Shpërndarjet më të mira të lëshimit të rrotullimit

Duke lexuar një artikull të vjetër nga DesdeLinux, Mendova se mund të jetë interesante të ndaj me ju një listë të asaj që sipas mendimit tim janë më i mirë shpërndarjet GNU / Linux «lundrimi".

A nuk e dini se çfarë është distro "lëshimi i rrotullimit"? Kaloni dhe zbuloj.

Cilat janë shpërndarjet e "lëshimit të rrotullimit"?

Për të kuptuar pak për atë që ka të bëjë me Rolling Release, le të marrim Ubuntu si një shembull (i cili padyshim nuk e ka këtë veçori). Ubuntu ka një version të ri të lëshuar çdo 6 muaj. Në atë periudhë kohore, ekziston një azhurnim maratonë i paketave të reja për versionin e mëvonshëm, dhe për këtë arsye mund të paraqesim tre probleme:

 • Ne duhet të ndryshojmë depot çdo 6 muaj. 
 • Instalimi ose azhurnimi në versionin e instaluar tashmë mund të shkaktojë gabime ose probleme të pranishme. 
 • Paketat nga versioni i mëparshëm po vjetërohen shpejt. 

Kjo është arsyeja pse rekomandohet gjithmonë të bëni një instalim të pastër, nga e para, edhe pse në përgjithësi më të prekurit janë përdoruesit me sindromën e versionitit.

Kjo është pikërisht ajo që zgjidhin shpërndarjet e lëshimit të rrotullimit. Le të marrim Archlinux si një shembull. Një përdorues instalon Archlinux për herë të parë dhe nuk do të ketë nevojë të instalojë përsëri kur lëshohet një version i ri nëse nuk ka një problem shumë serioz me sistemin. Sapo të instaloni të gjitha paketat që ju nevojiten, pasi ato azhurnohen me versione të reja, do t'ju duhet vetëm t'i azhurnoni ato nga depot, duke përfshirë paketat e sistemit si Kernel.

avantazh

 • Ju gjithmonë do të keni softuerin më të azhurnuar (që nënkupton padyshim që do të keni softuer më të "lëmuar", me më pak defekte, me më shumë funksione më të mira, etj)
 • Nuk është e nevojshme të instaloni përsëri sistemin për të pasur paketat e reja. Kjo është veçanërisht e dobishme në Linux pasi shumë shpërndarje lëshojnë versione të reja çdo 6 muaj (që është një kohë shumë e shkurtër).

disavantazhet

 • Sistemi mund të jetë më i paqëndrueshëm sepse, megjithëse keni versionin e fundit të të gjitha paketave, për të njëjtën arsye ato janë versionet më pak të testuara (sidomos kur bashkëveproni me të tjerët).
 • Nëse shpërndarja nuk lëshon azhurnime të ndjekura nga instalimi .iso, do të duhet të azhurnoni një numër më të madh paketash kur instalimi distro të ketë përfunduar.

Shpërndarjet më të mira të lëshimit të rrotullimit

Lëshimet e pastra të rrokullisjes, siç e shihni më poshtë, rrjedhin në thelb nga 2 distros: Arch dhe Gentoo.

Arch Linux, shumë i njohur, me popullaritet dhe pranim të jashtëzakonshëm në mesin e komunitetit të tij të përdoruesve, është ndoshta ai që azhurnon paketat e tij në versionin e fundit më të shpejtë.

Hark Bang, bazuar në Arch dhe me një stil vizual të frymëzuar nga Crunchbang (një distro tjetër e bazuar në Debian dhe që është shumë e lehtë pasi përdor Openbox).

parabolë, përpiquni të siguroni një version plotësisht falas të Arch Linux. Ky është një nga distrosët e rekomanduar nga Free Software Foundation (FSF).

Gentoo, një distro që është e vështirë për tu instaluar dhe po humbet ngadalë pranimin, pse? Ndoshta është pak e prishur.

Sabayon-Linux, është e qartë nga Gentoo por me një atmosferë pak më të këndshme.

Parashikim Linux, është një distro e bazuar në rPath (e cila ka qenë ndërpritet) Sistemi i menaxhimit të paketave Conary azhurnon vetëm ato skedarë specifikë në paketa që duhet të azhurnohen, në ndryshim nga formatet e tjera, të tilla si RPM dhe Deb, të cilat shkarkojnë paketa të tëra.

