Hapat e parë për HTTPS në FromLinux

Më pak se një muaj më parë pyetëm mendimi juaj në lidhje me HTTPS në FromLinux. Faleminderit peterçeko Për më shumë se një javë, blog-u ka të aktivizuar HTTPS, domethënë, ata mund të kenë qasje https://blog.fromlinux.net dhe serveri do të përgjigjet.

Arsyet për të menduar për HTTPS për të cilat kemi folur më parë, në thelb janë:

 1. Google do të konsiderojë faqet HTTPS për SEO në të ardhmen.
 2. HTTPS është enkriptimi i informacionit, i cili përkthehet në një siguri më të madhe për informacionin tuaj dhe tonën.

Siç mund ta shihni, është një pikë në favorin tonë në çdo mënyrë për të zbatuar siç duhet HTTPS në faqet tona.

Lidhur me SEO dhe GoogleEdhe pse është e vërtetë që Google NUK do të shoqërojë menjëherë PageRank tuaj me HTTPS, do të jetë diçka që në të ardhmen do të ketë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë, eja, e cila do të ndikojë në SEO-në tonë. Tani për tani ne mund të përdorim mjete për të kontrolluar SEO-në tonë, madje jam duke testuar disa Aplikacione për pozicionimin e SEO në dispozicion që mund të ketë një version për Android, mirëpo, në të ardhmen zbatimi ose jo i HTTPS do të jetë një nga parametrat që do të matet.

Lidhur me sigurinë e informacionitIsshtë e qartë se hyrjet (përdoruesi dhe fjalëkalimi) që qarkullojnë me tekst të thjeshtë në rrjet nuk është gjëja më e këshillueshme, çdokush me dy gishta të ballit mund të kapë një fjalëkalim dhe mirë ... bëj atë që lejon imagjinata e tij

HTTPS në FromLinux

Siç thashë më parë, nëse bien dakord https://blog.fromlinux.net Serveri ynë do t'u përgjigjet atyre, shfletuesi i tyre do t'i tregojë se faqja nuk është e besueshme dhe e tillë ... sepse ne nuk kemi paguar që një kompani të nënshkruajë certifikatën tonë si "të vlefshme". Ata thjesht duhet të klikojnë në Shkarkim / Merr Certifikatën dhe pastaj në Miratimin e tij, kjo do të jetë e mjaftueshme që ata të hyjnë në sit.

Faleminderit peterçeko Ne kemi një certifikatë të krijuar nga vetja, sepse kushdo që i shkruan ata di për serverat dhe të tjerët por… hehe, unë kurrë nuk kam pasur nevojë të punoj me SSL, prandaj ju rekomandoj që të shkarkoni dhe importoni CA tonë në shfletuesin tuaj.

Shkarkoni CA nga FromLinux

Për ta shtuar këtu hapat:

 1. Hap Firefox
 2. Vizitë preferencat o Konfigurimi
 3. Le të shkojmë në seksion i përparuar, konkretisht skedën certifikatat
 4. Ne klikojmë në butonin për të importuar dhe ne kërkojmë skedarin që sapo shkarkuam, dhe kaq.

Këtu është një pamje e ekranit:

certifikatat-firefox

Pasi certifikata të shtohet në shfletues, ne do të jemi në gjendje të hyjmë në blog nga HTTPS pa u shfaqur shenja paralajmëruese

Dhe tani, çfarë tjetër?

Tani për tani ne po testojmë HTTPS, që blogu shfaqet mirë atje dhe po kontrollon që gjithçka është në rregull. Pra, çdo gabim ... ju lutemi raportojeni atë

Atëherë diçka që planifikojmë të bëjmë është që WP-Admin do të jetë i detyrueshëm për ta përdorur atë përmes HTTPS, sepse gjëja e parë që duhet të mbrojmë është përdoruesi & fjalëkalimi i të gjithë neve, për këtë mjafton të shtojmë një rresht në WordPress wp-konfiguro.php

Ky (ndoshta) do të jetë hapi tjetër.

