Distros më të mirë në Spanjisht Linux

Disa muaj më parë kemi bërë një përzgjedhje të distrogjet më të mira argjentinore për Linux. Me këtë rast, ne kemi përzgjedhur distros më të mirë Spanjolle Linux duke marrë parasysh: shpërndarjen e drejtë gjeografike, azhurnimin e fundit, cilësinë dhe kompletimin e sistemit, madhësinë e bashkësisë së tij, etj.

Trisquel (Galicia)

Trisquel GNU / Linux është një version i sistemit operativ GNU që përdor kernelin Linux-libre. Objektivat kryesore të projektit janë prodhimi i një sistemi operativ plotësisht të lirë, të lehtë për t’u përdorur, me mbështetje të mirë gjuhësore. Versionet aktuale përfshijnë përkthime për Galician, Anglisht, Spanjisht, Katalonje, Baske, Kineze, Frëngjisht, Indiane dhe Portugeze.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Trisquel_%28linux%29
Faqja zyrtare: http://trisquel.info/

Molinux (Castile)

MoLinux është shpërndarja zyrtare GNU / Linux e Bordit të Komunitetit Castilla-La Mancha. MoLinux bazohet në Ubuntu. Emrat e secilit version janë personazhe nga romani "Hidalgo i zgjuar Don Kishoti de la Mancha", i Miguel de Cervantes.

Ekziston edhe një version minimalist: Molinux Zero bazohet në Puppy Linux 4.2 dhe paraqet si kërkesa minimale një procesor 166Mhz, 32Mb Ram + Swap (64Mb Rekomanduar), CDROM + 20x dhe diskun e ngurtë. Ndër veçoritë e tij kryesore duhet të theksohet se ai ka një version të drejtpërdrejtë dhe që mund të instalohet lehtësisht në USB, Zip dhe Hard Disqet.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Molinux
Faqja zyrtare: http://www.bilib.es/recursos/molinux/

ASLinux

ASLinux Desktop është i disponueshëm për 32-bit Intel dhe AMD CPU, ai ka një mjedis të plotë, të qëndrueshëm dhe intuitiv që lehtëson qasjen në Linux dhe përfshin të gjitha tiparet që një përdorues përfundimtar mund të kërkojë: automatizimi zyre, internet, multimedia, arsim, lojëra etj, së bashku me sistemet e plota të sigurisë të tilla si një firewall personal, një skaner virusi Windows dhe një filtër spam. ASLinux Desktop kombinon forcën dhe stabilitetin e Linux, fuqinë dhe shkathtësinë e Debian Sarge dhe mirëdashjen dhe lehtësinë e përdorimit të KDE. Pika e saj e fortë është përdorimi i saj i madh.

ASLinux Desktop është i disponueshëm si një shkarkim falas. 1 Ekziston edhe një botim në kuti, deri në versionin 2.0, i ofruar si shtesë një seri shërbimesh të përparuara për përdoruesit përmes portalit ASLinux, të tilla si mbështetja teknike, dokumentacioni dhe shkarkimi shtesë i softverit . Të gjitha këto shërbime ofrohen aktualisht për të gjithë përdoruesit falas.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/ASLinux_Desktop
Faqja zyrtare: http://www.activasistemas.com/index.php?id=7

Lliurex (Valencia)

Kryer nga Ministria e Arsimit e Qeverisë së Valencias, qëllimi i tij kryesor është futja e teknologjive të reja të informacionit dhe komunikimit bazuar në softuerin e lirë në sistemin arsimor të Komunitetit të Valencias. LliureX bazohet në Ubuntu, por versionet e mëparshme ishin bazuar në Debian.

Isshtë shpërndarë në të dy gjuhët bashkë-zyrtare të Komunitetit të Valencias, Valencian dhe Spanjisht, dhe në dy mënyra: për të instaluar dhe si një CD më vete (LiveCD).

