Shkurt 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shkurt 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Shkurt 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në këtë ditë të parafundit të shkurtit 2021, ne shpresojmë që tonë komuniteti global i madh dhe në rritje e lexuesve dhe vizitorëve ka kaluar deri më sot, një i lumtur, i begatë, i shëndetshëm, i suksesshëm dhe i bekuar kohë, ndërsa shijon të gjitha tonat lajme informative dhe teknologjike që ne kemi ofruar në lidhje me Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, kryesisht

Dhe si zakonisht, sot në Blog DesdeLinux ne e sjellim këtë pak resumen, nga disa nga më të mirat botime të paraqitura të muajit, domethënë lajmet, udhëzimet, manualët dhe udhëzuesit më të rëndësishëm të periudhës aktuale që mbaron.

Hyrje e Muajit

kjo Përmbledhje mujore, siç e dinë tashmë shumë nga ju, qëllimi i tij është të sigurojë një kokërr e dobishme e rërës për të gjithë lexuesit tanë, veçanërisht për ata që nuk kanë arritur t'i shohin, lexojnë dhe ndajnë ato në kohën e duhur. Por që, në të njëjtën mënyrë, ata duan të jenë në azhurnim përmes botimeve tona në lidhje me Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e Shkurt 2021

brenda DesdeLinux

E mira

DVDStyler: Aplikacion falas dhe multiplatform për krijimin dhe krijimin e DVD-ve
Artikulli i lidhur:
DVDStyler: Aplikacion falas dhe multiplatform për krijimin dhe krijimin e DVD-ve
Gjuha e ndryshkut: Zhvilluesit e saj shpallin versionin e ri 1.50.0
Artikulli i lidhur:
Gjuha e ndryshkut: Zhvilluesit e saj shpallin versionin e ri 1.50.0
Kuletat Dogecoin: Si të instaloni Portofolet zyrtarë në GNU / Linux?
Artikulli i lidhur:
Kuletat Dogecoin: Si të instaloni Portofolet zyrtarë në GNU / Linux?

E keqja

Artikulli i lidhur:
Dy të mëdhenj janë të gatshëm të përballen me njëri-tjetrin dhe çmimi është të dhënat tona
Artikulli i lidhur:
Kobalos, një malware që vjedh kredencialet e SSH në Linux, BSD dhe Solaris
Mjedër
Artikulli i lidhur:
Fondacioni Raspberry Pi instaloi fshehurazi një depo të Microsoft

Interesante

servera të dedikuar
Artikulli i lidhur:
Server i dedikuar: avantazhet për biznesin tuaj
Artikulli i lidhur:
Bast në burim të hapur do të thotë heqje dorë nga monopoli i shfrytëzimit komercial
OWASP dhe OSINT: Më shumë mbi sigurinë kibernetike, privatësinë dhe anonimitetin
Artikulli i lidhur:
OWASP dhe OSINT: Më shumë mbi sigurinë kibernetike, privatësinë dhe anonimitetin

Postime të tjera të rekomanduara nga Shkurt 2021

 • Hacking Etike: Aplikacione falas dhe të hapura për GNU / Linux Distro. (Ver)
 • Rexuiz, Trepidaton dhe Smokin 'Guns: 3 lojëra të tjera FPS për GNU / Linux. (Ver)
 • GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur. (Ver)
 • Dogecoin rrëzohet, bie 23% ndërsa Elon Musk kritikon listën e DOGE. (Ver)
 • Pluto TV: do të premierë pesë kanale të reja falas. (Ver)
 • Një sulm i varësisë lejon ekzekutimin e kodit në PayPal, Microsoft, Apple, Netflix, Uber dhe 30 kompani të tjera. (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Shkurt 2021 Lëshon Distros

 • magji 8: 2021-02-26
 • KaliLinux 2021.1: 2021-02-24
 • Gecko Linux 999.210221: 2021-02-22
 • FreeBSD 13.0-BETA3: 2021-02-21
 • netrunner 21.01: 2021-02-20
 • Mabox Linux 21.02: 2021-02-20
 • pfSense 2.5.0: 2021-02-17
 • Linux i Thjeshtë Core 12.0: 2021-02-17
 • Q4OS 3.14: 2021-02-16
 • Slackware Linux 15.0 Alpha 1: 2021-02-16
 • Devuan GNU + Linux 3.1.0: 2021-02-15
 • Siduksioni 21.1.0: 2021-02-15
 • FreeBSD 13.0-BETA2: 2021-02-13
 • Hapni Mandriva Lx 4.2: 2021-02-13
 • 122: 2021-02-09
 • PC Linux OS 2021.02: 2021-02-07
 • Magic 8 RC: 2021-02-06
 • Ubuntu 20.04.2: 2021-02-04
 • Përpjekja OS 2021.02.03: 2021-02-03
 • Zgjidhja 4.2: 2021-02-03