Epo asgjë, do ta lë atje për momentin. Unë pres reagime nga ju për të parë nëse gjithçka funksionon ashtu siç është dashur të to

PD: Blog vazhdon të punojë mbi HTTP dhe HTTPS, mos u shqetëso


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

67 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   5ull1v4n dijo

  Testimi i zbatimit, ndërkohë ka më shumë fat që asgjë të mos bjerë.

 2.   diazepani dijo

  1) për ta bërë atë në krom, shkoni te cilësimet, tregoni opsione të përparuara, menaxhoni certifikatat, skedarët e autoriteteve lëshuese, importoni, zgjidhni certifikatën dhe kaq.

  2) Unë mendoj se ai më kujton se hyrja në wordpress po dështon sepse pasi të identifikohem (dhe të përfundoj në panel), unë hyj në blog dhe dal.

  1.    diazepani dijo

   hyrja është bërë. mos u shqeteso.

  2.    NauTilus dijo

   Në rastin tim, unë jam duke përdorur krom, a po më kërkon fjalëkalimin që u përdor për të kriptuar certifikatën ??? diçka shumë e çuditshme që më pyet se.

   Në rastin e firefox, ajo u importua me sukses.

   Disa ndihma ??

   1.    peterçeko dijo

    Përshëndetje NauTiluS, unë sapo e provova atë në Chromium 36 dhe Chrome 37 më të fundit dhe nuk ka asnjë problem.

   2.    diazepani dijo

    Inshtë në skedën e autoriteteve lëshuese, jo në atë të certifikatave tuaja

   3.    NauTilus dijo

    Unë kam 37 dhe këtu më dha atë problem

   4.    NauTilus dijo

    Kam harruar, po ju jap një video që kam bërë me hapat që bëj dhe dështimin e komentuar.

   5.    NauTilus dijo

    Unë do t'ju jap videon këtu, me hapat e ndërmarrë.
    https://vimeo.com/105256304

    ps: ju lutem ndonjë moderator të fshijë komentin e mëparshëm, pasi që tasti enter ishte shtypur gabimisht.

   6.    peterçeko dijo

    Certifikata duhet të importohet në skedën me emrin Autoritetet dhe jo në çertifikatat tuaja siç bëni në videon tuaj .. Klikoni në skedën me emrin Autoritetet :).

   7.    NauTilus dijo

    Petercheco gati.

    Theshtë hera e parë që e bëj atë në krom :!

 3.   qen dijo

  HTTPS në një blog është absurd, shumica e njerëzve hyjnë vetëm në bloge për t'i lexuar ato dhe për një hyrje në hyrje, nuk ka asgjë me vlerë përveç emrit të përdoruesit, fjalëkalimit dhe postës elektronike. Nga ana tjetër, bërja e tij sepse Google e përcakton atë më bën shumë të frikësuar, pasi që atëherë ne tashmë japim arsyen se Google është qeveria e Internetit dhe kushdo që nuk kalon rrethin e tij mbetet prapa. Po kështu, ndryshimi në algoritmin e Google po interpretohet keq pasi nuk thotë që të gjitha faqet e internetit duhet të jenë HTTPS por nëse ato do t'i japin përparësi përmbajtjes që kërkon të kodohet kundrejt përmbajtjes që nuk është (Për shembull, tregjet ose faqet e internetit ku trajtohen të dhënat të ndjeshme siç janë kartat e kreditit ose informacioni personal). Ky si një sistem sigurie është shumë i mirë dhe unë pajtohem që Google e bën atë, por tani nuk kemi pse të shpenzojmë 30 dollarë në vit për çertifikatë dhe domen për një faqe të thjeshtë informimi publik

  Tani, shpresoj të marrësh parasysh që një faqe në internet me një certifikatë të vetë-nënshkruar penalSHT penal penalizohet nga Google, pasi do të ketë njoftime se faqja e internetit është e rrezikshme dhe jo të gjithë do të shqetësojnë të shtojnë certifikatën në shfletuesin e tyre.

  Një përshëndetje.

  1.    i gjallë dijo

   Koment interesant. Unë personalisht nuk e mbështes https, dhe ju më keni dhënë një arsye të mirë për të riafirmuar pozicionin tim.

