Burimet e Gentoo: Si të ndërtoni bërthamën tuaj pa u lodhur duke u përpjekur

Epo, kjo është një nga ato pikat që nuk mund t'i injoroj para se të filloj udhëzuesin e instalimit të Gentoo 🙂 Unë e di se shumë do të presin me padurim këtë postim, dhe më vjen keq që ju bënë të prisni, por gjithashtu konsideroj që nuk e shpjegoj këtë me kujdes kundër statusit tim të përdoruesit të Gentoo 😛 Pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Çfarë është bërthama?

Kerneli është si duhet pjesa Linux e çdo shpërndarjeje, është programi që na lejon të komunikojmë secilën pjesë të pajisjes në kompjuterin tonë me programet që ekzekutojmë në të. Krijuesi i tij, Linus Torvalds, vendosi ta lëshojë atë nën licencën GPL dhe falë tij dhe projektit GNU, ne tani mund të shijojmë kaq shumë shpërndarje dhe varietete për të zgjedhur. Shkruhet kryesisht në C, me pak Asamble këtu dhe atje, dhe sot është projekti më i madh i softuerit të lirë, me mijëra zhvillues që punojnë në të, si hobi dhe profesionistë, dhe mban një linjë rritje të përshpejtuar të vazhdueshme për disa vite tani . Ketu eshte faqja zyrtare e kernelit kështu që ata mund të hedhin një vështrim të thelluar.

Si jeni ne Gentoo?

Epo, siç pritet në Gentoo, ka shumë opsione të bërthamës, unë lë këtu një listë të vogël për të parë më mirë atë që dua të them:

 • burimet gentoo: Kernel 4.12 me arna të veçanta për Gentoo Linux.
 • burimet git: Kernel i shkarkuar direkt nga deponi Linus Git.
 • burimet e vaniljes: Bërthama e plotë pa asnjë copë toke.
 • burime xbox: Bërthama e plotë për Xbox Linux.
 • burimet zen: Bërthama e gjallë e Zenit
 • ...

Për një listë të plotë ju lë lidhja wiki ku mund të gjeni të gjitha bërthamat që ruan Gentoo në depot e tyre. (gjithçka që mbaron me -burimet)

Unë kam kodin, tani çfarë?

Epo, ndryshe nga të gjitha paketat e tjera Linux, kerneli NO është azhurnuar, është instaluar. Kjo na lejon të kemi bërthama të shumta në sistemin tonë në të njëjtën kohë, natyrisht që ne gjithmonë mund të ekzekutojmë vetëm një në të njëjtën kohë. Për ta përpiluar, është e nevojshme të përdoren mjetet që kemi diskutuar tashmë në një postim të mëparshëm. Por meqenëse në Gentoo komuniteti bën 80% të punës suaj, le të bëjmë mënyrën më të thjeshtë sencilla

genkernel-tjetër:

Më lejoni t'ju prezantoj me një mjet që është shumë i mirë 🙂 quhet genkernel-next, ju mund ta gjeni në depot e Gentoo.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Lista e opsioneve është edhe më e madhe, por këtu janë disa nga opsionet e mia të preferuara. Një nga hapat më të rëndësishëm gjatë instalimit të Gentoo është konfiguracion të kernelit tuaj, kjo do t'ju lejojë të përfitoni sa më shumë nga kompjuteri juaj dhe në të njëjtën kohë të shmangni gjithë atë peshë shtesë që kanë shumë bërthama të para-përpiluar.

CLI dhe GUI:

Siç mund ta prisni, konfigurimi i bërthamës gjithashtu ka mënyra të shumta për të bërë 🙂 zgjedhje në të gjithë vendin, thjesht të jashtëzakonshme. Këtu janë disa nga fotot se si duken opsionet:

genkernel –xconfig të gjitha

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

genkernel –qconfig të gjitha

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

genkernel –konfiguroni të gjitha

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

genkernel –menuconfig gjitha (e preferuara ime)

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Shkëlqyeshëm, por si t’i gjej gjërat?

Një pyetje e mençur që të gjithë me siguri po ia bëjnë vetes tani. Nëse nuk dëshironi të kërkoni rresht pas rreshti, mos harroni se «/ » dhe "? " Ata janë miqtë tuaj në këtë mision. Por meqenëse është më mirë të shohësh sesa të lexosh, unë të tregoj se çfarë dua të them me këtë.

