Pyetje: Zbatimi i HTTPS për të hyrë në FromLinux

Siç bëmë me zbatimin e TOR, aty ku ata ishin pyetëm çfarë menduan ata, ne u kërkuam atyre ide ose sugjerime, dhe në fund arritëm një rezultat e ndërmjetme që është aprovuar nga shumica prej jush, këtu bëjmë të njëjtën gjë me zbatimin tonë HTTPS, ne kërkojmë mendimin tuaj për këtë.

Sa më shumë që duhet të kenë lexuar në faqet e internetit, Google (kush për mirë apo për keq dikton atë që i referohet SEO) reklamë se do të merrja parasysh zbatimin ose jo të HTTPS në faqet kur u jepja atyre një vlerësim, kjo do të ndikojë në PageRank në të ardhmen (mos e dyshoni), megjithëse tani ata thonë se do të jetë vetëm një peshë minimale, se pothuajse asnjë do të merren parasysh.

Fjalët e tij ishin:

Tani për tani është vetëm një shenjë e vogël - kjo prek më pak se 1% të pyetjeve globale dhe mbart më pak peshë sesa sinjalet e tjerë si përmbajtja me cilësi të lartë - ndërsa lejon kohë që webmasterat të përqafojnë HTTPS. Por me kalimin e kohës, ne mund të vendosim ta forcojmë atë, sepse dëshirojmë të inkurajojmë të gjithë pronarët e faqeve të internetit që të kalojnë nga HTTP në HTTPS në mënyrë që të mbajnë të gjithë të sigurt në internet.

HTTPS? e nevojshme?

Jo vetëm sepse tani Google vendosi ta merrte parasysh, por sepse HTTPS do të thotë trafik i sigurt, të mbrojtur nga shikimet e kuriozëve ose ndërhyrës. Me fjalë të tjera, kur njerëzit e tjerë në të njëjtin rrjet hyjnë në DesdeLinux, ata nuk do të jenë në gjendje të dinë saktësisht se çfarë po bëjnë në DesdeLinux, çfarë artikulli komentojnë ose lexojnë, ndër të tjera sigurisht.

Gjëja e parë që duhet të kemi parasysh është se kur zbaton HTTPS, të dhënat e përdoruesit do të udhëtojnë të koduara në rrjet, do të thotë siguri mbi të gjitha, pavarësisht nëse Google thotë diçka tani apo jo, dhe është pikërisht për shkak të sigurisë që shumë faqe (Twitter , Google, Facebook, etj.) Hapen automatikisht në HTTPS.

 

Vendosja e HTTPS do ta heq HTTP?

Këtu është dyshimi ose pyetja që unë kam. HTTPS mund të implementohet në FromLinux, pra kur dikush hyn https: //blog.desdelinux.net ajo hapet në një lidhje të koduar, të sigurt dhe gjithashtu largohet nga http, në një mënyrë të tillë që nëse keni qasje https://blog.desdelinux.net ai do të hapet akoma, por pa një lidhje të sigurt.

Kjo eshte: Opsioni 1 -" Lërini të dy HTTPS dhe HTTP që përdoruesi të hyjë përmes asaj të specifikuar në shiritin e tyre të kërkimit.

Një gjë tjetër që mund të bëhet është heqja e trafikut HTTP nga faqja, përkundrazi, ridrejtimi i tij në HTTPS.

Dua të them se kur një përdorues hyn https://blog.desdelinux.net do të ridrejtoni automatikisht te https: //blog.desdelinux.net

Kjo eshte: Opsioni 2 -" Mos lejoni trafik jo të sigurt në FromLinux, duke e detyruar përdoruesin të përdorë gjithmonë HTTPS

Kjo është pyetja kryesore, të cilën unë do t'ju lë të komentoni, diskutoni, këshilloni. Unë zgjedh t'i lë të dyja, cila është zgjedhja e përdoruesit për të cilën të hyjë, çfarë mendoni?

Ofruesi SSL?

Domeni ynë është me NameCheap, i cili vepron si një "ndërmjetës" ose "platformë" për të marrë një certifikatë të vlefshme SSL, domethënë që ata nënshkruajnë atë të krijuar nga ne në serverin tonë dhe se kur ata të hyjnë https://blog.desdelinux.net një dritare e shfletuesit nuk shfaqet duke i informuar ata se faqja është e pasigurt, ose diçka e tillë.

