Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Me siguri disa nga ata që lexojnë rregullisht postimet tona, e kanë parë këtë në disa prej tyre  publikime (tutoriale, udhëzues dhe rishikime) lidhur me testimin dhe tregimin e caktuar aplikacione ose lojëra, i referohemi përdorimit të Rrethi MX-21 e cila bazohet në Debian-11. Por ne zakonisht e përmendim atë si "Respin Miracles". Një emër që meqë ra fjala, në fillim me siguri zakonisht shkakton shumë humor dhe të qeshura tek disa.

Për këtë arsye, sot do të shqyrtojmë pak më shumë rreth kësaj "Respin Miracles". E cila kohët e fundit, ka në dispozicion një version i ri thirrur pas krijuesit të saj, si 3.0 MX-NG-22.01.

MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

Dhe si zakonisht, përpara se të hyni plotësisht në temën e sotme për këtë interesante Përgjigje personale (Komuniteti jozyrtar MX Linux) bazuar në MX-21 (Debian-11) i quajtur Mrekulli, do të lëmë për të interesuarit në publikimet e mëparshme të lidhura MX Linux Respines dhe me tha "Respin Miracles", lidhjet e mëposhtme për këto. Në mënyrë të tillë që ata t'i eksplorojnë lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të kenë mbaruar leximin e këtij botimi:

"Kuptoni Respin, një imazh ISO bootable (i drejtpërdrejtë) dhe i instalueshëm që mund të përdoret si një pikë restaurimi, mediumi ruajtës dhe / ose Shpërndarja e GNU / Linux e ri-shpërndarshme, ndër përdorime të tjera. Dhe kjo është ndërtuar nga një ISO ose instalimi i një GNU / Linux Distro ekzistues. Në rastin e MX Linux, ekziston MX Snapshot, i cili është një mjet ideal për këtë qëllim dhe që është një zëvendësim modern dhe efikas i mjeteve të tjera të vjetra, si p.sh. «Remastersys y Systemback», por që funksionon vetëm në MX Linux." MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?
Artikulli i lidhur:
Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?
MilagrOS: Ekrani fillestar i nisjes
Artikulli i lidhur:
Miracles: Një Distro e vogël e bazuar në MX-Linux 17.1

Respin MilagrOS: Versioni 3.0 - MX-NG-22.01

Respin MilagrOS: Versioni 3.0 - MX-NG-22.01

Çfarë është Respin MilagrOS?

Për ata që nuk kanë pasur kurrë mundësi të lexojnë tha "Respin Miracles", vlen të theksohet se krijuesi i saj në të tij faqen zyrtare të internetit aktualisht e përshkruan atë si më poshtë:

"MilagrOS GNU/Linux është një botim jozyrtar (Respin) i Distro MX-Linux. I cili vjen me personalizim dhe optimizim ekstrem, gjë që e bën atë ideal për kompjuterët 64-bit, modernë dhe të nivelit të mesëm/të lartë. Dhe është gjithashtu ideale për përdoruesit pa potencial ose të kufizuar në internet dhe njohuri të pakta ose të moderuara të GNU/Linux. Pasi të merret (shkarkohet) dhe instalohet, mund të përdoret në mënyrë efektive dhe efikase pa pasur nevojë për internet, pasi gjithçka e nevojshme dhe më shumë është e parainstaluar.". Zhvilluesi i mrekullive

Top 10 – Çfarë ka të re në versionin e ri 3.0

Në këtë version i ri 3.0 MX-NG-22.01 e thënë "Respin Miracles" janë përfshirë veçoritë dhe risitë e mëposhtme, plus ngjashmëritë dhe dallimet në lidhje me versionin e fundit të qëndrueshëm 2.4 - Utopia (3DE4):

1 Top

MiracleOS 3.0 MX-NG-22.01 është ndërtuar mbi MX-Linux 21 (Debian 11), ndërsa MilagrOS 2.4 – Utopia (3DE4) është ndërtuar në krye të MX-Linux 19 (Debian-10). E cila ju lejon të përdorni kernele dhe aplikacione më të mira dhe më aktuale se versioni i mëparshëm.

2 Top

I riu version i qëndrueshëm sjell tashmë të instaluar, konfiguruar, optimizuar dhe personalizuar Mjedisi i desktopit XFCE dhe Menaxheri i dritareve FluxBox. Ndërsa, versioni i mëparshëm i qëndrueshëm që është ende i disponueshëm përfshin mjedise desktopi XFCE, Plasma dhe LXQT, plus Menaxherët e dritareve IceWM, FluxBox, OpenBox dhe I3WM.

3 Top

Tani vjen në një ISO madhësia e të cilit është afërsisht 3,00 GB, ndërsa ai i mëparshmi kishte një madhësi ISO prej afërsisht 3,80 GB.

4 Top

tani, 3.0 MX-NG-22.01 sjell shumë më pak aplikacione të panevojshme dhe të ngjashme, krahasuar me 2.4 – Utopia (3DE4). Meqenëse, versioni i mëparshëm 2.4, në mesin e shumë aplikacioneve, përfshinte softuerin e minierave grafik Minergate, softuerin e minierave XMRig Terminal, Atomic Wallet dhe Binance Desktop, Cryptowatch Desktop dhe Utopia (GUI/CLI) aplikacione për të bërë Mining. me konsolë duke përdorur RAM për të marrë Crypton (CRP). Dhe versioni i ri nuk sjell asnjë aplikacion DeFi ose Blockchain.