Shpërndarjet më të mira "lëshimi i pseudo rrotullimit"

Distroset e "lëshimit pseudo-rrokullisës" janë ato që bazohen në një shpërndarje mëmë që nuk është lëshim i rrokullisur por që, pasi të keni aplikuar disa ndryshime, mund të duket se janë. Në këtë seksion, ata janë pothuajse të gjithë të prejardhur nga Debian, duke përdorur depot e Testimit të Debian:

Edicioni Linux Mint Debian, i njohur më mirë si LMDE, është një shpërndarje e bazuar në Testimin e Debian që ka aspektin vizual të Linux Mint (GNOME 2, MATE / Cinnamon ose XFCE).

Aptoside, i njohur më parë si sidux, është një shpërndarje e bazuar në Testimin e Debian.

antiX, është një shpërndarje Linux, e shpejtë, e lehtë dhe e lehtë për tu instaluar, bazuar në Debian Testing dhe Mepis.

openSUSENuk është parazgjedhur një shpërndarje e lëshimit kodrina, por duke përdorur depot e Tumbleweed në vend të atyre të paracaktuara, mund të duket kështu.

Fuente: Desde Linux & COM-SL & Elia Brasa


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sebastian Varela Valencia dijo

  Shpërndarjet më të mira të lëshimit të rrotullimit
  Si do ta harroni Debian «Testimi»: '(Dhe ata nuk e përmendin atë në listë?

 2.   x11tete11x dijo

  Gentoo i lëngshëm?, Unë mendoj se fokusi i distro nuk është të jesh miqësor me përdoruesin, por të sigurosh të gjitha mjetet për të bërë atë që dëshiron

 3.   kik1n dijo

  Pajtohem plotësisht, transportimi është i shkëlqyeshëm.

 4.   qumësht24 dijo

  Archlinux është ai që më është përshtatur për simpati, edhe pse kohët e fundit kam luftuar sepse nuk më la të çaktivizoj sistemin, të rindizem ose të jem një përdorues super konzollë, por është pagesa për të patur një distro të këtij stili, por përkundër kësaj Ndihem rehat. Ju gjithashtu ju ka munguar sid debian, gjithçka që është atje edhe pse hej do të ketë kaos total hahaha me atë version.

 5.   Gjoni i Madhërishëm dijo

  Po Manjaro?

 6.   Luis dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, është shumë i dobishëm!

 7.   T Forsman dijo

  Conary / Rpath nuk ndërpritet. Parashikimi nuk bazohet në Rpath, përdor vetëm konarin.
  Konari i fundit është lëshuar 2 javë më parë
  http://blogs.conary.com

  ju lutem merrni faktet si duhet.

 8.   kik1n dijo

  Po dhe jo.
  Likeshtë si të bartësh Debian sid.
  Por unë preferoj repot e lëmshës, ato janë më të qëndrueshme.

 9.   kik1n dijo

  mmm çuditshëm problemi juaj.
  Kam 1 vjet që përdor Arch + KDE dhe pa probleme. Përdoret gjithashtu me Gnome 3 por nuk më pëlqente.
  Kanella është një bukuri.

  Gjithashtu, unë nuk e konsideroj Debian sid si një kodrina më tepër LTS.

 10.   kik1n dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm.
  Gjithmonë më kanë pëlqyer Rolling Releases.
  1) Ark
  2) OpenSuse (lëpushë)

 11.   eniks dijo

  http://blogs.conary.com/index.php/conarynews -> Përditësimi i fundit i konarit nga rpath: 4 qershor. Shpërfillja dhe këto distro nuk shkojnë mirë.

 12.   gazmor dijo

  Me sa di unë, aptosidi bazohet në dy degë Testimi dhe Sid mund të shihet në paragrafin e parë të manualit aptosid (http://manual.aptosid.com/es/welcome-es.htm) Dhe unë kam qenë me të për një vit, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet dhe të jeni të kujdesshëm në azhurnimin e azhurnimit duke vizituar Forumet e alarmit të aptosidit, ata ju kanë atje dhe ju mbajnë të informuar për problemet që mund të hasni kur të azhurnoni. Ka qenë shumë e qëndrueshme për mua dhe me programimin pothuajse të azhurnuar.
  të fala

 13.   Prodhime të zeza?! dijo

  Prodhime të zeza?!

