Si të vrasësh proceset lehtë

Në thelb ka 4 mënyra de Matar në mënyrë efektive a proces en Linux: vriteni me emër, duke specifikuar një pjesë të emrit, nga PID, duke treguar dritaren e procesit me kursorin e miut. Le të shohim një nga një ...

Vrasni: vrisni një proces duke përdorur PID-in e tij

Mënyra më e komplikuar por në të njëjtën kohë mënyra më e saktë për të vrarë një proces është përmes PID-it të tij ("Identifikuesi i Procesit"). Secila nga këto 3 variante mund të shërbejë:

vrasin -TERM pid vrasin -SIGTERM pid vrasin -15 pid

Ju mund të përdorni emrin e sinjalit (TERM ose SIGTERM) që dëshironi të dërgoni në proces ose numrin e tij të identifikimit (15). Për të parë një listë të plotë të sinjaleve të mundshme, unë sugjeroj të kontrolloni manualin e vrasjes. Për ta bërë këtë, ekzekutoni:

Artikulli i lidhur:
Mbyllja dhe rifillimi duke përdorur komandat

vrasin njeriun

Le të shohim një shembull se si të vrasim Firefox:

Së pari, duhet të zbuloni PID të programit:

ps -ef | grep firefox

Kjo komandë do të kthejë diçka si kjo:

1986? Sl 7:22 /usr/lib/firefox-3.5.3/firefox

Ne përdorim PID të kthyer nga komanda e mësipërme për të vrarë procesin:

vrasin -9 1986

killall: vrasin një proces duke përdorur emrin e tij

Kjo komandë është shumë e lehtë

emri i procesit killall

Një gjë që duhet të keni parasysh kur përdorni këtë metodë është se nëse ka më shumë se një shembull të ekzekutimit të këtij programi, të gjitha ato do të mbyllen.

Artikulli i lidhur:
Cron & crontab, shpjegoi

pkill: vrisni një proces duke përdorur një pjesë të emrit të tij

Shtë e mundur të vrasësh një proces duke specifikuar emrin e plotë ose një pjesë të emrit. Kjo do të thotë se nuk ka nevojë që ju të mbani mend procesin PID për të dërguar sinjalin.

pkill emrin e pjesës_procesit

Në kthim, kjo metodë do të shkatërrojë të gjitha proceset që përmbajnë fjalën e futur. Kjo do të thotë që nëse kemi 2 procese të hapura që ndajnë një fjalë në emër, të dy do të mbyllen.

 

xkill: vrasin një proces duke zgjedhur dritaren me miun

Kjo është metoda më e thjeshtë dhe praktike. Në rast katastrofe, thjesht shtypni Alt + F2 për të sjellë kutinë e dialogut që do t'ju lejojë të ekzekutoni komandat. Nga atje, ekzekutoni komandën e mëposhtme:

xkill

Kursori i miut do të shndërrohet në një kafkë të vogël. Mbetet vetëm të klikoni në dritaren që dëshironi të mbyllni dhe të dëgjoni. Procesi i lamtumirës.

 

Disa komente përfundimtare

Në mbyllje, doja të ndaja disa këshilla që mund të jenë të dobishme. Në Linux, si në Windows, kur një proces varet, dritarja në fjalë mund të mbyllet në përgjithësi duke klikuar butonin Mbyll (i cili ka formë si X). Pas disa sekondash, do të shfaqet një dritare që na pyet nëse vërtet duam ta vrasim procesin pasi që ai nuk përgjigjet si duhet. Ne themi po dhe kaq.

Kjo do të thotë që metodat e përshkruara këtu duhet të përdoren kur asgjë nuk ndodh kur klikoni në butonin Mbyll dritaren në fjalë.

Në rast të një katastrofe të madhe, mos harroni se para se të shtypni është e mundur të kryeni një rinisni "i sigurt".

Së fundmi, mund të jetë shumë e dobishme të zbuloni se cilat procese po zhvillohen aktualisht. Për këtë, ambiente të ndryshme desktop (GNOME, KDE, etj.) Kanë mjete grafike që lehtësojnë këtë detyrë. Sidoqoftë, në rast se nuk mund t'i përdorni ose thjesht dëshironi ta bëni nga terminali, mund të ekzekutoni sa vijon:

më i lartë

Në rast se kjo nuk funksionon ose nuk keni të instaluar paketën përkatëse, gjithmonë mund të ekzekutoni:

ps -A

Kjo do të rendisë të gjitha proceset drejtuese, së bashku me emrat dhe PID-et e tyre përkatëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jerome Navarro dijo

  «Ps -ef | "grep firefox" nuk është e njëjtë me "pgrep firefox"?

  Epo personalisht unë përdor "pidof" për të marrë PID.

  Përshëndetje!

 2.   Iago Martinez Ocaña dijo

  ajo që përdor më shumë është:
  top $ lartë
  duke na treguar listën e proceseve aktive, atëherë nëse godasim "k" ose shkruajmë "vras" do të na kërkojë pid-in e procesit për ta vrarë (e lexojmë nga lart) dhe pastaj hyjmë, për të dalë nga lart shtypim "q"
  Hyrje shumë e mirë, por kjo formë më duket më e thjeshtë. Nëse terminali nuk funksionon, ne provojmë me ctrl + alt + f [1-6] dhe bëjmë që andej.

