Instaloni Openbox në Arch Linux

aaah

Warning!: Para instalimit Kuti e hapur, duhet të instaloni Ambientin Grafik Themelor (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi i mëposhtëm:

Instalimi i mjedisit bazë grafik dhe drejtuesit të videos.

Openbox është një menaxher i lehtë, mjaft i konfigurueshëm i dritareve me pajtueshmëri të gjerë me standarde.

-11c

Instalimi i Openbox

Openbox është në dispozicion nga depot zyrtare.

$ sudo Pacman -S openbox

Pasi të instalohen, ne duhet të kopjojmë skedarët rc.xml, menu.xml, fillim Automatik y mjedis nga konfigurimi i paracaktuar në ~ / .config / openbox /.

Për të kopjuar skedarët:

$ mkdir -p ~ / .config / openbox
$ cp / etc / xdg / openbox / {rc.xml,menu.xml,fillim Automatik,mjedis} f / .config / openbox

Këto skedarë janë baza e konfigurimit tuaj në kutinë e hapur. Çdo skedar tregon një aspekt të vetëm të konfigurimit dhe shërben për rolet e mëposhtme:

-Një

rc.xml: Isshtë skedari kryesor i konfigurimit të Openbox. Përdoret për të konfiguruar shkurtesat e tastierës, temat, desktopët virtualë, vetitë e tjera.
-Një

menu.xml: Kontrolloni menunë e aplikacioneve Openbox që shfaqet kur klikoni me të djathtën në desktop.
-Një

fillim Automatik: Ky është skedari që lexohet kur filloni seancën e Openbox. Përmban programet që do të fillojnë me sesionin. Zakonisht përdoret për të lëshuar panele / doke, për të vendosur imazhin e sfondit ose për të ekzekutuar skripta gjatë fillimit.
-Një

mjedisi: Kjo skedar vendos variablat për mjedisin Openbox. Çdo variabël i caktuar do të ekzekutohet në secilën hyrje. Përdoret për të filluar IME, modulet e gjuhës së eksportit, tregoni direktorinë e paracaktuar etj.

-12 ditë

 Instalimi i shtojcës

-a

ObConf: është një mjet ndërfaqe grafik për konfigurimin e Openbox, i cili mund të vendosë shumicën e preferencave duke përfshirë temat, desktopët virtualë, vetitë e dritareve dhe kufijtë e desktopit.

$ sudo Pacman -S obconf

-a

 Krijuesi i menysë: është një mjet i fuqishëm që krijon menu të bazuara në XML për një numër menaxherësh të dritareve, përfshirë Openbox. MenuMaker do të kërkojë për programe të ekzekutueshme që janë instaluar në kompjuterin tuaj dhe do të krijojë një menu XML bazuar në rezultatet.

$sudo Pacman -S prodhues prodhues

-a

Ngjyra2: Paneli i përdorimit bazë dhe i përshtatshëm.

$sudo Pacman -S ngjyrosje2

Për të filluar Tin2 në fillim të mjedisit:

Ne hapim skedarin tonë ~ / .config / openbox /autostart.sh o .xinitrc (thjesht zgjidhni një), për shembull .xinitrc:

$ nano .xinitrc

Vendosim rreshtin vijues brenda:

tint2 &

-a

applet për Networkmanager.

$ sudo Pacman -Shërbuesi-menaxher i rrjetit-applet

-a

Azoti: është një shfletues / vendosës letër-muri i shpejtë dhe i lehtë për X.

$sudo Pacman -S azoti

Për të rivendosur sfondin tonë në fillim të Openbox, ne shtojmë Azot në skedarin tonë .xinitrc ose te skedari ynë ~ / .config / openbox /autostart.sh, ne hapim njërën prej të dyjave, për shembull .xinitrc:

$ nano .xinitrc

Pasi të jemi brenda, ne vendosim rreshtin vijues në fund:

azot - rivendos &

-a

Lx dukja një mjet për zgjedhjen e temave, ikonave, kursorëve, shkronjave. Me pak fjalë, është një mjet shumë i rekomanduar për personalizimin e mjedisit.

