Si të krijoni një lëshues në desktopin e Ubuntu

Për disa versione tashmë, Ubuntu nuk ka një mundësi për të krijoj un shtambë. Këtu shpjegojmë se si të krijojmë një të tillë.

Ky është një kontribut nga Ezequiel Ruiz Montecino, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Ezequiel!

hapat

Hapa një terminal dhe shkruaj si vijon:

gnome-desktop-edito-artikullin desktop / Desktop --krijo-ri

Ku ~ / Desktop është vendi ku ju doni të krijohet lëshuesi. Më pas, do të shfaqet sa vijon:

Nga këtu mund të personalizoni lëshuesin.

Në Type ju mund të zgjidhni midis Terminal Application or Application only. Nëse aplikacioni ka një ndërfaqe grafike, zgjidhni Application. Në rast se duhet të shihni "reagimet" ose progresin e një skenari, duhet të zgjidhni opsionin e parë.

Në Command futni vendin ku është pritur skenari ose aplikacioni që do të ekzekutohet. Evenshtë madje e mundur të zgjidhni një ikonë ose imazh të personalizuar duke klikuar në butonin e trampolinës.

Tani të gjithë ju duhet të bëni është të klikoni OK.

Në fund të fundit, mbetet të japim lejet e ekzekutimit të skenarit ose aplikacionit që lëshuesi tregon.

Për ta bërë këtë, mund të klikoni me të djathtën në skedarin që do të ekzekutohet dhe nga seksioni Properties të ndryshoni lejet e ekzekutimit. Përndryshe, hapni një terminal dhe ekzekutoni:

sudo chmod + x shteg_y_file_name_to_run

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Shkëlqyeshëm tani mund të krijoj lëshuesit e mi n__n

 2.   Bobi dijo

  Përshëndetje, artikull i shkëlqyeshëm, a mund të krijoni një lëshues me lidhjen e nautilus me një server ssh në android ??? Faleminderit

 3.   mlguni dijo

  Krijoni një lëshues për lëshuesin në mënyrë që të mos e shkruaj çdo herë?

 4.   Sektori Linus dijo

  sudo nautilus / usr / share / aplikacione /
  atje i gjeni lëshuesit e secilit program
  thjesht klikoni me të djathtën në ikonë dhe dërgojeni në desktop, ose kopjoni dhe ngjisni

  1.    Fina dijo

   Shumë e mirë për krijimin e shkurtesës jclic në desktopin e Ubuntu. për nipërit dhe mbesat, një mestreta në pension
   Fina

 5.   Roberto dijo

  A mund të më tregoni se si të bëj një hyrje të drejtpërdrejtë në një faqe në internet dhe ta mbaj atë në desktop? Me versionin e mëparshëm (13.10), unë klikova me të djathtën në desktop dhe atje e bëra, tani me 14.04 nuk mund ta bëj

  1.    le të përdorim linux dijo

   Hello!
   Provoni të klikoni me të djathtën në skedarin në të cilin dëshironi të krijoni një shkurtore dhe, pasi të jetë krijuar, tërhiqeni atë në desktop.
   Në rastin e faqeve në internet, nuk mund të mendoj se si ta bëj atë. Unë mendoj se zvarritja e url nga firefox dhe hedhja e tij në desktop nuk funksionon. Do të ishte e nevojshme të provohet. Po kështu, mendoj se kam lexuar shumë kohë më parë për ekzistencën e një shtese për Firefox: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/66
   Gëzuar! Paul.

   1.    Guillermo dijo

    Për një faqe html thjesht krijoni shkurtoren për firefox (/ usr / bin / firefox) dhe në rreshtin e komandës shtoni një hapësirë ​​të ndjekur nga rruga për në atë faqe në internet ose skedarin html.

    Për shembull:
    Komanda: / usr / bin / firefox / stuff / index.html

    Vini re se këto lloje të aplikacioneve që mund të hapin një skedar ose një shteg, kur një qasje e drejtpërdrejtë bëhet thjesht në program,% U duhet t'i shtohet komandës në mënyrë që ata të hapin atë që ju tërheqni mbi to. Për shembull mund të krijojmë aksesin me komandën:
    Komanda: / usr / bin / firefox% U

    Në atë mënyrë, hedhja e një html në shkurtore duhet të hapë një skedar të tillë me programin firefox.

