Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Korrik 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në këtë ditë të parafundit të Korrik 2021, si zakonisht në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë pak përmbledhje, nga disa nga më të mirat botime të paraqitura të asaj periudhe.

Kështu që ata të mund të rishikojnë (shikojnë, lexojnë dhe ndajnë) disa nga më të mirat dhe më të rëndësishme informacione, lajme, udhëzime, manuale, udhëzues dhe njoftime, si tonat ashtu edhe nga burime të tjera të besueshme, të tilla si uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Hyrje e Muajit

Me këtë përpilimi mujor, shpresojmë si zakonisht, ata më lehtë mund të azhurnohen në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e Korrik 2021

Brenda FromLinux

mirë

Artikulli i lidhur:
Debian 11 Bullseye: Një vështrim i vogël në instalimin e Debian të ri
Artikulli i lidhur:
Zgjedhësi i licencës: Burim online për zgjedhjen e licencës së duhur CC
Artikulli i lidhur:
Clapper: Një media player GNOME me një GUI të përgjegjshëm

E keqe

Artikulli i lidhur:
Një dobësi në KVM lejon ekzekutimin e kodit jashtë sistemit të vizitorëve në procesorët AMD

Artikulli i lidhur:
Pas blerjes së Audacity, aplikacioni tani lejon mbledhjen e të dhënave për të mirën e autoriteteve qeveritare
Artikulli i lidhur:
Copilot, ndihmësi i AI i GitHub mori kritika të forta nga komuniteti me burim të hapur

Interesante

Artikulli i lidhur:
Firebird RDBMS: Çfarë është ajo dhe çfarë ka të re në versionin e saj të ri 4.0?
Artikulli i lidhur:
Kartat e pikëve të sigurisë: Çfarë është ajo dhe çfarë ka të re në versionin e saj të ri 2.0?
Artikulli i lidhur:
Oramfs, një skedar virtual i skeduar plotësisht i koduar

10 postimet e rekomanduara nga Korrik 2021

 1. EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux? (Ver)
 2. Deepin ndjek hapat e Windows 11 dhe aplikacionet Android mund të instalohen përmes Dyqanit të saj. (Ver)
 3. Një dobësi në KVM lejon ekzekutimin e kodit jashtë sistemit të vizitorëve në procesorët AMD. (Ver)
 4. Drejtori i IT-së: Arti i menaxhimit të Njësisë së Teknologjisë dhe Sistemeve. (Ver)
 5. GitHub Copilot, një asistent i inteligjencës artificiale për shkrimin e kodit. (Ver)
 6. Photocall TV, një mundësi interesante për të parë DTT kudo. (Ver)
 7. CBL-Mariner, shpërndarja Linux e Microsoft arrin versionin 1.0. (Ver)
 8. Heretic and Hexen: Si të luani lojëra "Old School" në GNU / Linux? (Ver)
 9. Steam Deck, tastiera e Valve për të konkurruar me Switch. (Ver)
 10. Muzika: Muzikant i rinovuar dhe alternativ për GNU / Linux. (Shiko)

Jashtë FromLinux

Korrik 2021 Lëshon Distros GNU / Linux Sipas DistroWatch

 • Siduksioni 21.2.0: 2021-07-28
 • MX Linux 21 Beta 1: 2021-07-29
 • Linux Lite 5.6 RC1: 2021-07-28
 • Grml 2021.07: 2021-07-26
 • Haiku R1 Beta 3: 2021-07-26
 • GParted Drejtpërdrejt 1.3.1-1: 2021-07-23
 • Kaisen Linux 1.7: 2021-07-23
 • UBports 16.04 OTA-18: 2021-07-14
 • Bishtat 4.20: 2021-07-13
 • EuroLinux 8.3: 2021-07-13
 • Solus 4.3: 2021-07-11
 • EasyNAS 1.0.0: 2021-07-11
 • EkzTiX 21.7: 2021-07-10
 • T2 SDE 21.7: 2021-07-09
 • Linux Mint 20.2: 2021-07-09
 • Porteus 5.0 RC3: 2021-07-08
 • Proxmox 7.0 "Mjedisi Virtual": 2021-07-06
 • VzLinux 8.4: 2021-07-05