NameCheap ofron shumë mundësi, ose më mirë, ka disa ofrues të disponueshëm, Comodo, RapidSSL, GeoTrust, etj. Pyetja shtrohet këtu ... a e rekomandon dikush një? … A keni pasur përvoja në këtë çështje?

Fund!

Epo, asgjë më shumë për të shtuar, atje e lë postimin dhe pres komentet tuaja.

https


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

62 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   udhëtar dijo

  Unë jam për të lejuar vetëm trafik të sigurt, është më e lehtë të mirëmbahet në këtë mënyrë.

  1.    x11tete11x dijo

   +1

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk është vërtet e vështirë as njëra, as tjetra. Sa më shumë që të kesh vetëm HTTPS si HTTP & HTTPS, është po aq e thjeshtë, nga pikëpamja teknike nuk ka pothuajse asnjë ndryshim.

   Problemi është se HTTPS është pak më i ngadaltë se HTTP, sepse bën të njëjtën gjë, por shton një kohë X më shumë që duhet për të enkriptuar të dhënat. Unë pyes për njerëzit me gjerësi bande të dobët, si ky që ju shkruan

   1.    linuXgirl dijo

    Për sa jam i shqetësuar, dhe kam të njëjtin problem si ju, sepse anoj nga siguria, megjithëse faqja kërkon pak kohë për t'u ngarkuar. Ayyy, jo, jo, jo, kam parë sa kohë duhet për të ngarkuar, për shembull, Twitter, Facebook, etj !!!! Jo, jo, jo, queeeé shkon ... ata më lënë http pela'o, ose në çdo rast mundësojnë të dyja: https dhe http ... pa rrëmujë !!!!

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Mos u shqetëso, nuk do të zgjasë si ato haha ​​këtu, ne kemi gjithçka të optimizuar mirë

   2.    eliotime3000 dijo

    E vërtetë Dhe kjo më ka ndodhur shumë herë.

 2.   AdrianArroyoStreet dijo

  Unë zgjedh opsionin 1. Unë mendoj se përdoruesit duhet të jenë në gjendje të zgjedhin. Ai gjithashtu mban pajtueshmëri më të mirë me pajisjet mobile disi të vjetruara. Nga ana tjetër, certifikata SSL është diçka që nuk më bindi kurrë, bazohet në faktin se ofruesi i certifikatave për klientin i beson kompanisë që i lëshon ato dhe që mund të ketë pasoja mjaft negative përmes veprimit njerëzor, megjithëse për momentin asgjë nuk ka ndodhur. se

 3.   Jorge dijo

  Përshëndetje!

  Më duket një praktikë e shkëlqyeshme të lejosh trafik vetëm përmes HTTPS
  Me nginx ose apache është shumë e lehtë të ridrejtoni kërkesat nga porti 80 në 443
  Lidhur me certifikatën, unë mendoj se për ju është e lehtë për kompaninë tuaj të nënshkruajë certifikatën, megjithatë, për arsye kostoje, është gjithashtu e mundur të krijoni një certifikatë të vetë-nënshkruar që funksionon saktësisht e njëjtë, por me një paralajmërim kur përdoruesit lidhen.

 4.   eliotime3000 dijo

  Pothuajse të thashë CAcert, por ai ofrues SSL e ka detyruar Parabola GNU / Linux-Libre të ridrejtojë tërë faqen e tyre në tërë wiki-in e tyre.

  Sidoqoftë, nuk di ndonjë shërbim tjetër SSL që më duket vërtet i besueshëm.

  1.    gorlok dijo

   Por çertifikata rrënjësore e CACert nuk përfshihet në asnjë shfletues të madh, nuk është shumë më ndryshe sesa përdorimi i një çertifikate të vetë-nënshkruar http://en.wikipedia.org/wiki/CAcert.org

   Nëse nuk ka probleme me konsumin e burimeve, unë thjesht do të lija https. Nëse të dy kanë mbetur, duhet t'u bëhet e qartë përdoruesve se ata kanë mundësinë e përdorimit të https dhe se përndryshe janë në një lidhje të pasigurt. Më duket më e thjeshtë të përdor vetëm https, por është subjektive.