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Software-it të Lirë (FSF)

 • 03/02/2021 - Faleminderit për mbështetjen tuaj bujare ndërsa avancojmë lirinë: Lai Fondacioni i Free Software (FSF) përfundoi zyrtarisht anëtarësimin e tij vjetor në 18 janar, me 487 nga 500 anëtarët e rinj që shpresonte të fitonte. Sidoqoftë, ata kanë vazhduar të marrin regjistrime të anëtarëve të rinj në postë. Kështu që ata konsiderojnë se e kanë arritur qëllimin e tyre për 500 anëtarë të rinj. Dhe për atë arsye, ata shpresojnë të vazhdojnë të jenë në një pozitë të fortë për të bërë punën e tyre në 2021. (Ver)
 • 10/20/2021 - Festoni Ditën e Softuerit të Lirë në 14 Shkurt duke qëndruar i lidhur: Duke qenë se mjetet e komunikimit artizanal të ofruara nga Softueri i Lirë, Burimi i Hapur dhe GNU / Linux nuk vijnë me lidhje, domethënë ato janë një dhuratë e thjeshtë dhe e përsosur, e ndarë me një angazhim absolut të bujarisë dhe respektit; Free Software Foundation Europe (FSFE) ka zgjedhur temën e "qëndrimit të lidhur" për festimin e Ditës së Dashurisë së Programit të Lirë, i cili zhvillohet çdo vit në 14 Shkurt, Ditën e Shën Valentinit, dhe ne duam që! Që ju të ndani dashurinë! (Ver)
 • 11/02/2021 - LibrePlanet, konferenca kryesore e Software-it të Lirë në botë, po afron: Fondacioni i Softuerit të Lirë informon se, në ngjarjen tjetër LibrePlanet, janë planifikuar dy ditë të shkëlqyera bisedimesh, me më shumë se dyzet folës nga e gjithë bota, në 20 dhe 21 Mars 2021, dhe kjo është arsyeja pse ata kërkojnë ndihmën e Vullnetarëve, pasi ka shumë punë për të bërë dhe pjesëmarrja vullnetare mbetet thelbësore për suksesin e ngjarjes. Ata raportojnë se ekzistojnë dy funksione kryesore që ata duhet të mbulojnë me Vullnetarët dhe këto janë: Monitoruesit e Dhomës dhe Moderatorët IRC dhe Biseda Zëri. (Ver)

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • 01/02/2021 - OSI dhe miqtë e tij në FOSDEM virtual: FOSDEM është një ngjarje e komunitetit me burim të lirë dhe e lirë që është zhvendosur në internet në vitin e tij të 21-të. Ngjarja e këtij viti do të jetë pak më ndryshe, por ana pozitive është se ju keni mundësinë të merrni pjesë në shtëpi, pa pasur nevojë të udhëtoni. Bisedat e këtij viti janë regjistruar të gjitha dhe folësit do të jenë në internet për t'iu përgjigjur pyetjeve menjëherë pas transmetimit fillestar. Nëse dëshironi të merrni pjesë në bisedën drejtpërdrejt, do t'ju duhet të bashkoheni në konferencë në kohë reale. (Ver)
 • 04/20/2021 - Evolucioni i OSI si një vend pune: OSI informon se për shkak të rritjes së saj të madhe vitet e fundit, është në një proces riorganizimi, ku kërkon të shohë vetveten dhe të jetë një organizatë si ato të tjera zyrtare dhe të konstituuara, domethënë si një vend pune pozitiv dhe i shëndetshëm, ku punëtorët tuaj kanë aktivitete të përditshme dhe mund të jenë të suksesshëm pa u lodhur. Kështu që ata aspirojnë të kalojnë nga një person me kohë të plotë në dy ose edhe tre punonjës me kohë të plotë në vitet e ardhshme. (Ver)
 • 09/02/2021 - Modernizimi i deklaratës sonë të misionit: OSI raporton se ata kanë ripunuar deklaratën e tyre të misionit, që do të thotë që ndërsa objektivat e tyre kryesorë mbeten të pandryshuara, aktivitetet e tyre të ardhshme të fokusit tani do të shkojnë përtej miratimit të licencimit. Ata do të vazhdojnë të jenë kujdestarë të Përkufizimit të Burimit të Hapur (Përkufizimi i burimit të hapur - OSD), por ata gjithashtu do të kërkojnë mënyra të tjera për të mbështetur, rritur dhe mirëmbajtur ekosistemin me burim të hapur. (Ver)

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Si zakonisht, shpresojmë kjo "përmbledhje e dobishme e vogël" me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për muajin e «Febrero» nga viti 2021, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si Telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.