GNU vs Google: Softueri i Google është malware

GNU vs Google: Softueri i Google është malware

GNU vs Google: Softueri i Google është malware

El«Proyecto GNU»ka botuar një artikull goditës kundër «Google» i quajtur«El software de Google es malware», e cila ka dhënë shumë për të folur në një kohë të shkurtër. Meqenëse konceptet, termat dhe krahasimet e përdorura nuk japin shumë hapësirë ​​dyshimi se çfarë duhet të shprehet.

Ose, lexoni më tej españolAnglisht, artikulli origjinal, ai na përshkon nëpër një seri kategorish të «funcionalidades maliciosas» që janë ose mund të përfshihen në produktet e tyre të softuerit pa ndonjë përdorues që i di ato ose nuk mund të bëjë diçka në lidhje me to nëse e bën.

Dhe mund të jetë ose jo një rastësi, por çdo shtator, të dyja «Google» si «Proyecto GNU»Ata janë në përvjetorin e tyre. Ndërsa këtë vit «Google» mbush 21 vjeç, ai «Proyecto GNU» takohet Vjet 36. Gjë që paraqet një arritje të madhe në kohë për kompanitë në sektorin e IT-së. Dhe pa e lëshuar, fakti që të dy i përkasin të njëjtës botë, por kanë një filozofi krejtësisht antagoniste.

GNU vs Google: 36 vjetori

Pra, për këtë përvjetor, el «Proyecto GNU»dëshironin të nënvizojnë dallimet e tyre në lidhje me «Gigante tecnológico» çfarë është «Google». Duke ju akuzuar se produktet tuaja kanë ose përmbajnë probleme (dështime) në Zvicër Dyert e pasme, Censura, Të metat e sigurisë, Spiunazhi, Ndër të tjera.

GNU vs Google: Përmbajtja

Akuzat

Vlen të përmendet, para se të përmblidhen akuzat e bëra nga «Proyecto GNU», që nxori në pah konceptin e mëposhtëm për të kryer këto:

malware

Kuptohet nga «malware» softuer i krijuar për të keqtrajtuar ose dëmtuar përdoruesin (gabimet aksidentale nuk përfshihen). Kjo faqe shpjegon pse është softueri i Google «malware».

krahasim

Dhe ai bëri krahasimin vijues midis këtij koncepti dhe softuerit të pronarit:

«Malware» y «Software Privativo» ato janë gjëra të ndryshme. Dallimi midis «Software Libre» y «Software No Libre» konsiston në atë nëse përdoruesit e kontrollojnë programin ose anasjelltas. Nuk ka të bëjë aq shumë me atë që programi më parë kur vrapon. Sidoqoftë, programi i pronësisë shpesh është praktikisht «malware». Ndërsa zhvilluesi i programit është i vetëdijshëm se përdoruesi nuk është në gjendje të rregullojë funksionalitetet e dëmshme, ai mund të tundohet të prezantojë disa.

Dështimet e raportuara

Akuzimi i gjigantit të teknologjisë se ka bërë ose përfshirë sa vijon «funcionalidades maliciosas» në produktet e mëposhtme:

Dyert e pasme

 • Librat e Chrome
 • android
 • ChromeOS

Program kompjuterik për censurë

 • android
 • krom

DRM

 • android
 • krom

Dështimet e Sigurisë

 • android

Duke theksuar në këtë pikë sa vijon:

Këto dështime nuk janë, ose nuk ishin, të qëllimshme, kështu që ndryshe nga pjesa tjetër e këtij neni, ato nuk duhet të merren parasysh. «malware». Ata përmenden këtu për të hedhur poshtë supozimin se ky softuer prestigjioz i pronarit nuk është me të meta serioze.

Përzihen

 • android

Duke theksuar në këtë pikë sa vijon:

Ky seksion ofron softuer shembull për «Google» që bezdis, bezdis ose shkakton probleme për përdoruesin. Këto veprime janë të ngjashme me sabotimin, por fjalën «Sabotaje» është shumë e fortë për t'u referuar atyre.

Sabotimi

 • android
 • Rrotullohen

Duke theksuar në këtë pikë sa vijon:

Dëmet e treguara në këtë seksion nuk janë saktësisht «malware», pasi nuk nënkupton që një program ekzekutohet në një mënyrë që dëmton përdoruesin. Por ato ngjajnë shumë «malware», pasi ato janë veprime teknike të «Google» që dëmtojnë përdoruesit e programeve të caktuara specifike për «Google».

Spiunazh

 • "Asistenti" i Google
 • krom
 • android
 • Chromebooks
 • Allo
 • Google Luaj
 • Google Maps
 • Termometrat e foleve
 • Disa telefona të markës Motorola me Android
 • Google Analytics

Alternativat dhe zgjidhjet

Megjithëse ky artikull nuk përfshin ndonjë alternativë ose zgjidhje për secilin problem të raportuar ose për secilin produkt të përmendur, ne duam të përfitojmë nga rasti të përmendim faqen e quajtur «Jo më shumë Google (Jo më shumë Google)» e cila përfshin një alternativë modeste, por të dobishme për të Shërbimet dhe Produktet «Google», për ata që vendosin të guxojnë të lënë mënjanë ata të Gjigandit Teknologjik.

Alternativat përqendruar më shumë se gjithçka, në aspektin e respekt për privatësinë e përdoruesit, domethënë, ato nuk lejojnë gjurmimin e atyre që i përdorin ato.

GNU vs Google: Përfundim

Përfundim

Shpresojmë që artikulli të ju pëlqejë dhe mundeni plotësojnë leximin e njëjtë me këto artikuj të tjerë të lidhur të Blog-ut tonë, të quajtur «Softueri i Lirë kundrejt Softuerit Privat: Pro dhe kundër për zgjedhjen tuaj" 'Webapps: Faqet më të mira alternative të postave elektronike të vitit 2019»Y«Motori i kërkimit në internet: Më i miri për vitin 2.019".

Na tregoni për përvojën tuaj pozitive, përmes komenteve se si e keni zëvendësuar secilën shërbimi ose produkti de «Google», në mënyrë që ne së bashku të pasurojmë njohuritë e gjithsecilit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.