openSUSE: Prezantimi - Rrjetet e NVM-ve

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Përshëndetje miq!.

Seria "Rrjetet e NVM-ve»Designedshtë krijuar për të gjithë ata që, në një mënyrë apo në një tjetër, duhet të merren çdo ditë me këtë lloj të rrjeteve shumë të zakonshme në kompanitë ose qendrat tona të punës. Shpërndarjet që kemi zgjedhur për zhvillimin e tyre janë të stabilitetit dhe sigurisë së provuar. Ne tashmë e kemi shpjeguar atë në detaje në postim Shpërndarja me kohë e Shpërndarjeve Linux.

Shumë lexues e dinë preferencën time për Debian të cilën unë e manifestoj nga artikulli im i parë i shkruar - gati 5 vjet më parë - për blogun humaOS.uci.cu kushtuar Software-it të Lirë, i cili ishte Mos lejoni që një pemë të na ndalojë të shohim pyllin!, botuar edhe në Nga Linux për muajin Mars 2012.

Sidoqoftë, dhe që nga ajo kohë, sa herë që dikush më pyeste për rekomandimin tim për një shpërndarje për mjedisin e biznesit, unë gjithmonë u përgjigja: openSUSE.

Ai gjithashtu shpjegoi se një Desktop për shtëpi ose për përdorim personal si një Administrator Sistemesh nuk është i njëjtë me Stacionet e Punës kushtuar përdorimit nga punëtorët e një kompanie që përqafoi botën e Software-it të Lirë.

Unë u përgjigja se, përkundër konsumit më të madh të burimeve të kësaj shpërndarjeje në lidhje me, për shembull, Debian, unë mbajta rekomandimin tim. Kjo openSUSE ishte një shpërndarje e ideuar nga krijuesit e saj për përdorim në kompani, pa hequr faktin se është krejtësisht e përshtatshme për përdorim në servera, desktop dhe workstations, pasi që është një shpërndarje me qëllim të përgjithshëm.

Nëse jemi në përputhje me të gjitha sa më sipër, atëherë duhet ta adresojmë këtë shpërndarje të madhe. Ne nuk kemi DVD-në e instalimit për versionin tuaj 42.2 Hapja e hapur e SUSE-s as nga depot e saj, për të mos përmendur që ne nuk kemi një lidhje interneti mjaft të shpejtë për instalim të drejtpërdrejtë nga uebi.

Për fat të mirë ne kemi DVD-në e versionit të tij të parafundit SIZA e hapur 13.2 lëshuar më 24 nëntor 2014, si dhe një depo mjaft e plotë që peshon rreth 88.5 Gbytes.

Konsideratat tona janë ...

 • Një NVM kërkon servera dhe stacione pune të pajisura me sisteme operative të qëndrueshme, të sigurta dhe të lehta për tu përdorur.
 • Nëse nuk keni një ekip specialistësh të përgatitur mirë teknikisht për Linux, ju duhet gjithashtu lehtësia e instalimit, konfigurimit dhe integrimit të secilit server dhe stacion pune, me shërbimet e ndryshme të rrjetit - duke përfshirë vërtetimin - që përdoren në NVM-të
 • Le të kujtojmë gjithmonë se në Seritë PYMES po flasim për mjedise biznesi ose mjedise jo shtëpiake qëllimi kryesor i të cilave është të marrin fitime me kostot më të ulëta të mundshme, përfshirë trajnimin, mbështetjen teknike, softuerin etj.
 • Nëse NVM-të nuk kanë burimet financiare të nevojshme për të paguar Shërbimin e Mbështetjes Teknike dhe kanë vetëm personel tekniko-kompjuterik me njohuri themelore, openSUSE është një mundësi shumë e mirë për tu konsideruar.
 • Nëse NVM do të migrojë nga Windows, për shembull, openSUSE është gjithashtu një mundësi shumë e mirë për tu marrë në konsideratë.
 • Shtë një shpërndarje me një dokumentacion teknik shumë të mirë që, ndër gjuhët e tjera, përfshin spanjishten.

openSUSE 13.2 është… sipas krijuesve të vet

Nëse e vizitojmë OpenSUSE Wiki në spanjisht, në faqe Portali openSUSE: 13.2 do te gjejme fjalë për fjalë - midis informacioneve të tjera - si më poshtë:

 • i qëndrueshëm

Effortshtë bërë shumë përpjekje për të provuar në këtë post, me përmirësime në mjetin tonë të automatizuar të testimit openQA, një mjet që siguron që rezultati përfundimtar të mos ketë befasi të pakëndshme. Sistemi i skedarëve Btrfs është sistemi i paracaktuar i skedarëve për vëllimin e rrënjës, ndërsa XFS është sistemi i parazgjedhur i skedarëve për vëllimin / shtëpia. Kerneli Linux 3.16 sjell gjithashtu përmirësime në stabilitetin dhe njohjen e pajisjeve të ndryshme. Përveç kësaj, kodi burimor YaST është pjekur pasi është transferuar në Ruby, një gjuhë që lehtëson zhvillimin e veçorive dhe mjeteve të reja.

 • Të ndërlidhura

Ky botim vjen me AppArmor 2.9 të aktivizuar si parazgjedhje, që përkthehet në më shumë siguri dhe ka një profil të ngushtë në AppArmor. Ka edhe shumë paketa të tjera të azhurnuara, duke përfshirë shumë mjete të tjera të rrjetit si Samba, AutoYaST dhe shumë të tjerë.

