Rrjeti Chia: Një Blockchain Global i Decentralizuar me Burim të Hapur

Rrjeti Chia: Një Blockchain Global i Decentralizuar me Burim të Hapur

Rrjeti Chia: Një Blockchain Global i Decentralizuar me Burim të Hapur

Sot, ne do të thellohemi në atë interesante Projekti DeFi (Financa e Decentralizuar: Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur) i njohur si Rrjeti ChiaMe Për të vazhduar me postimin tonë dje në lidhje me të.

Rrjeti Chia si shumë të tjerë të eksploruar tashmë, ajo jo vetëm që ofron të dobishme mjete ose shërbime, por lejon fitoni para nga përdorimi i sistemeve operative, duke përdorur një aplikacion me shumë qëllime ose të krijuar posaçërisht për të. Kjo do të thotë, një softuer minierash për të minuar (fermë / korrur) një kriptovalutë (a) të caktuar ose një vendas ose specifik të platformës së tij. Dhe në këtë rast, risia është se e përdor kryesisht Hapësira e ruajtjes në hard disqet, në vend të GPU, CPU ose RAM.

Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Dhe meqenëse, ne i drejtohemi rregullisht Projektet DeFi ose tema që lidhen me të thënë Domain IT, ne do të lëmë menjëherë më poshtë disa nga lidhjet më të fundit në disa nga lidhjet tona postimet e mëparshme të lidhuraMe Kështu që ata që janë të interesuar për t'i eksploruar pas përfundimit të këtij botimi mund ta bëjnë me lehtësi këtë:

"Utopia është në thelb një çantë gjithëpërfshirëse për përdorimin e mesazheve të sigurta të menjëhershme, komunikimin e koduar me email, pagesat anonime dhe shfletimin privat të uebit, sipas krijuesve të tij. Ajo që është gjithashtu ideale për t'u përdorur në Sistemet Operative GNU / Linux, pasi ju lejon të fitoni para nga përdorimi i saj me një sasi të mirë të RAM -it (4 GB) në dispozicion dhe një adresë IP fikse publike. Prandaj, ai përbën një produkt për të promovuar lirinë, anonimitetin dhe mungesën e censurës, i cili është krijuar për komunikim të sigurt, pagesa anonime dhe një përdorim të vërtetë të internetit pa kufij." Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Artikulli i lidhur:
Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Artikulli i lidhur:
DeFi: Financa e Decentralizuar, Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
NFT (Token Jo-Kërcitëse): DeFi + Zhvillimi i Softuerit me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
Cryptogames: Lojëra të dobishme nga bota DeFi për të ditur, luajtur dhe fituar

Rrjeti Chia: Miniera dixhitale me hapësirë ​​magazinimi

Rrjeti Chia: Miniera dixhitale me hapësirë ​​magazinimi

Çfarë është Chia Network?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, Rrjeti Chia Përshkruhet shkurt si më poshtë:

"Një platformë më e mirë blockchain dhe e zgjuar e transaksioneve që është më e decentralizuar, më efikase dhe më e sigurt".

Ndërsa më vonë ata detajojnë sa vijon:

"Rrjeti Chia është një blockchain global i decentralizuar me burim të hapur që është më pak i kotë, më i decentralizuar dhe më i sigurt se sa kriptovalutat tradicionale të provës së punës. Isshtë frymëzuar dhe e ngjashme me blockchain Bitcoin, por në Chia, burimi nuk është fuqia llogaritëse, por hapësira në disk.

Për të arritur këtë, "provat e punës" të përdorura në Bitcoin zëvendësohen me "prova të hapësirës", ku hapësira në disk bëhet burimi kryesor dhe provat e kohës për të arritur një konsensus të decentralizuar të "stilit Nakamoto". "Kjo vërteton transaksionet Me Rrjeti Chia është gjithashtu një kompani e zgjuar e platformës së transaksioneve". Rreth Rrjetit Chia

Në rast, nëse doni të hulumtoni pak më shumë rreth historisë së fundit të Rrjeti Chia ju mund të eksploroni postimin tonë të mëparshëm në tha Projekti DeFi:

Artikulli i lidhur:
Cryptocurrency Chia, po rrit çmimet e disqeve të forta
Artikulli i lidhur:
Minatorët Chia hidhen në bord dhe ata po shesin gjithçka

Çfarë kërkon të arrijë dhe ofrojë ky projekt DeFi?

Një nga gjërat më të mëdha në lidhje me këtë projekt është se është faqen zyrtare të internetit ka shkëlqyeshëm informacion në gjuhën spanjolleMe Dhe në të, ai na tregon për objektivat e tij sa vijon:

"Ne po ndërtojmë Rrjetin Chia për të përmirësuar pagesat globale dhe sistemet financiare. Chia do të jetë paraja e parë dixhitale e klasës së ndërmarrjes. Chia po përdor algoritmin e parë të ri të konsensusit të blockchain që nga Bitcoin. E quajtur Prova e Hapësirës dhe Kohes, ajo u krijua nga Bram Cohen, inxhinieri më i madh i protokollit të rrjetit të gjallë dhe shpikësi i BitTorrent. Chialisp është gjuha e re e programimit të transaksioneve inteligjente të Chia që është e fuqishme, e lehtë për tu kontrolluar dhe e sigurt. Transaksionet e referimit aktualisht të disponueshëm janë: shkëmbimet atomike, paguesit e autorizuar, kuletat e rikuperueshme, kuletat me shumë figura dhe kuletat me normë të kufizuar".

Një vështrim në Chia Mining Software në Linux

Për të arritur këtë qëllim, duhet të shkarkoni programin tuaj softuer minierash për GNU / Linux e tij seksioni zyrtar i ShkarkimitMe Dhe pastaj instalojeni si zakonisht përmes terminalit ose tastierës, duke përdorur menaxherin tuaj të paketave ekzistues ose të preferuar.

Në rastin tonë praktik, ne do të shkarkojmë instaluesin në formatin e pajtueshëm për Debian / Ubuntu, meqenëse, ne do të përdorim si zakonisht të zakonshmen Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux, e cila bazohet në MX Linux 19 (Debian 10), dhe që është ndërtuar duke ndjekur tonën «Udhëzues për Snapshot MX Linux»Me Dhe pastaj ne do të eksplorojmë të gjitha tiparet e softuerit të minierave në fjalë.

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 1

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 2

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 3

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 4

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 5

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 6

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 7

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 8

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 9

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 10

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 11

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 12

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 13

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 14

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 15

Monedhë Chia: Pamja e ekranit 16

Për më shumë informacion se si të instaloni, konfiguroni dhe përdorni Rrjeti Chia në GNU / Linux dhe të tjera Sistemet operative, mund të filloni duke eksploruar sa vijon lidhjeMe Dhe shikoni tjetrën video.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, Rrjeti Chia është një tjetër nga shumë Projektet DeFi që ofrojnë përfitime interesante teknologjike dhe financiare / tregtare, dhe në rastin konkret të Linuxeros dhe Distroset e GNU / Linux ofron përfitimin e gjenerimit të fitimit në bota e kriptomonedhës, me anë të Miniera dixhitale nga e njëjta.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.