 14.   Prodhime të zeza?! dijo

  Programe? Slackware?!, Slackware?!, Slackware?!, Slackware?!, Slackware?!, Slackware?!

 15.   Helena_ryuu dijo

  Unë duhet të kundërshtoj në lidhje me paqëndrueshmërinë, unë nuk kam pësuar ndonjë fatkeqësi të madhe, sepse harku po lëshon kodrina, përkundrazi, falë harkut tani përdor vetëm linux, sepse kam vuajtur nga versionit 2 vjet më parë, duke kërcyer nga distro në distro, version version, në sajë të arch unë isha në gjendje të vendosesha si një përdorues "i plotë" i linux, dhe gjëja më e mirë, pasi që instalova arch gati 2 vjet më parë, nuk kam pasur nevojë të instaloj asgjë fare ... përshëndetje!

 16.   Le të përdorim Linux dijo

  Kjo është ajo që thotë në faqen Distrowatch që na rekomanduat të lexojmë kaq shumë.
  http://distrowatch.com/table.php?distribution=rpath
  Ju duhet t'i paralajmëroni ata se është e gabuar. 🙂
  Gëzuar! Paul.

 17.   Ruben Rivera Jauregui dijo

  Ai që përdor është PCLinuxOS

 18.   Le të përdorim Linux dijo

  Chakra po rrokulliset vetëm pjesërisht ... jo mjaft. Ekziston një bërthamë e caktuar e paketave që nuk rrotullohen.
  Në faqen Wikipedia në anglisht ata e shpjegojnë atë mirë: http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release
  Gëzuar! Paul.

 19.   dinak dijo

  natyrisht gërryese openSUSE. Por fabrika e openSUSE gjithashtu nuk po lëshon kodrina?

 20.   johnk dijo

  Pajtohem..Gajë të hapurSUSE! ; P

 21.   Giorgio grappa dijo

  Kam instaluar antiX në Asus EeePC tim jo sepse është pseudo-rrotullues, por për shkak të lehtësisë së tij (është një nga disa distros që mund të instalohet në 4 GB të njësisë së saj të ngurta); tani, megjithatë, unë jam duke u mësuar me komoditetin që nuk duhet të instaloj përsëri. Meqenëse bazohet në Debian, është shumë komode për ne që jemi mësuar me Ubuntu.

 22.   gon dijo

  Gjithmonë kam dashur të kem një distro të tillë. por duhet të bankohet që të ketë një butë të paqëndrueshme.

  Do të ishte mirë nëse çdo distro lëshon një "depo kodrina", për shembull në Ubuntu / Mint, në mënyrë që ai që ka një version të qëndrueshëm të ketë një program të përditësuar të përditshëm. Për shembull, të kesh shfletuesin të vjetëruar sepse ne përdorim një "LTS" (më ka ndodhur mua kur përdor Ubuntu 8.04 LTS: D) nuk ka "kuptim" sepse thjesht bëhet i prekshëm dhe / ose i vjetëruar. Ky është rasti me komunikimet e tjera dhe / ose softuerët e zyrës, i cili do të ishte mirë të azhurnohej, pa "rregulluar burimet.lst" me linja nga depot e palëve të treta dhe / ose nga i njëjti version distro, por i ndryshëm. Mendoj se ajo që them mund të bëhet me repot ekzistuese, por për të shmangur konfliktet e pajtueshmërisë është më mirë se kjo bankë nga e njëjta distro;).

  Po e pranoj që jam i besueshëm për të azhurnuar dhe / ose instaluar hahaha: D: D, por gjithmonë kam dashur të kem një shpërndarje hibride që merr më të mirën e një Rolling Release dhe një LTS. Gjysma e komplikuar, apo jo?

  1.    Më e zezë dijo

   Ajo që komentoni mund të bëhet me Gentoo pasi lejon përzierjen e paketave të qëndrueshme dhe të paqëndrueshme duke modifikuar skedarin pako.fjalë kyç. Në rastin tim unë preferoj të përdor paketa të qëndrueshme përveç kur:
   * Unë dua ta kem programin të azhurnuar (për momentin e bëj vetëm me Firefox dhe QuiteRSS).
   * Versioni i qëndrueshëm është shumë i vjetër (siç ndodh me Metasploit, Wine dhe disa programe të tjera).
   * Nuk ka versione të qëndrueshme ose programi nuk është as në pemën zyrtare (përkatësisht Skype dhe "Frets On Fire").
   * Versioni i paqëndrueshëm funksionon më mirë sesa versioni i qëndrueshëm (është e rrallë që diçka e tillë ndodh por më ka ndodhur me MenuLibre; kur instalova versionin e qëndrueshëm nuk mund ta hapja por kur provova atë të paqëndrueshmi funksionoi në mënyrë perfekte).