  2.    Robet dijo

   .... pse e përcakton Google ?, ... pak nga pak monopoli i google po bllokon GNU / Linux në kurthin e tij merkantilist dhe përdoruesit e tij do të lihen në mëshirën e interesave të saj të errët të marketingut. Ata nuk e kuptojnë që ky monopol që Google dëshiron të vendosë në privatësinë e njerëzve që madje kërkojnë një numër telefoni për çfarë qëllimi? … Të gjurmoni dhe dini gjithçka që bëni. Tani nuk do të jeni më në gjendje të komentoni lirshëm në këto forume .... nëse nuk jeni regjistruar në këtë faqe? Nd .Dhe gjithçka pse?… Sepse kjo është mënyra se si dërgon google.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Mendoj se po e ekzagjerojmë shumë ...

    Çfarë nuk mund të komentohet lirshëm në FromLinux? … Se nuk mund të komentoni nëse nuk jeni regjistruar? ... kjo asgjë, e përsëris, ASGJ nuk ka të bëjë me Google ose ndonjë kompani tjetër, ato do të ishin masa që nëse zbatoheshin (megjithëse nuk shoh asnjë arsye për ta bërë këtë), ata do të ishin vendimi ynë, jo të tjerët.

    HTTPS nuk është në pronësi të Google larg tij, është thjesht HTTP por informacioni udhëton i koduar (i mbrojtur) përmes rrjetit, asgjë më shumë.

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk është duke e vendosur HTTPS për ta thënë, unë ende mendoj se të dhënat e hyrjes udhëtojnë në tekst të thjeshtë është një ide e keqe, shumë e keqe.

   1.    qen dijo

    Që një haker përmes një sulmi MITM e di që unë jam duke lexuar një blog që ai mund të ketë qasje vetë duke përdorur të njëjtën adresë nga e cila unë hyj është ajo që më shqetëson më së paku, kjo është arsyeja pse unë riafirmoj që jo të gjitha faqet e internetit duhet të kenë HTTPS domosdoshmërisht dhe besoj se pozicioni i Google është të përcaktojë përparësi përmbajtjen e koduar, trafiku i ndjeshëm i të dhënave i të cilit është më i lartë se trafiku i dukshmërisë publike.

    Nuk e shoh tani që duhet të paguaj X në vit për një certifikatë dhe për ata që menaxhojnë një pasazh domain, por ata prej nesh që kemi më shumë se 3 domene të regjistruara është një shpenzim që nuk mund ta përballojmë në asnjë mënyrë.

  4.    le të përdorim linux dijo

   Kjo nuk është plotësisht e vërtetë, veçanërisht në rastet kur përdoruesit janë "të pafajshëm" mjaftueshëm për të përdorur të njëjtën fjalëkalim në postën e tyre elektronike. 🙂
   Perqafo! Paul.

   1.    Jukiteru dijo

    Unë ndaj këndvështrimin tuaj @usemoslinux, shumë përdorues "të pafajshëm" e kanë zakon të keq të përdorin të njëjtin emër përdoruesi dhe fjalëkalim për pothuajse gjithçka që bëjnë në Internet pa kuptuar rrezikun që kjo nënkupton për privatësinë e tyre.

    Dhe duke folur në temën e privatësisë, https nuk zbatohet vetëm për sigurinë, por gjithashtu për t'i dhënë përdoruesit aftësinë për të pasur nivele më të larta të privatësisë dhe kjo është një pozitive nga çdo pikëpamje, pa pasur nevojë të shkoni në gara të tjera për atë çështje.

   2.    peterçeko dijo

    Pajtohem me te dy :).

