NOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Netflix - Pjesa 1

NOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Netflix - Pjesa 1

NOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Netflix - Pjesa 1

Me këtë pjesa e parë nga seria e artikujve në "Netflix Burim i Hapur » Ne do të fillojmë eksplorimin tonë të katalogut të gjerë dhe në rritje të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de «Netflix, Inc.».

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft) dhe të tjera si: "Alibaba, Baidu, Huawei, Netflix, Samsung, Tencent, Xiaomi, Yahoo dhe Yandex".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

“Sot, si organizatat publike ashtu edhe ato private po shkojnë progresivisht drejt një integrimi më të madh të Softuerit të Lirë dhe Burimit të Hapur në modelet e tyre të biznesit, platformat, produktet dhe shërbimet. Kjo do të thotë, që teknologjitë e lira dhe të hapura janë gjithnjë e më shumë një pjesë e rëndësishme e mënyrës së punës brenda dhe jashtë tyre, për të mirën e pronarëve, klientëve ose qytetarëve të tyre. " GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur.

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

NOS-P1: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 1

NOS-P1: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 1

Aplikimet e Burim i Hapur i Netflix

Para fillimit, vlen të përmendet se përveç, faqja zyrtare e Netflix Burim i Hapur (NOS), i njohur edhe si Netflix Qendra e Burimeve të Hapura të softverit, ju mund të gjeni shumë projekte të tjera të hapura të kësaj kompanie në faqen e saj zyrtare në GitHub dhe faqet e internetit të Burim i Mrekullueshëm i Hapur, Agjenda me burim të hapur y Libs me burim të hapur.

“Netflix është e angazhuar për burim të hapur. Netflix përdor dhe ofron teknologji me burim të hapur të përqendruar në sigurimin e rrjetit kryesor televiziv në Internet. " Netflix Qendra e Burimeve të Hapura të softverit

Për më tepër, mund të thuhet se, Netflix Qendra e Burimeve të Hapura të softverit mund të ndahen në seksionet e mëposhtme:

 1. Mjetet dhe shërbimet e Big Data (Big Data)
 2. Mjetet e Ndërtimit dhe Dorëzimit
 3. Shërbimet dhe Bibliotekat e Përbashkëta të Runtimit
 4. Kodimi i përmbajtjes
 5. Këmbëngulja e të dhënave
 6. Njohuri, Besueshmëri dhe Performancë (Insajt, Besueshmëri dhe Performancë)

NOS-P1: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 1

Nga seksioni i parë i përmendur i "Burim i Hapur i Netflix" mund të përmendim Aplikacionet vijuese:

Egisti

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

"Aegisthus mundëson abstraksion masiv të të dhënave të Kasandrës për përpunim të mëtejshëm analitik."

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

“Aegisthus është një tubacion i të dhënave me shumicë nga Kasandra. Aegisthus zbaton një lexues për formatin SSTable dhe siguron një program hartë / zvogëlim për të krijuar një pamje kompakte të të dhënave që përmbahen në një familje kolonash. "

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

xhind

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

"Genie është një abstraksion i fuqishëm i bazuar në REST për kornizat tona të ndryshme të përpunimit të të dhënave, veçanërisht Hadoop."

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

“Genie është një shërbim orkestrimi Big Data i shpërndarë. Ose me fjalë të tjera, një orkestrim dhe ekzekutim i federuar i Big Data i krijuar nga Netflix. "

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

Inviso

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

"Inviso ofron informacion të hollësishëm mbi performancën e punëve dhe grupeve tona Hadoop."

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

"Inviso është një mjet i lehtë që ofron aftësinë për të kërkuar punë Hadoop, për të parë performancën dhe për të parë përdorimin e grupeve."

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

Buzëkuq

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

"Buzëkuqi tregon rrjedhën e punës së punëve të Derrit në mënyrë të qartë dhe vizuale."

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

"Buzëkuqi kombinon një paraqitje grafike të rrjedhës së punës së Derrit me informacionin në lidhje me punën ndërsa funksionon."

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth këtij eksplorimi të parë të «Netflix Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Netflix, Inc.»; dhe është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.