Si të optimizoni Debian, Ubuntu, Linux Mint dhe derivatet me Stacer

Optimizoni, Pastroni dhe Vizualizoni performancën dhe përdorimin e pajisjeve tona, është një nga ato detyra që ne të gjithë bëjmë rregullisht, ata që preferojnë të përdorin një ndërfaqe grafike dhe të lënë mënjanë konsolën për të kryer këtë detyrë, ju keni disa alternativa, njëra prej tyre është Stacer.

Në këtë artikull do të mësoni se si Si të optimizoni Debian, Ubuntu, Linux Mint dhe derivatet, shpejt dhe intuitivisht, ju gjithashtu do të merrni kontrollin e aplikacioneve që fillojnë me sistemin tuaj operativ dhe do të jeni në gjendje të zgjidhni se cilat aplikacione dëshironi të vazhdoni të instaloni.

Çfarë është Stacer?

Stacer është një mjet i thjeshtë me burim të hapur, i bërë nga Oguzhan Inan, e cila na lejon të shohim karakteristikat e pajisjeve tona, të zgjedhim dhe pastrojmë shpërndarjen tonë, të organizojmë dhe verifikojmë shërbimet dhe programet që po ekzekutohen, si dhe të kemi aftësinë për të çinstaluar paketat që ne tregojmë.

Stacer Ka një ndërfaqe mjaft të thjeshtë, të organizuar dhe tërheqëse, e rekomanduar për përdoruesit fillestarë dhe ata që duan të bëjnë procese që ne zakonisht i bëjmë nga tastiera nga një ndërfaqe grafike e shkëlqyeshme.

Karakteristikat e Stacer

 • Isshtë një mjet falas dhe falas.
 • Ndërfaqe intuitive dhe tërheqëse.
 • Lejo hyrjen në sudo.
 • Ajo ka një Panel që tregon përdorimin e CPU-së sonë, Memorjes, Diskut dhe informacionit të përgjithshëm të pajisjeve dhe sistemit tonë operativ.
 • Mundësia për të skanuar dhe pastruar skedarët nga Apt Cache, Raportet e Prishjes, Regjistrat e Sistemit, Cache i Aplikacioneve.
 • Ju lejon të zgjidhni se cilat aplikacione dhe shërbime do të ekzekutohen kur sistemi juaj operativ të fillojë.
 • Kjo na jep funksionalitetin për të aktivizuar dhe çaktivizuar shërbimet shpejt dhe lehtë.
 • Pajisur me një çinstalues ​​të shkëlqyeshëm të paketës me një klikim.

Fotografitë e stacer

Identifikohu në Sudo Si të optimizoni Debian

Profili Si të optimizoni Ubuntu

Pastrues sistemi Si të zgjedh Linux Mint

Aplikacione për fillimin Si të optimizoni sistemin operativ elementar

Sherbimet Si të zgjedhim Bodhi Linux

Fshirës Si të zgjedhim Trisquel GNU / Linux

 

Si të instaloni Stacer?

Instaloni Stacer në Debian Linux x86 dhe derivatet

 1. download stacer_1.0.0_i386.deb nga Faqja e lëshimeve të Stacer. Verifikoni që instaloni versionin e fundit
 2. run sudo dpkg --install stacer_1.0.0_i386.deb në direktorinë ku keni shkarkuar paketën.
 3. Shko te drejtoria cd/usr/share/stacer/ dhe vrapo ./Stacer
 4. Kënaqësi.

Instaloni Stacer në Debian Linux x64 dhe derivatet

 1. Shkarko stacer_1.0.0_amd64.deb nga Faqja e lëshimeve të Stacer. Verifikoni që instaloni versionin e fundit.
 2. run sudo dpkg --install stacer_1.0.0_amd64.deb në direktorinë ku keni shkarkuar paketën.
 3. Shko te drejtoria cd/usr/share/stacer/ dhe vrapo ./Stacer
 4. Kënaqësi.

