Si të konfiguroni dhe personalizoni plotësisht sfondin tuaj në KDE

Në rast se dyshimet ende ekzistojnë, me këtë tutorial shpresoj t'i shpërndaj pak ... KDE Shtë një mjedis që pa dyshim lejon përdoruesin të konfigurojë kompjuterin e tij në një mënyrë shumë më të larmishme se çdo mjedis tjetër, këtu do t'ju mësoj gjithçka që lidhet me letër-muri.

Në të vërtetë, të gjitha këto mundësi mund të gjenden në panelin e konfigurimit, ndërsa janë në xhuxh (për shembull) për të arritur shumë nga kjo është e nevojshme të instaloni aplikacione të reja, shumë herë që nuk arrijnë gjithçka që dëshironi.

Por hej, mjaft që atëherë është vendosur një flakë në përdoruesit e KDE duke shpjeguar me teste dhe përgjigje objektive, në lidhje me KDE që lejon më shumë sesa Gnome, dhe përdoruesit e Gnome që përpiqen të debatojnë me argumentin e vetëm që ky mjedis (Gnome) konsumon më pak pajisje sesa KDE ( e cila është e vërtetë).

Opsionet themelore:

Intuitive, gjëja themelore për të konfiguruar desktopin është të klikoni me të djathtën mbi të dhe të përdorni Preferencat në desktop, atje do të shohim opsionet më të menjëhershme që kemi. Siç do ta shohim në imazhin vijues, kemi dy skeda, njëra për opsionet e menjëhershme për atë desktop dhe tjetra që lidhet me gjestet e miut:

 

Në këtë skedë, ne mund të përcaktojmë se si e duam sfondin tonë dhe çfarë do të jetë, si dhe të specifikojmë se nuk duam një sfond fiks ose statik por që preferojmë një prezantim ose galeri, kjo arrihet duke zgjedhur në «Letër-muri»Opsioni i«Presentación':

Përshtatja e secilës desktop:

Ne sapo kemi botuar një udhëzim të thjeshtë, përmes të cilit shpjegojmë se si të përdorim një sfond të ndryshëm në secilën desktop: https://blog.desdelinux.net/wallpapers-diferentes-escritorios-de-kde/

Epo, duke ndjekur atë manual, ne gjithashtu mund të vendosim widget ose plazmoidë të ndryshëm në secilën desktop. Me fjalë të tjera, nëse konfigurojmë desktopin tonë që të ketë një sfond të ndryshëm në secilën prej tavolinave tona, widgetet, plazmoidet ose veglat që kemi mund të jenë gjithashtu të ndryshme në secilën desktop.

Përfundim:

Sfondet në KDE mund të rregullohen, ose nëse duam ato mund të jenë një galeri ose prezantim, dhe kjo arrihet pa pasur nevojë të instaloni aplikacione të jashtme, aq më pak. Përveç kësaj, ne mund të kemi sfonde të ndryshme në secilën desktop që kemi, duke na lejuar kështu personalizim më të madh dhe pse jo? … Një bukuri më e madhe në kompjuterin tonë

 Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Një sfond shumë i bukur i vajzës HAHA. Unë kurrë nuk kam bërë prezantime, kam menduar se kjo i bën sytë e mi të trullosen, dhe ti shko dhe e vendos çdo 10 sekonda. Të paktën është origjinale

  Por hej, mjaft që nga ajo kohë ndërtohet një flakadar

  Unë do të të tregoja të njëjtën gjë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Jo, unë nuk e vë prezantimin, vetëm se ekziston mundësia / opsioni, ju mund të vendosni një prezantim të sfondit pa instaluar aplikacione të jashtme ose redaktoni manualisht një .XML (si në Gnome).

   Po nese…. * - * .. Jam e dashuruar me të, sfondi më i mirë që kam pasur ndonjëherë HAHA.

   1.    Guxim dijo

    Unë e di se kush mund të bëj praktikë të infermierisë në distancë me rënien në dashuri ... haha.

    Tjetra u tha sepse do të përfundojë e lodhshme në afat të shkurtër. Dhe gjëja Gnome, ia vlen të mos klikosh por nuk është aq shumë, po, unë ende preferoj KDE

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Një përdorues fillestar, një noob i plotë nëse i thoni që duhet të redaktojë një XML për ta arritur atë, ose të instalojë një aplikacion tjetër… në fund të fundit, do të jetë më e vështirë ose e pakëndshme për të që ai thjesht tashmë ka opsionin aty si në KDE.

     1.    Eduar2 dijo

      Unë preferoj të mësoj të peshkoj sesa të më japin peshqit.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Ndoshta mënyra ime e të menduarit është disi e rëndë ... por, nëse gjithçka jepet gjithmonë në duart e përdoruesve fillestarë, nëse ata gjithmonë e marrin atë dhe i kanë gjithçka sa më lehtë, kur do të pushojnë së qeni fillestar? Askush nuk mëson nëse ata i zgjidhin problemet e tyre për momentin, nëse dikush tjetër mendon për ta, secili duhet të mendojë dhe të mendojë logjikisht, kështu ata pushojnë së qeni noob dhe fillojnë të jenë një përdorues i vërtetë.


     2.    Guxim dijo

      Mirë Eduar2, kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë, jo për tërheqjen e përdoruesve.

      Lërini noob-et të mësojnë të modifikojnë XML, në vend që të mbushin forume me pyetjet e tyre si:

      «HOYGAN KIEM NE ALLUDHE N TO IMTALAREL MEZENYER NE UVUNTO URGE ME MUXO GRASIAS DE ANTEBRASO»

 2.   Eduar2 dijo

  Hej Kurajo, pse janë noobs tuaj të tjerë përveç noobs analfabetë?

  1.    MSX dijo

   Guximi +1: TEKSTUAL.