 • Evoluar

openSUSE 13.2 vjen me GCC 4.8 dhe mundësinë për të instaluar GCC të ri 4.9 dhe Qt 5.3 i cili sjell shumë përmirësime në ndërfaqen QT. Ju gjithashtu keni mundësinë për të instaluar KDE5 të ri (i cili është ende në zhvillim).

 • I rafinuar

Në këtë njoftim YaST-i i ri "i përkthyer" në gjuhën Ruby është pjekur deri në pikën ku baza e kodit tani është më e sigurt dhe e mbushur me karakteristika të reja të shkëlqyera sesa prisnit nga Yast. ActiveDoc vazhdon të jetë vendi për të gjetur dokumentacionin e mjeteve të ndryshme që herët a vonë do t'i gjeni në botën e Linux. Versioni 13.2 gjithashtu ofron KDE 4.14 i cili do të jetë mjedisi desktop ndërsa projekti KDE vazhdon të zhvillojë atë që do të jetë Plazma 5. Ndërsa në GNOME do të jeni në gjendje të shijoni versionin e tij 3.14. LXDE Beenshtë riparuar për këtë lëshim me paketa të azhurnuara, përmirësime vizuale dhe një mori rregullimesh të defekteve në kod.

 • Shpejt

Linux 3.16 vjen me pajisje për nouveau, drejtuesin me burim të hapur për kartat NVIDIA dhe gjithashtu shumë më tepër karakteristika për grafikë nga Intel dhe AMD. Ky kernel i ri gjithashtu përmirëson performancën e Btrfs dhe XFS.

 • I kompletuar 

KDE tani vjen me mbështetje për integrimin e pajisjeve tuaja mobile përmes paketës kdeconnect. Sistemi i ri i skedarëve Btrfs që është vendosur si parazgjedhje për ndarjen rrënjësore, do të thotë që do të keni në dispozicion shumë tipare të reja, më shumë sesa keni imagjinuar. YaST gjithashtu vjen me një ndërfaqe të re Qt që është azhurnuar gjithashtu në Qt5.

 • Inovative 

Ky botim i ri ka një numër të mirë të teknologjive të reja eksperimentale të disponueshme që mund të provoni, të tilla si Wayland 1.4, KDE Frameworks 5, softueri më i fundit i disponueshëm nga Shërbimi i Ndërtimit dhe një ngjyrë të re për temën e shpërndarjes.

Përmbledhje

 • Ne po përballemi me një shpërndarje shumë të mirë që mund të zgjedhim për kompaninë tonë.

Lidhjet

Fundfaqja Wiki OpenSUSE

2011 Novell, Inc. dhe të tjerët. E gjithë përmbajtja vihet në dispozicion nën kushtet e licencës GNU Free Documentation version 1.2 ("GFDL") përveç nëse tregohet shprehimisht ndryshe. | Kushtet e sitit

Dërgesat e ardhshme

Ne ju ftojmë të vazhdoni me këstet tona të rradhës: desktopi openSUSE, Qemu-KVM me openSUSE dhe DNS - DHCP me openSUSE

Siç mund ta shihni, miq lexues, renditja e artikujve ndryshon në varësi të profesionistëvedepozitat dhe surprizat që kemi për ju. 😉


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luani dijo

  Shkëlqyeshëm! Unë përdor OpenSuse në jetën time të përditshme dhe jam më se i kënaqur.

 2.   federico dijo

  Mos dysho Leo, se është një nga tre shpërndarjet e Mëdha. Prisni për këstet e radhës në openSUSE!

 3.   hardhucë dijo

  Kthehu në 2011 kam përdorur OpenSuse për herë të parë (në nivelin desktop), ishte në atë kohë distro që filloi më shpejt, atëherë unë nuk e prek atë përsëri derisa kam instaluar opensuse tumbleweed vitin e kaluar (i cili gjithashtu punon shumë mirë) ... Tani Timeshtë koha për ta bërë atë në nivelin e serverit, i cili jam i sigurt se është vendi ku mund të përdoret më shumë ky distro

 4.   federico dijo

  openSUSE është një shpërndarje me qëllim të përgjithshëm. Me të mund të bëjmë edhe një tavolinë të gjatë. Unë mendoj se arma juaj më e mirë është YaST, veçanërisht për ata që nuk janë mësuar të implementojnë dhe konfigurojnë shërbimet përmes tastierës. Një administrator i serverit Windows duhet të përshtatet pa ndonjë problem për të përdorur openSUSE, dhe kështu të ulë kostot në NVM-në tuaj. Kjo gjithashtu e bën jetën e përditshme më të lehtë për një Linux Sysadmin.

 5.   dhunter dijo

  Rastësi, unë kam Leap 42.2 në laptop, kam versionin Plasma 5 dhe vendosa Stretch por ishte shumë i paqëndrueshëm, ata rekomanduan Leap dhe unë e provova pa shumë shpresë, por më befasoi, një tryezë plastike Plasma. Gjë që më mungon ... depot e mëdha të Debian.

 6.   federico dijo

  Përshëndetje Dhunter !!!. Keni humbur në këto anë. Unë ende nuk e kam provuar Leap për shkak të çështjes së repos. Nëse ata më kanë komentuar, ata që instalojnë direkt nga interneti, kjo përjashtohet. Unë vazhdoj me Debian Jessie dhe MATE tim. 😉 Do të shkruaj për Leap, pasi Eduardo Noel të sjellë repot e lumtura.