Nëse dëshironi të shtoni aplikacionin në menunë e shpërndarjes tuaj, duhet të krijoni një skedar .desktopen /home/$USER/.local/share/applications vendosja e mëposhtme (ndryshoni drejtorinë për atë që korrespondon):

[Desktop Entry]
Comment=Stacer
Terminal=false
Name=Stacer
Exec=/usr/share/stacer/Stacer
Type=Application
Categories=Network;

Çinstalo Stacer

 • run sudo apt-get --purge remove stacer

Stacer Isshtë një mjet mjaft praktik, i lehtë për t’u instaluar, me një ndërfaqe intuitive dhe që përfshin disa veçori që të gjithë duam t’i përdorim në një moment. Shpresojmë se ju duket e dobishme dhe presim komentet dhe përshtypjet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   furtunë.te.theli dijo

  Mendoj se na detyrohet "si". Përtej udhëzuesit të instalimit / çinstalimit, shumë pamje ekrani, por pak përmbajtje në lidhje me veprimet që duhen ndërmarrë, të tilla si cilat shërbime duhet të çaktivizohen në një konfigurim të fabrikës për të "optimizuar" saktësisht sistemin.

  1.    Luigys toro dijo

   Unë ju lë disa artikuj në blog që mund t'ju ndihmojnë më me hollësi

   https://blog.desdelinux.net/consejos-practicos-para-optimizar-ubuntu-12-04/
   https://blog.desdelinux.net/como-optimizar-el-arranque-de-linux-con-e4rat/
   Në të njëjtën mënyrë nëse shkoni në lidhjen e mëposhtme https://blog.desdelinux.net/?s=optimizar do të merrni shumë informacione në lidhje me të. Mjeti ju jep mundësinë për të kryer një seri hapash në mënyrë grafike

   1.    Yukiteru amano dijo

    Përshëndetje, ju lë një këshillë të vogël:

    Shmangni krijimin e postimeve me një përmbajtje kaq të paqartë dhe jo të dobishme. Miliona postime të këtij lloji ekzistojnë tashmë, dhe meqenëse Linux është një faqe referimi për shumë përdorues të Linux, ka shumë material në këtë faqe që mund të përdoret për këtë, është më mirë për ju t'i vini në dispozicion në një listë të shpejtë sesa të rishpikni timonin.

    të fala

    nga @Yukiteru

    1.    Luigys toro dijo

     Rareshtë e rrallë që ju e konsideroni atë jo shumë të dobishëm, kur disa njerëz kanë filluar ta përdorin atë sepse thjesht ua bën më të lehtë dhe më të qetë që të kenë një shkathtësi për të bërë gjëra të caktuara në terminal. Faleminderit shumë për këshillën tuaj, megjithëse nuk po rikrijojmë timonin, ne po lëshojmë vetëm mjete që ju lejojnë të kryeni veprime të caktuara në Linux.

     Listat ekzistojnë tashmë, tani ne po shtojmë dhe bëjmë të njohur mjete të reja.

 2.   Carlos dijo

  Kam humbur kohën time, asgjë që nuk mund të bëhet me dorë me njohuri të mesme

  1.    Luigys toro dijo

   Në të vërtetë është diçka që mund të bëhet me dorë thjesht, e bëj shumë të qartë në hyrjen e artikullit

   Stacer ka një ndërfaqe mjaft të thjeshtë, të organizuar dhe tërheqëse, e rekomanduar për përdoruesit fillestarë dhe ata që duan të bëjnë procese që ne zakonisht i bëjmë nga tastiera nga një ndërfaqe grafike e shkëlqyeshme.

  2.    javi dijo

   "I zgjuari" tipik që pretendon se di shumë sepse shumë komanda mësohen kur kemi mundësinë të bëjmë gjithçka në një mënyrë më të thjeshtë. Ju mund ta shihni se për disa, llogaritja duhet të mbetet e njëjtë si në vitet '80.
   Faleminderit për Stacer këtë, shumë praktike për ata prej nesh që nuk kemi kohë për të mësuar komanda dhe histori dhe preferojnë të përdorin kohën tonë për gjëra të tjera.

 3.   Cristian dijo

  Informacioni vlerësohet!

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë që la përshtypjet tuaja.

 4.   Arangoiti dijo

  Përshëndetje, mjet madhështor, nga rruga, si i bëjnë ata djem të zgjuar që përgjigjen se dëshirojnë të diskreditojnë punën tuaj dhe pa kontribuar asgjë fare? Thashë, mjet i shkëlqyeshëm dhe artikull i mirë.