   3.    qen dijo

    Përdorimi i HTTPS është gjithmonë pozitiv por nuk do të thotë të harxhosh para. Zbatojeni vetëm aty ku është me të vërtetë e nevojshme. Për përdoruesit që të përdorin të njëjtin fjalëkalim në të gjitha faqet është si të bësh 50 kopje të çelësit të shtëpisë tënde dhe t'i hedhësh ato në rrugë, derisa dikush të di se ku jeton, ndodh një fatkeqësi dhe duhet të ndryshosh kapelën tënde, por unë nuk e bëj të kem një bravandreqës që e di se e bëj atë dhe më jep një kopje. Nëse njerëzit nuk janë të kujdesshëm me të dhënat e tyre të ndjeshme, pse duhet t'i ndihmojmë nëse nuk po marrin seriozisht diçka që duhet të trajtohet me mendje të shëndoshë. Kjo e fundit tingëllon shumë mizore, por unë të paktën kam mësuar përmes fatkeqësive dhe madje me shumë informacione se si duhet t'i trajtojmë të dhënat tona, shumica e tyre nuk e marrin seriozisht se si duhet t'i trajtojnë të dhënat.

    Duke shpenzuar, në rastin tim, 30 euro më shumë në vit për të mbrojtur njerëzit nga diçka që ata nuk duhet ta bëjnë nga mendja e shëndoshë, nuk marr asgjë fitimprurëse.

 4.   mstaaravin dijo
  1.    i gjallë dijo

   Po, keni të drejtë, diçka nuk është në rregull ..

  2.    peterçeko dijo

   Certifikata nuk është instaluar gabimisht. Gjithçka është e saktë. Ajo që informon kjo faqe është se nuk është një certifikatë e nënshkruar nga ndonjë prej autoriteteve kryesore të çertifikimit.

   DESDELINUX.NET ka CA-në e vet :).

   1.    peterçeko dijo

    Ai gjithashtu thotë se është serveri i saktë me ip-in e tij të saktë:

    blog.fromlinux.net = 69.61.93.35

    Gjë që u jep siguri përdoruesve se është serveri desdelinux.net siç shfaqet në konfigurimin DNS të domenit.

   2.    eliotime3000 dijo

    Edhe Firefox / Iceweasel e bën më të lehtë për ta kuptuar.

   1.    peterçeko dijo

    Pershendetje Franko
    Unë ju them të njëjtën gjë si @Mstaaravin .. Ajo që informon kjo faqe është se nuk është një certifikatë e nënshkruar nga ndonjë prej autoriteteve kryesore të çertifikimit ..

    Në asnjë rast ai nuk preket me Heartbleed.

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Një rregullim i vogël në server dhe nuk më tregon më dobësinë, faleminderit për informacionin.

 5.   biker dijo

  Hej, pse nuk e nënshkruan atë me CAcert? kështu që të gjithë ne që kemi importuar certifikata CAcert nuk do të duhet të bëjmë një përjashtim nga certifikata juaj, dhe ajo automatikisht do të hyjë në blog

  1.    i gjallë dijo

   Sa e çuditshme, kur përpiqesh të regjistrohesh në CAcert, merr faqen se nuk është një certifikatë e vlefshme hahahaha

   1.    peterçeko dijo

    Aty e gozhdove Elav hahahaha

   2.    peterçeko dijo

    Unë kërkoj falje .. në vend të gozhduar .. gozhduar ..

   3.    biker dijo

    a keni tashmë pikë në CAcert? nëse askush nuk ju ka mbështetur, mendoj se nuk do t'ju lejojë të ngarkoni certifikatën tuaj = /

   4.    biker dijo

    Nuk vjen si parazgjedhje në shfletuesit, por CAcert është një njësi e njohur botërisht, dhe njerëz si unë i besojnë asaj dhe importojnë certifikata CAcert. Kështu, nëse blogu i desdelinux është i certifikuar nga CAcert, aq më tepër besoj se certifikata e saj SSL është e vlefshme, pasi një pjesë e saj nuk kam pse të shkoj të importoj certifikata të pavarura

   5.    biker dijo

    Nuk e di nëse jeni certifikuar ndonjëherë nga CAcert, por procesi është që të paktën 5 persona (afërsisht) duhet t'ju certifikojnë, dhe ata ju kontrollojnë si 3 identifikime secili. Unë i besoj shumë CAcert .. sa i përket çertifikatës nga desdelinux, edhe unë i besoj, por do të të jap një shembull, nga e di se çertifikata nuk u ndryshua një orë më parë nga ndonjë krisës, dhe po pranoj çertifikatë false nga fillimi? Nuk mendoj se kjo ka ndodhur, thjesht them që CAcert ju rrit pak vetëbesimin

   6.    KZKG ^ Gaara dijo

    Pikërisht ky është problemi, ne nuk mund ta ngarkojmë certifikatën tonë

    A mund të na japë dikush një dorë?

