Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

kohët e fundit Netflix, me famë botërore shërbimi i transmetimit të abonimit, i cili lejon anëtarët e tij të shikojnë ose shkarkojnë seri dhe filma pa reklama në një pajisje me një lidhje interneti, ka lëshuar një dokumentar interesant dhe të diskutueshëm të quajtur "Dilema sociale" ose në spanjisht "Dilema e Rrjeteve Sociale".

Në të, në vijim është e ekspozuar në vijim: Rryma Adiccion që ata krijojnë Persona për të arritur cshtrydhni kohën tuaj, vëmendjen tuaj, të dhënat tuaja, dhe si pasojë, analizojnë, shfrytëzojnë dhe fitojnë po këta elementë, dmth. shndërroni secilin përdorues në një produkt fitimprurës për klientët tuaj, duke shkelur në mënyrë delikate tonat privatësia dhe siguria e kompjuterit, dhe në disa raste edhe mënyrën tonë të të menduarit ose perceptuar realitetin ose disa fakte konkrete.

Privatësia e kompjuterit: Elementi thelbësor i sigurisë së informacionit

Privatësia e kompjuterit: Elementi thelbësor i sigurisë së informacionit

Në raste të tjera, ne kemi prekur tema në lidhje me Siguria e informacionit, siguria kibernetike, privatësia dhe siguria kompjuterikeSidoqoftë, vlen të përmendet se në fund të këtij botimi ju i rishikoni ato në mënyrë sekuenciale për të forcuar ose përmirësuar njohuritë tuaja në këtë fushë. Dhe këto janë:

Artikulli i lidhur:
Siguria e informacionit: Historia, Terminologjia dhe Fusha e Veprimit

Artikulli i lidhur:
Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect
Artikulli i lidhur:
Privatësia e kompjuterit dhe programi falas: Përmirësimi i sigurisë sonë
Artikulli i lidhur:
Teknologji të lira dhe të pronarit nga këndvështrimi i Sigurisë së Informacionit
Artikulli i lidhur:
Këshilla për sigurinë kompjuterike për të gjithë në çdo kohë, kudo tjetër

Me siguri, nëse e keni parë apo lexuar tashmë të thënë Dokumentari Netflix, kur i lexoni ose rilexoni me kujdes këto botime të mëparshme, ju kapni në një mënyrë të përgjithshme se e njëjta gjë «Dilema e Rrjeteve Sociale» ekstrapolohet në shkallë të ndryshme, praktikisht për të gjithë Sistemet operative dhe çdo tjetër modern dhe aktual pronësi, aplikim i mbyllur, shërbim dhe platformë, dhe kështu, komercial.

Dilema e mediave sociale: Përmbajtja

Dilema e mediave sociale: Dokumentari

"Dilema: Asnjëherë më parë një grusht dizajnerësh të teknologjisë nuk kishin kaq shumë kontroll mbi mënyrën se si miliarda prej nesh mendojnë, veprojnë dhe jetojnë jetën tonë. ". Dilema sociale.

Çfarë është ajo?

Nga Netflix, dokumentari në fjalë përshkruhet si:

"Një hibrid midis dokumentarit dhe dramës që futet në biznesin e rrjeteve sociale, fuqinë që ata përdorin dhe varësinë që ata krijojnë tek ne: karrem i tyre i përsosur". Shikoni lidhjen.

Lidhur me dokumentarin e përmendur, vlen të përmendet se është një prodhim i Nga Jeff Orlowski, e cila u drejtua nga Drejtori i Chasing Ice, dhe që e fitoi si një film fitues, a Çmimi Emmy për Lajme dhe Dokumentarë.

Për çfarë bëhet fjalë?

Duke folur gjerësisht, mund të thuhet se prodhimi në fjalë përqendrohet në ekspozimin e qartë dhe të saktë të efektet dhe pasojat nga shumë fenomene (aktivitete dhe veprime) që ndodhin rreth Rrjetet sociale për shoqërinë, si individualisht ashtu edhe kolektivisht (gjeneratë dhe shoqëror). Dhe e gjithë kjo, me qëllimin përfundimtar për të kthyer ne, përdoruesin, në një produkt të shitshëm për klientët e mundshëm të reklamave.

Sigurisht, duke e bërë shumë të qartë, se në shumë raste kjo mund edhe të arrihet formësojmë opinionin tonë, modelet e sjelljes ose mënyrën e të parit (perceptimit / interpretimit) të realitetit, si personale ashtu edhe kolektive, në një mënyrë kaq delikate dhe të pavetëdijshme, saqë shumë jo vetëm që dështojnë të jenë në gjendje të perceptojnë, por edhe të pranojnë.

Më në fund, thuhet se Rrjetet sociale zakonisht:

 • Jepni një ndjenjë të rreme të pjesëmarrjes shoqërore.
 • Rritni ankthin dhe depresionin e përdoruesve të saj.
 • Lehtësoni dhe / ose përforconi përhapjen e lajmeve të rreme (lajme të rreme).
 • Ndikoni në nivel lokal ose global në ngjarje të rëndësishme siç janë zgjedhjet ose çështje të rëndësishme në ato politike, ekonomike, kulturore, sociale, ndër të tjera.
Artikulli i lidhur:
GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

Si zbatohet për Sistemet Operative?

Aktualja dhe modernja Sistemet operative, si kompjuterat desktop ashtu edhe pajisjet mobile, nuk i shpëtojnë kësaj njësoj "Dilema". Një shembull i mirë do të jetë gjithmonë ai aktual Sistemi operativ Windows 10, e cila, në lidhje me versionet e saj të mëparshme, është përqendruar në integrimin e saj në re dhe në përmirësimin e kapacitetit të saj shoqëror, domethënë, ofrojnë aplikime, shërbime ose informacione i përqendruar ose i përshtatshëm për përdoruesin specifik që e operon atë.