  1.    Luigys toro dijo

   Normalshtë normale, ka mijëra, por si çdo gjë në jetë, gjërat duhet të bëhen për ata që i vlerësojnë, pjesa tjetër duhet të ketë diçka me rëndësi, të cilët marrin kohë për të na kritikuar.

 5.   noacefalta dijo

  Në Linux, asgjë nga këto nuk është e nevojshme, nuk keni pse të optimizoni asgjë, ose të pastroni ndonjë gjë, as nga tastiera dhe as nga ndërfaqja grafike, Linux do të shkojë gjithmonë po aq mirë.

  1.    Gregory ros dijo

   Juaji është në humor të mirë, është e padiskutueshme, por fatkeqësisht asnjë OS nuk është i lirë nga "mëkati", megjithëse ne duhet të njohim sistemin tonë të preferuar për shëndetin e mirë që ai ka dhe kujdesin e vogël mjekësor që i nevojitet.

 6.   robert dijo

  Ekzistojnë dy klasa njerëzish, ata që përpiqen në një mënyrë ose në një tjetër të ndihmojnë të tjerët dhe ata që gjithmonë kritikojnë të parët. Ne nuk jemi të gjithë feje linux. Për ata prej nesh që po fillojnë në këtë botë, këto janë lajmet që ne gjithmonë duam t'i dëgjojmë, siç thotë slogani ubutnu, "linux për qeniet njerëzore". Informacioni vlerësohet

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë, shpresoj të jem gjithmonë tipi i personit që i ndihmon të tjerët

 7.   Gregory ros dijo

  Artikull i mirë, unë jam një nga ata që preferojnë të mos përdorin konsolën, megjithëse e njoh sa praktike është, preferoj ndërfaqen grafike dhe nuk i dija këto shërbime.

  1.    Luigys toro dijo

   Praktikaliteti që konsola na jep është shumë i rëndësishëm, por për askënd nuk është sekret se ekziston një numër i madh përdoruesish që preferojnë të bëjnë gjëra më grafike dhe në një mënyrë më të thjeshtë, ai grup njerëzish përfaqësojnë një% të madh të përdoruesve të Sistemeve Operacionet e desktopit dhe ne duhet t'i arrijmë ato më mirë.

 8.   Shërohet lehtë dijo

  Artikull i mirë Mjeti i optimizimit është shumë i mirë. Do ta provoj në Linux Mint.

  1.    Luigys toro dijo

   E provova në Linux MInt

 9.   hernando dijo

  Vërej një ngjashmëri me shkuljen e ubuntu ose zbardhuesin.

  1.    Luigys toro dijo

   Po, mbase funksionalitetet janë të njëjta në disa raste ... Më pëlqen ndërfaqja e pastër e Stacer

 10.   VivaGUI dijo

  Epo, unë i vlerësoj këto programe GUI dhe ata që na i sjellin ato. Dhe unë jam lart në kufijtë e atyre që janë të rëndë të consolita-s që shqetësohen që hiqen programe me GUI. Hej, nëse nuk i pëlqen, mos i përdor dhe ndalo të shqetësohesh.
  Ju faleminderit.

  1.    Luigys toro dijo

   Faleminderit shumë për komentet tuaja, LInux është për të gjitha shijet dhe ngjyrat.

   1.    VivaGUI dijo

    Epo le të shohim kur ata fishekzjarre anti-GUI zbulojnë dhe na lënë vetëm me "shijet dhe ngjyrat" tona. Ata sillen sikur dikush i detyronte t'i vishte!

 11.   Nico dijo

  Mirëmëngjes, u përpoqa ta instaloj në Ubuntu 16.04 por mesa duket jo, e bëra nga tastiera dhe gjithashtu nga qendra e softuerit, por nuk funksionon:

  Po përgatitet të shpaketoj stacer_1.0.0_amd64.deb
  Zhbllokimi i stacer (1.0.0-1) mbi (1.0.0-1) ...
  Vendosja e stacer (1.0.0-1) ...
  Përpunimi i shkaktarëve për bamfdaemon (0.5.3 ~ bzr0 + 16.04.20160824-0ubuntu1) ...
  Rindërtimi /usr/share/applications/bamf-2.index…
  Përpunimi i shkaktarëve për gnome-menu (3.13.3-6ubuntu3.1) ...
  Përpunimi i shkaktarëve për skedarët desktop-utils (0.22-1ubuntu5) ...
  Përpunimi i shkaktarëve për mbështetjen e mime (3.59ubuntu1) ...