   Për CA ... çdo i njohur, ai që është më i lirë

 5.   mstaaravin dijo

  Unë konsideroj se opsioni 1 duhet të jetë i paracaktuar, pajtueshmëria është një faktor i rëndësishëm për t'u marrë parasysh.

  Dhe pak rregullim në https

  Rritja e konsumit të bandës është praktikisht e parëndësishme, ajo që rritet ndjeshëm është konsumi i CPU-së në server, por me procesorët e sotëm kjo është praktikisht e padukshme edhe pse gjithçka varet nga sasia e trafikut që ata kanë.
  Ata gjithashtu duhet të marrin në konsideratë përmbajtjen shtesë që botojnë si imazhe të lidhura (në korniza gjithashtu) që mund të jenë të disponueshme vetëm për http dhe do të japin një mesazh paralajmërues në shumicën e shfletuesve.

  Nëse nuk doni të shpenzoni për një çertifikatë, mund të krijoni një klasë falas në 1 http://www.startssl.com që mbështeten gjerësisht, madje edhe në shumë pajisje të lëvizshme.

  Megjithëse ata përdorin nginx, një mënyrë për të lehtësuar konsumin e CPU-së është shtimi në W3Cache përdorimi i cache-it të shpejtë për të mos ri-përpunuar kaq shumë PHP.

  Në parim që.

 6.   nano dijo

  Ju thashë më parë dhe po ju them këtu, vetëm që të reflektohet.

  Për mua gjëja më e mirë është të lejoj vetëm HTTPS, nuk shoh se çfarë avantazhi sjell për të dhënë mundësinë e përdorimit të një protokolli të konsideruar të pasigurt, në mënyrë që përdoruesit të mund të zgjedhin? Për lidhje të ngadalta? Epo, unë kam një lidhje të ngadaltë (më së shumti, 1mb më së shumti) dhe nuk më shqetëson, megjithëse keni një më të keqe ... por mendoj se nuk ia vlen të mbash dy protokolle, duke ditur që përdoruesit, pa marrë parasysh sa janë paralajmëruar Ata me siguri na kanë shënuar në http, dhe ata nuk do ta ndryshojnë atë, as nuk do ta ndryshojnë atë; dhe përdoruesit e rinj as nuk e imagjinojnë.

  Vëlla, figura që më ke dhënë për të paguar certifikatën është e lartë për atë pak që ne vozisim, pse të shpenzojmë kaq shumë nëse ekziston mundësia që pak ta përdorin atë? Vota ime është në favor të vetëm HTTPS, nuk shoh një tjetër.

  1.    i gjallë dijo

   Në Kubë, për shembull, një praktikë e keqe nga ana e disa prej Administratorëve të Rrjetit është mbyllja e 443 në mënyrë që të mos ketë "rrjedhje". Prandaj, vendet ku kjo ndodh nuk do të kishin qasje në FromLinux.

   1.    udhëtar dijo

    Umm, në injorancën time modeste, mendoj se mbaj mend që http siguron hyrje nga portet e tjera, mendoj se mund të bësh të njëjtën gjë me https. E vendosni në një port tjetër dhe harroni problemin. Damn censurë, që tregon se tor është shumë e nevojshme. Këtu në Spanjë ata nuk kanë nevojë për censurë, gjithsej, shumica e njerëzve kanë ngrënë kavanozin dhe nëse u thoni diçka që nuk e kanë dëgjuar në lajme, ju akuzojnë për demagog.

   2.    peterçeko dijo

    Epo nëse në Kubë ata mbyllin portin 443 siç thoni ju, ju mund të përdorni porte alternative si 8443 ose siç bëj unë zakonisht 4433 :) .. Nginx ose Apache nuk u intereson se çfarë konfiguroni të hapet si parazgjedhje kur hyni nga linux.net ..

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Ata i lënë 80 të hapura dhe nganjëherë 443 ... Por pjesa tjetër janë gjithmonë të mbyllura

  2.    Gezim Nika dijo

   1mb !!! Ky është ari, unë ju them se në kompaninë për të cilën punoj, në Kubë, ne jemi një nga ata me gjerësinë e bandës më të lartë krahasuar me ato më të afërta në zonë, dhe kemi 512 kbit ose gjysma e juaj, por jo atje Gjëja mbetet, ne jemi si 10 ose 15 persona në njësinë ekonomike që përdor këtë kanal, kështu që nxirrni përfundimet tuaja, ndonjëherë më duhet të përdor bing.com sepse Google, pasi përdor https, nuk më ngarkon për të bërë kërkime. ..

