Rezultatet: Cila ishte shpërndarja më e mirë e Linux për 2012?

Në vitin 2012, ne kishim Linux të të gjitha shijeve dhe aromave. Ne kemi versionet e reja të shpërndarjeve të zakonshme dhe u shfaqën disa shpërndarje të reja që lanë më shumë se një shumë të lumtur.

Në këtë artikull, ne analizojmë në detaje rezultatin e votim kemi filluar një javë më parë.

Falë Njerëzit 2115 që i lanë të tyret votim!

Results

 • Ubuntu 28.98% (613 vota)
 • Linux Mint 27.75% (587 vota)
 • Debian 11.16% (236 vota)
 • Arch Linux 10.45% (221 vota)
 • Të tjera: 9.17% (194 vota)
 • Fedora 7.94% (168 vota)
 • OpenSUSE 3.45% (73 vota)
 • Mageia 1.09% (23 vota)

Analizë

Ubuntu dhe Linux Mint përfshinë vendin e parë dhe të dytë, në një luftë kokë më kokë. Midis të dyve ata morën më shumë se 50% të votave. Në një vend të tretë të largët është Debian, i ndjekur nga afër nga Arch Linux.

Interesante, të gjitha shpërndarjet e bazuara në Debian shtojnë rreth 68%. Nga ana e saj, rënia e qartë e shpërndarjeve edhe një herë të njohura si Fedora ose OpenSUSE nuk është pa vëmendje.

Me kërkesë të publikut, distrot më të përmendura brenda kategorisë Tjetër, e cila mori jo më shumë dhe as më pak se 194 vota, janë: variantet e Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu), Manjaro, Crunchbang, Trisquel, SolusOS, Chakra Linux, Bodhi Linux, Gentoo, Sabayon, Elementary OS, ndër të tjera.

Më në fund, u habita nga Mageia, pasi është një distro "fillestare" shumë e plotë dhe me cilësi të mirë. Ndoshta ka akoma shumë njerëz që ende e lidhin atë me Mandriva dhe problemet e saj financiare, ose ndoshta ajo nuk ka aq shumë marketing prapa saj. Gjithsesi, nuk e di, por është qesharake.

Zgjedhja ime

E vërteta është se pyetja e sondazhit është pak e ndërlikuar. Unë besoj se nuk ka shpërndarje "më të mirë" të Linux. Falë "lirisë" së softuerit të lirë, është e mundur të krijohen përshtatje që përshtaten më mirë me nevojat dhe kapacitetet e secilës.

Në këtë kuptim, nëse ka ndonjë gjë, ekzistojnë "shpërndarjet më të mira" për:

 • fillestar ose përdorues të përparuar
 • një aktivitet specifik (desktop, serverë, arsim, multimedia, siguri, etj.)

Distro më i mirë rishtar dhe distro më i mirë për desktop: Linux Mint 13

Bazuar në Ubuntu 12.04 LTS (versioni më "i qëndrueshëm" i Ubuntu në 2012), Linux Mint 13 ofron gjithçka që një përdorues fillestar mund të dëshirojë:

 • mbështetje e mirë hardware, 
 • Kodekë dhe shoferë video të pronarit të përfshirë si parazgjedhje, 
 • një ndërfaqe përdorimi shumë e ngjashme me Windows (në krahasim me shpërndarjet e bazuara në Unity ose Gnome Shell), etj.
 • një numër i madh i programeve në dispozicion (sepse bazohet në Ubuntu dhe Debian)

Distro më e mirë për përdoruesit e energjisë: Arch Linux

Sigurisht që ka edhe të tjerë, gjithashtu shumë të mirë, si Gentoo. Sidoqoftë, Arch Linux është rritur ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme. Ka një komunitet vërtet për t’u patur zili dhe një Wiki që duket si një Aleph: gjithçka është atje, e përqendruar, asgjë nuk i shpëton asaj.