Supozoni se duhet të kontrollojmë procesorin tonë, kerneli mbështet si intel ashtu edhe AMD, dhe e jona është intel. Nëse shtypni / (prerë), kjo do të na çojë në menunë e mëposhtme:

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

E shkëlqyeshme, tani le të shohim magjinë në veprim

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Shkëlqyeshëm! Tani kemi një listë zbritëse me të gjitha informacionet që mund të na duhen, emrin teknik të modulit, rrugën, llojin e vlerës, etj. Dhe tani pyetja ... si mund të shkoj në vendndodhje? Gjithashtu shumë e thjeshtë! nëse shikojmë anën e majtë, kemi brenda kllapave numra. Shtypni njërën prej tyre dhe do të shihni se magjia ndodh përsëri.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Sa më shpejt! Ne tashmë jemi në vendin që na nevojitet. Por ... prisni, ju thashë atë eshte shoku juaj, ju kujtohet? Epo le të shohim se çfarë ndodh nëse shtypim? tani per tani

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Një përshkrim i shkurtër i modulit, opsioneve dhe varësive të tij ... të gjitha në majë të gishtave tuaj. Pasi kërkimi juaj të ketë mbaruar, mund të dilni. Ju mund të vini re se shiriti i sipërm është kthyer në vijën Kërko (intel), nëse dilni përsëri, do t'ju kthejë në menunë kryesore ku mund të filloni një kërkim të ri.

Çfarë të lëvizësh dhe çfarë jo?

Në këtë pikë ju tashmë duhet të ndiheni plotësisht të fuqishëm, sepse keni arritur diçka që pak njerëz bëjnë në jetën e tyre, përpiloni një bërthamë. Urime! Por tani shtrohet pyetja… çfarë duhet të modifikoj? Se miku im, është diçka që vetëm ju mund ta zbuloni, por sigurisht që unë mund t'ju jap disa rekomandime që më ndihmojnë shumë:

Default punon

Ashtu si me të gjitha programet, Linux është konfiguruar të punojë me cilësimet e paracaktuara. Kjo garanton që edhe nëse nuk doni të konfiguroni ndonjë gjë, gjatë përpilimit do të keni një bërthamë pune.

Nëse nuk e dini, mos e lëvizni

Kjo është diçka që mbase më aventureske do ta anashkalojë. Greatshtë shumë mirë të jesh në gjendje të lundrosh shpejt në opsionet, por nëse vërtet dëshiron të dish se si mendon makineria jote, leximi i secilit opsion është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu mësuar me idenë. Gjithmonë të kujtohet se çfarë ndryshoni dhe kërkimi ose krahasimi me një shfletues gjithashtu rekomandohet shumë.

Pesha më e madhe është tek shoferët

Shumë drejtues janë ngarkuar në mënyrë të paracaktuar, kjo e bën kernelin të rëndë. Për shembull, vetëm për kartat e rrjetit, ka rreth 10 drejtues zyrtarë në bërthamë, dhe shumë shpërndarje përpilojnë të gjitha 10, ose më shumë, por në të vërtetë ju do të përdorni vetëm një në kompjuterin tuaj (vini re se për Wi-Fi ekziston një tjetër i veçantë seksioni). Nëse dëshironi të zvogëloni peshën e bërthamës tuaj në mënyrë të konsiderueshme, opsioni juaj i parë është atje. Për këtë, miqtë tuaj më të mirë do të jenë lspci, lsusb, Google. Me këtë mund të keni një ide mjaft të qartë se çfarë ka sistemi juaj dhe të lini vetëm drejtuesit e nevojshëm për ta bërë atë të funksionojë. Për shembull, unë lë daljen time lspci:

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Me këtë unë mund të kem informacion mjaft të qartë kritik, të tilla si kontrolluesi im i rrjetit, kontrolluesi Wi-Fi, hard disku im SATA dhe shumë gjëra të tjera që më ndihmojnë të zvogëloj peshën e kernelit tim.

Kontrolloni mirë që jeni duke përpiluar atë që është e nevojshme me *

Faleminderit përsëri partnerit tonë njord, një pikë e rëndësishme që kam harruar ta përmend për shkak të emocionit

Duhet gjithashtu të përmendet se ka tipare të bërthamës që duhet të përfshihen brenda tij (*), dhe të tjerët mund të trajtohen si module (M). Mbaj mend bërthamën time të parë të përpiluar, duke dashur të lë mbështetjen time reiserfs rrënjë si një modul, kur në jetë do të funksiononte?!?! xD ...