 7.   Miguel dijo

  Më mirë të mbash 2 opsionet. Shtë e qartë se https është ideali për çështjet e privatësisë, në fund të fundit, askujt nuk i intereson ajo që po shikoj, POR rezulton që në shumë vende (universitete, shkolla ...) ai trafik filtrohet që të ketë kontroll më të madh (kryesisht i prerë proxies) dhe lini të lejuara vetëm disa site. Prandaj, të dy protokollet janë më të mira.
  Përshëndetje për të gjithë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Këtu në Kubë është e njëjta gjë

 8.   drako dijo

  StartSSL.

  Ju jep një certifikatë të vlefshme dhe falas për një vit për domenin tuaj dhe një nën-domen.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Do të ishte mirë të kishit nëndomenet gjithashtu nga https, të cilat janë disa

   1.    drako dijo

    Në atë rast, nuk është falas, kushton 59.99 dollarë, mendoj si të gjithë të tjerët.

 9.   Cristianhcd dijo

  htpps plis

 10.   peterçeko dijo

  Pershendetje djem nga desdelinux,
  Unë mund të krijoj një certifikatë ssl të nënshkruar nga autoriteti StartCom e cila vjen në të gjithë shfletuesit e internetit si parazgjedhje.

  Certifikata do të ishte e vlefshme për 1 vit nga dita që ju dëshironi dhe unë do ta bëj atë falas ..: D. Për vitin e ardhshëm do ta rinovojmë :).

  Unë pres përgjigjen tuaj dhe përshëndes të gjithë komunitetin.

  1.    peterçeko dijo

   Edhe një gjë .. Unë ju rekomandoj që të ridrejtoni automatikisht http në https dhe të përdorni vetëm https në desdelinux.net

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Sa do të kushtonte vërtet? Apo mund të merren falas?

   1.    peterçeko dijo

    59.90 $ baza për dy vjet :) .. Por unë po ju them se mund ta gjeneroj një të tillë ligjërisht tani

   2.    peterçeko dijo

    Epo, kontrolloni me Elav dhe nëse jeni të interesuar, më dërgoni emailin me të cilin vërtetohet certifikata. Nga ato që shoh, ato që janë në dispozicion janë: D:

    postmaster@desdelinux.net
    hostmaster@fromlinux.net
    webmaster@desdelinux.net
    abuzim@enom.com
    nga linux@myopera.com

    Ata tashmë e dinë emailin tim :). Kjo gjithashtu do të gjenerojë nën-domenet për ju.
    Një përshëndetje..

   3.    peterçeko dijo

    Ju gjithashtu mund të krijoni autoritetin tuaj (CA) me të cilin do të gjeneronit certifikatën tuaj dhe t'i ofroni pjesës publike të CA për të shkarkuar në mënyrë që përdoruesit e desdelinux ta zbatojnë atë në shfletuesit e tyre të internetit dhe kështu të shohin sitin e nënshkruar siç duhet nga autoriteti desdelinux :)

 11.   Daniel dijo

  Kam një dyshim, sepse motorët e kërkimit nuk implementojnë kriptim për lidhje pa pasur nevojë që ofruesi të përdor https.
  Unë kam instaluar https kudo, atë që gjoja e bën këtë në faqet e paskriptuara.
  A nuk do të ishte kjo më praktike për të gjithë?
  Mund të aktivizohet / çaktivizohet si parazgjedhje dhe kush dëshiron mund ta çaktivizojë / aktivizojë atë.

  Një përshëndetje.

 12.   Jukiteru dijo

  Ashtë një ide e mirë të kaloni në HTTPS, veçanërisht sepse këtu ju duhet të përdorni llogaritë e postës elektronike ose të hyni në përdoruesin e blog-ut për të qenë në gjendje të komentoni, dhe duke bërë këtë, përdoruesve u jepet një shtresë sigurie. Gjithashtu, të gjithë shfletuesit aktualë me reputacion ofrojnë mbështetje HTTPS, kështu që dyshoj se do të ketë ndonjë ndikim kur bëhet fjalë për qasjen në sit nga përdoruesit.

