Mageia 3 shikime paraprake

Menjëherë pas lëshimit të tij përfundimtar, disa lajme në lidhje me versionin e tretë të Magjia dal në dritë.

Ky është një kontribut nga i dashuri Juan Carlos Ortiz, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Juan!

Në një përpjekje për të ofruar teste më të mëdha (dhe më të mira), disa ndryshime në hartën e zhvillimit ishin njoftuar disa muaj më parë, duke përfshirë një beta më shumë dhe shtyrjen e disa datave. Aktualisht, beta 2 po testohet nga zhvilluesit vullnetarë dhe testuesit e komunitetit për të zgjidhur defektet e mundshme.

Ne përmendim disa nga paketat dhe lajmet e këtij versioni dhe ndryshimet e mundshme për versionin përfundimtar:

 • Kerneli Linux 3.8
 • Grub si parazgjedhje (Grub 2 do të përfshihet si parazgjedhje dhe Grub dhe LILO si opsionale).
 • RPM 4.11 beta.
 • Perl 5.16.2
 • Ruby 1.9.3
 • Paketat do të kompresohen si XZ në vend të LZMA
 • Më shumë se 10.500 pako u rindërtuan.
 • KDE 4.9.97 (4.10 për RC); GNOME 3.6.2; LXDE; XFCE 4.10; Rroje QT 0.5.1
 • Avulli i disponueshëm në depo.
 • Libre Office 3.6 (versioni 4 në RC)
 • Veprat e reja artistike do të jenë në dispozicion në versionin përfundimtar.
 • Eliminimi i drejtuesve të pronave të çipave pa tel (Broadcom), për t'i zëvendësuar ato me drejtuesit e Burimit të Hapur.

Në atë që deri më tani është një version provë shumë i këndshëm (me të metat e tij të dukshme), ne mund të shohim një vrojtim të një versioni të tretë që nuk premton ndryshime shumë të rëndësishme që nga versioni i fundit, por një sistem operativ shumë më i qëndrueshëm dhe miqësor, pa llogaritur azhurnimi masiv i paketës që po ndodh në depot e komunitetit.

Versioni përfundimtar i Mageia 3 do të jetë i disponueshëm në 5 maj të këtij viti, pasi dy betat e fundit do të lëshohen në 5 dhe 28 Mars dhe RC në 19 Prill.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gaius baltar dijo

  Ajo që bën Mageia nuk është e përfshirë drejtuesit pronësorë, gjë që nuk ju pengon t’i instaloni vetë. 😉

 2.   Francisco Martinez dijo

  Por kartat Broadcom Wi-Fi nuk funksionojnë, dhe kjo e nxjerr tregun nga shpërndarjet Mageia dhe Linux. Shpërndarja e vetme që bën është Ubuntu dhe kjo është arsyeja pse ai ka më shumë treg, atëherë duhet të mbahet mend se tani interneti mund të arrihet kryesisht përmes Wi-Fi.

 3.   Gaius baltar dijo

  Le të shohim: si në Windows, ka karta wifi që nuk funksionojnë NGA DEFAULT. Nëse një wifi funksionon në Ubuntu, duhet të funksionojë në distro të tjera.

  Për shembull, nëse firmware është PRISM54, ju arrini duke kopjuar këtë firmware në dosjen / lib / firmware të Debian dhe distros të rrjedhura. (Me siguri në distro të tjera është e njëjta gjë).

 4.   arrakix dijo

  Dhe si po shkon UEFI? në makinerinë time të re kam qenë në gjendje të instaloj vetëm Cinnarch, Ubuntu dhe Fedora, duke qenë e pamundur të instaloj me lehtësi Debian, Centos, etj.

 5.   gus malav dijo

  Përdorimi i beta dhe pritja që RC ta bëjë atë OS kryesor