Sigurisht, nëse bërthama juaj ka nevojë për diçka për të punuar, nuk mund të jetë a modul. Si parazgjedhje, modulet ngarkohen pasi kerneli të ketë bërë të gjithë procesin e fillimit. Nëse bërthama juaj ka nevojë për diçka për të filluar, më mirë të përpilohet në vend të si modul … E cila na sjell përsëri në pikën e parë "?"  eshte shoku yne

Në përmbledhje:

Epo tani që jeni futur pak në botën e bërthamave, mendoj se tashmë kam përmbushur një moment tjetër të nevojshëm për të qenë në gjendje të krijoj një udhëzues instalimi Gentoo me 20 hapa 🙂 por nëse gjej ndonjë gjë tjetër atje do të provoj për të shpjeguar para kësaj thjesht lëshohuni në ajër.

Përshëndetje dhe ju lë postime të tjera në rast se ju mungojnë:

Gentoo Linux: Historia e një Udhëtimi

Gentoo: Pse zgjodha të përpiloj programet e mia?

Gentoo: Zemra e bishës

 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   njord dijo

  Post shume i mire si gjithmone.

  Dhe këtu është kokrra ime e rërës: Që bërthama jonë të funksionojë si duhet, ne duhet ta përshtatim atë me pajisjet tona, kështu që duhet ta njohim jashtëzakonisht mirë. Për këtë qëllim ne duhet të shohim 'lspci' dhe 'lsusb' si burimet kryesore të informacionit. Dhe nëse kemi nevojë për diçka më specifike, ju lë këtë faqe, e cila më ka hequr nga telashet në më shumë se një rast https://kmuto.jp/debian/hcl/

  Duhet gjithashtu të përmendet se ka tipare të bërthamës që duhet të përfshihen brenda tij (*), dhe të tjerët mund të trajtohen si module (M). Mbaj mend bërthamën time të parë të përpiluar, duke dashur të lë mbështetjen time reiserfs rrënjë si një modul, kur në jetë do të funksiononte?!?! xD ...

  Përshëndetje!

  1.    Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Pablo Garcia Rivera dijo

   Saktësisht njord, kështu që ky postim nuk do të jetë mjaft përshkrues nëse nuk dini HW që keni, si rekomandim është e rëndësishme të vizitoni faqen e prodhuesit, si dhe të lexoni me ndihmën e vetë kernelit për modulet që mund t'ju shërbejnë , nën këto komente kam shtuar një lidhje në blogun tim ku mund të shkarkoni një skedar të avancuar konfigurimi për një Hp Pavilion 23-p132la, shpresoj se do të jetë i dobishëm dhe shpresojmë që gjithnjë e më shumë përdorues t'i ndajnë këto skedarë me aplikacione të ndryshme në HW.

 2.   javilondo dijo

  Përshëndetje mik, unë i dua artikujt tuaj, kjo është arsyeja pse unë jam pajtuar në faqen tuaj për një kohë të gjatë. Unë gjithashtu ndaj videon në të panjohurën e hyrjes në gentoo, por jam i kënaqur që ndjek këtë seri artikujsh.
  Urime për faqen tuaj te internetit.
  Unë thjesht ju kërkoj një favor: Mos ngarkoni imazhe në * .bmp, pasi lidhja ime është disi e ngadaltë dhe shfletuesit tim i duhet shumë kohë për të ngarkuar imazhe të rënda, prandaj ju rekomandoj që t'i ktheni imazhet në * .png ose * .jpg .
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Oops, më falni ... por shumë faleminderit që theksova, unë nuk e kisha menduar atë dhe megjithëse disi me përvojë në Gentoo, unë ende nuk e zotëroj shumë mirë këtë temë të blogeve ... por tani e tutje do të përpiqem të ndryshoj formatin, normalisht unë bëj shkurtime vetëm me Shutter dhe i ngarkoj direkt, në mënyrë që të mos i vë shumë peshë ekipit tim, por do të konsideroj edhe peshën për ju 😉 Përshëndetje dhe shumë faleminderit për komentet tuaja, ata më inkurajojnë të vazhdoj duke shkruar, unë tashmë kam dhuratën e fundjavës