 13.   Jukiteru dijo

  Duke lexuar pak rreth Shërbimit të Certifikatës StartSSL SSL mund të shoh se po i mungojnë disa gjëra si:

  * Nuk ofron mbështetje me shumë domene.
  * Nuk ofron mbështetje për email të shumëfishtë.
  * Nuk punon për nën-domenet.
  * Nuk ofron identifikim dhe detaje të organizatës.

  Disa nga këto gjëra janë të dobishme për portalin, veçanërisht për çështjen e vërtetimit të forumit dhe ngjitjes një herë e përgjithmonë, dhe në krahasim me shërbimin me pagesë më të lirë, StartSSL merr çmimin.

  1.    mstaaravin dijo

   * startssl.com lejon wildcards, unë e përdor atë dhe unë jam duke gjeneruar certifikata gjatë gjithë kohës.
   * Ekziston gjithmonë vetëm një email i vlefshëm për tu menaxhuar dhe ekziston një formë që ju lejon të zgjidhni se cilën të përdorni.
   * punon për nën-domenet.
   * Ofron këtë shërbim por duke paguar dhe verifikuar identitetin, në këtë rast nuk do të ishte e nevojshme.

   1.    Jukiteru dijo

    Sigurisht, StartSSL ofron mbështetje për wildcard, multi-domain dhe gjithçka tjetër, por… IDSHT PA PAGUAR! Ju po flisnit për opsionin falas (po i tregonit KZKG), dhe kjo është arsyeja pse unë bëra deklaratën më poshtë, se shërbimi më i lirë me pagesë ishte larg StartSSL ku ofron gjithçka të rishikuar dhe se ishte padyshim më mirë për shkak të mënyrës se si është krijoi blogun dhe shërbimet e ndryshme që ofron.

    PS: Leximi * mirë * nuk kushton asgjë

 14.   Luani dijo

  Unë mendoj se të dy protokollet do të ishin të dobishëm në raste të ndryshme. Por gjëja më e mirë për mua do të ishte të hyja nga Linux në mënyrë të paracaktuar me https, veçanërisht nëse e përdorni atë nga google (mendoj se kjo është më lehtë të thuhet sesa të bëhet, ha.), Sepse personalisht preferoj lidhje të sigurta.

 15.   santiago alessio dijo

  Për mua do të ishte më mirë vetëm https, megjithëse nëse nuk është shumë problem teknik t'i lini ata do të ishte më mirë që përdoruesit të zgjedhin, por nëse mundem, gjithmonë do të përdor https

 16.   DAVID HENRI dijo

  Gjëja më praktike për përdoruesit do të ishte ridrejtimi i trafikut në https

 17.   mstaaravin dijo

  Nga komentet e kuptoj se ka pak nga ne që sugjerojmë të sigurojmë të dy funksionet dhe vetëm unë sqaroj atë që nënkupton botimi nën https, pjesa tjetër mendoj se janë thjesht fillestarë që duan https me çdo kusht pa menduar për pasojat e tij.

  Me falni ...

  1.    i gjallë dijo

   Njeriu është që fatkeqësisht jo të gjithë kanë të njëjtën situatë dhe mirë, secili tërheq për vete. Por ne ju kuptojmë.

   1.    le të përdorim linux dijo

    Pa qenë ekspert për këtë temë ... dhe nuk mund ta bëni faqen të përdorë https si parazgjedhje dhe në rast se përdoruesi nuk mund të ketë qasje në të (bllokohet, etj.) Ngarkoni faqen e zakonshme http?
    Dua të them, përdorni faqen http si një kthim?
    Perqafo! Paul.

  2.    Jukiteru dijo

   Pika juaj është e vlefshme siç thoni, ju duhet të shihni të gjitha mundësitë, dhe problemi kryesor i sigurimit të HTTPS është për ata njerëz që qëndrojnë pas një proxy, firewall ose sistemi filtrues që nuk i lejon ata të kenë qasje në shërbime të sigurta (Universitete, zyra , vendet me blloqe interneti), ky do të ishte problemi më i madh për përdoruesit. Nga ana tjetër, mbetet çështja e ndikimit që do të kishte zbatimi i SSL në server (një ndikim minimal duke marrë parasysh harduerin aktual) ose në "ngadalësinë" që do të kishte faqja gjatë ngarkimit duke përdorur HTTPS (bëni një krahasim të duke ngarkuar blogun me Facebook ose Twitter, është e gabuar !!) por e vërteta është se unë preferoj HTTPS.

