Muzika: Muzikant i rinovuar dhe alternativ për GNU / Linux

Muzika: Muzikant i rinovuar dhe alternativ për GNU / Linux

Muzika: Muzikant i rinovuar dhe alternativ për GNU / Linux

Tashmë, më shumë se Vjet 7 kur kemi hulumtuar për herë të parë aplikim falas, i hapur, falas dhe multiplatform nga fusha multimediale e quajtur «Muzikë».

«Muzikë» është një nga shumë "Media player" ekzistuese për tonat Sistemet Operative të GNU / Linux. Sidoqoftë, si çdo aplikacion ekzistues, ai ka shumë gjëra të reja që zhvillon me kalimin e kohës, dhe gjëra të veçanta që e dallojnë atë nga të tjerët. Kështu që sot, ne do të shqyrtojmë se çfarë sjell përsëri.

Muzika: Një lojtar modern dhe i bukur, por ...

Muzika: Një lojtar modern dhe i bukur, por ...

Për ata që dëshirojnë të eksplorojnë tonë postimi i mëparshëm i lidhur me «Muzikë» Për kuriozitet të thjeshtë ose për arsye krahasimi se si ka ndryshuar dhe për të njohur mendimin tonë të kaluar, ne do të lëmë lidhjen më poshtë:

Muzika është zhvilluar nga Flavio Tordini, autori i aplikacioneve pak më të njohura si Minitube dhe Musictube. Në fakt, Musique është shumë interesant, pasi ofron versione për Windows, OS X dhe GNU / Linux, dhe ndërsa donacionet pranohen për këtë të fundit, për pjesën tjetër ekziston mundësia për ta blerë atë. Ne jemi qartë duke folur për një lojtar që vetëm duke e parë atë, ne e dimë se ai dëshiron të bëhet një alternativë e lehtë dhe minimale për iTunes. Dhe mendoj se e përmbush misionin e tij, më të thjeshtë dhe më të lehtë, të pamundur. Muzika: Një lojtar modern dhe i bukur, por ...

Artikulli i lidhur:
Muzika: Një lojtar modern dhe i bukur, por ...

Ne gjithashtu rekomandojmë ta dini këtë një media player tjetër interesant dhe alternativ eksploruar së fundmi:

Artikulli i lidhur:
Clapper: Një media player GNOME me një GUI të përgjegjshëm

Muzika: Një riprodhues muzikor i punuar shumë mirë

Muzika: Një riprodhues muzikor i punuar shumë mirë

Çfarë është muzika?

Uebfaqja zyrtare e GitHub de «Muzikë», përshkruhet si më poshtë:

"Muzika është një muzikant i ndërtuar për shpejtësi, thjeshtësi dhe stil. Shtë shkruar në C ++ duke përdorur kornizën Qt. Kontributet janë të mirëseardhura, veçanërisht në fushën e integrimit të desktopit Linux."

Ndërsa në të tijin faqen zyrtare të internetit, shtohet e mëposhtme:

"Muzika ju lejon të dëgjoni muzikën tuaj me një ndërfaqe të pastër dhe inovative. Muzika është ideale për fëmijët dhe anëtarët e tjerë të familjes që mund të gjejnë lojtarë të tjerë shumë të ndërlikuar dhe të rëndë."

karakteristika të

Ndërmjet tij tiparet dhe lajmet aktuale Më të rëndësishme janë sa vijon:

 • Veryshtë shumë shpejt për të filluar, është shumë e lehtë për të punuar dhe mund të trajtojë lehtësisht koleksione shumë të mëdha.
 • Ju lejon të shfletoni fotografi të artistëve, kopertina albumesh, zhanre dhe dosje gjithashtu, për një menaxhim më të mirë të personalizuar.
 • Ka një pamje gjithëpërfshirëse të informacionit që mund të ndryshohet gjatë dëgjimit të muzikës. Gjithashtu, ai tregon informacion në lidhje me këngën, albumin dhe artistin aktual.
 • Ai mbështet shumicën e formateve audio, përfshirë: FLAC, OGG Vorbis, Monkey's Audio (APE), Musepack (MPC), WavPack (WV), True Audio (TTA), ndër shumë të tjerë.
 • Asnjëherë nuk modifikon skedarët e menaxhuar dhe ruan të gjitha të dhënat e punuara në bazën e të dhënave të veta.
 • Ajo ka mbështetje për scrobbling në Last.fm.

Dhe sipas krijuesit të saj: «Muzikë» nuk është një plotësim i iTunes. Isshtë një aplikacion plotësisht i pavarur që bën një gjë dhe e bën mirë.

më shumë informacion

Shkarkoj

Për rastin tonë të përdorimit, ne do të instalojmë «Muzikë» nga depot vendase të zakonshme tonë Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux, e cila bazohet në MX Linux 19 (Debian 10), dhe që është ndërtuar duke ndjekur tonën «Udhëzues për Snapshot MX Linux», pasi që, versioni i disponueshëm është shumë i vjetër.

Dhe meqenëse, nuk hyn brenda Formati i AppImage, dhe paketën tuaj në formatin e borxhit na jep probleme pajtueshmërie në numrin e versionit të një varësie, ne do të bëjmë sa vijon mënyra e shkarkimit dhe instalimit direkt në dispozicion në tuaj Magazinimi i GitHub:

Instalimi dhe përdorimi

sudo apt install build-essential qttools5-dev-tools qt5-qmake libqt5sql5-sqlite qt5-default libtag1-dev libmpv-dev
git clone --recursive https://github.com/flaviotordini/musique.git
cd musique
qmake
make
sudo make install

Tashmë pas ekzekutimit të të gjitha këtyre komandave të komandave në një mënyrë të kënaqshme, do të na duhet «Muzikë» instaluar në versionin e tij të fundit të disponueshëm, dhe gati për t'u përdorur përmes Menyja e aplikacioneve ose nga terminal (konsol), siç mund ta shihni më poshtë.

Të shtëna në ekran

Muzika: Pamja e ekranit 1

Muzika: Pamja e ekranit 2

Pamja e ekranit 3

Pamja e ekranit 4

Siç mund të shihet, «Muzikë» ia vlen ta njohësh dhe provosh, pasi që është e saj versioni aktual i disponueshëm (1.10.1) ka shumë për të ofruar.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, «Muzikë» aktualisht është një "Media player i rinovuar dhe alternativ" e cila vazhdon të zhvillohet nga Flavio Tordini, dhe se në mesin e shumë gjërave të mira dhe interesante sot, kjo na ofron shumë gjëra të tilla si na lejon të dëgjojmë muzikën tonë të preferuar me një ndërfaqe të pastër dhe inovative.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerson dijo

  E instalova në MX KDE 194 nga depoja e tij, mbetet në anglisht dhe pavarësisht se sa shumë shikova, nuk ishte në spanjisht, atëherë kur doja të dëgjoja një melodi nga galeria më kërkoi emrin e përdoruesit Last.fm dhe fjalëkalimin dhe ja ku e mora. Unë thjesht e çinstalova dhe e fshiva plotësisht dhe ende jam duke kërkuar një program që tejkalon Strawberry, tani për tani ai me të cilin jam vendosur më së shumti.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Gerson. Faleminderit për komentin tuaj dhe na tregoni për përvojën tuaj. Siç mund ta shihni nga AppImage e tij nëse shihet në spanjisht. Ne do të hetojmë Strawberry.