   Për të kontrolluar atë që them këtu mund të kërkoni për programet e përmendura më sipër.
   Dhe për të menaxhuar depot e palëve të treta (në Gentoo quhen mbivendosje) ekziston laik. Thjesht shkruani një tastierë "sudo layman -a repository_name" dhe më pas instaloni ndonjë program prej tij si zakonisht.

 23.   LMDE dijo

  LMDE është shpërndarja më e keqe që kam provuar ndonjëherë. Kam ardhur në të duke kërkuar një lëshim miqësor të kodrina dhe ka qenë një fiasko. Përditësimet marrin shumë kohë dhe kur mbërrijnë ato ende përmbajnë shumë gabime që e bëjnë mjedisin grafik të papërdorshëm.

 24.   Pablo dijo

  Artikull shumë interesant, ne do të testojmë disa nga këto distros.

 25.   Marco dijo

  Dhe çfarë lidhje me Chakra ??????

 26.   moringo dijo

  Për mua (duke qenë se vuaj nga versionit) nuk ka asgjë më të mirë se Archlinux, pasi duke qenë një fillestar programimi, më pëlqen të kem gjithnjë gcc dhe biblioteka të tjera të azhurnuara, përveç konfigurimit të saj sipas dëshirës time dhe të kem vetëm ato që duhen dhe dua.

 27.   Guxim dijo

  Testimi i Debian nuk po përsëritet, por është gjysmë i rrokullisur, ashtu si Chakra

 28.   Le të përdorim Linux dijo

  Eshte e vertete! Po më mungonte Testimi i Debian !! 🙂

 29.   reynaldo2x dijo

  Ku e kanë lënë linjen chakra? e cila është ndër 15 distrot më të njohura

 30.   Germaine dijo

  Problemi që unë shoh për ata prej nesh që sapo po fillojnë është se këto rrotullime kanë nevojë për shumë njohuri dhe për ata prej nesh që erdhën dhe u rritën me W $ është diçka e komplikuar pasi në rastin tim, unë u përpoqa të instaloj Arch dhe Sabanyon dhe kjo bëri një rrëmujë, dhe për LMDE ka shumë Dështova, qëndrova me LinuxMint 14 KDE edhe pse më pëlqyen shumë Pear Linux, ROSA dhe Fuduntu (për netbook).

 31.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit per simpatine tuaj Me sa duket është e gabuar edhe në Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Foresight_Linux
  Sidoqoftë, ne tashmë kemi korrigjuar gabimin.
  Gëzuar! Paul.

 32.   eniks dijo

  NUK NDODHET !!!!!!! Unë jam një përdorues i distro dhe kam azhurnimet e mia dhe mbështetjen time në forum !!!

 33.   eniks dijo

  Përshëndetje? Parashikimi me bazë Debian ?????? Nëse vendosni shpërndarje, së paku informoni veten në zhvlerësim për to, ajo bazohet në rpatch linux dhe nuk është pseudo rrokullisje është rrotullim i pastër.

  Më serioze!

 34.   rv dijo

  Faleminderit. Të dhëna të shkëlqyera dhe artikuj të shkëlqyeshëm, si zakonisht

 35.   E dijo

  Harrojeni ANTERGOS (atë që unë përdor në të gjithë kompjuterët e mi), bazuar në Arch por me një instalues ​​grafik shumë të thjeshtë në stilin e derivateve të Debian që nuk dua të kujtoj më. Nëse e provoni, e mbani, domethënë: Të shijosh ngjyrat!

 36.   Gerardo Cortegoso Gonzalez dijo

  artikull shume i keq, nuk e dini cfare po thoni. janë testuar pak? Me sa di unë zakonisht ka një degë të qëndrueshme, testuese dhe të paqëndrueshme në të njëjtën distro, dhe mbi të gjitha nuk përmend Manjaro. Antergos, Kaos ... NI PUTA IDEA !!