5 Top

Ky version i ri konsumon shumë më tepër RAM kur fillon, krahasuar me atë të mëparshme. Meqenëse, duke u bazuar në Debian-11, ai fiton atë karakteristikë. Megjithatë, duke qenë shumë më i thjeshtë në përbërje, ai ndizet dhe fiket më shpejt, dhe ekzekuton aplikacionet më shpejt.

6 Top

Të dy vijnë të ngarkuar me një grup i shkëlqyer i shoferëve për pajisjet dhe pajisjet periferike, të cilat i lejojnë ata të njohin dhe aktivizojnë një gamë të gjerë të tyre (kartat e rrjetit LAN/WiFi, printerët, skanerët, disqet IDE/SATA, disqet/Portet/USB/Pajisjet Bluetooth, ndër të tjera). Kështu që sa më shumë prej tyre të mund të funksionojnë në modalitetin live (live) ose kur janë instaluar rishtazi. Dhe për më tepër, të dy përdorin magazinat AHS të MX-Linux (Advanced Hardware Support) për të arritur një nivel të madh përputhshmërie dhe mbështetjeje me Hardware të avancuar dhe modern.

7 Top

Të dy vijnë të ngarkuar me një grup i jashtëzakonshëm aplikacionesh dhe lojërash, bazë dhe thelbësore, të cilat e lejojnë atë të funksionojë pa pasur nevojë të ketë lidhje interneti për aktivitetet e përditshme të zyrës dhe teknike.

8 Top

Të gjitha versionet ekzistuese të Mrekulli, kanë pasur si qëllimi kryesor, duke demonstruar potencialin për të krijuar tonën Rrotullime të personalizuara, të optimizuara dhe të përshtatshme për nevojat tona. Për të qenë në gjendje të na kurseni shumë orë/punë në aktivitetet e instalimit dhe përshtatjes, si në kompjuterët tanë ashtu edhe në ato të palëve të treta, për qëllime jo komerciale ose komerciale.

9 Top

Të gjitha versionet ekzistuese të Mrekulli, kanë pasur si objektiv dytësor, duke qenë një mjet i dobishëm për lehtësojnë një migrim të shpejtë dhe të suksesshëm nga ata përdorues që kanë qenë përdorues të Windows për një kohë të gjatë dhe kanë pak ose aspak njohuri për GNU/Linux. Dhe duke u përdorur si një Distro teknike GNU/Linux, domethënë për përdorim në mirëmbajtjen dhe riparimin e Sistemeve të tjera Operative dhe kompjuterëve. Për shembull, ruani të dhënat, riparoni Grub, riparoni sektorët e dëmtuar në hard disk, bëni ndryshime në skedarët e konfigurimit të sistemeve operative të instaluara tashmë, ndër shumë gjëra të tjera.

10 Top

Një tjetër avantazh i madh i përdorimit të Respin MilagrOS, ose të gjenerosh një nga e para me MX Linux, duke përdorur njohuritë tona teknike dhe duke iu përshtatur nevojave tona ose vizioneve të Distro-së ideale, do të thotë të jesh në gjendje standardizojnë numrin më të madh të pajisjeve, të veta ose të palëve të treta, me një sistem të vetëm operativ që mund të operohet dhe riparohet shpejt.

Pamjet e ekranit: Ndërfaqja grafike dhe aplikacionet

me XFCE

MilagrOS 3.0 me XFCE: pamje e ekranit 1

MilagrOS 3.0 me XFCE: pamje e ekranit 2

MilagrOS 3.0 me XFCE: pamje e ekranit 3

MilagrOS 3.0 me XFCE: pamje e ekranit 4

Me FluxBox

FluxBox: pamje nga ekrani 1

FluxBox: pamje nga ekrani 2

FluxBox: pamje nga ekrani 3

FluxBox: pamje nga ekrani 4

Më shumë informacione të lidhura

Shkarko lidhjet

Përdoruesit dhe Fjalëkalimet

  • Përdoruesi kryesor: Miracle OS sysadmin (sysadmin)
  • Fjalëkalimi kryesor i përdoruesit: projektotik
  • Administratori: Rrënja (rrënjë)
  • Fjalëkalimi kryesor i përdoruesit: projektotik

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, the "Respin Miracles" është një nismë interesante për të njohur, testuar dhe përsëritur nga të tjerët, duke përdorur MXLinux si bazë. Dhe meqenëse, kjo kthesë hyn vetëm Versioni 64 bit, do të ishte mirë nëse të tjerët mund të bënin disa për të Kompjuter 32 bit, dhe kështu të vazhdojë të zgjasë jetën e pajisjeve të caktuara që mund të ofrojnë ende përdorim të mirë për shumë njerëz, të cilët nuk mund të zgjedhin më Hardware më të mirë dhe më aktual.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.