OpenProject: Versioni i ri 11.3.1 i Softuerit të Menaxhimit të Projektit

OpenProject: Versioni i ri 11.3.1 i Softuerit të Menaxhimit të Projektit

OpenProject: Versioni i ri 11.3.1 i Softuerit të Menaxhimit të Projektit

Që nga, vetëm disa ditë më parë një version i ri i njohur Programi i Menaxhimit të Projektit (SGP) de Burim i Hapur i quajtur "OpenProject"Sot ne do t'ia kushtojmë këtë postim për të njohur më thelbësorët për të.

Vlen të përmendet se SGP në ditët e sotme, ata janë mjete dixhitale pjesë thelbësore dhe integrale të jetës së përditshme të shumë njerëzve në larmi kompanitë dhe organizatat, si profesionistë të fushave të ndryshme. Prandaj, SGP konsiderohen shumë herë, a avantazh strategjik për kompani dhe organizata të tilla inovative.

ProjectLibre: Alternativa për Microsoft Project

Nuk është hera e parë që kemi komentuar një SGP në Blog, por nëse herën e parë rreth "OpenProject". Një tjetër SGP për të cilin kemi biseduar quhet "ProjectLibre". Të cilën e përshkruam në atë mundësi të mëparshme si më poshtë:

"Nëse jeni një nga ata njerëz që kanë nevojë për të menaxhuar projektet e tyre, pavarësisht nëse jeni inxhinier apo një përdorues i zakonshëm, dhe përdorni Microsoft Project për këtë, po ju jap një lajm të mirë: Ne tashmë kemi një alternativë falas të quajtur ProjectLibre dhe nuk është vetëm falas. Sipas krijuesve të saj, ideja fillestare ishte të nisej një alternativë ndaj Microsoft Project Server e quajtur ProjectLibre Project Server, por ata e kuptuan se së pari duhej të ofronin një mjet për desktopin dhe më pas versionin për serverat." ProjectLibre: Alternativa për Microsoft Project

Artikulli i lidhur:
ProjectLibre: Alternativa për Microsoft Project

të tjerët SGP ose ekzistuese të ngjashme (alternative) Burim i Hapur, djali i tij falas ose "freemium" Ato janë: Asana, ClickUp, Kanboard, Basecamp, Notion, Quire, Redmine, Taiga, Trello dhe Wrike, ndër shumë të tjerë.

OpenProject: Softuer për Menaxhimin e Projektit me Burim të Hapur

OpenProject: Softuer për Menaxhimin e Projektit me Burim të Hapur

Çfarë është OpenProject?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "OpenProject" Describedshtë përshkruar si më poshtë:

"Isshtë një softuer me burim të hapur të menaxhimit të projektit, i krijuar për të ofruar menaxhim efikas të projekteve klasike, të shkathëta ose hibride në një mjedis të sigurt."

Ndërsa, në të tij faqe zyrtare në GitHub, përshkruhet shkurtimisht si më poshtë:

"Një softuer për menaxhim të projekteve i bazuar në internet."

karakteristika të

"OpenProject" Ajo ofron një grup të gjerë funksionalitetesh, të tilla si: Menaxhimi i shumëfishtë i projekteve, puna në ekip (bashkëpunimi) dhe komunikimi efikas përgjatë ciklit jetësor të projekteve të menaxhuara.

Përveç kësaj, ai ofron mbështetje për menaxhimin e detyrave, ndjekjen e defekteve në kod, menaxhimin e kërkesave, planifikimin e produkteve, menaxhimin e takimeve, përcjelljen e kohës dhe raportimin e kostove, menaxhimin e buxhetit, ndër shumë të tjerë.

Dhe vjen në formate të shumëfishta, një botim falas të komunitetit, një botim cloud dhe një botim ndërmarrjeje. Kjo lejon që ajo të instalohet në infrastrukturën e vet, për të pasur kontroll dhe pronësi të plotë të 100% të të dhënave.

"OpenProject është mënyra më e lehtë për ekipet të mbajnë gjurmët e punës së tyre dhe të marrin rezultate. Të gjithë i dinë qëllimet dhe punojnë me ekipin për t'i arritur ato. Organizimi i detyrave tona dhe caktimi i detyrave shokëve të tjerë të ekipit është shumë e lehtë. Me OpenProject ju keni të gjitha detyrat dhe komunikimin tuaj në një vend."

Çfarë ka të re në versionin 11.3.1

Versioni i ri i disponueshëm nën numrin 11.3.1 ka një datë të lëshimit në 08/06/2021. Dhe përmban rregullime të ndryshme të defekteve në kod që mund të hulumtohen në vijim lidhje. Ndërsa, për informacion më të hollësishëm në lidhje me lajmet e secilit version aktual dhe të mëparshëm, mund të hulumtohet sa vijon lidhje.

Shkarkoni, instaloni, përdorni

Për zbatimin e tij, ai mund të instalohet direkt në pothuajse të gjithë GNU / Linux Distros, nëpërmjet Menaxheri i paketës amtare nga terminali (tastiera). Dhe për shkarkimin dhe instalimin e versioni i funditEdicioni i Komunitetit mund të ekzekutoni sa vijon procedura zyrtare përshkruar në vijim lidhje. Pastaj, përfundoni duke ekzekutuar "OpenProject" Permes Shfletues web i preferuar

OpenProject: Pamja e ekranit 1

OpenProject: Pamja e ekranit 2

OpenProject: Pamja e ekranit 3

OpenProject: Pamja e ekranit 4

OpenProject: Pamja e ekranit 5

Për më shumë informacion mbi aplikacionin dhe përdorimin e tij, mund ta eksploroni seksioni i dokumentacionit nga fillimi në tjetrën lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" për njohjen Programi i Menaxhimit të Projektit (SGP) de Burim i Hapur i quajtur «OpenProject» dhe versionin e tij të ri «11.3.1» i lëshuar së fundmi; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.