premisë themelore e lirisë, është në thelb e pamundur duke përdorur protokollet aktuale, ne arrijmë në përfundimin se Interneti nuk e ka bërë punën e duhur për të cilën synonte fillimisht.

Përballë kësaj situate një entitet, ne i referohemi kështu sepse identiteti i tij nuk dihet ose identitete reale, të quajtur Satoshi Nakamoto vendosën të krijojnë në fund të dekadës së parë të mijëvjeçarit protokoll Bitcoin, një rrjet "peer-to-peer" (rrjeti midis kolegëve) që lejon të kalojë përdorimi i burimit të hapur që një seri nyjesh (kompjuterë të lidhur në një rrjet) ndajnë informacion midis tyre pa ekzistuar një organizëm që kontrollon transaksionet në fjalë, dmth. e decentralizuar. Po kështu, ai informacion i përbashkët do të ruhej në blloqe të lidhura së bashku nga një funksion algoritmik. Blockchain lindi.

Aspektet teknike në lidhje me "Blockchain"Do të jepja për disa artikuj kështu që ne do të përqendrohemi në atë që mund të na sjellë kjo teknologji.

Para së gjithash, duhet të theksohet se të qenit një teknologji e bazuar në burim të hapur Çdokush mund të marrë një kod të shkruar më parë dhe ta modifikojë ose zgjasë atë si të dojë, duke marrë kështu një aplikacion të ri krejtësisht të ndryshëm nga ai fillestar. Me këtë, ajo që është arritur është që përpunimi i informacionit të ketë një peshë më të madhe se mbështetja në të cilën është shkruar, është ajo që ne e quajmë Internet me vlerë.

Ky internet me vlerë ndryshon nga interneti i informacionit kryesisht në atë informacioni në fjalë është i pandryshueshëmMe fjalë të tjera, pasi të shtohet në blockchain, nuk mund të kopjohet ose modifikohet, dhe çdokush mund të hyjë në të pa mbikëqyrjen e një organi qendror. Një sistem i vërtetë i decentralizuar. Këtë duhet shtuar edhe adresat e përdorura për transmetimin e informacionit ato janë të koduara, me të cilën ruajtja e identitetit të përdoruesit është efektive.

Të gjitha këto aspekte pozitive kanë shkaktuar që muajt e fundit një pafundësi platformash dhe ndërmarrjesh kanë nisur të ndërtojnë produktet e tyre nën mbrojtjen e bllokut, nga ato të dedikuara për të ofruar mbështetje për disiplina të ndryshme në internet edhe ato që lejojnë kryej transaksione bankare. Në këtë mënyrë, ne mund të presim që në një të ardhme jo shumë të largët çdo aktivitet që tani kryejmë nga kompjuteri ynë do të bazohet në këtë sistem dhe do të kryhet përmes një shërbimi që përdor zinxhirin bllok si mbështetje, duke ruajtur kështu anonimitetin tonë, duke eleminuar ndërmjetësit dhe me sigurinë që operacioni ynë do të njihet nga të gjithë pasi Blockchain bazohet në besimin e vendosur midis çifteve që nuk e njohin njëri-tjetrin.

Stillshtë akoma një teknologji fillestare që ka nevojë për një proces maturimi, por e ardhmja është e juaja, përveç nëse ne njerëzit e shkatërrojmë atë, ashtu si bëjmë me të gjitha të mirat që gjejmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan dijo

  hidhini një sy këtij artikulli që kam shkruar!

  Cryshtë kriptomonedha më e volitshme për tu minuar pasi BOINC punon shumë mirë në sfond, ndryshe nga të tjerët si Monero që shkatërrojnë plotësisht (dhe, qëllimisht) memorjen e L3 duke e bërë ndikimin edhe në kompjuterët e fuqishëm shumë të madh.

 2.   fitues soto dijo

  dhe për të gjitha këto bankat e mëdha nuk do të pranojnë kurrë kriptovaluta, »humbin kontrollin por si?»

 3.   Xavier dijo

  Artikull shumë i mirë, pa harruar rreziqet e anonimatit.
  Fakti që është i koduar dhe anonim na jep ndjenjën e sigurisë. Butooo, mund të përdoret për qëllime të ndryshme.