Arch ka atë që për mua është menaxheri më i mirë i paketave deri tani: as më shumë e as më pak se Pacman. Përveç që ka disa depo zyrtare shumë të gjera, lejon instalimin e programeve shtesë përmes AUR (diçka si depot e Ubuntu PPA por SHUM më të mirë). Krijimi i një pakete për Arch është paradoksalisht shumë më e lehtë sesa krijimi i një për Debian ose Ubuntu. Për këtë arsye, ka SHUM MAN më shumë paketa të disponueshme në AUR sesa në APP. Nga ana tjetër, sapo të shtohet AUR, kërkimi dhe instalimi i programeve është një ëmbëlsi (ndryshe nga Ubuntu në të cilën nuk mund të kërkoni databazën e PPA-ve të disponueshme dhe që për instalimin e një PPA kërkon disa komanda).

E gjithë kjo e bën Arch një erë. Filozofia e saj bazohet në konceptin Keep it Simple, Stupid (KISS). E vërteta është se sapo të arrish të kapësh disa koncepte themelore, Arch përfundon duke qenë shumë më i thjeshtë, i rehatshëm dhe i adaptueshëm se Ubuntu dhe të ngjashme.

Çmimi i Zbulesës: Manjaro Linux

Bazuar në Arch Linux, vjen me gjithçka që e bën Arch një distro të MADH. Por ka një shtesë që shumë prej nesh e vlerësojnë shumë: instalimi i tij është SHUM më i shpejtë, pasi vjen, si pjesa tjetër e distros, në aromat tipike GNOME, KDE, LXDE, etj. Në Arch, nga ana tjetër, duhet të instaloni gjithçka me dorë, gjë që e bën instalimin fillestar mjaft engo… I ngadaltë

Me një fjalë, Manjaro është kombinimi i më të mirëve të të dy botëve.

Distro më e mirë për laptopë: Ubuntu 12.04 LTS

Ubuntu 12.04 ka menaxhim të shkëlqyeshëm të performancës së energjisë, është shumë i qëndrueshëm dhe ka një ndërfaqe grafike që i përshtatet më mirë këtyre llojeve të pajisjeve.

Në këtë zonë, ne mund të shtojmë Lubuntu dhe pothuajse çdo shpërndarje tjetër të bazuar në LXDE. Kjo është veçanërisht e vërtetë për pajisjet disi të vjetra ose jo aq "të fuqishme" që duhet të "ringjallen".

Paraqitja më e mirë për desktop: RHELD 6

Në vitet e fundit dafinat kanë shkuar në SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Sidoqoftë, këtë vit Red Hat Enterprise Linux Desktop 6 (RHELD) i bëri detyrat e shtëpisë si duhet.

Pse ndryshimi? Rezulton se Red Hat po bën përparime të mëdha në virtualizimin dhe teknologjitë e reja që lidhen me "re".

Shpërndarja më e mirë për serverat e ndërmarrjeve: RHEL & SLES

SUSE Linux Enterprise Server 6 dhe Red Hat Enterprise Linux 6 janë fituesit e qartë. Të dy kanë mbështetje të jashtëzakonshme harduerike, me të cilën jemi mësuar tashmë, gjë që rezulton në një stabilitet të rëndësishëm të sistemit. Për më tepër, në të dy rastet shërbimi i ndihmës së vajosur është marka e tij tregtare.

Rasti Red Hat është ndriçues: këtë vit kompania kaloi markën prej XNUMX miliard dollarësh në tregun e aksioneve. Duket se programi falas mund të jetë biznes i mirë.

LiveCD më i mirë: KNOPPIX & Puppy Linux

Sot pothuajse të gjitha shpërndarjet mund të përdoren si live-cd. Në atë kuptim, kjo kategori humbet një farë vlefshmërie. Sidoqoftë, ka disa shpërndarje që janë projektuar posaçërisht për t'u përdorur si të tilla, të cilat përfshijnë mjete të ndryshme me qëllim të përgjithshëm në stilin "Thika e Ushtrisë Zvicerane" dhe të cilat gjithashtu lejojnë rikuperimin e të dhënave ose instalime të tjera, rezervime, etj.