   7.    peterçeko dijo

    Nuk ka kuptim të gjeneroni një certifikatë të nënshkruar nga CAcert, pasi që ky autoritet nuk përfshihet si parazgjedhje në shfletuesit e internetit.

    Shtë e njëjtë me CA të desdelinux.net

   8.    peterçeko dijo

    Për ata që nuk më besojnë: http://es.wikipedia.org/wiki/CAcert.org

   9.    peterçeko dijo

    Qesharake çfarë thoni @biker .. A i besoni CAcert-it, por nuk i besoni certifikatës dhe CA-së tuaj të lëshuar nga Nga Linux?

   10.    peterçeko dijo

    Gjithashtu @biker, ki parasysh që faqja e internetit e Google përdor gjithashtu një certifikatë të lëshuar prej tyre (google Inc) .. A i besoni? Sepse është e njëjta gjë. Ndryshimi është se ata kanë kontaktuar zhvilluesit e shfletuesve kryesorë të uebit dhe ata kanë përfshirë certifikatën e tyre CA si parazgjedhje në shfletuesit e tyre ..

    E njëjta gjë mund të bëhet nga linux.net.

   11.    peterçeko dijo

    Le të shohim @biker,
    Nga njëra anë unë e kuptoj atë që po thoni. Nga ana tjetër, pikërisht për të parandaluar që një haker të ndryshojë faqen e internetit të desdelinux.net në një vend tjetër me një certifikatë tjetër, ju jepet për të shkarkuar desdelinux.net CA në të cilën importoni dhe me të cilën nënshkruhen të gjitha certifikatat e vendosura në serverin desdelinux. Nëse dikush heq serverin e vërtetë desdelinux.net dhe u imponon atyre një certifikatë tjetër nga ajo që do të jetë gjeneruar, ajo nuk do të nënshkruhet nga autoriteti i vërtetë nga desdelinux .net dhe ju në shfletues do të merrni një mesazh që thotë se certifikata e serverit nuk korrespondon me certifikatat e nënshkruara nga CA origjinale.

    Isshtë e pamundur që diçka të ndodhë. Kjo është arsyeja pse unë krijova edhe certifikatën e serverit dhe CA që i nënshkruan ato dhe nuk përdora direkt një certifikatë të vetë-nënshkruar pasi kjo do të ishte e rrezikshme :).

 6.   Luciano Lagassa dijo

  Pershendetje Një lajm shumë i mirë. Me certifikatat e vetë nënshkruara është mjaft çështje. Unë punoj me openvpn dhe përdor ssl për çertifikatat dhe nuk ka probleme. Por për rrjetat po, sepse nëse nuk kanë të njëjtat të formuara nga një kompani në këtë fushë është më keq sesa të mos përdorësh ssl. Dhe kjo çështje e çertifikatave është mut pasi ato ju kërkojnë locutas për to.

 7.   sfidë dijo

  Nëse hyni në internet duke përdorur HTTPS, kur futni ndonjë artikull, ai nuk e mban protokollin, por kërkesa për hyrje është duke përdorur HTTP. Ejani, disa lidhje nuk e mbajnë protokollin (në menunë e kokës së uebit)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po me të vërtetë, kjo ende mungon sepse duhet të modifikoni lakun ose diçka në thelbin e WordPress, ose të paktën kjo është zgjidhja e parë që gjej ...

 8.   peterçeko dijo

  Urime KZKG ^ Gaara për punën që keni bërë dhe shpresoj që gjithçka të shkojë mirë dhe të keni pak raporte. Unë e kam shfletuar blogun duke përdorur https dhe nuk kam parë asgjë që duhet të raportoj: D.