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/LliureX
Faqja zyrtare: http://lliurex.net/home/

Guadalinex (Andaluzi)

Guadalinex është një shpërndarje Linux e promovuar nga Junta de Andalucía për të promovuar përdorimin e softuerit të lirë në bashkësinë e tij autonome. Isshtë frymëzuar nga GnuLinEx, një projekt i ngjashëm nga Junta de Extremadura. Fillimisht ishte bazuar në Debian GNU / Linux për shkak të marrëveshjes fillestare midis Junta de Andalucía dhe Extremadura, dhe që nga versioni 3.0 bazohet në Ubuntu.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Guadalinex
Faqja zyrtare: http://www.guadalinex.org/

GNULinEx (Extremadura)

gnuLinEx është një shpërndarje falas Linux e bazuar në Debian GNU / Linux dhe GNOME, me OpenOffice.org si një komplet zyre, midis aplikacioneve të tjera.

Ajo promovohet nga Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Inovacionit të Komunitetit Autonom të Extremadura (Spanjë), duke qenë një pioniere dhe e mbështetur nga organizata të tjera publike dhe private në pjesën tjetër të Spanjës. Për një periudhë të konsiderueshme kohe, komuniteti i Extremadura gjithashtu ofroi mbështetje për komunitetin andaluzian (i cili u frymëzua nga GnuLinex për të zhvilluar Guadalinex) në zbatimin e zgjidhjeve të hapura në shkolla, administratë, etj.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/GnuLinEx
Faqja zyrtare: http://linex.gobex.es/

MAX (Madrid)

MAX ose MAdrid_LinuX është një sistem operativ i bazuar në Ubuntu (i cili nga ana tjetër bazohet në Debian GNU / Linux) i krijuar nga Departamenti i Edukimit i Komunitetit të Madridit. Deri në versionin 2, ai bazohej në Knoppix, një shpërndarje e drejtpërdrejtë e CD-ve e bazuar në Debian GNU / Linux.

Ky sistem operativ mund të përdoret në modalitetin LiveDVD, dhe gjithashtu mund të instalohet në diskun e ngurtë. Që nga viti 2003, shpërndarja MAX është instaluar në të gjithë kompjuterët e instaluar nga Ministria Rajonale e Arsimit në Madrid në qendrat arsimore jo-universitare.

Shpërndahet përmes imazheve ISO të CD ose DVD, kjo e fundit është versioni "zyrtar". Disku që përmban shpërndarjen përfshin një mundësi instalimi të trefishtë, pasi përdoret për të instaluar versionet e klientit dhe serverit, si dhe lejon një instalim minimal të bootable në një memorje portabël USB. Ai gjithashtu ka një sistem që lejon instalimin e aplikacioneve të programeve falas në makineritë e Microsoft Windows.

Faqja zyrtare: http://www.educa2.madrid.org/web/max?c=an

Linkat (Katalonjë)

Linkat është shpërndarja GNU / Linux e Departamentit të Edukimit të Generalitat të Katalonjës. Bazohet në shpërndarjen OpenSUSE dhe funksionimi i programeve bazohet në paketat e rpm. Aktualisht është në fazën 3.0 dhe përdor ambientin e desktopit Gnome si parazgjedhje, megjithëse mjediset KDE dhe XFCE janë gjithashtu të disponueshëm.

Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Linkat
Faqja zyrtare: http://linkat.xtec.cat/portal/index.php

Distros të tjera të mira janë: kademar y Bardinux.

Shënim: ata ishin përjashtuar nga lista Catix, AugustuX, gnUAMix, Lazarux, LinEspa, GJ3CM, melinux dhe të tjerët sepse nuk u janë nënshtruar azhurnimeve vitet e fundit. Për të parë një listë shumë të plotë të të gjitha distros spanjisht, unë ju rekomandoj që të vizitoni wikipedia.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vetë-menaxhimi dijo

  Kademar i humbur http://www.kademar.org/ dhe Bardinux http://bardinux.ull.es/ dhe me siguri kemi lënë akoma më shumë se një.