 3.   gnarlf dijo

  Më duket super interesante seria e artikujve që po shkruani. Unë kam instaluar ndonjëherë Gentoo si një hobi, por gjithmonë me një mijë e një problem, duke mos kontrolluar vërtet shumë nga ato që bëra dhe duke mashtruar gjërat për të dalë nga telashet. Edhe kështu, unë kam arritur të shoh në përpjekjet e mia të shumta që kjo do të ishte shpërndarja në të cilën do të qëndroja nëse do të arrija të kisha një instalim optimal dhe korrekt dhe ta zotëroja atë. Tani për tani unë jam në Fedora, edhe pse nuk jam një Fedorian i bindur. Unë jam pak si nuskë e Gentoo: «Larry lopa ishte pak e irrituar
  në gjendjen aktuale të shpërndarjeve Linux
  … Derisa të provoj Gentoo Linux. »
  Unë ju lë disa «këshilla» për artikujt tuaj të ardhshëm, në rast se ju duket interesante t'i prekni ato posaçërisht dhe që burojnë nga dyshimet e mia:
  - Gentoo ka një depo mjaft të gjerë, por edhe kështu ka specifika që nuk gjenden në të; qofshin disa programe shkencore apo gjëra të tjera shumë specifike. Do të ishte interesante të dinim nga afër se si mund ta instalojmë atë që nuk mund ta gjejmë në repot tuaja. Unë e di por nuk e kuptoj mirë ekzistencën e "mbivendosjeve". Debian ka një mënyrë zyrtare dhe të rekomanduar për të instaluar softuer që nuk është në depot e tyre, a ka diçka të ngjashme në Gentoo? Cila do të ishte mënyra më e mirë për të instaluar pa instalimin klasik ./konfiguro && Bëni & & Bëni instalimin?
  - Më në fund, problemi im më i madh kur instaloj Gentoo vjen pas rifillimit të parë në të cilin përballem me një tastierë pa pasur konfigurimin e rrjetit. Shtë një pikë zhgënjimi, pasi nuk e kuptoj mirë se si të marr Wi-Fi nga atje. Do të ishte shumë interesante të njihnit mënyrën e udhëzimit se cilat janë hapat e saktë për ta bërë atë dhe të jeni në gjendje të vazhdoni instalimin e desktopit dhe shërbimeve të tjera. Në instalimet e mia të mëparshme, ajo që bëra ishte instalimi i Gnome dhe gjithçka nga chroot i instalimit të sistemit bazë; nje rregullim, hajde.
  Asgje tjeter. Faleminderit tashmë për ju DesdeLinux për këta artikuj rreth një shpërndarjeje që është kaq jo-mainstream dhe megjithatë kaq interesante.
  Nga rruga dhe unë tashmë ju abuzoj pak më shumë: Unë gjithmonë lexoj për Gentoo nga këndvështrimi i profesionistëve të TI-së si ju, programuesit, sistemet ose inxhinierët e rrjetit, etj. Por unë kurrë nuk kam parë një mendim nga një përdorues i fundit që përdor distro; A është Gentoo një ide e mirë për atë përdorues përfundimtar, i cili, nuk e di, është një fotograf, ose studion shkencë mjedisore ose mekatronikë, ose thjesht dëshiron avull, ... (Unë mendoj se ju e kuptoni çfarë dua të them)
  Faleminderit shumë ChrisADR dhe një përshëndetje të ngrohtë

  1.    ChrisADR dijo

   Epo, kërkesat tuaja janë shkruar 🙂 tani që më në fund kam mbaruar udhëzuesin e instalimit hap pas hapi, do të duhet të më jepni disa ditë sepse kam një provim certifikimi këtë të shtunë (LFSC e Fondacionit Linux) dhe Unë duhet të përgatitem për këto ditë të mbetura. Sa për mbivendosjet, ato bëhen si AUR në Arch, një vend ku përdoruesit mund të krijojnë ndërtimin e tyre, një temë tjetër që është në pritje të një postimi të plotë. Dhe në të njëjtën kohë ekzistojnë edhe proceset normale të instalimit, të cilat janë aq të larmishme sa ka kokrra rëre në plazh ... por që edhe për një postim tjetër 😉 Sa për përdoruesit, në Gentoo ka pak nga gjithçka, atje janë njerëz që janë lojtarë (të modës së vjetër, sepse unë nuk jam 100% nëse Steam është në depon tonë kryesore), ka Hakerë që kanë derivatin e tyre Gentoo për Pentesting, Pentoo ... Unë njoh disa kolegë në komunitet që nuk janë domosdoshmërisht inxhinierë, ose matematikan, dhe mirë, ata bëjnë mirë 🙂 Ka edhe më shumë njerëz shkencorë dhe projekte për gjeoshkencat, apo edhe fenë ... me pak fjalë, ka pak nga gjithçka në Gentoo, për të gjitha shijet, pasi filozofia na lejon të zgjedhim ... së shpejti do të shkruaj më shumë artikuj dhe do të përpiqem të mbuloj dyshimet tuaja 🙂 Përshëndetje

