Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së

Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së

Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së

Ashtu si gjithçka kolektiv i njerëzve që sillet rreth ndonjë teme, pasioni ose objekti adhurimi, ata që janë të apasionuar pas saj Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux kemi të sigurt personalitetet dhe organizatat përkatëse që i dha tonin tonës domain falas dhe i hapur IT.

Në rastin e personaliteteve që kemi Richard Stallman y Linus Torvalds, ndër shumë të tjera. Dhe në rastin e organizatave ne kemi Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), ndër disa të tjera. Dhe tani, ne mund të mësojmë shumë më tepër rreth organizatës "FSF" falë një uebfaqeje të re të quajtur "Historia e FSF -së".

Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Kjo do të thotë, tani çdokush mund të mësojë më shumë rreth Fondacioni i Programit të Lirë (FSF) o Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSL) në spanjisht, vetëm duke vizituar në faqen e saj zyrtare në internet një seksion të ri informues të quajtur "Historia e FSF -së" një thjeshtë "Historia e FSF -së" në spanjisht

Vlen të përmendet se, disa ditë më parë ne ofruam një vrojtim të vogël informues për këtë lajm. Konkretisht për zakonet tona "Përmbledhje e korrikut 2021"Me Në të cilën ne rishikojmë sa vijon:

20-07-2021 - Liria përparon: Një përmbledhje e historisë së FSF-së: Sot ne lançuam faqen e kronologjisë së historisë së FSF -së që tregon një pasqyrë të qartë të piketave të organizatës, si kur u lëshua GPLv3, ose kur u mbajt konferenca e parë LibrePlanet. Të gjitha këto faqe kanë lidhje që do t'ju çojnë më thellë në vrimën e lepujve për të rritur njohuritë tuaja mbi punën historike të FSF -së dhe lëvizjen e softuerit të lirë në përgjithësi. Lajmet e FSF -së në Postë: Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesantja e softuerit të lirë

Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Historia e FSF -së: Një përmbledhje e historisë së FSF -së

Historia e FSF -së: Një përmbledhje e historisë së FSF -së

Qëllimi i Historisë së FSF -së

Në lumturi seksioni i ri i uebit thirrje «Historia e FSF -së» mund të gjeni të dhëna dhe informacione interesante dhe të dobishme, të cilat do t'ju lejojnë të dini më shumë në thellësi historia e një organizate të tillë me famë, e cila është gjithashtu afër festimit të saj ditëlindja e tridhjetë e gjashtëTetor 2021.

Si, "Historia e FSF -së" është krijuar posaçërisht për të ofruar të gjithë ata që ndjekin dhe konsultohen me "FSF" një pasqyrë më të mirë dhe më të qartë të piketat organizative, ose me fjalë të tjera, tregon qartë Afati kohor i historisë së FSF -së.

Pikat kryesore të organizimit të FSF -së

Për të mos e bërë këtë botim kaq të gjerë, ne do të përmendim shkurtimisht dhe vetëm piketa të rëndësishme që ndodhi para vitit 2000 të përmendur atje. Në një mënyrë të tillë, që në rast se doni të thelloheni në të gjitha piketa historike rishikuar pas vitit 2000, vizitoni dhe eksploroni faqen e internetit të "Historia e FSF -së".

Pikat kryesore të raportuara para vitit 2000

 1. Mars 1985 - Richard M. Stallman boton Manifestin GNU: Manifesti GNU u shkrua nga Richard Stallman në 1985 për të kërkuar mbështetje në zhvillimin e sistemit operativ GNU. Ai shpjegon rëndësinë e zhvillimit të Projektit GNU dhe krijon një bazë filozofike për fillimin e projektit.
 2. Tetor 1985 - Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF) u formua me Richard Stallman si presidentKjo shënon lindjen e FSF -së, e cila vazhdon të jetë shtëpia organizative e Projektit GNU, dhe siguron këtë dhe projekte të tjera softuerike falas me infrastrukturë kritike.
 3. Shkurt 1986 - Publikimi i parë i përkufizimit të Softuerit të LirëEdhe pse u botua zyrtarisht në faqet e internetit të gnu.org për herë të parë në 1996, një përkufizim i parë i softuerit falas u botua në Buletinin e parë në 1986.
 4. Shkurt 1989 - Publikimi zyrtar i Licencës së Përgjithshme Publike GNU (GPL): GNU GPL është thelbi i fuqisë dhe ekzistencës së vazhdueshme të softuerit të lirë. Fuqia e licencës dhe thelbi i lirisë së softuerit, qëndron në dekretin e saj që çdo vepër e derivuar ose e kombinuar duhet të botohet nën të njëjtën licencë, duke përjetësuar kështu lirinë tuaj. Kjo u lejon përdoruesve lirinë për të kryer, kopjuar, modifikuar dhe ndarë punën lirisht.
 5. Tetor 1999 - UNESCO dhe FSF lëshojnë Drejtorinë e Softuerit të Lirë: Drejtoria e Softuerit të Lirë është një katalog bashkëpunues i programeve kompjuterike që janë plotësisht falas (pa kuptim falas si liri). Drejtoria aktualisht përmban më shumë se dhjetëra mijëra pako softuerësh të shumë, shumë llojeve.

më shumë informacion

Për ata që dëshirojnë të thellojnë ose plotësojnë të tjerët konceptet themelore ose informacione të tjera mbi tema që lidhen me fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, ju lëmë menjëherë më poshtë, lidhjen e mëposhtme për një nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me informacion të shkëlqyeshëm në lidhje me të:

Konceptet, leximet dhe faqet e internetit që çdo përdorues i GNU / Linux duhet të dijë
Artikulli i lidhur:
Konceptet, leximet dhe faqet e internetit që çdo përdorues i GNU / Linux duhet të dijë

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, kjo pjesë e re në internet e faqes zyrtare të "FSF" thirrje "Historia e FSF -së" një thjeshtë "Historia e FSF -së", në spanjisht, është a enë të vlefshme të informacionit historik që do të përditësohet me kalimin e kohës, dhe do të jetë shumë i dobishëm veçanërisht për brezat e rinj që fillojnë të hetojnë dhe hyjnë në tonat domain falas dhe i hapur IT.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.