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Software-it të Lirë (FSF)

 • 01-07-2021 - FSF ndërmerr hapin tjetër në angazhimin e tij për të përmirësuar qeverisjen e bordit: Siç u njoftua për herë të parë në prill, bordi i Fondacionit të Software-it të Lirë (FSF) ka ndërmarrë një sërë veprimesh për të forcuar dhe modernizuar strukturën dhe proceset e qeverisjes së fondacionit. Qëllimi i këtyre përpjekjeve është përgatitja më e mirë e organizatës për sfidat dhe mundësitë që priten përpara. (Ver)
 • 20-07-2021 - Liria përparon: Një përmbledhje e historisë së FSF-së: Sot ne lançuam faqen e kronologjisë së historisë së FSF që tregon një pasqyrë të qartë të pikave të rëndësishme të organizatës, të tilla si kur u lëshua GPLv3, ose kur u zhvillua konferenca e parë LibrePlanet. Të gjitha këto faqe kanë lidhje që do t'ju fusin më thellë në vrimën e lepurit për të rritur njohuritë tuaja për punën historike të FSF-së dhe lëvizjen e softuerit të lirë në përgjithësi. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre lajmeve dhe të tjerave, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • 09-07-2021 - Informacion Praktik për Burimin e Hapur (POSI): CFP-ja jonë për Informacionin Praktik me Burim të Hapur (POSI) ka qenë e hapur për një muaj dhe ne po planifikojmë një ngjarje një herë, gjysmë-ditore që synon organizatat dhe individët që shpesh neglizhohen në programimin e komunitetit dhe kërkojnë informacione se çfarë përdorimi i burim i hapur do të thotë në praktikë, nga dora e folësve me përvojë të gjerë në këtë fushë. (Ver)
 • 23-06-2021 - Çfarë do të thotë Copilot për burim të hapur?Të gjithë kanë folur për mjetin e njoftuar së fundmi të GitHub Copilot, një asistent i ri i kodit me fuqi AI. Kështu që ne filluam duke pyetur veten, "A është ky mjet një neto pozitiv për komunitetin me burim të hapur?" Përgjigja është "Ndoshta", por me disa paralajmërime. Përveç bashkësisë së tij të madhe të kontribuesve pragmatikë (shumë prej të cilëve nuk specifikojnë ndonjë licencë, e lëre më një burim të hapur), GitHub në shumë mënyra është bërë vendi i paracaktuar ku bashkësitë me burim të hapur punojnë së bashku. Ky pozicion unik mbart disa përgjegjësi të qenësishme. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre lajmeve dhe të tjerave, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • Njoftohet ngjarja e re e përqendruar në krijimin e sigurisë kibernetike në zinxhirin e furnizimit me softuer: Ne jemi të kënaqur t'i ofrojmë komunitetit një ngjarje të re ku njerëzit mund të mësojnë drejtpërdrejt nga ekspertët të cilët kanë punuar në zgjidhjen e këtyre dobësive për gati një dekadë, për të gjetur se si të mbrojnë më mirë zinxhirin e tyre të furnizimit dhe të zbusin një katastrofë të mundshme. (Ver)
 • Fondacioni Linux - Rrjetet (LFN) shtojnë anëtarë të rinj në ekosistemet e biznesit dhe qeverisë për të mbështetur iniciativën e hapur të super planit 5G: LFN duke lehtësuar bashkëpunimin dhe përsosmërinë operacionale në projektet e rrjeteve me burim të hapur, sot njoftoi se shtatë organizata të reja anëtare janë bashkuar me komunitetin për të bashkëpunuar në iniciativën 5G Super Blue Print. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre lajmeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje: Blog, Lajmet e projektit y Njoftime për shtyp.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, shpresojmë që kjo "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për muajin e «julio» nga viti 2021, të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux».

Dhe nëse ju pëlqeu ky botim, mos ndaloni së shpërndarëi me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.