$sudo Pacman -S dukja

-a

i hollë menaxher fillimi:

$sudo Pacman -S i hollë

-13 ditë

 Cilësimet e mjedisit

Kjo është pjesa e udhëzuesit, le të themi më "argëtuese", pasi siç e kisha thënë më parë, Kuti e hapur Shtë një nga mjediset më të konfigurueshëm, në këtë hap ne përdorim mjetet e instaluara më parë.

-Një

obconf:

Ne hapim mjetin për të parë dhe / ose aktivizuar funksionet e përmendura tashmë:

$ obconf

-Një

Krijuesi i menysë:

Pasi të instalohen, mund të krijoni një menu të plotë duke ekzekutuar:

$ prodhues mm -v Kutia e Hapur3

Si parazgjedhje, MenuMaker nuk do të zëvendësojë një skedar të mëparshëm menu.xml. Për ta bërë këtë, drejtoje atë me argumentin -f (forcë):

$ prodhues mm -vf Kutia e Hapur3

Për një listë të plotë të opsioneve, ekzekutoni

$ prodhues mm --ndihmë

Kjo do t'ju ofrojë një menu mjaft gjithëpërfshirëse. Tani mund ta modifikoni skedarin menu.xml me dorë, ose thjesht rigjeneroni listën kur instaloni softuer të ri.

Një tjetër alternativë, veçanërisht nëse nuk ju pëlqen të redaktoni skedarë XML:

Obmenu është një redaktues grafik për menunë Openbox. Për ata prej jush që nuk ju pëlqen shumë të luani me XML, kjo është ndoshta opsioni më i mirë për ju.

-14 ditë

 Temat dhe pamja

Ky është hapi i fundit për të përfunduar mjedisin tonë.

Temat e Kuti e hapur kontrolloni pamjen e kufijve të dritares, përfshirë shiritin e titullit dhe butonat e tij, si dhe njoftimet (OSD). Një numër temash janë në dispozicion duke instaluar paketën e temave të Openbox.

$ sudo Pacman -Temat e openbox-it

Kutia-Shikoni është një burim i shkëlqyeshëm për të marrë tema nga Kuti e hapur.

Temat e shkarkuara duhet të vendosen në hem / .temat dhe mund të instalohet ose zgjidhet me mjetin ObConf (instaluar më parë).

-15 ditë

Aktivizoni menaxherin e hyrjes

Slim lexon cilësimet lokale nga in / .xinitrc dhe pastaj filloni desktopin sipas asaj që është në këtë skedar, në udhëzues: Arch Linux Konfigurimi Themelor Ekziston një skedar bazë për .xinitrc, në rast se nuk e keni atë, kryeni komandën e mëposhtme:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Ne hapim skedarin tonë ~ / .xinitrc:

$ nano .xinitrc

Ne shtojmë mjedisin tonë në fund:

seancë ekzekutuese e hapur

Ne aktivizojmë Slim:

$ sudo sistemctl mundësojnë shërbimin e hollë

• Ne rifillojmë:

$ sudo reboot

Pasi sistemi ynë të rindizet, ne mund të kënaqemi Kuti e hapur.

Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff

Na ndihmoni me një klikim!Ndajeni udhëzuesin me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pançomora dijo

  Udhëzues shumë i mirë, por vazhdoni të këmbëngulni me të pakta, po jep probleme me systemd dhe do të ishte më mirë të instalonit lightdm dhe një menaxher tjetër fillestar.

  https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager#Incompatibility_with_systemd

  1.    radiks dijo

   Shumë arsye në atë që thoni, është më shumë në fund të Wiki tregon sa vijon:

   Papajtueshmëria me systemd
   DM-të e prekura: Hyrja, MDM, SDDM, SLiM

   Disa menaxherë të ekranit nuk janë plotësisht në përputhje me systemd, sepse ata ripërdorin procesin e seancës PAM. Shkakton probleme të ndryshme në hyrjen e dytë, p.sh .:
   - Applet NetworkManager nuk punon,
   - Volumi i PulseAudio nuk mund të rregullohet,
   - hyrja dështoi në GNOME me një përdorues tjetër.