  Lidhur me certifikatën desdelinux.net .. Certifikata desdelinux.net nuk është e nënshkruar nga vetja, por është e nënshkruar nga një autoritet (CA) nga desdelinux.net ..

  Kjo është arsyeja pse ky blog ofron për të shkarkuar këtë autoritet ..

  Likeshtë sikur autoriteti i CAcert @biker flet për të. Unë mendoj se nuk ka asnjë problem në importimin e një certifikate në shfletuesin që kanë djemtë dhe vajzat ..: D.

  Nga ana ime është mirë të mbrohet komunikimi midis klientit dhe serverit duke e kriptuar atë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për ndihmën.

   Le të shpresojmë të zgjidhim detajet që mbeten akoma

   1.    peterçeko dijo

    Ju mirepresim KZKG ^ Gaara. Gëzuar që mund të ndihmoj pak :).

 9.   Jukiteru dijo

  Testimi dhe shkon normalisht.

 10.   linuXgirl dijo

  Raportimi nga bota e nëntokës: Epo, kur kam hyrë përmes https, unë kam atë siguri të certifikatës, pastaj kam dhënë Shkarkoni CA-në e krijuar nga petercheco, kam një etiketë ku po pyesja nëse lejohet instalimi i kësaj certifikate për të hyrë në sit marr mesazhe nga ai, etj., Unë pranova gjithçka dhe hyra në blog në mënyrë perfekte përmes https. Rezultatet: E vetmja gjë e keqe për mua është, siç e prisja, që ngarkimi i faqeve të ngadalësohet pak, por hej, kjo nuk është si prerja e kyçeve të duarve tuaja, nëse jam në nxitim atëherë unë hyj përmes http, periudha . Të gjitha përpjekjet e sigurisë vlerësohen.

  1.    linuXgirl dijo

   Tashmë po më ngarkon më shpejt, ishte thjesht një problem me shpejtësinë e brezit të gjerë nga këtu ... nga bota e nëntokës.

 11.   santiago alessio dijo

  Funksionon perfekt, por kur aksesoni artikujt dhe lëvizni midis faqeve që përdor http si parazgjedhje, a ka ndonjë mënyrë për të përdorur gjithmonë https?

  1.    Joaquin dijo

   Pajtohem, e njëjta gjë më ndodh.

 12.   problem dijo

  Më jep një gabim dhe nuk është për shkak se nuk është nga një autoritet i njohur certifikues

  Detaje teknike:
  blog.fromlinux.net përdor një certifikatë të pavlefshme sigurie. Certifikata nuk është e besuar sepse nuk është dhënë asnjë zinxhir i lëshuesve. (Kodi i gabimit: sec_error_unknown_issuer)

 13.   Hugo dijo

  Pyes veten: nëse certifikata nuk nënshkruhet nga një entitet i njohur sigurie, nuk do të ishte më lehtë (të paktën në firefox) të hyje thjesht në sit përmes https dhe kur të shfaqet paralajmërimi, ruani përgjithmonë certifikatën, siç bëhet normalisht me ndonjë certifikatë të vetë nënshkruar?

  1.    peterçeko dijo

   Epo në Firefox mund të bëni një përjashtim të përhershëm, por në IE mendoj se jo. Bettershtë më mirë që secili të importojë autoritetin në shfletuesin e tij dhe kaq.

 14.   linuXgirl dijo

  Doli kështu për mua.

 15.   salvipablo dijo

  Përshëndetje, e di që nuk është vendi për problemin tim, por unë kam një problem, mbase mund të më ndihmoni. Unë jam duke eksperimentuar me Elementary Os, unë sapo instalova drejtuesin e pronarit Nvidia i cili thotë (Rekomandohet). Meqenëse e bëra këtë, sistemi më fillon drejtpërdrejt sikur të ishte në terminal, domethënë nuk ngarkon aspektin grafik. Kur hyj me opsionin e dytë (modalitetin e rikuperimit) dhe zgjedh opsionin për të vazhduar nisjen normale, atje nëse ngre pjesën grafike. Na vjen keq për postimin e kësaj këtu dhe shpresoj të më ndihmoni. Brohoritje