Për ta bërë këtë, Windows 10 dhe sisteme të tjera operative dhe aplikacione ose produkte të softuerit të pronarit, të mbyllur dhe komercial shpesh përdorin përdorimin e «Telemetría, Spyware, Adware, Cookies», ndër elementë të tjerë, dhe atë pa llogaritur në prezantimin, të qëllimshëm ose jo, të dyert e pasme tek dobësitë që zakonisht gjenden në to, me kalimin e kohës. Dhe që zakonisht nuk zbulohen dhe / ose zgjidhen për disa përdorues në një mënyrë transparente, efektive dhe efikase.

Sidoqoftë, sapo zakonisht prezantojmë, në përgjithësi, tonat e-mail ose send tjetër personal për hyni dhe sinkronizoni informacionin tonë personal, ne mund të shndërrohemi në një produkt masiv i konsumit nga krijuesit e tyre, për të arrijmë përfitimin e të dhënave, informacionit dhe njerëzve tanë.

Dhe të gjitha nën shumë "Premisë fisnike", për çfarë të jetë i lidhur globalisht dhe i sinkronizuar i lejon ata të na ofrojnë informacion më të dobishëm dhe të saktë për shijet dhe nevojat tona.

Artikulli i lidhur:
Sistemet Operative në Luftë: Microsoft ruhet nga të gjithë!

Dilema e mediave sociale: Ju jeni produkti

Zgjidhja ose rekomandimet

Siç thuhet në disa nga Postime të lidhura dhe të rekomanduara Brenda këtij botimi, ideali do të jetë gjithmonë:

 • Publikoni sa më pak informacion të ndjeshëm në Rrjetet Sociale private dhe komerciale, veçanërisht punën dhe familjen, dhe preferojnë përdorimin e Rrjeteve Sociale që janë falas dhe të hapura. Dhe për aq sa është e mundur, eliminoni ose minimizoni përdorimin e njoftimeve.
 • Promovoni përdorimin e Softuerit të Lirë dhe Burimit të Hapur, dhe për këtë arsye GNU / Linux, për të arritur masivizimin e tij, dhe për pasojë, për tu zgjeruar gjithnjë e më shumë, si një alternativë cilësore, e sigurt dhe e besueshme, si për individët dhe kolektivisht, ashtu edhe për Organizatat dhe Kompanitë e sektorit publik dhe privat, të të gjithëve vendet e botës.
 • Bashkohuni me Lëvizjen e Programit të Lirë ose Komunitetet sa më shumë që të jetë e mundur, të cilat kanë qenë gjithmonë një kundërpeshë natyrore ndaj fuqisë në rritje dhe të tepërt të Korporatave të Industrisë së Softuerit, dhe ndonjëherë edhe Hardware, edhe pse në përgjithësi, është një kundërpeshë ndaj gjithçkaje të pronarit dhe të mbyllur në një nivel teknologjik, për shkak të saj thelbësore parimet filozofike mbi të cilat bazohen 4 ligjet ose parimet themelore të tij.
 • Shmangni sa më shumë që të jetë e mundur (zvogëloni) përdorimin e çdo Sistemi Operativ, Aplikimi dhe Platforme komerciale dhe të pronaritEdhe pse zakonisht janë shumë të mira, ato janë gjithashtu shënjestra e preferuar e sulmeve individuale, kolektive, komerciale ose shtetërore. Përveç kësaj, ata zakonisht nuk zbulojnë defekte ose korrigjojnë gabimet me shpejtësinë më optimale për përdoruesit e tyre.

Banner: Unë e dua Softuerin e Lirë

Alternativat: Rrjete sociale falas dhe të hapura

 • Facebook dhe Twitter: Diaspora, Friendica, GNU Social, Hubzilla, Steemit, Mastodon, Movim, Nitter Pleroma, Okuna, Twister dhe ZeroMe.
 • Instagram dhe Snapchat: Me piksel.
 • Pinterest: Myyna dhe Pinry.
 • YouTube: DTube, IPFSTube, LBRY, NodeTube, OpenTube dhe PeerTube.

Për më shumë informacion në alternativa të programeve, aplikacioneve, sistemeve dhe platformave Program i Lirë, Burim i Hapur dhe Falas, mund të klikoni në vijim renditur që pak nga pak po rritet. Dhe nëse doni të shihni një video të mirë plotësuese të këtij botimi, ne ju rekomandojmë thirrjen vijuese: Shoshana Zuboff mbi Kapitalizmin e Mbikëqyrjes.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" mbi idenë qendrore të ekspozuar nga Dokumentari Netflix i quajtur «El Dilema de las Redes Sociales», dhe ekstrapolimi ose krahasimi i tij me Sistemet Operative, aktuale dhe moderne të Operimit, aplikacioneve dhe platformave të tjera të pronarit, të mbyllura dhe komerciale, është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John Cisneros dijo

  Analogji shumë e mirë, sistemet operative vërtet përcaktojnë mënyrën se si ne bashkëveprojmë me kompjuterët tanë dhe vlerat që qëndrojnë pas tyre ndikojnë tek ne. Kjo është arsyeja pse unë besoj në softuer të lirë dhe njohuri falas dhe kjo është arsyeja pse unë përdor GNU / Linux.

  Faleminderit për shpërndarjen.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Juan Cisneros. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Softueri i Lirë, Burimi i Hapur dhe GNU / Linux është dhe duhet të jetë veriu ynë për t'u ndjekur në një nivel teknologjik.

 2.   Hernan dijo

  Faleminderit shumë për shënimin. Shume mire.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Hernán. Ju faleminderit shumë për komentin tuaj pozitiv.