 6.   Jose Miguel dijo

  programi Cairo-Doc ju lejon të krijoni shkurtore shumë lehtë

 7.   Lojra dijo

  Përshëndetje, kontribut shumë i mirë 😀 😀

 8.   Mauricio dijo

  Contributionshtë një kontribut i mirë, vazhdoni kështu

 9.   Gregorio Perez dijo

  Shumë e dobishme efektive

 10.   flaviosan dijo

  Hello!
  shume mire!
  por ekziston një mënyrë më e lehtë: 1) hapni dosjen ku është programi që do të ekzekutohet
  2) tërhiqni ekzekutuesin në desktop, në shirit ose kudo që dëshironi ta vendosni
  3) Bërë! klikimi në ikonë hap programin në fjalë

  1.    John dijo

   Nëse nuk funksionon, vendosni sudo nautilus në terminal dhe krijoni lidhjen e çdo dosje dhe ngjiteni në desktop.

 11.   cauchanfe dijo

  kjo do të thotë
  krijimi i një lëshuesi është një dhimbje e vërtetë në bythë!

 12.   Mir X dijo

  Përshëndetje, gjithashtu mund të krijoni lëshues nga terminali, duke përdorur mjetin "mklauncher" dhe një komandë të vetme të linjës:

  Shembull:

  # mklauncher -n "Firefox Quantum" -e "/ opt / firefox / firefox% U" -i "/opt/icons/firefox.png" -cat "Rrjeti"

  Mjeti "mklauncher" punon në të gjitha tryezat e GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, EDE, Cinnamon, Pantheon, etj.

  Për të instaluar "mklauncher" duhet të hyni si administrator dhe të ekzekutoni komandën e mëposhtme:

  GNU / Linux 64 bit
  ------
  #wget https://osdn.net/dl/mklauncher/mklauncher-1.0.0-amd64.tar.gz && tar xfzv mklauncher-1.0.0-amd64.tar.gz && cd mklauncher-1.0.0-amd64 && ./instalo

  GNU / Linux 32 bit
  ------
  #wget https://osdn.net/dl/mklauncher/mklauncher-1.0.0-i386.tar.gz && tar xfzv mklauncher-1.0.0-i386.tar.gz && cd mklauncher-1.0.0-i386 && ./instalo

 13.   Mir X dijo

  Për të kopjuar lehtësisht lëshuesit nga menyja e aplikacionit në desktop, duhet të krijoni këto dy lëshime, duhet të zgjidhni menaxherin e duhur të skedarëve për sistemin aktual nautilus, delfin, thunar, etj:

  # tij

  # mklauncher -n "Global lëshuesit" -e "nautilus / usr / share / applications" -i "mk-folder.png" -cat "System" -k "Global; Launcher;"

  # mklauncher -n "Lëshuesit lokalë" -e "nautilus $ HOME / .local / share / application" -i "mk-folder.png" -cat "System" -k "Global; Launcher;"

  Për të krijuar shkurtore në faqet e internetit duhet të zgjidhni shfletuesin e duhur për sistemin aktual firefox, opera, etj:

  # mklauncher -n "firefox" GNU Linux OS "-e" https://www.linux.org»-I« mk-internet.png »-cat« Rrjeti »

  Mjeti "mklauncher" vendos një ikonë në desktop automatikisht.

 14.   pseudodata dijo

  Nuk do të ishte një ide e keqe që artikujt të tregonin qartë datën e botimit dhe versionet e përdorura.

 15.   Mir X dijo

  Unë kam për të korrigjuar, ka pasur një gabim komanda e saktë për të hapur dosjen lokale të lëshuesve është kjo:

  .

  Gati e harrova, versioni aktual për "mklauncher" është:

  «2020-01-07» «Versioni 1.0.0»

  Për të gjithë Linux (Debian, Ubuntu, Fedora, Linux Mint, Red Hat, CentOS, Arch, openSUSE, Gentoo, Kubuntu, Raspbian, OS elementare, Solus, Mageia, Pop! _OS, Clear Linux, Void Linux, NixOS, Alpine.)

  Kjo është faqja e projektit:

  http://mklauncher.osdn.io