 16.   mat1986 dijo

  Dikush të më udhëzojë:
  Unë kam arritur të instaloj certifikatën si në Firefox ashtu edhe në Qupzilla. Por tani që kam riinstaluar Maxthon nuk kam kuptuar se si ta instaloj certifikatën. Dikush që e ka bërë atë?
  Faleminderit

  1.    peterçeko dijo

   Sapo u përpoqa, por siç duket edhe pse është i bazuar në Chrome nuk ka mundësi të tilla.

 17.   Yeretik dijo

  Këshillë kurioze ... Pra, ata nuk e kanë administratorin e wordpress-it me https? Hmmm Duket si një restorant hakerësh… Unë rekomandoj «Siguri për bedelët»

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Willians, pasi ka besim dhe ne e kemi njohur njëri-tjetrin me vite, unë do t'ju tregoj qartë, ju mund të merrni kritika jo-konstruktive ... ju e dini se ku.
   Te qij dhe te bezdis per nje pjese tjeter _¬

   1.    Yeretik dijo

    Pa pretenduar të bjerë në një konkurs për shkelje fjalori që duhet të më besoni kur ju them se keni gjithçka për të humbur, unë do të doja të sugjeroja që të dilnit përtej talljes me fjalët e mia - ose majën e hundës.

    Ekziston një ide në to që, duke iu tërhequr intelektit tuaj (unë patjetër gabova, më falni që ju mbivlerësova), unë supozova se do të ishit në gjendje të asimiloheni në një mënyrë mjaft konstruktive dhe jo me perretikën / katarzën e një 9-vjeçare -fëmijë i moshuar me të cilin e keni marrë përsipër.

    Mbështetni pakkuptimin shoqëror mënjanë, dhe në rast se jeni duke lexuar ende këto rreshta (mund të jetë rasti që ju kam mbivlerësuar përsëri dhe tani ju jeni duke kafshuar një peshqir në mënyrën e Menaxhimit të Zemërimit), unë ju komentoj, si një përmbledhje të idesë time , Unë jam kurioz për pikën që dikush që ka shkruar kaq shumë shënime që kanë të bëjnë me sigurinë në sisteme, qofshin ato në ueb, apo e ndonjë natyre tjetër, mbaj - pas disa viteve që ka nga Linux - blog në përdorimin e thjeshtë http.

    Unë kurrë nuk pyeta dhe e vërteta është se nuk isha i interesuar ta zbuloja, por gjithnjë supozoja se administratori i desdelinux vrapoi - si një masë e parë sigurie - në https (dhe jo si një opsion, por jo si OPTION).

    Asgjë, do të kalojë. Për momentin ai i merr të gjitha këto si një kontribut më shumë, i vetëm. Ruani gurin e grimcës "kritikë jo konstruktive" për ata që me të vërtetë e meritojnë atë.

    Partneri juaj ende bën vullnet

 18.   José Miguel dijo

  Shumë interesante, më ka pëlqyer të lexoj. Pas kaq shumë komentesh, nuk është e lehtë të shtosh diçka, por kam një pyetje.

  Nga momenti kur përdoruesit vizitojnë, komentojnë, etj. në faqet e tjera të internetit, siguria juaj mbetet e ekspozuar. Për atë arsye, unë nuk e shoh dobinë, përveç nëse ato kufizohen vetëm në FromLinux.

  Përshëndetje.

 19.   johnk dijo

  StartSSL jep certifikata të vlefshme si kompanitë e paguara, por krejtësisht falas

 20.   auroszx dijo

  Deri më tani duket se po funksionon mirë. Ashtë një fillim i mirë.

 21.   Mario telo dijo

  Ata nuk janë përpjekur me https://www.startssl.com/ ofron çertifikata falas, një tjetër mundësi e mirë është https://www.cacert.org/, ditë më parë lexova këtë postim https://www.sslshopper.com/article-free-ssl-certificates-from-a-free-certificate-authority.html