   1.    i papërpunuarBasic dijo

    Kjo është pikërisht arsyeja pse ai vendosi lidhjen panchomora ..

    Tani, si një përdorues i hollë dhe Openbox ... Unë nuk kam asnjë problem .. edhe në numërimin e nm-applet, të cilin unë e përdor .. por nëse kthehemi te raporti i defektit .. ishte shkruar disa vjet më parë ..

    Unë gjithashtu përdor PulseAudio .. dhe të paktën duke përdorur pavucontrol si menaxher .. Unë nuk kam asnjë problem me vëllimin .. dhe madje edhe kur rifilloj, vëllimi mbetet në të njëjtën vlerë sa ishte lënë ..

    Dhe gabimi i fundit, emri me përdorimin e Gnome .. dhe në këtë rast ne po përdorim Openbox si WM-të pavarur ..

 2.   kik1n dijo

  Kam instaluar Openbox shumë kohë më parë, por nuk më pëlqente pasi që duhej të redaktoja gjithçka me dorë, e di që ju mund ta personalizoni më hollësisht, por cilat avantazhe ka në krahasim me mjediset dhe desktopët e tjerë?

  1.    Jesus Ballesteros dijo

   Trueshtë e vërtetë ajo që thua, duhet të redaktosh shumë gjëra, por për mendimin tim vjen një kohë kur nuk duhet të bësh më aq shumë dhe ke avantazhet e një menaxheri të dritareve për sa i përket performancës. Në përgjithësi, menaxherët e dritareve janë zakonisht si Openbox ku duhet të redaktoni shumë skedarë, nga ana tjetër, mjediset grafike zakonisht janë më të kompletuara dhe sjellin shumë gjëra si parazgjedhje.

 3.   Richie gharsia dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm. e vërteta urimet e mia për të dhënë këtë herë për të ndarë njohuritë tuaja. Në pritje të mjedisit panteon!

  të fala

 4.   Julio Garcia dijo

  Kur mbaroi instalimin e gjithçkaje nuk tregoi gabime por kur e rifilloni pas lozhës tregon gjithçka të zezë, asgjë nuk duket
  Ka diçka që nuk shkon?

 5.   Plaku M. Fouraux dijo

  Shumë mirë bërë dhe shpjeguar. Urime për ndarjen e njohurive tuaja. Faleminderit.

 6.   Luani dijo

  kur vendos këtë cp /etc/skel/.xinitrc ~ më thotë që skedari nuk ekziston

  1.    i çmendur_g dijo

   Thjesht duhet të krijoni skedarin, sepse nuk ekziston, dhe voila, ju shtoni përmbajtjen dhe kaq. Por me siguri, ju keni anashkaluar ndonjë hap të mëparshëm të konfigurimit bazë https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/

 7.   Andres-GH dijo

  Po në lidhje me mikun tim të mirë tutorial, unë kam ndjekur të gjitha hapat dhe kjo më tregon hyrjen për të filluar seancën, atëherë unë hyj dhe më tregon vetëm tre terminale xterm, një orë jo shumë të këndshme dhe një imazh sfondi, por problemi është se nuk më tregon panelin e tint2, dhe nëse e shtoj në skedarin .xinitrc dhe nuk e di cili është problemi. Unë vërtet do ta vlerësoja ndihmën tuaj.

 8.   hola dijo

  Shkëlqyeshëm! Faleminderit shume!

 9.   david dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje: Unë kam instaluar Archbang, si mund ta bëj menunë Openbox në Spanjisht? (E di që mundeni sepse para se ta instaloj përsëri, duke dashur të vendos tastierën në Spanjisht, unë modifikova diçka në terminal dhe gjuha e menusë u modifikua, por nuk mbaj mend se çfarë bëra).