Edhe Knoppix, i cili përdor LXDE, edhe Puppy Linux, i cili përdor ultra-dritën JWM, përfshijnë të gjitha këto mjete. Të dy shpërndarjet rekomandohen shumë për cd-në e zonjës dhe atë të zotit të zotërisë.

Shpërndarja më e mirë për analizën e sigurisë: BackTrack Linux 5

Pa dyshim, BackTrack vazhdon të ofrojë serinë më të mirë të mjeteve të sigurisë së kapelës së bardhë për të ekzaminuar çdo sistem ose për të zbuluar problemet e rrjetit.

Ai përfshin një listë të gjatë të mjeteve të sigurisë jashtë kutisë, duke përfshirë skanues të shumtë portesh dhe ndjeshmërie, skedarë shfrytëzimi, nuhatës, mjete analize mjeko-ligjore dhe mjete të kontrollit pa tel.

Shpërndarja më e mirë për redaktimin multimedial: Ubuntu Studio 12.04

Ubuntu Studio 12.04, bazuar në versionin përkatës të Ubuntu, është fituesi për prodhimin e audios, videos dhe grafikës, pasi përmban një grup shumë të plotë mjetesh, si dhe mbështetje të konsiderueshme për formatet dhe kode për një gamë të gjerë të formateve multimediale.

Kur bëhet fjalë për redaktimin e audios, Musix meriton një përmendje të veçantë, një shpërndarje me origjinë argjentinase, e cila më ka befasuar me cilësinë e saj të pabesueshme. Ajo vjen me kernelin përkatës me vonesë të ulët për të parandaluar "kapërcimin" në regjistrime dhe përfshin të gjitha mjetet më të përparuara të krijimit dhe redaktimit të audios. Një pikë tjetër e rëndësishme është se është një nga disa distro që konsiderohen 100% falas nga FSF.

Shpërndarja më e mirë arsimore: Edubuntu 12.04

Edubuntu është zhvilluar në bashkëpunim me pedagogë dhe teknologë nga shumë vende. Edubuntu u ndërtua në Ubuntu dhe përfshin një arkitekturë të klientit LTSP, si dhe përdorime specifike arsimore, duke synuar popullatën midis 6 dhe 18 vjeç.

Nga ana tjetër, më pëlqen që nuk shoqërohet me një projekt të veçantë arsimor. Unë u referohem posaçërisht shpërndarjeve të zhvilluara nga një Shtet ose OJQ për të kryer një plan specifik arsimor (Plan Conectar Igualdad ose Një Laptop për Fëmijë, për shembull).

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, është shpërndarja arsimore ajo që ka komunitetin më të madh.

Mini-shpërndarja më e mirë: DSL 4.4.10 & Slitaz 4

Damn Small Linux është një shpërndarje funksionale dhe e plotë Linux LiveCD, bazuar në Knoppix, e krijuar për të punuar në kompjuterë me shumë pak burime ose burime të vjetra, siç janë procesorët Intel 80486. Madhësia e tij e reduktuar (50 MB) arrin të mbajë thelbin e Knoppix në një mënyrë të plotë ambienti i tryezës. Falë madhësisë së tij të vogël, mund të vendoset brenda një memorie USB dhe të niset me të në çdo kompjuter.

SliTaz GNU / Linux është një shpërndarje dhe LiveCD e sistemit operativ Linux GNU / Linux i projektuar për të ekzekutuar në pajisje me 128 Mb RAM, dhe kështu të jetë më i vogli nga të gjithë minidistribuimin GNU / Linux, që ka 30 Mb CD dhe 80 Mb në hard drive instaluar një herë. Nga 16 Mb RAM ka menaxherin e dritares JWM (në versionin e gatimit është LXDE).

Shihni listën e plotë të Mini-shpërndarjet Linux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Qilima të ngurta Pacheco dijo

  Ju e keni thënë atë, Debian si një e tërë fillon, por për mua midis Arch dhe Mint, ato janë përshëndetje të shkëlqyera.