 18.   JoNgaBrooklyn dijo

  Unë e kuptoj që është pothuajse e njëjtë të zbatosh vetëm HTTPS me HTTP të ridrejtuar te i pari ose te të dy. Pra, pyetja është se cili sigurues SSL duhet të përdorë dhe të besojë dhe ndikojë në kosto këtu, apo jo?

  Pse mos t'i marrësh ato para dhe të përdorësh një çertifikatë të besueshme në të njëjtën kohë? Si Lini të implementuar të dy HTTP dhe HTTPS, krijoni certifikatën tuaj SSL (klikoni në skedën prano, kjo certifikatë është e besueshme, është e lehtë) dhe krijoni, për shembull, një postim në blog ose një banderolë të vogël që u shpjegon njerëzve se ekziston mundësia e komunikimit të koduar dhe se certifikata është e koduar nga ju.

  Mënyra sesi e shoh, duke vizituar faqen tuaj në HTTP po ju beson, kështu që nuk ka asnjë problem në pranimin e certifikatës suaj. Dhe ata që nuk dëshirojnë të shtojnë certifikatën tuaj në shfletuesin e tyre, e bëjnë atë ... dhe përdorin HTTP.

  Unë nuk di për ju, por personalisht duket absurde që të duhet të përdorësh një shërbim të palës së tretë për të bërë diçka që unë mund ta bëj vetë pa ndonjë ndërlikim ose kosto.

  1.    i gjallë dijo

   Të njëjtën gjë mendoj dhe i kam thënë kolegut tim. Unë preferoj të krijoj certifikatën time edhe nëse nuk është e aprovuar dhe kaq. Li e rëndësishme në këtë rast është siguria, apo jo?

   1.    dhunter dijo

    Elav duke përdorur çertifikatën tuaj është njësoj si të mos përdorni asnjë, ato ju bëjnë një njeri shumë të lehtë në mes dhe nuk e zbuloni sepse ndërsa "i besoni" faqes që pranoni, kjo është arsyeja pse është ideja që shfletuesit tashmë Ata vijnë me CA të autorizuara dhe vërtetojnë certifikatat kundër tyre, në atë mënyrë nëse nuk jeni filtruar nga një shfletues me CA të modifikuar, gjithmonë ju paralajmëron.

    1.    i gjallë dijo

     Po e di, por kush më thotë që garancia për të cilën paguhen deri në $ 100 nuk është e prekshme gjithsesi? Shikoni të gjitha hype-et që hynë në SSL, dhe supozohej se ishte gjëja më e sigurt në internet.

   2.    peterçeko dijo

    Justshtë vetëm ajo që kam shkruar dje më sipër. Ata eksportojnë pjesën publike të CA tuaj dhe e ofrojnë atë për ta shkarkuar në pjesën e banderolës për të dhënë një shembull .. Pastaj secili prej nesh mund ta importojë atë në shfletuesit e tij dhe kaq. faqja: D.

   3.    Joaquin dijo

    Pajtohem me atë që thotë @petercheco, ju mund të bëni një banderolë në një cep duke njoftuar lajmet dhe duke çuar në një postim ku gjithçka shpjegohet.

 19.   Zëri dijo

  Unë nuk do të prekja asgjë derisa Google të publikojë dokumentacionin për të ruajtur dy versionet HTTP / S dhe për të mos humbur SEO. Sipas mendimit tim zbatimi i HTTPS nuk është shaka, kërkon shumë punë.

  1.    i gjallë dijo

   Ide e mirë.

  2.    mstaaravin dijo

   Nuk është një shaka për dikë që nuk e njeh ose është administrator i serverit.

   1.    Zeokat dijo

    Paj shoqëri, edhe sot në 2017 migrimi dhe auditimi i një migrimi nga HTTP në HTTPS vazhdon të japë dhimbje koke pa marrë parasysh sa sysadmin-pro mendoni.

    Thjesht duhet të shihni se si zbatohet në blogun tuaj për të kuptuar që e keni bërë gabim. Siç e thua mirë, nuk e di, nuk jam sysadmin, por ... duke qenë kaq (ose të paktën duke besuar se jeni) keni treguar se nuk keni ide.

