Shkarkoni një skedar nga rrjeti direkt në dosjen e dëshiruar

Shumë prej nesh përdorin një dosje të paracaktuar për shkarkimet tona, ose në shtëpinë tonë të quajtur Shkarkime, Shkarkime ose çfarëdo tjetër.

Çështja është që shumë herë ne duam të ruajmë një skedar në një dosje të caktuar, për këtë gjëja e zakonshme do të ishte të aksesonim atë URL duke përdorur shfletuesin, i cili na pyet se ku duam ta ruajmë skedarin (në cilin direktori), dhe pastaj ajo do të fillojë të shkarkohet. Por kjo nuk është mënyra e vetme, jo gjithmonë duhet të varemi nga shfletuesi.

Në thelb zgjidhja jonë është wget, të paktën çfarë do të funksionojë në sfond

Kjo mund të duket e thjeshtë (dhe për shumë është), por ... pasi që unë duhej t'ia shpjegoja të gjitha këto të dashurës time me shumë detaje (sepse po shkarkoja Retrica për iPhone ...), nuk me kushton asgje ta vendos edhe ketu haha.

Përdorimi i menaxherit tonë të skedarëve + wget

Çdo shfletues skedari që respekton vetveten ka një tastierë të integruar. Unë kam fjalën për terminalin që mund të shfaqet kur shtypim një buton:

delfin

Delfini (KDE) nuk është i vetmi që e sjell këtë, i cili është kaq i dobishëm për ne në shumë raste.

Për të shkarkuar një skedar thjesht shkojmë në dosjen e dëshiruar, le të themi ... / home / user / TEMP / downloads / dhe atje fillojmë të shkarkojmë duke përdorur wget:

wget DIRECCION-DEL-ARCHIVO

Për shembull:

wget http://www.sitio.com/files/compressed/bigfile.7z

delfin-wget

Kjo do të fillojë të shkarkojë skedarin në të njëjtën dosje ku ndodhen.

Sigurisht, nëse ata mbyllin shfletuesin e skedarit, shkarkimi pothuajse me siguri do t'i ndalojë ata, për të shmangur këtë që munden dërgoni procesin e shkarkimit në sfond.

Përdorimi i vetëm terminalit me wget

wget na lejon të përdorim një parametër për të specifikuar dosjen e shkarkimit (dhe skedarin përfundimtar). Me fjalë të tjera, ne hapim një terminal dhe një parametër i thjeshtë do ta bëjë skedarin të shkarkohet në një dosje të caktuar:

wget http://www.sitio.com/lista.txt -O /home/kzkggaara/TEMP/downloads/

Kjo do të bëjë që skedari të shkarkohet në dosje / home / kzkggaara / TEMP / shkarkime /

Parametri është 'minus ose i madh'... domethënë, O nga OSO por me shkronjë të madhe: -O

Përdorimi i Dolphin + ServiceMenu

Ekziston një menu shërbimi (servicemenu) për KDE që bën vetëm këtë:

 1. Shkarkoni një skedar në dosjen e dëshiruar
 2. Ne mund të fusim URL ose mund ta merrni nga clipboard (clipboard)

Së pari le të shkarkojmë skedarin:

Shkarkoni menunë e shërbimit wget

Pastaj ne e kopjojmë atë në dosjen e treguar:

cp *.desktop $HOME/.kde4/share/kde4/services

Dhe së fundmi ne rimbushim në mënyrë që të jetë i aktivizuar pa pasur nevojë të mbyllni shfletuesin e skedarit:

kbuildsycoca4

Dhe voila, ne do ta kemi këtë mundësi:

wget-menuja e shërbimit

Ajo që do të bëjë është të hapë një tastierë (konsole) në atë direktori dhe të shkarkojë skedarin në fjalë, terminali do të mbyllet kur të përfundojë shkarkimi.

fund

Epo nuk ka shumë më shumë për të shtuar. Deri tani e përdor wget direkt në terminal, megjithatë ky opsion i fundit është shumë interesant për mua.

PD: Ah, është e drejtë të sqaroj se iPhone nuk është e dashura ime, ajo i përket shefit të saj i cili është një tifoz i zellshëm i Apple, një nga ata që hapin të parën Uebfaqja e Apple në Spanjisht para emailit tuaj haha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lol dijo

  Postimi nuk është i keq.

  A e njihni Axel?

  Shtë një mundësi e mirë për të shkarkuar skedarë të mëdhenj, është i ngjashëm me wget por shumë më shpejt pasi që përdor lidhje të shumta.

  1.    hënë dijo

   ... nëse postimi nuk është i gabuar, atëherë thuaj:
   Postimi është i mirë! (nuk dhemb, posta ...)

   PS: Postimi është i mirë!

   1.    lol dijo

    Njeri, nëse nuk është keq do të thotë se është mirë. Jo

    mmmm

    "Postimi është i mirë" këtu nuk thuhet. Imagjinoj që në Hispano America mund të keqinterpretohet kështu që thjesht do të them Mesazh i mirë!

    Sido që të jetë, nuk doja të shqetësohesha ...

    Një përshëndetje.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo
 2.   jvk85321 dijo

  Ekziston edhe aria2, i cili punon njësoj si wget por i ndan skedarët dhe mund të shkarkojë disa në të njëjtën kohë.

  Një shembull
  [kodi] aria2c -c -j5 -s3 -x16 –instalo-skedarin = / tmp / apt-fast.list [/ kodi]

  Atte
  jvk85321

  1.    jvk85321 dijo

   Na vjen keq për shembull

   aria2c -c -j5 -s3 -x16 –input-file=/tmp/apt-fast.list

   le të shohim nëse duket mirë tani

   Atte
   jvk85321

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Këtë që nuk e dija, do ta provoj së shpejti hehe.

   Thanks!

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Gonzalez dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm, faleminderit.

 4.   Gargadon dijo

  Kjo nuk është duke llogaritur opsionin e wget-it për të përmbledhur shkarkimet jo të plota. Perfectshtë perfekt sidomos nëse rrjeti është shumë i paqëndrueshëm.

  1.    i papërpunuarBasic dijo

   Faleminderit, nuk e dija dhe është e dobishme për mua. 😉

 5.   Imazhi i mbajtësit të vendit Bertoldo Suarez dijo

  Hey.
  Por a është kjo një zgjidhje shkarkimi në dosjen e dëshiruar pa përdorur shfletuesin e internetit?

  Supozoj se shfletuesi i internetit i përdorur në gnu / linux kërkon të zgjedhë se në cilën dosje do të shkarkojë një skedar.

 6.   moa dijo

  A nuk do të ketë menu shërbimi axel?

bool (e vërtetë)