 3.   anatonia dijo

  Çfarë gjeniu faleminderit që më ndihmuat më dhanë një dorë të shkëlqyeshme me këtë postim !!!

 4.   Oktavio Villanueva dijo

  Përshëndetje! A mundet që komanda xkill vetëm të zhdukë programin X dhe të mbetet e hapur? Sepse gjithnjë më ndodh që kur shkoj te menaxheri i detyrave procesi është akoma i gjallë dhe unë duhet ta vras ​​atë.
  E pranoj, unë jam një fillestar shumë i ri. Dhe komandat killall dhe pkill do të më ndihmojnë shumë. Faleminderit për ngarkimin e tyre, një blog shumë i mirë.
  Përshëndetje!

 5.   heberth ardila dijo

  Unë rekomandoj htop ... është më e mira për këtë ...

  punon me mallkime

  sudo apt-get instalo htop

 6.   Lyonn dijo

  pidof nuk është për të gjitha Unixes, për shembull Solaris nuk e ka atë komandë, dhe kjo na bën të përdorim ps të fuqishëm.

  të fala

 7.   pagëzoj dijo

  htop është më i shprehur dhe më miqësor për përdoruesit

 8.   RudaMashkull dijo

  Në rastin e përdorimit të PID, gjëja e saktë është $ kill PID që dërgon sinjalin SIGTERM si parazgjedhje, në rast se procesi nuk përgjigjet, përdoret $ kill -9 PID që dërgon sinjalin SIGKILL, ky i fundit eliminon procesin pa e lënë mbyllja e njëjtë në mënyrë korrekte (mund të ketë humbje të të dhënave për shembull). SIGTERM pyet ju lutem, SIGKILL i jep atij një sëpatë

 9.   Rodrigo dijo

  Faleminderit shumë, do ta provoj nëse më ndodh përsëri.

 10.   Rodrigo dijo

  nje pyetje Kur mjedisi i desktopit varet në Ubuntu (unë përdor Unity), a mund të rindizet pa vrarë të gjitha proceset e tjera? Unë nuk jam shumë i përparuar në linux dhe më ndodh ndonjëherë që po punoj dhe të varet, e vetmja gjë që bëj është rifillimi i sigurt, por humbas gjithçka për të cilën po punoja.

  Unë nuk e di nëse dyshimi im është kuptuar.

  të fala

 11.   StallValds dijo

  Një proces në shtetin mumje nuk mund të vritet në mënyrën tradicionale.

  Këtu për më shumë detaje: esdebian.org/wiki/matar-proceso-zombie

 12.   dinak dijo

  Për më të përparuarit, si e vrisni një proces në shtetin ZOMBIE?
  thjesht për të gjeneruar një bisedë të vogël

 13.   Jorge Vips dijo

  Shume mire, vetem ajo qe me duhej ..

 14.   Pepe dijo

  E vërteta është se komanda e vrasjes është shumë e dobishme. Të jesh në gjendje të vrasësh procese të bezdisshme vetëm duke u thirrur në vrasje është shumë mirë. Më në fund një komandë që i shërben diçkaje.

 15.   Alex dijo

  Pyetja teorike: Vrasja e një procesi do të thotë që ajo të ndalojë së funksionuari. Pyetja ime është e kundërta, nëse dua të rifilloj atë proces që kam vrarë, si ta bëj atë?

  1.    alex dijo

   Epo ju vendosni ./( emri i procesit) &
   me këtë e drejtoni përsëri dhe PID-i juaj do të dalë gjithashtu

 16.   JC Rivera dijo

  Shkëlqyeshëm, kisha kohë duke kërkuar ndihmë si kjo. Ishte shumë e dobishme për mua. Faleminderit shumë për ndarjen.
  Përshëndetje nga San Luis Potosí, Meksikë.

 17.   alex dijo

  Si mund të vras ​​dy procese duke ditur PID-in e tyre në të njëjtën komandë?

  1.    John dijo

   Unë mendoj se ishte 'vrasin [PID-i i Parë] [PID-i i dytë]

 18.   Gauchita Watafak dijo

  Artikull shumë interesant. Kjo faqe në internet është faqja ime kryesore e linux.

  Unë në përgjithësi përdor:
  ps sëpatë | grep process_name (kjo për ta lokalizuar në sistem)
  vrasin -9 proces_id

  Unë ndaj një kurs falas bash në internet që shkon rreth:
  https://aprendemia.com/cursos/curso-de-bash-scripting Shpresojmë se do të jetë e dobishme.

 19.   andy dijo

  dhe nëse doja të ishte një profil në linux vetëm ai që mbyllet siç duhet?

  shembull kam 2 profile të firefox-it të hapura
  por dua të mbyll vetëm një profil të vetëm

  profili 1
  profili 2

  Dua që vetëm profili 2 të mbyllet siç duhet të jetë komanda

  paraprakisht faleminderit për përgjigjen

 20.   moi dijo

  si mund të vras ​​proceset e planit ubuntu, me një rresht të vetëm komande