 2.   Pushoni dijo

  Si një shpërndarje për të sapoardhurit, linux mint?, Klasik, të thuash që përdorimi i ubuntu dhe mentes janë për fillestarët, nuk ka asnjë lidhje me të. ju jeni një fanboys linux me siguri

 3.   David solis hernandez dijo

  Artikull i mirë, për pëlqimin tim preferoj Mintin se Ubuntu, i kam përdorur shumë këta të dy për t'i matur, por në fund gjithmonë qëndroj me nenexhik, përshëndetje.

 4.   Joan dijo

  Sa për shijet, ngjyrat, pasi kam provuar pothuajse gjithçka, nga ms-dos 3.1 te windows 8, duke kaluar nëpër kubuntu, ubuntu, fedora, etj ... Unë padyshim që preferoj OpenSuse

 5.   rhuks dijo

  Unë mendoj se ka munguar për të përfshirë CrunchBang 11, që edhe pse disa detaje duhet të lustrohen, është e besueshme si toka në të cilën shkel ...

 6.   pepe dijo

  Ubuntu për asgjë, shumë e rëndë dhe me unitet është një vonesë

 7.   Anton Varyheavy dijo

  Kam arritur në përfundimin se aktualisht mjedisi me të cilin kam menaxhimin më të mirë të energjisë në laptopin tim është KDE, dhe konkretisht ai që më ka dhënë rezultatet më të mira në këtë drejtim ka qenë OpenSUSE, veçanërisht që nga versioni i fundit.

 8.   Edward Fields dijo

  Kohët e fundit kam vërejtur diçka interesante në makinën time (kam boot të dyfishtë), dhe është se konsumon Linux mint 13 KDE distro (me drejtues grafik të pronarit, mendoj se është e rëndësishme ta sqaroj atë), e cila bazohet në Ubuntu 12.04, konsumon më pak bateri sesa Windows 8.
  Kështu që unë pajtohem që Ubuntu 12.04 është distro më e mirë për laptopët.

 9.   Manuel Perez dijo

  uff Ubuntu 12.04 më mirë për laptopë. Ku e kam të instaluar, laptop që nuk fiket mirë

 10.   Rodolfo A. Gonzalez M. dijo

  Unë kam një stabilitet barbar me Fedora, madje duke përdorur beta 18 ishte shumë mirë për mua.

 11.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë do të shkruaj diçka për Fedora 18 së shpejti, qëndro i akorduar. 🙂

 12.   Sergio Maximiliano Pavon dijo

  dhe KUBUNTU? 🙁

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Ai përfshihet në Ubuntu. Nëse do të duhej të fillonim të konsideronim "aromat" e secilës distro veç e veç, do të bënim arra. 🙂

 14.   Lucas Matías Gomez dijo

  Ubuntu / Mint / Elementary OS / Chakra / Fedora / Mandriva / OpensSuse / Kubuntu / Xubuntu / Sabayon. Këto janë distro që unë kam përdorur, ato shfaqen në këtë listë dhe më kanë lënë përshtypje shumë të mirë.E vërteta është, gjëja më e mirë për botën GNU / Linux është shumëllojshmëria e saj. Tani nëse bëhet fjalë për zgjedhjen e vitit, besoj se për disa vite tani Ubuntu dhe Mint janë ato që kanë kontribuar më shumë dhe ato që kanë sjellë më shumë përdorues në këto anë dhe kanë vendet e tyre më të merituara në votim.

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Eshte e vertete. Arch gjithashtu po rritet mjaft.

 16.   Le të përdorim Linux dijo

  Ashtu është ... Mendoj se ato janë e ardhmja.

 17.   pushojë dijo

  Ubuntu më e mira !!!

 18.   Pako dijo

  Unë u tundova për të përdorur Fedora, veçanërisht për sigurinë e saj ... por meqenëse Ubuntu ishte distro i parë dhe i vetmi që unë zotërova më mirë, unë vazhdova me Ubuntu, një nga këto ditë do të bëj një ndarje për të provuar fedora që vërtet dua.

  1.    Karlos Ferra dijo

   E provova dhe pasi isha mësuar me Linux mint. Nuk mund të mësohesha, u ktheva te nenexhiku linux. (LMDE).