    Sigurisht që nuk do t'ju punësoja si sysadmin duke parë botched-in që keni bërë.

 20.   rrotullim dijo

  Nëse do ta pyesnit këtë disa vjet më parë, do të thoja të zgjidhja opsionin 2 pa hezitim, por çfarë lidhje me përdoruesit e celularëve që lidhen vetëm përmes planit të të dhënave të ofruar nga kompania e tyre e telefonit? Shumë prej tyre kanë një sasi X bitësh për të konsumuar në ditë (zakonisht midis 500 MB deri në 1 ose 2 GB në varësi të planit dhe kompanisë). Meqenëse https kërkon konsum shtesë të gjerësisë së brezit, nëse bllokohet trafiku i pasiguruar, shumë mund të mendojnë dy herë para se të shikojnë faqen nga një smartphone pa Wi-Fi afër, dhe kjo mund të ndikojë negativisht në vizitat.

  1.    peterçeko dijo

   Kjo është e pakuptimtë. Kjo që po thoni përcakton përmbajtjen e faqes në internet dhe jo certifikatën ssl ..

 21.   Peter Romero dijo

  Së pari kam një përshëndetje koordinuese, më pëlqen shumë blogu juaj, e kam ndjekur që kur jam në botën e kompjuterëve dhe e kam parë shumë mirë.

  Nga këndvështrimi dhe përvoja ime personale, nëse keni një http, ekziston mundësia që kur një përdorues të lidhet, ata mund të jenë viktimë e një njeriu në mes, duke i detyruar ata të shohin lidhjen pa enkriptim, gjëja tjetër është se shumë shfletuesit ose pajisjet nuk kanë rastin SSL që ndodh këtu në Venezuelë ku teknologjia është e shtrenjtë ...

  1.    Jukiteru dijo

   SSL është e integruar në pothuajse të gjithë shfletuesit aktualë (edhe IE e sjell), gjithashtu në nivelin e pajisjeve mobile, shumica e tyre tashmë vijnë edhe me atë mbështetje, kështu që nëse përdorni Blackberry, Android, Firefox OS, Nokia OS ose BREW ju nuk duhet të shqetësohen për këtë

 22.   Franz dijo

  A besoni vërtet se çertifikatat X.509 janë të sigurta?
  http://64.233.185.141/translate_c?depth=1&hl=es&ie=UTF8&nv=1&prev=_m&rurl=translate.google.com.cu&sl=auto&tl=es&u=http://okturtles.com/&usg=ALkJrhgh7R1XoVQIboP9GTkaBW_mwXuq4Q
  Kështu që encrypted.google.com është më e sigurt se startpage.com/esp/download-startpage-plugin.html, unë dyshoj shumë.

 23.   i papërpunuarBasic dijo

  Unë jam duke shkuar për një opsion hibrid, duke pasur të dy https dhe http ridrejtuar për të siguruar lidhjet https .. .. dhe një opsion nëndomain që do të ishte hyrja në blog por http, si: portucuenta.desdelinux.net - insecure.desdelinux.net. ... ose të ngjashme, duke e bërë përdoruesin plotësisht vullnetar dhe të vetëdijshëm për vendimin e tij për një lidhje të pasigurt ...

 24.   auroszx dijo

  Epo ... më duket se mjafton të aktivizosh HTTPS dhe se ridrejton nëse dëshiron të hysh me HTTP. Kjo është, opsioni alternativ 1.

 25.   Bart dijo

  Në përmbledhje dhe kalibrim të komenteve më të mira, duket qartë që të anojmë nga opsioni 1.

 26.   Gonzalo dijo

  Përveç kësaj, kur përdorim faqet https ne mund të kapërcejmë filtrat e shumë përfaqësuesve që përdorin kompanitë, në timen për shembull duke përdorur https mund të kapërcej filtrat e përmbajtjes së përfaqësuesit> :)

 27.   kevinjhon dijo

  Unë zgjedh opsionin 1

 28.   Horacio dijo

  Kam një pyetje që konsumon më shumë gjerësi bande http ose https dhe sa në çfarë proporcioni, varet nga certifikata e përdorur 128, 256 bit, etj.
  falënderim