  stacer $
  stacer: porosia nuk u gjet

  1.    Luigys toro dijo

   Shkoni te drejtoria cd / usr / share / stacer / dhe ekzekutoni. / Stacer ... Ose thjesht shkruani sa vijon nga terminali /usr/share/stacer/./Stacer

   1.    HO2Gi dijo

    Në rastin tim, dosja / usr / share / stacer nuk shfaqet, unë gjithashtu e kërkova atë manualisht me nemo dhe asgjë.
    Çdo sugjerim?

   2.    Luigys toro dijo

    Përshëndetje @ HO2Gi, a mund të më tregoni në cilën shpërndarje dhe version po instaloni për të parë nëse mund ta përsëris skenarin ..

 12.   federico dijo

  Luigys: Faleminderit që sollët pak dritë në optimizimin e sistemeve tona operative.

  Tani mbaj mend një frazë nga Apostulli ynë, José Martí, e cila thotë pak a shumë:
  «Dielli, mbreti ynë yll, ka njolla. Nuk është perfekte. Mirënjohësit shohin dritën. Mosmirënjohësit vetëm i shohin njollat.

  Dhe shikoni sa e vështirë është të shohësh njollat ​​në diell nëse e shikon nga përpara!

  1.    Luigys toro dijo

   Si e thotë mirë një frazë:

   "Lëreni QEN të lehin shokun e Sanços, kjo është një shenjë se po kalojmë".

 13.   federico dijo

  Madhe!

 14.   Jezu dijo

  Të fala. E shkarkova por e instalova me instaluesin që vjen për paketat DEB, gjithçka mirë, por unë dua ta ekzekutoj dhe kam një gabim

  Unë ju lë imazhin, ju falënderoj paraprakisht për ndihmën

  http://www.subeimagenes.com/img/stacer-1684784.html

  1.    Luigys toro dijo

   Drejtoni atë nga tastiera në mënyrën vijuese dhe më tregoni se si shkon:

   /usr/share/stacer/./stacer

  2.    Ariel dijo

   Duhet të ketë diçka që nuk shkon me shkurtoren. Mund të provoni të krijoni një të ri nga redaktuesi juaj ekzistues i tekstit. Nëse dëshironi ta bëni, këtu është kodi:

   [Hyrja në tryezë]
   Emri = Stacer
   Ekzekutimi = / usr / share / stacer /./ Stacer
   Ikona = stacer
   Terminal = false
   Type = Aplikimi

   Në fushën "Ikona" mund të tregoni një shteg për çdo ikonë tjetër që ju pëlqen (për shembull /home/jesus/cepillo.png).

   Përshëndetje!

   1.    Ariel dijo

    Një gjë tjetër: Kam harruar që duhet të ruani skedarin me një shtrirje .desktop sapo të keni mbaruar redaktimin e tij.

 15.   saulvë dijo

  Faleminderit për informacionin, çdo ndihmë për përdoruesit bazë vlerësohet mirë, përshëndetje

 16.   Xavier dijo

  Ajo më tregon se ka varësi që nuk mund të përmbushen, kështu që unë u vendosa ta çinstaloj, por befasi e gjeta dhe e hapa dhe mund të përdoret ... Nuk e di nëse mesazhi ishte normal apo çfarë. Unë përdor Xubuntu 16.04.

  Përshëndetje dhe faleminderit që jeni dashamirës me ata prej nesh që jemi të ri në GNU / Linux për ta bërë jetën më të lehtë për ne (sepse vërtet dyshoj të kaloj shumë kohë në GNU / Linux për t'u bërë një ekspert i saj). Unë sinqerisht i shoh përdoruesit e Linux kurioz se Windows monopolizon tregun e PC, por qëndrimi i kritikëve tuaj është të mos lejoni askënd tjetër të hyjë ... kjo është e paqëndrueshme.

  Falënderim

 17.   José Luis dijo

  Përshëndetje! Shumë interesante!
  Unë do të doja të di nëse ky aplikacion punon vetëm për Ubuntu dhe derivatet ose gjithashtu për shpërndarje të tjera.
  Faleminderit!