Proxmox VE, një mjet interesant virtualizimi

Në këtë këste unë ju sjell një Howto se si të instaloni Proxmox Mjedisi Virtual në një Debian 6 64-bitësh.

Proxmox Mjedisi Virtual, është një projekt me burim të hapur, i zhvilluar dhe mirëmbajtur nga Proxmox Server Solutions GmbH dhe me mbështetjen financiare të Internet Foundation Austria (IPA). Shtë një komplet platformë virtualizimi bazuar në sisteme me burim të hapur që lejon virtualizimin e të dyjave OpenVZ si KVM.

Ky është një kontribut nga Dany Rey, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Dany!

Proxmox është një shpërndarje metali e zhveshur, e bazuar në Debian, që vjen vetëm me shërbimet themelore në mënyrë që të merrni një performancë më të mirë.

Proxmox nuk është vetëm një makinë tjetër virtuale. Me një ndërfaqe grafike shumë të thjeshtë, ky mjet lejon migrimin e drejtpërdrejtë të makinave virtuale, grumbullimin e serverëve, rezervimet automatike dhe lidhjen me një NAS / SAN me NFS, iSCSI, etj ...

Duke përdorur OpenVZ mund të ndryshoni RAM dhe hapësirën e diskut të caktuar në kohë reale pa rindezur sistemin. Një tjetër gjë shumë interesante janë modelet, të cilat përbëhen nga një sistem operativ me disa programe të para-instaluar, të cilat shkarkohen direkt nga ndërfaqja e administratës dhe ju lejojnë të krijoni një makinë virtuale prej tyre.

instalim

Le të fillojmë duke shtuar depot përkatëse:

vim /etc/apt/sources.list 

dhe shtojmë:

deb http://ftp.at.debian.org/debian shtrydh kontributin kryesor

# Paketat PVE të siguruara nga proxmox.com
deb http://download.proxmox.com/debian shtrydh pve

# azhurnime të sigurisë
deb http://security.debian.org/ squeeze / updates kontributi kryesor
esc: wq!

Ne shtojmë çelësin ...

wget -O- "http://download.proxmox.com/debian/key.asc" | shtoni çelësin apt -

Pastaj ne azhurnojmë sistemin:

azhurnimi i aftësisë
azhurnimi i plotë i aftësive

Ne instalojmë kernelin Proxmox VE:

aftësia instaloni firmware-in pve

aftësia instaloni pve-kernel-2.6.32-16-pve

Ne rindezim sistemin dhe fillojmë nga Proxmox VE Kernel në Grub. Në pamjen e ekranit ne shohim se si gjenerohet grub.cfg i ri.

rrënjë ssh @ ipserverpass
uname -a (për të ditur që ne boot me bërthamën proxmox)
Linux d4nyr3y 2.6.32-16-pve # 1 SMP Fri 9 nëntor 11:42:51 CET 2012 x86_64 GNU / Linux

Ne instalojmë paketat Proxmox:

aftësia instaloni proxmox-ve-2.6.32

Ne konfigurojmë pve-ridrejtimin për Apache 2:

a2ensite pve-përcjellim.conf

Ne rifillojmë Apache:

/etc/init.d/apache2 rinisni

Ne instalojmë disa paketa që mungojnë:

aftësia instaloni ntp ssh lvm2 postfix ksm-control-daemon vzprocps

Hyjmë si administrator i sistemit: https: // ip: 8006

Te luaj!

A do të shkarkojmë një model?

ose nëse e kanë tashmë të shkarkuar, lëreni në direktori:

/ var / lib / vz / shabllon / cache /

Pra, kur ata duan të krijojnë një makinë virtuale nga një model ata tashmë e kanë atë në dispozicion.

Ne krijojmë një makinë virtuale nga një model:

Epo shpresoj të jetë e dobishme për ju. Unë e jap këtë kontribut në mënyrë që ju të dini se nuk ka vetëm Vmware dhe VirtualBox në botën e virtualizimit. Imagjinoni që të jeni në gjendje të zgjeroni kujtesën ose disqet e ngurta të serverave që janë në prodhim PA DUKE DUHET TURN KTHYEN TANI dhe të duroni me ankesat nga përdoruesit ose pronari i kompanisë! Për sysadmins Linux kjo është magji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jerome Navarro dijo

  Reallyshtë vërtet bukur. Kohët e fundit kemi migruar nga vmware vsphere esxi 5.1 në proxmox në punë dhe jemi të kënaqur. Mbështetja është e madhe; me kalimin e skedarit 'të sheshtë' vmdk të atyre virtuale dolën të gjithë (pasi kishin çinstaluar mjetet vmware). Përputhshmëria me harduerin është ajo e një Debian 6, domethënë çfarë mund të thuash.
  Ka shumë gjëra interesante. Ju rekomandoj ta provoni.

 2.   Deni Rey dijo

  është e mrekullueshme ... e vërteta është se gjërat që mund të bësh me proxmox janë mbresëlënëse .. meriton një postim mendoj ... ide e mirë hehe salu2

 3.   pandakrizë dijo

  që kjo makinë virtuale të funksionojë, duhet të instaloni një bërthamë të arnuar?

  pve-kernel-2.6.32-16-pve
  Dhe nëse nuk boot nga ai bërthamë, makina virtuale nuk do të funksionojë?

 4.   Deni Rey dijo

  Djathtas ..

 5.   duck_shaca dijo

  mirëmëngjes, po përpiqem ta instaloj në ubuntu tim dhe më thotë se tubi i prishur mund të jetë se lidhja është prishur.

 6.   Jezus Lukas dijo

  Këtu mund të shihni më shumë tipare që ofron: http://www.youtube.com/watch?v=DWr4E6kGdsQ

 7.   matias martinez dijo

  Konsultohuni, unë instaloj Proxmox, por dua të ekzekutoj dy makina virtuale, problemi është që unë dua që secila prej tyre të ketë një disk fizik të pavarur, pasi GB për të dy makineritë nuk janë të mjaftueshme, si mund të montoj një disk tjetër në promox. Unë bëj fdisk -l por disku i dytë nuk shfaqet ... si ta montoj? Faleminderit

 8.   Raymundo dijo

  pershendetje kur instaloj nje model te hapur vz kur fillon ne explorer me tregon qe certifikata nuk eshte e vlefshme dhe vendos nje gabim me te kuqe dhe provova ne IE krom Mozilla cfare duhet bere?

 9.   Xhulio Vinachi dijo

  E shkëlqyera faleminderit shumë. një pyetje nëse kam një VM me openVZ në një vend tjetër a mund ta migroj në Promox dhe një pyetje tjetër do të vazhdoni të shkruani për Promox? Përshëndetje Zoti ju bekoftë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Lidhur me pyetjen tuaj rreth migrimit të openVZ në promox, unë me të vërtetë nuk e di ...
   Sa i përket të dytës, po, ideja ime është të shkruaj më shumë postime në lidhje me ERP dhe të ngjashme në të ardhmen.
   Perqafo! Paul.

  2.    dhunter dijo

   Në të vërtetë nuk ka shumë për të migruar, Proxmox është OpenVZ dhe KVM trajtohet nga ndërfaqja e internetit, ju thjesht krijoni një vzdump dhe rivendosni në Proxmox, është akoma OpenVZ.

 10.   rebadarti dijo

  Një postim shumë i mirë. Për proxmox tim së bashku me docker është më e mira dhe më efikase aktualisht.