   . Si një përdorues i mirë i Gentoo që jam, do ta vini re me kalimin e kohës, shumë herë duhet të mendojmë "jashtë kutisë" dhe nëse kjo përfshin një ose një aftësi tjetër atje, atëherë shkëlqyeshëm ... do ta shihni në instalimin tim Gentoo udhëzues që do të dalë së shpejti

 4.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Pablo Garcia Rivera dijo

  Po partneri ... duke mbështetur lëvizjen tuaj ... këtu është konfigurimi ... për "Hp Pavilion 23-p132la + AMD A10-7800 Radeon R7"
  http://jgarcia.my-place.us/?page_id=585

  Tani po hetoj konfigurimin e guvernatorit… e gjithë ndihma është e mirëseardhur

  1.    ChrisADR dijo

   Shkëlqyeshëm! Faleminderit shumë për ndarjen e përvojave tuaja me pjesën tjetër të komunitetit, pa dyshim që postimi im nuk është 100% i saktë ose i përsosur, sepse mendoj se në atë rast është më mirë të shkruash një libër të plotë ... do të zgjojë kureshtjen e më shumë njërit dhe kështu do të jetë në gjendje të lërë disa detyra shtëpie për secilin në kohën e tyre të lirë et Përshëndetje dhe falënderime

 5.   fernan dijo

  Hi
  A vëreni shumë ndryshim midis përpilimit të një kirnel ose bërthamave binare?
  Për shembull, në një mbivendosje ekziston kjo ndërtim:
  http://gpo.zugaina.org/Overlays/betagarden/sys-kernel/debian-sources-bin
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Për t'ju dhënë një ide të vogël, miqtë tanë në Linux From Scratch e kanë këtë për të thënë në lidhje me ndërtimin.

   «Ne instaluam një sistem që mjaftonte vetëm për të ekzekutuar ueb serverin Apache; përdorimi i përgjithshëm i hapësirës në disk ishte afërsisht 8 MB. Me heqje të mëtejshme, kjo mund të ulet në 5 MB ose më pak. »[1]

   Përkthyer në Spanjisht thotë se ata kanë arritur të ekzekutojnë një server Apache të ngulitur në vetëm 8 MB, i cili mund të ketë qenë edhe 5 MB. Pjesa më e madhe e asaj hapësire është vetëm bërthamë, kështu që nëse doni një sistem që bën një gjë specifikisht, ose përdor vetëm pajisjen tuaj. Kerneli 10M ju lejon të keni pjesën tjetër të RAM-it në dispozicion (mos harroni se bërthama funksionon në RAM gjatë gjithë kohës që përdorni kompjuterin tuaj). Përveç sigurisë dhe përfitimeve të tjera të të pasurit një bërthamë të personalizuar, ju mund të shihni një përmirësim të dukshëm në hapësirë. Gjë që mund të ndikojë edhe në shpejtësi.

   të fala

   [1] http://wiki.linuxfromscratch.org/lfs/

 6.   fernan dijo

  Hi
  Unë kam shkarkuar fazën 3 në një dosje dhe pas sinkronizimit të portage kam provuar të dal gentoo-burimet, por a kërkon procesi orë? pas gjysmë ore, mesazhe si
  / usr / linux / gentoo-burimet 4.12.12 / hark / krah / *
  A duhet të dekompresohet kaq shumë dhe të qëndrojë në të njëjtat orë apo ka ndonjë mundësi për ta bërë atë më shpejt? meqenëse kjo del vetëm që i lë burimet për t'i përpiluar më vonë me opsionet.
  përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Fernan, mirë se unë kurrë nuk kam provuar të instaloj një procesor krahu. Unë e kuptoj që në varësi të versionit të RPi (në rast se po përdorni një) autobusët USB dhe internet janë të lidhur, kështu që koha e shkarkimit mund të jetë shumë më e gjatë se normalja. (Edhe në laptopin tim i7 koha e shkarkimit të bërthamës në depon e git është rreth 4 deri në 5 minuta)
   Epo, nuk e di se sa jeni njohur me këtë temë, por mund të përpiloni gjithçka në një kompjuter portativ shumë më të fuqishëm dhe ta kaloni atë tashmë të përpiluar në pajisjen përfundimtare, kjo do të ndihmonte shumë me çështjen e kohës.
   të fala