 2.   Guximi Thd dijo

  E vërtetë, sepse katalanasit janë gjithashtu spanjollë, edhe nëse nuk u pëlqen

 3.   Françesk Llort dijo

  Përditësimi Càtix do të ishte përsëri në listë me versionin e tij 1.7, bazuar në gromësirë. Mjaft, mjaft i plotë, tashmë nga cd-ja e tij e drejtpërdrejtë.
  http://catix.cat/

  Nga rruga, sido që të jenë katalanasit apo të tjerët, le të vendosë secili, edhe nëse nuk ju pëlqen.

  1.    Miguel dijo

   Në çdo komunitet të lagjes, hyrja ose dalja e ndonjë prej fqinjëve të saj vendoset nga të gjithë fqinjët. Jo e juaja? . Nëse Lugina e Aranit dëshiron pavarësinë e Katalonjës, a do të vendoset vetëm nga të gjithë aranezët apo të gjithë katalanasit do ta vendosin atë?

   1.    lolbimbo dijo

    Hyrja po, dalja jo, ose nëse doni të largoheni nga komuniteti për të jetuar në një apartament tjetër, a nuk ju lejojnë fqinjët sepse duhet të votoni?

    Sigurisht që ata mund të vendosin vetë.

  2.    Manuel Manrique dijo

   Ata të Kartagjenës duan të kenë linux-in tonë dhe të jenë të pavarur.
   Do të ishte: CartaLinux.
   Do të bazohej në Murcilinux
   Dhe do të kishte si gjuhë të prezgjedhur El Panocho

 4.   Linux dini dijo

  Këtu është një distro tjetër shumë e mirë në spanjisht bazuar në shtrydhjen e Debian:

  http://www.lihuen.linti.unlp.edu.ar/index.php?title=P%C3%A1gina_principal

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Po ... Shumë mirë tb!
  Më 05 08:2011, «Diskus» <>
  ka shkruajtur:

 6.   Jose dijo

  Dhe Antergos?. Cinnarch antik.

 7.   JuanMa dijo

  Unë siguroj distro-n që po përdor, Bugtraq, në versionin e saj të Zezë të Zi. Bazuar në debian, ubuntu dhe suse të hapur. Ka për të zgjedhur.

 8.   hej dijo

  Sa për shpërndarjet shtetërore, pse ato nuk bashkojnë dhe bëjnë një për Spanjën në përgjithësi? Do të mjaftonte të mbështesim gjuhë të tilla si Katalanishtja, Spanjishtja dhe do të ulte koston e mirëmbajtjes së shpërndarjeve përveç lehtësimit të miratimit dhe dokumentimit.

 9.   i pasur dijo

  Si përdorues i Linkat, duhet të them se, sot, informacioni në lidhje me këtë distro është i ndryshëm nga sa shpjegohet këtu. Që nga sot, Linkat bazohet në Ubuntu 12.04 LTS. Informacion tjetër i dobishëm: Ambienti i desktopit është GNOME 2 dhe nuk përdor Unity.

  Përshëndetje.

 10.   apu314 dijo

  Përmbledhje shumë e mirë, por me sa kuptoj, Bardinux nuk është një distro nga Katalonia por nga Tenerife, Ishujt Kanarie, e zhvilluar nga Universiteti i La Laguna.

  Përshëndetje!

 11.   raalso7 dijo

  çfarë kujtimesh kur kam përdorur guadalinex edu 10.04: 'D

 12.   Jordi dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë kam të instaluar Max 8 dhe do të doja të instaloja edhe Windows 10, si bëhet? Se jam humbur totalisht, faleminderit që më ndihmon

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Së pari, më vjen keq për vonesën në përgjigje.
   Unë ju sugjeroj të përdorni shërbimin tonë Pyetni Desde Linux (http://ask.desdelinux.net) për të kryer këtë lloj konsultimi. Në këtë mënyrë ju mund të merrni ndihmën e të gjithë komunitetit.
   Nje perqafim! Paul

 13.   Manuel Blanco Montero dijo

  Unë kam 14 vjet duke përdorur = Linux Made> në Spanjë Aktualisht unë përdor Max Linux 8.0 «NGA VENEZUELA» URIMET SHQIP SHQIP P FORR DIZAJNIMIN E LINUXIT T Q CILSIS HIGH S HIGH LART & P IRMIRSIMIN E SOFTWARELIBRE